جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ چیست؟ + مزایا و کاربرد بازاریابی ایمیلی

در استراتژی‌های Content Marketing، ایمیل مارکتینگ از ابزارهای مهم بازاریابی محتوا است. ایمیل از بهترین ابزارهای ارتباطی است و بر اساس آمارها، بیش از 4.37 میلیارد نفر از این سرویس استفاده می‌کنند. همچنین آمارها نشان می‌دهند که 69 درصد از صاحبان کسب‌و‌کار از تکنیک های بازاریابی ایمیلی در فضای وب استفاده می‌کنند.

خوشامدگویی به کاربران جدید، ارسال خبرنامه ایمیلی، ارسال اطلاعات درباره محصول یا خدمات و ارسال اطلاعات خرید چند نمونه از موارد کاربرد Email Marketing هستند. در این مقاله از وب‌سایت علی ناصرحجتی ایمیل مارکتینگ و هر آنچه دراین‌رابطه است را بررسی می‌کنیم.

تاریخچه بازاریابی ایمیلی

در سال 1983 گری توئرک برای اولین بار از سرویس ایمیل به‌عنوان ابزار بازاریابی استفاده کرد. گری توئرک با ارسال 400 ایمیل انبوه برای مشتریان سازمان تجهیزات دیجیتال 13 میلیون دلار سود نصیب این شرکت کرد. در بین سال‌های 2000-1990 اولین سرویس ایمیل تحت وب با نام Hotmail شروع به کار کرد و ظرفیت‌های زیادی برای دیجیتال مارکتینگ داشت. از سال 2013 استراتژی‌های نوین بازاریابی از طریق ایمیل مارکتینگ، وارد فاز جدیدی شد و بازاریاب‌ها به ظرفیت و پتانسیل تکنیک‌ های بازاریابی ایمیلی پی بردند.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

به زبان ساده استفاده از سرویس ایمیل و ارسال پیام به مخاطبان هدف برای جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیمی ایمیل مارکتینگ گفته می‌شود. می‌توان گفت ایمیل پادشاه کانال‌های بازاریابی است. محتوای بازاریابی که در ایمیل ارسال می‌شود می‌تواند شامل تبلیغات، پیشنهادهای جدید و جذاب، محتوای ارزشمند و تخفیف‌های جدید باشد. استفاده از تکنیک های بازاریابی ایمیلی برای برندسازی و آگاهی از برند، حفظ مشتریان، وفادارسازی و ترغیب به خرید بسیار کارآمد هستند.

مزایای استفاده از بازاریابی ایمیلی

مزایای استفاده از بازاریابی ایمیلی

بعد از آشنایی اولیه با تاریخچه و تعریف ایمیل مارکتینگ، در ادامه مزایای Email Marketing را بررسی می‌کنیم.

1. سریع و مقرون به صرفه

یکی از ساده‌ترین، سریع‌ترین و ارزان‌ترین ابزارهای تبلیغاتی استفاده از سرویس ایمیل مارکتینگ است. این روش بازاریابی دیجیتال علاوه بر بهره‌مندی از نرخ مطلوب بازگشت سرمایه، هزینه مقرون‌به‌صرفه‌ای نیز دارد. باتوجه‌به هزینه ناچیزی که برای استفاده از این سرویس بازاریابی پرداخت می‌شود خروجی آن بسیار عالی است.

2. مزایای ایمیل مارکتینگ؛ بالابودن نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

در دنیای کسب‌وکار بازگشت سرمایه اهمیت زیادی دارد. از طرف دیگر برخی صاحبان مشاغل و کسب‌وکارها تمایل ندارند هزینه زیادی برای تبلیغات بپردازند و انتظار دارند چندبرابر هزینه تبلیغات به سود برسند. بازاریابی حرفه‌ای ایمیلی روشی مؤثر و کارآمد در حوزه دیجیتال مارکتینگ به شمار می‌رود و نرخ بازگشت سرمایه آن بسیار بالا است. این در حالی است که هزینه این نوع بازاریابی مقرون‌به‌صرفه است.

3. تحلیل رفتار مشتری

استفاده از ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین ابزارهای ارزیابی و تحلیل رفتار مشتریان است. با دریافت گزارشی پی خواهید برد که مخاطبان شما کدام ایمیل‌ها را باز کرده‌اند، روی کدام لینک‌ها کلیک کرده‌اند، کدام پیام‌ها برایشان جذاب بوده و واکنش آن‌ها نسبت به فراخوان‌ها چه بوده است.

4. اثربخشی فوری

با ارسال ایمیل برای مخاطبان خود در همان دقایق اولیه ارسال تأثیر آن را خواهید دید. ایمیل مارکتینگ و محتوای آن حس عجله، محدودیت زمانی و استفاده بهینه از زمان را به مخاطبان القا می‌کند؛ به‌عنوان‌مثال اگر یک فروش ویژه 24 ساعته با تخفیف‌های فوق‌العاده دارید می‌توانید از تکنیک های بازاریابی ایمیلی استفاده کرده و بیشترین بهره را ببرید.

مزایای ایمیل مارکتینگ؛ انتقال مستقیم پیام

5. مزایای ایمیل مارکتینگ؛ انتقال مستقیم پیام

از دیگر مزایای بازاریابی ایمیلی انتقال سریع و مستقیم پیام برای مخاطبان هدف است. معمولاً بخش زیادی از ایمیل‌های ارسالی توسط مشتریان و مخاطبان گشوده می‌شود و این کار نرخ تبدیل خوبی نیز دارد. با داشتن اطلاعات کافی از مشتریان می‌توانید با استفاده از بخش‌بندی لیست ایمیل و ارسال پیام‌های جداگانه از تأثیرات فوق‌العاده ایمیل مارکتینگ استفاده کنید.

6. شروع آسان

فعالیت در حیطه ایمیل مارکتینگ به آموزش‌های دشوار و پیچیده نیاز ندارد. با استفاده از قالب‌های آماده‌ای که عکس، ویدئو و متن دارند می‌توانید برای مشتریان و مخاطبان خود ایمیل ارسال کنید. به همین دلیل برای آغاز کار به هزینه بالا و تیم حرفه‌ای نیاز ندارید. در برخی تکنیک های بازاریابی ایمیلی تنها کاری که باید انجام دهید Drag & Drop است.

7. ایمیل های سفارشی و شخصی سازی شده

در تکنیک های بازاریابی ایمیلی برای دریافت خروجی بهتر و افزایش نرخ تبدیل می‌توانید پیام‌های خود را سفارشی‌سازی کنید. این روش برای مخاطبان و مشتریان نیز مفید است و آن‌ها می‌توانند مشخص کنند کدام ایمیل‌ها برایشان ارسال شود. این روش احترام به حقوق فردی مخاطبان است و نقش مؤثری در افزایش وفاداری مشتریان خواهد داشت.

8. یک بستر ارزشمند برای نشر محتوا

سرویس ایمیل به‌تنهایی یک بستر ارزشمند برای نشر محتوا است. یکی از روش‌های داشتن ایمیل مارکتینگ اثربخش ارسال تمام یا بخشی از محتوا برای مخاطبان است. می‌توانید بخشی از محتوا را یک‌بار ارسال کرده و مخاطب را برای دریافت بخش دیگر در انتظار قرار دهید. سپس بخش دیگر محتوا را در زمانی دیگر یا در جای دیگر برای مخاطبان ارسال کنید. این کار روی افزایش نرخ تبدیل تأثیر زیادی دارد.

نکات مهم در طراحی ایمیل مارکتینگ

برای اینکه از تکنیک های بازاریابی ایمیلی بیشترین بهره را ببرید باید نکات مهمی را مدنظر قرار دهید. این نکات عبارت‌اند از:

1. عدم ارسال ایمیل های اسپم

از مهم‌ترین اصول ایمیل مارکتینگ عدم ارسال ایمیل‌های اسپم یا هرزنامه است. منظور از این کار این است که قبل از ارسال ایمیل برای مخاطبان باید از آن‌ها اجازه بگیرید. ارسال ایمیل‌های اسپم، بر کمپین تبلیغاتی شما تأثیر منفی می‌گذارد و نه‌تنها CTR افزایش پیدا نمی‌کند؛ بلکه مشتریان نیز کاهش می‌یابد.

2. انتخاب زمان درست برای بازاریابی

هزینه بازاریابی ایمیلی پایین و خروجی آن بالا است؛ ولی برای دستیابی به بازدهی بالا باید برای ارسال ایمیل زمان مناسب را هم در نظر بگیرید؛ به‌عنوان‌مثال برای ارسال ایمیل به مشتریان خارج از کشور هنگام طراحی ایمیل مارکتینگ تفاوت زمانی کشور مبدأ و مقصد را در نظر بگیرید.

طراحی ایمیل مارکتینگ؛ توجه به پرسونای مخاطبان

3. طراحی ایمیل مارکتینگ؛ توجه به پرسونای مخاطبان

فرض کنید که شما یک سایت فروش لباس زنانه دارید. آیا با ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی برای آقایان به هدف خود خواهید رسید؟ توجه به سن، جنس و پرسونای مخاطبان در بازاریابی اهمیت زیادی دارد. عدم توجه به این موضوع موجب افزایش نرخ پرش یا Bounce Rate می‌شود.

4. ارسال منظم ایمیل برای تعامل با مشتریان

هدف از ایمیل مارکتینگ برقراری ارتباط تعاملی و بلندمدت با مشتریان است. برای رسیدن به این هدف و حفظ ارتباط با مشتریان خود، به‌صورت منظم و ماهانه برای آن‌ها پیام ارسال کنید. توجه به این اصل نقش زیادی در موفقیت استراتژی‌های بازاریابی دارد.

5. شخصی سازی ایمیل ها

در ایمیل مارکتینگ شخصی‌سازی ایمیل‌ها و گروه‌بندی مشتریان از نکات مهم است. می‌توانید با استفاده از فرم‌های نظرسنجی در زمان ثبت‌نام در سایت، اطلاعات لازم درباره مشتریان خود را کسب کنید. با این روش می‌توان پیام مناسب هر مشتری را به‌صورت جداگانه طراحی کرد تا نتایج بهتری به دست آید.

6. ارزش آفرینی برای مشتریان از اصول مهم طراحی ایمیل مارکتینگ

درست است که تعامل پایدار با مشتریان و سودآوری هدف اصلی ایمیل مارکتینگ است؛ ولی باید برای مشتریان خود ارزش قائل باشید تا از این طریق تفاوت شما با رقبایتان بیشتر به چشم آید. به همین دلیل تمام ایمیل‌های ارسالی تنها باید برای فروش نباشد. بهتر است پیام‌های تعاملی مانند خوشامدگویی برای آن‌ها ارسال کنید.

7. پیروی از زمان بندی مشخص

یکی دیگر از استراتژی‌های مهم درباره کاربرد Email Marketing زمان‌بندی دقیق است. ارسال ایمیل‌های بازاریابی در روز و ساعت مشخص بازدهی ایمیل مارکتینگ را افزایش می‌دهد. شاید تشخیص دقیق زمان در ابتدا برایتان دشوار باشد؛ ولی با انجام آزمایش‌هایی می‌توانید بازه‌های زمانی مطلوب را شناسایی کنید.

8. برجسته کردن خط موضوع

یکی دیگر از موارد مهم در ایمیل مارکتینگ مشخص‌کردن خط موضوع است. منظور از خط موضوع همان چیزی است که در بخش Subject ایمیل درج می‌شود و کاربر قبل از گشودن ایمیل آن را مشاهده می‌کند. موضوع باید به صورتی باشد که کنجکاوی را تحریک کند؛ ولی خیلی معماگونه نباشد. از اعداد و مواردی که جلب‌توجه می‌کند استفاده کنید. لحن باید صمیمی و دوستانه باشد.

9. بهینه سازی برای موبایل

با توسعه گوشی‌های هوشمند بسیاری از کاربران ایمیل یعنی در حدود 67 درصد، آن را در گوشی‌های خود باز می‌کنند. به همین دلیل بهتر است کاربرد Email marketing از نظر قالب، فونت و حجم متناسب با موبایل باشد. همچنین دو پیوند را کنار یا روی یکدیگر قرار ندهید؛ زیرا ممکن است کاربر روی پیوند اشتباه ضربه بزند.

تکنیک های بازاریابی ایمیلی

تکنیک های بازاریابی ایمیلی

همان‌طور که گفتیم ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های بازاریابی در دیجیتال مارکتینگ است. اگر تمام قوانین بازاریابی ایمیلی رعایت شده و به‌صورت حرفه‌ای انجام شود موجب افزایش فروش و تعامل با مشتریان خواهد شد. در ادامه تکنیک های بازاریابی ایمیلی را بررسی می‌کنیم.

1. ریتارگتینگ

یکی از تکنیک های بازاریابی ایمیلی ریتارگتینگ است. در این تکنیک مخاطبانی که بدون خریدکردن از شما از سایت خارج شده‌اند را می‌توانید به سایت بازگردانید. حتی خریدارانی که برای مدت‌ها از آن‌ها خبر ندارید یا افرادی که به هر دلیل سبد قبلی خود را نیمه‌تمام رها کرده‌اند را با این روش می‌توانید به سایت خود بازگردانید. هدف از ریتارگتینگ افزایش فروش، جلوگیری از هدررفت بودجه و هدف قراردادن کسانی است که با سایت شما آشنا شده‌اند.

2. ایجاد لیست ایمیل

اجرای استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ بدون ایجاد Mailing list جامع کارایی ندارد. لیست ایمیل باید هوشمندانه و باهدف مشخصی باشد تا بتوانید بهترین نتایج را از آن بگیرید. برای جذاب‌تر شدن ایمیل‌ها باید ارزش ایجاد کرده و برای مخاطبان خود منفعت ایجاد کنید.

 3. ریتنشن مارکتینگ

یکی دیگر از تکنیک های بازاریابی ایمیلی ریتنشن مارکتینگ است. منظور از ریتنشن مارکتینگ همان حفظ مشتریان است که علاوه بر حفظ مخاطبان قبلی می‌توانید مشتریان جدیدی هم جذب کنید. از طریق ریتنشن مارکتینگ و ایجاد تعامل سازنده می‌توانید مشتریان را برای خرید کالا یا خدمات ترغیب کنید.

4. خبرنامه از تکنیک های بازاریابی ایمیلی

در دنیای ایمیل مارکتینگ، خبرنامه‌ها هنوز جذابیت خود را دارند و افرادی که به دنبال محتوای جدید، ارزشمند و کاربردی هستند عضو خبرنامه می‌شوند. با استفاده از استراتژی‌های بازاریابی ایمیلی می‌توانید علاوه بر محتوا، بخشی از پست‌های شبکه‌های اجتماعی، پست‌های بلاگ و اطلاع‌رسانی‌های جدید را برای آن‌ها ارسال کنید.

ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی هدفمند و جدید نوع دیگری از استراتژی و تکنیک‎های ایمیل مارکتینگ است که می‌توان آن‌ها را به مناسبت‌های مختلف اجرا کرد.

کاربرد Email Marketing

کاربرد Email Marketing

ایمیل مارکتینگ روشی مؤثر و کاربردی است که می‌تواند منجر به جذب مشتریان حقیقی، افزایش آگاهی برند، تعامل سازنده با مشتریان و درنهایت افزایش فروش شود. با استفاده از تکنیک های بازاریابی ایمیلی کسب‌وکارها جامعه هدف را در جریان فعالیت‌های خود قرار داده و آنان را برای خرید ترغیب می‌کنند. چند نمونه کاربرد Email Marketing عبارت‌اند از:

اطلاع‌رسانی رویدادها: وقتی رویداد جدیدی برای کسب‌وکار خود دارید می‌توانید از طریق ایمیل مارکتینگ به‌صورت سریع و راحت اطلاع‌رسانی کرد و آن‌ها را برای رویداد موردنظر دعوت کنید.

ارسال اطلاعات خرید: یکی دیگر از موارد کاربرد Email Marketing برای زمانی است که خریداران از سایت شما خرید کرده‌اند. ارسال اطلاعات فاکتور و رسید خرید از طریق ایمیل یک روش ارتباطی بسیار مفید است. برخی بازاریاب‌ها با هوشمندی کامل پیشنهادهای خرید مرتبط را نیز ارائه می‌دهند.

اطلاع‌رسانی محصول یا خدمات جدید: اگر قصد دارید در لاین محصولات یا خدمات خود تغییراتی ایجاد کنید می‌توانید با استفاده از تکنیک های بازاریابی ایمیلی این کار را انجام دهید. با این روش بین شما و مشتریان تعاملی سازنده و صمیمانه برقرار می‌شود.

خوشامدگویی به کاربران جدید: یکی از روش‌های ساده ولی کارآمد در جذب مشتریان و ایجاد حس خوب در آن‌ها خوشامدگویی به افرادی است که به‌تازگی عضو خبرنامه یا سایت شما شده‌اند. با این روش که یکی از تکنیک‌های ایمیل مارکتینگ نیز محسوب می‌شود می‌توانید اطلاعات ورود، اطلاعات مربوط به بخش‌های مختلف و راه‌های ارتباطی با خود را برای اعضای جدید ارسال کنید.

پیشنهادها و تخفیف‌های ویژه: معمولاً کسب‌و‌کارهای مختلف در مواقع معینی از سال تخفیف‌ها و پیشنهادهای ویژه دارند. بازاریابی ایمیلی روشی ساده، سریع و کاربردی برای اطلاع‌رسانی در این مورد است و نتایج شگفت‌انگیزی دارد.

اتوماسیون ایمیل مارکتینگ

اتوماسیون ایمیل مارکتینگ

منظور از اتوماسیون ایمیل مارکتینگ خودکارسازی فرایند ارسال ایمیل‌ها است. در انواع تکنیک های بازاریابی ایمیلی با خودکارسازی فرایند ارسال ایمیل می‌توان از داده‌ها و اطلاعات بهترین استفاده را ببرید. با کاربردEmail Marketing  و خودکارسازی آن می‌توانید به‌صورت سفارشی با مخاطبان و مشتریان خود در ارتباط باشید. در بازاریابی ایمیلی خودکار پیام‌های ایمیل بر اساس علائق، سوابق خرید مشتری، تاریخ‌های مشخص، اولویت‌ها و رفتار مشتری است.

بهترین سرویس ‌های بازاریابی ایمیلی

در دنیای دیجیتال مارکتینگ سرویس‌های مختلف ایمیل مارکتینگ وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • Mailchimp
 • Aweber
 • Sender
 • Sendplus
 • Constant Contact
 • Sendinblue

به دلایلی همچون تحریم و هزینه‌های بالا کاربرد Email Marketing با استفاده از این سرویس‌ها برای ایرانیان دشوار یا غیرممکن است؛ اما نگران نباشید. سرویس‌های ایمیل مارکتینگ ایرانی وجود دارد که با استفاده از انواع تکنیک های بازاریابی ایمیلی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این سرویس‌ها با خدمات، امکانات و هزینه مناسب در اختیار کاربران ایرانی قرار دارند. برخی از سرویس‌های ایرانی بازاریابی ایمیلی عبارت‌اند از:

 • میل تاز
 • میل چی
 • آونگ میل
 • نجوا
 • پاکت
 • اینباکس

ایمیل مارکتینگ؛ دلایل عدم بازدهی برخی تبلیغات ایمیلی

ایمیل مارکتینگ؛ دلایل عدم بازدهی برخی تبلیغات ایمیلی

ایمیل مارکتینگ یکی از روش‌های کارآمد، کم‌هزینه و مؤثر در بازاریابی دیجیتال است؛ اما این روش تنها در صورتی می‌تواند موفق باشد که با استراتژی حساب شده و حرفه‌ای طراحی و اجرا شود. در بازاریابی دیجیتال چند مانع بزرگ وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • دفن شدن ایمیل‌های ارسالی شما در زیر انبوهی از ایمیل‌های دیگر و عدم مطالعه آن‌ها توسط کاربر
 • شناسایی ایمیل شما به‌عنوان ایمیل اسپم توسط سرور مخاطب و عدم نمایش در صندوق دریافت
 • مطالعه ایمیل توسط کاربر و عدم کلیک روی لینک‌های آن و کاهش نرخ کلیک که این مشکل به دلیل ضعف ناشی از طراحی قالب ایمیل و محتوای آن است.

تمام این مشکلات روی بازاریابی ایمیلی شما تأثیر منفی دارد. به همین دلیل لازم است با به‌کارگیری بهترین تکنیک های بازاریابی ایمیلی ایجاد محتواهای جذاب، کاربردی و ارزشمند از طریق ایمیل می‌توان نرخ فروش و بازگشت سرمایه را افزایش داد.

جمع‌بندی

در دنیای کسب‌وکار دیجیتال، ایمیل مارکتینگ یکی از روش‌های مؤثر، مقرون‌به‌صرفه و کاربردی در بازاریابی است. بالابودن نرخ بازگشت سرمایه، اثربخشی فوری، تحلیل رفتار مشتری و انتقال مستقیم پیام برخی از مزایای بازاریابی ایمیلی هستند. انواع تکنیک های بازاریابی ایمیلی وجود دارد که ریتارگتینگ، خبرنامه، ایجاد لیست ایمیل و ریتنشن مارکتینگ چند نمونه از آن‌ها هستند. اطلاع‌رسانی رویدادها، ارسال اطلاعات  خرید و اطلاع‌رسانی تخفیف‌ها و پیشنهادها چند نمونه از موارد کاربرد Email Marketing هستند.

علی ناصرحجتی متخصص در زمینه مشاوره دیجیتال مارکتینگ، آموزش‌های سازمانی و ارائه راهکارهای مفید، عملی و مؤثر به صاحبان کسب‌وکار کمک می‌کند تا حوزه فعالیت خود را توسعه داده و چالش‌های سازمانی خود را به بهترین صورت برطرف کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا