جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اس ام اس مارکتینگ

بازاریابی پیامکی | مزایای اس ام اس مارکتینگ

اس ام اس مارکتینگ یکی از بهترین و سریع‌ترین روش‌های تبلیغاتی برای برقراری ارتباط با مشتریان است. منظور از بازاریابی پیامکی فرایندی است که طی آن پیام‌های متنی کوتاه حاوی پیام تبلیغاتی، معاملاتی، خدماتی و… برای مشتریان حقیقی و احتمالی کسب‌وکارهای مختلف ارسال می‌شود. افزایش بازدهی و هدفمند شدن تبلیغات نمونه‌های تاثیر SMS marketing بر کسب و کارها هستند. دکتر علی ناصرحجتی از فعالان حوزه کسب‌وکار اطلاعات بیشتری درباره ابعاد مختلف بازاریابی پیامکی در اختیار ما قرار می‌دهند.

بازاریابی پیامکی چیست؟

فرایند انتقال پیام کوتاه نوشتاری برای مخاطبان هدف در حوزه کسب‌وکار بازاریابی پیامکی گفته می‌شود. اس ام اس مارکتینگ یکی از روش‌های کارآمدی است که صاحبان برند یا کسب‌وکارها با مخاطبان خود ارتباط داشته و محصول یا خدمات خود را تبلیغ می‌کنند. صاحبان کسب‌وکار یا برندها با این‌کار مخاطبان خود را برای اقدام به خرید دعوت می‌کنند. این روش یکی از راه‌های کارآمد، ساده و مفید برای افزایش وفاداری مشتریان فعلی و تبدیل مشتریان احتمالی به مشتریان حقیقی است.

مزایای اس ام اس مارکتینگ

مزایای اس ام اس مارکتینگ

استفاده هدفمند و اصولی از تبلیغات نقش مؤثری در رشد کسب‌وکارها دارد. اس ام اس مارکتینگ از بهترین روش‌های بازاریابی است که با صرف کمترین هزینه می‌تواند کسب‌وکارها را به سودآوری خوبی برساند. با این روش، کسب‌وکارها به روشی سریع و مستقیم با مشتریان خود ارتباط برقرار کرده و اطلاعات مربوط به محصول یا خدمات و تخفیف‌ها را برای آن‌ها ارسال می‌کنند. مهم‌ترین مزایای تاثیر SMS marketing بر کسب‌وکارها عبارت‌اند از:

1. هدف گیری دقیق

با استفاده از اس ام اس مارکتینگ کسب‌وکارها به‌صورت دقیق و هدفمند روی مشتریان و نیازهای آنان متمرکز می‌شوند. همچنین با به‌دست آوردن اطلاعاتی درباره رفتار مخاطبان و مشتریان می‌توانید از نیازها و علایق آن‌ها مطلع شوید. به این ترتیب می‌توان پیام‌های شخصی‌سازی شده را برای گروه‌های خاصی از مخاطبان ارسال کرد.

2. بازدهی بالای اس ام اس مارکتینگ

به دلیل اینکه پیامک‌های انبوه معمولاً در ساعات کاری ارسال می‌شوند و معمولاً کاربران به محض ارسال یا در اندک زمانی بعد، آن را باز می‌کنند دارای بازدهی بالایی هستند. بررسی‌ها نشان داده است که درصد باز شدن و خواندن پیام‌های متنی بالا است و درنتیجه می‌تواند بر آگاهی از برند تأثیر زیادی بگذارد.

3. مقرون به صرفه بودن

در مقایسه با بسیاری دیگر از روش‌های بازاریابی، اس ام اس مارکتینگ هزینه کمتری دارد. این روش بازاریابی حجم انبوهی از پیام‌های تبلیغاتی و بازاریابی را با هزینه کمی انجام می‌دهد. در مقایسه با هزینه SMS marketing بازگشت سرمایه بسیار بالایی دارد و حتی تا ده‌ها برابر بازگشت سرمایه خواهد داشت.

4. منعطف بودن

بازاریابی از طریق SMS marketing روشی منعطف است و صاحبان کسب‌وکار می‌توانند برای ارتباط با مشتریان خود آن‌ها را دسته‌بندی کرده و براساس هدف مشخصی پیام‌ها را برای مشتریان خود ارسال کنند. این کار موجب افزایش بازخورد تبلیغات شده و پیام‌ها در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که به آن‎ها نیاز دارند.

قابلیت تنوع‌بخشیدن به پیام‌های تبلیغاتی و عدم استفاده از پیام‌های کلیشه‌ای نشان‌دهنده انعطاف‌پذیر بودن این روش بازاریابی است. استفاده از یک متن جذاب می‌تواند تأثیر خوبی بر مخاطبان بگذارد.

اس ام اس مارکتینگ و نرخ بالای پاسخگویی

5. اس ام اس مارکتینگ و نرخ بالای پاسخگویی

یک نمونه دیگر از تاثیر SMS marketing بر کسب و کارها، نرخ بالای پاسخگویی به آن‌ها است. بررسی‌ها نشان داده است که نرخ کلیک در ایمیل مارکتینگ کمتر است؛ ولی میانگین نرخ پاسخگویی به پیام‌های اس ام اس مارکتینگ 45 درصد است. این میزان تأثیر زیادی بر افزایش آگاهی از برند و وفاداری مشتریان دارد.

6. هم خوانی این روش با سایر روش های بازاریابی

صاحبان کسب‌وکار می‌توانند علاوه بر استفاده از SMS marketing سایر روش‌های تبلیغاتی را نیز به‌کار گیرند. با توجه به تاثیر SMS marketing بر کسب‌وکارها این روش نه تنها مانعی برای سایر روش‌های تبلیغاتی نیست؛ بلکه می‌توان برای افزایش تأثیر روش‌های دیگر، از آن استفاده کرد.

7. افزایش آگاهی برند

از دیگر مزایای اس ام اس مارکتینگ افزایش بازدهی تبلیغات و درنتیجه ثبت برند در ذهن مخاطبان است. بازاریابی پیامکی روشی مقرون‌به‌صرفه برای برندینگ است و با استفاده از این نوع تبلیغ نام برند یا کسب‌وکار موردنظر به مرور در ذهن مخاطبان ثبت و ماندگار می‌شود.

8. سطح پوشش بالا

با توجه به ضریب نفوذ تلفن‌های همراه، با استفاده از SMS marketing می‌توان گروه کثیری از افراد جامعه را پوشش داد و پیام‌های تبلیغاتی هدفمند را برای آن‌ها ارسال کرد. وجود شبکه گسترده‌ای از مخاطبان و دسترسی به آن‌ها احتمال تبدیل مخاطبان به مشتریان حقیقی را افزایش می‌دهد.

9. قابلیت ردیابی

همانند سایر روش‌های تبلیغاتی، اس ام اس مارکتینگ نیز قابل ردیابی است. می‌توانیم آمار مفیدی درباره تعداد کاربرانی را که از کد موردنظر استفاده کرده‌اند، روی لینک سایت یا کسب‌وکار کلیک کرده‌اند یا به درخواست ما پاسخ داده‌اند به‌دست آوریم. به این ترتیب می‌توان از میزان اثربخشی تبلیغ آگاه شده و در صورت لزوم استراتژی‌های مؤثرتری تدوین کرد.

استراتژی های اس ام اس مارکتینگ

استراتژی های اس ام اس مارکتینگ

با اتخاذ استراتژی‌های هدفمند و کارآمد در بازاریابی پیامکی می‌توان پیام‌هایی جذاب و هدفمند برای مخاطبان و مشتریان ارسال کرده و شاهد تاثیر  SMS marketing در کسب‌وکارها بود. مهم‌ترین استراتژی‌های اس ام اس مارکتینگ عبارت‌اند از:

1. استفاده از محتوای کوتاه و جذاب

استفاده از واژه‌های قدرتمند و جملات مختصر، کوتاه و مفید نقش زیادی در اثربخشی پیامک‌های تبلیغاتی دارد. محتوای مربوط به ارائه پیشنهاد، جوایز و تخفیف‌ها باید نظر مخاطبان را به خود جلب کند. با توجه به استراتژی محتوا، هرچقدر یک محتوا جذاب‌تر و واژه‌ها قوی‌تر باشند روی نظر مثبت مخاطبان تأثیر بیشتری خواهند گذاشت.

2. اس ام اس مارکتینگ؛ تعیین و تخصیص هدف

یکی دیگر از استراتژی‌های SMS marketing تعیین هدف است. هدف شما از ارسال این پیامک چیست؟ آیا قصد دارید رابطه خود را با مشتریان ارتقا بخشید؟ آیا قصد دارید اطلاعات جدیدی درباره تخفیف‌ها، جشنواره، جوایز و… در اختیار مخاطبان قرار دهید؟ آیا قصد دارید فروش خود را افزایش دهید؟ با تعیین هدف می‌توانید پیامی متناسب با هدف برای آن‌ها ارسال کنید.

3. زمان بندی

برای جلب توجه بیشتر مشتریان و مخاطبان پیام‌ها را در بازه زمانی مناسب ارسال کنید. احترام به تایم مشتریان و ارسال پیام در ساعات مناسب می‌تواند بر وفاداری آن‌ها و ماندگاری نام برند شما تأثیر داشته باشد؛ به‌عنوان مثال در برخی کشورها ارسال پیام تبلیغاتی در روزهای تعطیل و بعد از ساعات مشخصی از شب مجاز نیست.

4. ایجاد حس ضرورت

یکی دیگر از استراتژی‌های مؤثر در اس ام اس مارکتینگ ایجاد حس ضرورت در مخاطبان است. بر اساس تحقیقات انجام‌شده ایجاد حس ضرورت در مخاطبان موجب افزایش نرخ تبدیل در کمپین‌های بازاریابی می‌شود. به‌عنوان نمونه اطلاع درباره تخفیف‌های مدت‌دار می‌تواند در مشتریان شما حس ضرورت و فوریت ایجاد کند.

5. اس ام اس مارکتینگ؛ ذکر نام برند

یکی دیگر از ضروریات بسیار مهم در بازاریابی پیامکی ذکر نام برند یا کسب‌وکار شما است. نمی‌توانید بدون ذکر نام برند خود انتظار شناخته شدن و افزایش فروش داشته باشید. مخاطب باید بداند که این پیامک از طرف چه کسی ارسال شده است و آیا این پیام تبلیغاتی متناسب با نیاز یا سلیقه او هست یا خیر. به همین دلیل ذکر نام برند نه‌تنها یک استراتژی که یک ضرورت بسیار مهم است.

6. ایجاد تعامل سازنده

در اس ام اس مارکتینگ شخصی‌سازی متن پیامک نقش زیادی در افزایش آگاهی و افزایش فروش دارد. می‌توانید با به‌کارگیری متن و محتوای صمیمانه، نظر مخاطب را جلب کنید. اگر مخاطب از مشتریان شما است با به‌کاربردن واژه‌های مناسب می‌توانید حس وفاداری او را افزایش دهید و از طرفی به او نشان می‌دهید که برایش ارزش زیادی قائل هستید.

7.تجزیه و تحلیل

ارزیابی و آنالیز عملکرد اس ام اس مارکتینگ یکی دیگر از ضروریات مهم است که از طریق آن می‌توان میزان تاثیر SMS marketing بر کسب و کارها و بازدهی آن را بررسی کرد. برای این مرحله از باید به چند نکته مهم دقت کرد:

 • اندازه‌گیری نرخ تبدیل
 • تعداد کاربرانی که به پیام ما پاسخ داده‌اند
 • تعداد پیامک‌های دریافتی توسط مخاطبان: کدام شماره ها بانک پیام کوتاه ما خارج از دسترس هستند و کدام مخاطبان پیامک‌ها را دریافت کرده‌اند. درنتیجه این تحلیل می‌توان از اتلاف هزینه جلوگیری کرد.
 • محاسبه هزینه‌ها: برای بررسی میزان اثربخشی تبلیغات باید میزان بازگشت سرمایه محاسبه شود. برای این منظور باید سودی را که از طریق مشتریانی که به شما پاسخ داده‌اند محاسبه کرده و آن را بر هزینه نهایی تبلیغ تقسیم کنید.

سامانه پیامکی و ویژگی های آن

سامانه پیامکی و ویژگی های آن

برای انجام بازاریابی پیامکی باید در سامانه پیامکی ثبت‌نام کنید. این سامانه متصل به سیستم‌های مخابراتی است و با استفاده از آن می‌توانید به‌راحتی اس ام اس مارکتینگ خود را مدیریت کنید. یک سامانه پیامکی ایده‌آل با داشتن ویژگی‌های استاندارد می‌تواند موجب ارتقای تاثیر SMS marketing بر کسب و کارها شود. مهم‌ترین ویژگی‌های یک سامانه پیامکی ایده‌آل عبارت‌اند از:

 • ارسال پیام‌های تبلیغاتی در مقیاس‌های مختلف
 • پشتیبانی بالا: پشتیبانی خوب در سامانه پیامکی همیشه در دسترس بوده و در مواقع لزوم مشکلات را رفع می‌کند.
 • گزارش‌گیری از پیام‌های ارسال‌شده شامل تعداد دریافت‌کنندگان پیامک تبلیغاتی
 • پوشش‌دادن تمامی اپراتورهای تلفن همراه شامل ایرانسل، همراه اول و رایتل
 • دسته‌بندی استاندارد شماره تلفن‌ها بر اساس شغل، جنسیت، رده سنی و…
 • برخورداری از ابزارهای تحلیل عملکرد اس ام اس مارکتینگ مانند نظرسنجی، تحلیلگر، منشی هوشمند و..

نمونه های استفاده از بازاریابی پیامکی

همان‌طور که گفته شد اس ام اس مارکتینگ روشی سریع، مقرون‌به‌صرفه و کارآمد در امور بازاریابی است که باتوجه‌به هزینه کمی که برای آن صرف می‌شود می‌تواند بازگشت سرمایه خوبی داشته باشد. همچنین از موارد تاثیر SMS marketing بر کسب و کارها می‌توان به افزایش آگاهی از برند و افزایش ترافیک وب‌سایت اشاره کرد. از بازاریابی پیامکی می‌توان برای اهداف تبلیغاتی زیر استفاده کرد:

 • مشاوره: می‌توانید درباره محصول یا خدمات کسب‌وکار خود نکات مشاوره به مشتریان خود ارائه دهید؛ به‌عنوان مثال درباره تورهای مسافرتی، لوازم آرایشی و…
 • تخفیف‌ها و جشنواره‌ها: معمولاً اغلب کسب‌وکارها در مواقعی از سال جشنواره‌هایی برگزار می‌کنند و تخفیف‌های ویژه‌ای نیز ارائه می‌دهند. می‌توانید ازطریق سامانه پیامکی درباره زمان جشنواره، تخفیف‌ها، میزان آن‌ها و تمام مزایای دیگر اطلاع‌رسانی کنید.
 • نظرسنجی: یکی دیگر از موارد تبلیغاتی برای اس ام اس مارکتینگ نظرسنجی از مشتریان است. این مورد نقش زیادی در افزایش نرخ تبدیل دارد. نظرسنجی از مشتریان نشان‌دهنده ارزش و احترامی است که برای آن‌ها قائل هستید. درنتیجه موجب افزایش وفاداری مشتریان به برند شما خواهد شد.

اس ام اس مارکتینگ مناسب کدام کسب و کارها است؟

اس ام اس مارکتینگ مناسب کدام کسب و کارها است؟

با گسترش شبکه‌های تلفن همراه و اینترنت در سراسر جهان، کسب‌وکارها وارد حوزه جدیدی شده و شتاب بیشتری گرفتند. در این روند رقابت بین کسب‌وکارهای همتا در یک حوزه افزایش یافته و هرکدام تلاش می‌کنند سهم مناسبی از بازار هدف کسب کنند. بر این اساس شیوه‌های تبلیغاتی جدیدی ظهور کرد که هرکدام نقش مهمی در افزایش جذب مشتریان دارند.

اس ام اس مارکتینگ یکی از روش‌های تبلیغاتی کارآمد، مقرون‌به‌صرفه و مفید است که با سرعت بالا نقش مهمی در دستیابی به سهم مناسب از بازار هدف دارد. برخی از کسب‌وکارهایی که SMS marketing می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد عبارت‌اند از:

 • آژانس‌های مسافرتی: یکی از کسب‌وکارهایی که ضرورت بازاریابی پیامکی برای آن احساس می‌شود حوزه‌های مربوط به آژانس‌های مسافرتی است. به دلیل آنکه مشتریان به اطلاعات لحظه‌ای درباره تغییرات احتمالی در برنامه سفر، هشدارهای هواشناسی، ساعت پرواز یا حرکت و…نیاز دارند می‌توان از طریق اطلاع‌رسانی پیامکی این موارد در اختیارشان قرار گیرد.
 • حوزه تجارت الکترونیک: از دیگر حوزه‌های کسب‌وکار که اس ام اس مارکتینگ نقش مهمی در تبلیغات آن دارد کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک است که می‌توان برای سفارش و خرید کالا، ارسال یا تبلیغات از آن استفاده کرد.
 • سازمان‌های بزرگ: تاثیر SMS marketing بر کسب و کارها و سازمان‌هایی با بیش از 100 کارمند می‌تواند بسیار چشم‌گیر باشد. در چنین سازمان‌هایی ارتباطات درون‌سازمانی اهمیت زیادی دارد. برای اطلاع‌رسانی درباره موارد مهم و استراتژی‌ها می‌توان از این روش استفاده کرد تا تمامی کارکنان از آن‌ها مطلع باشند.
 • امور خدماتی: برای کسب‌وکارهایی مانند امور حقوقی و وکالت، پزشکی و… که مشتریان باید برای قرار ملاقات مراجعه کنند، بازاریابی پیامکی اهمیت زیادی دارد. با ارسال پیامک یادآوری نه‌تنها آن‌ها قرار ملاقات را فراموش نخواهند کرد؛ بلکه در هزینه و زمان شما نیز صرفه‌جویی می‌شود. از طرفی این روش می‌تواند موجب افزایش وفاداری مشتری و نشان‌دهنده ارزشی است که برای آن‌ها قائل هستید.

جمع‌بندی

با ظهور شبکه‌های تلفن همراه و اینترنت در سراسر جهان، تجارت، تبلیغات و رقابت بین کسب‌وکارهای مختلف وارد حوزه جدیدی شده‌اند. اس ام اس مارکتینگ یکی از روش‌های بازاریابی مؤثر، بهینه با بازگشت سرمایه مناسب است که بسیاری از برندها و کسب‌وکارها از آن استفاده می‌کنند.

بازدهی بالا، افزایش آگاهی برند، نرخ بالای پاسخگویی و منعطف‌بودن برخی از مزایای بازاریابی پیامکی هستند که می‌توان با هزینه‌ای کم آن را اجرا کرد. با به‌کارگیری استراتژی‌های SMS marketing مانند استفاده از محتوای کوتاه و جذاب، ایجاد حس ضرورت و تخصیص هدف می‌توان شاهد تاثیر SMS marketing بر کسب و کارها بود.

دکتر علی ناصرحجتی از فعالان و متخصصان حوزه مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ از برترین مشاوران حوزه کسب‌وکار است که با آگاهی کامل از علم روز دنیا در این زمینه استراتژی‌های بهینه و کارآمدی در اختیار صاحبان کسب‌وکارها قرار می‌دهد. سابقه درخشان 17 ساله دکتر ناصرحجتی گواهی بر توانمندی و تخصص بالای ایشان است. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا