این مدل، چارچوب واضحی برای استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال به وجود می‌آورد که برای جذب و حفظ مشتریان مؤثر می‌باشد. هدف اصلی هر شرکتی، افزایش فروش است و رسیدن به این هدف، تنها از طریق بازاریابی دیجیتال امکان‌پذیر می‌باشد.

شرکت شما به عنوان شرکتی که می‌خواهد عملکرد موفقی داشته باشد، باید از بازاریابی دیجیتال استفاده نماید. شما می‌توانید با استفاده از مدل 5s بازاریابی دیجیتال، اهداف خود را تعیین کنید.

5s، مجموعه‌ای از دستورالعمل‌هایی است که باید برای رسیدن به موفقیت به آن‌ها توجه داشته باشید. بگذارید نگاه دقیق‌تری به هر کدام از این 5 بخش داشته باشیم.

 مدل 5s شامل 5 کلمه‌ی فروش (Sell)، خدمت کردن (Serve)، صحبت کردن (Speak)، ذخیره کردن (Save) و توسعه‌ی آنلاین برند (Sizzle) است. در زیر به بررسی هر کدام از این 5 مورد می‌پردازیم.

فروش (Sell)

فروش یکی از مهم‌ترین جنبه‌های کسب و کارهای مرتبط با بازاریابی دیجیتال است. دلیل این موضوع آن است که در چنین شرکت‌هایی، ارتباط واضحی میان فروش و درآمد شرکت وجود دارد.

هدف این شرکت‌ها آن است که تا جای ممکن از فروش خود، سود بیشتری کسب می‌باشد. این موضوع به معنای آن است که باید محصولات خود را در حالت آنلاین در سراسر دنیا به فروش برسانند.

حضور آنلاین باعث می‌شود تا تولید لیدهای گسترده‌ای داشته باشید که در نهایت به مشتریان بالقوه تبدیل می‌شوند. همچنین شما می‌توانید با استفاده از یک سایت کاربرپسند، مشتریان خود را به خرید محصولات و استفاده از خدمات، تشویق نمایید.

خدمت کردن (Serve)

ضرب المثل قدیمی وجود دارد که می‌گوید “مشتریان، پادشاه هستند”. بر همین اساس نیز باید نیازهای مشتریان خود را شناسایی نمایید و با توجه به این نیازها به آن‌ها خدمات خود را ارائه دهید.

با توجه به آن که خدمت‌رسانی به تمامی افراد حاضر در دنیای اینترنت کار دشواری می‌باشد بهتر است که در ابتدا مشتریان بالقوه‌ی خود را شناسایی کرده و سپس خدمات خود را به آن‌ها ارائه دهید.

شما باید کاری کنید که آن‌ها از آنلاین بودن خود احساس رضایت و سودمندی نمایند؛ می‌توان این حس را از طریق ارائه‌ی سریع اطلاعات، خدمات تمدید آسان، حل سؤالات و غیره، ایجاد کرد.

سعی کنید که حضور دائمی داشته باشید و به سؤالات مشتریان خود پاسخ دهید.

صحبت کردن (Speak)

ارتباطات نقش مهمی در کسب و کارهای مرتبط با بازاریابی ایفا می‌کند. این موضوع هم برای مشتریان و هم برای تأمین‌کنندگان از اهمیت بالایی برخوردار است.

به عنوان یک بازاریاب و مدیر باید سعی کنید تا مشتریان خود را به خوبی درک نمایید. با دقت به آن‌ها گوش کرده و ببینید که به دنبال چه چیزهایی هستند.

همچنین تعامل با مشتریان از طریق صحبت کردن با آنان را فراموش نکنید. مشتریان را به دقت بشناسید تا بتوانید پیام خود را به خوبی به آن‌ها منتقل کنید.

در صورتی که بتوانید علائق، نگرش‌ها و رفتارهای مشتریان خود را به خوبی شناسایی نمایید می‌توانید پاسخ‌های بهتری را از آن‌ها دریافت کنید. همچنین این موضوع به شما کمک می‌کند تا رابطه‌ی بهتری با مشتریان خود ایجاد کنید.

ذخیره کردن (Save)

زمانی که محصولات خود را به صورت دیجیتال در یک پلتفرم آنلاین بازاریابی می‌کنید، به صورت خودکار در هزینه، زمان و تلاش‌های خود صرفه‌جویی می‌نمایید. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های فیزیکی و عملیاتی خود را کاهش دهید.

با استفاده از بازاریابی دیجیتال می‌توانید هزینه‌ی مواردی مانند تبلیغات، رسانه‌های چاپی، ارسال پست وخدمات مشتریان را کاهش دهید. در واقع بازاریابی دیجیتال نسبت به بازاریابی سنتی مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.

بازاریابی آنلاین به شما کمک می‌کند تا بتوانید پاسخ‌ها را به صورت فوری دریافت نمایید و در عین حال در زمان و تلاش‌های خود صرفه‌جویی کنید.

توسعه‌ی آنلاین برند (Sizzle)

آخرین بخش طرح 5s بازاریابی دیجیتال، توسعه‌ی آنلاین برند است که درباره‌ی نحوه‌ی ایجاد و ارتقای برند خود به صورت آنلاین، می‌باشد.

در واقع توسعه‌ی آنلاین برند، تمامی مواردی که برای ایجاد، گسترش و تثبیت برند شما در دنیای دیجیتال لازم است را در بر می‌گیرد. رسانه‌های اجتماعی، نقش مهمی را در این بخش ایفا می‌کنند.

می‌توانید برای جلب نظر مشتریان از پست‌های خلاقانه و تعاملی استفاده کنید. همچنین برای تقویت حضور محصولات خود در بازار نیاز است تا اعتماد، شناخت و رابطه، ایجاد نمایید.

سخن آخر

بازاریابی دیجیتال، یک شیوه‌ی مناسب برای موفقیت استارت‌آپ‌ها و همچنین بازاریابان باتجربه می‌باشد. در دنیایی که به شدت دیجیتالی شده‌است نیاز است تا در بازاریابی دیجیتال خود از ایده‌ها و استراتژی‌های جدید و خلاقانه‌ای استفاده کنید تا بتوانید به اهداف خود دست‌یابید.

در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی مدل 5s بازاریابی دیجیتال، در این زمینه به شما کمک کنیم. با استفاده از این مدل می‌توانید حضور آنلاین برند خود را به شیوه‌ی مناسبی بهبود بخشید که نتیجه‌ی آن، موفقیت بیشتر کسب و کار شما خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *