جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا چیست؟ | انواع کانتنت مارکتینگ

یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های توسعه کسب‌و‌کار، بازاریابی محتوا است. هدف از این نوع استراتژی تولید و توزیع محتوای جامع، ارزشمند و مرتبط با موضوع است. هدف از بازاریابی محتوای دیجیتال جذب مخاطبان جدید و حفظ مخاطب‌های قدیمی است تا از این طریق بتوان آن‌ها را برای خرید محصولات یا خدمات ترغیب کرد.

در این فرایند محتواهایی مناسب و مرتبط با موضوع تولید و در کانال‌های مختلف مانند شبکه‎‌های اجتماعی، سایت‌ها، وبلاگ‌ها و… به اشتراک گذاشته می‌شود. مطالعات موردی، چک‌لیست‌ها و پست‌های بلاگی از انواع Content Marketing هستند. در این مقاله از وب‌سایت علی ناصرحجتی بازاریابی محتوا را معرفی و بررسی می‌کنیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در دنیای تجارت آنلاین با عبارت دیجیتال مارکتینگ روبرو می‌شویم. منظور از دیجیتال مارکتینگ تمامی فعالیت‌هایی است که از طریق آن‌ها برندهای مختلف خود را به مخاطبان نشان داده و هویت برند را افزایش می‌دهند. تمام فعالیت‌ها و استراتژی‌های انجام شده برای جذب مخاطب در این گروه قرار می‌گیرند.

استراتژی‎‌های مختلفی در دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که شامل بازاریابی محتوا، ایجاد وب‌سایت، وبلاگ‌نویسی و… است. همچنین برندهای مختلف از طریق بازاریابی موتورهای جستجو، سئو و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی تلاش می‌کنند محصولات یا خدمات بیشتری به فروش برسانند.

آشنایی با بازاریابی محتوا

آشنایی با بازاریابی محتوا

محتواهای سنتی شامل کتاب، مجله، روزنامه، کاتالوگ، بنرها و بروشورها هستند. امروزه با توسعه فناوری اطلاعات و گسترش اینترنت در تمام نقاط جهان نقش بازاریابی سنتی بسیار کم‌رنگ شده است. امروزه با شکل جدیدی از بازاریابی محتوا یعنی بازاریابی محتوای دیجیتال روبرو هستیم. Content Marketing بخشی از استراتژی بازاریابی اثر بخش و توسعه کسب‌و‌کار است تا با ارائه محتوای ارزشمند، مخاطبان بیشتری جذب کند. هنگام تولید محتوا باید به نکات مهمی دقت کرد که عبارت‌اند از:

 • محتوا در چه بستری تولید می‌شود؟
 • مخاطبان محتوا چه کسانی هستند؟
 • فرمت محتوا چیست؟
 • چگونه می‌توان محتوای خاص و جذاب تولید کرد؟
 • تولید و انتشار محتوا را چگونه برنامه‌ریزی و مدیریت کنیم؟
 • مخاطب چه سودی از این محتوا می‌برد و کدام نیاز او رفع خواهد شد؟

مزایای بازاریابی محتوای دیجیتال

باتوجه‌به توسعه کسب‌وکارهای اینترنتی و پیشرفت گوشی‌های هوشمند بازاریابی محتوا نیز به بخش جدایی‌ناپذیر کسب‌وکارها تبدیل شده است. در ادامه مهم‌ترین مزایای بازاریابی محتوای دیجیتال را معرفی می‌کنیم.

1. افزایش آگاهی از برند

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از انواع Content Marketing افزایش آگاهی از برند یا Brand Awareness است. هدف از تولید انواع محتوا این است که تعداد بیشتری از کاربران محتوای تولیدشده را ببینند و نسبت به آن عکس‌العمل نشان دهند. با استفاده از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ می‌توان میزان آگاهی از برند را انداز‌ه‌گیری کرد.

2. ایجاد اعتماد به برند

با تولید محتوای مناسب در بازاریابی محتوا و دادن اطلاعات صحیح می‌توانید اعتماد مخاطبان را جلب کنید. جلب‌اعتماد مخاطبان احتمال خرید محصولات را توسط آن‌ها افزایش می‌دهد. وقتی محتوای تولیدشده دائماً در معرض دید مخاطبان باشد اعتبار آن برند در نظرشان افزایش می‌یابد و به آن اعتماد خواهند کرد.

تولید Lead یا سرنخ بازاریابی

3. تولید Lead یا سرنخ بازاریابی

یکی از مهم‌ترین نتایج کانتنت مارکتینگ که صاحبان کسب‌وکار به دنبال آن هستند تولید سرنخ است. با استفاده از انواع Content Marketing کاربران بیشتری به محتوای کسب‌وکار شما دسترسی پیدا می‌کنند. تبدیل ترافیک وب‌سایت به سرنخ، پرورش Lead و درنهایت تبدیل آن‌ها به خریدار از مهم‌ترین اهداف بازاریابی محتوای دیجیتال است.

4. مزایای بازاریابی محتوا؛ تبدیل بازدیدکنندگان به Lead

در مسیر سفر مشتری می‌توان Leadها را ایجاد کرد. ایجاد Lead از طریق تولید محتوای جذاب امکان‌پذیر است. سفر مشتری شامل سه مرحله آگاهی، ملاحظات و تصمیم‌گیری است. وقتی استراتژی بازاریابی محتوای دیجیتال عملکرد موفقی داشته باشد می‌توان مخاطب را به قیف فروش هدایت و آن‌ها را به مشتریان حقیقی تبدیل کرد.

5. افزایش نرخ بازگشت سرمایه (RIO)

کانتنت مارکتینگ روشی مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی است که هزینه آن 62 درصد کمتر از بازاریابی سنتی است. افزایش نرخ بازگشت سرمایه اهمیت زیادی دارد و از طریق بازاریابی محتوای دیجیتال می‌توان Leadها را سه برابر کرد. درنتیجه با گذشت زمان شاهد افزایش RIO خواهیم بود.

6. ارتقاء سئو

با استفاده از انواع Content Marketing و تولید محتوای باکیفیت کاربران بیشتری جذب وب‌سایت شما می‌شوند و شاهد افزایش ترافیک وب ‌سایت خواهید بود. باوجوداینکه الگوریتم موتورهای جستجو دائماً تغییر می‌کنند؛ ولی تولید مداوم محتواهای جذاب با کلمات کلیدی مناسب و به‌روزرسانی محتوا موجب ارتقا وب‌سایت شما می‌شود. درنتیجه وب‌سایت شما در موتورهای جستجو رتبه بالاتری می‌گیرد.

7. هم راستا بودن بازاریابی محتوا با استراتژی های بازاریابی

با تولید محتوای دیجیتال ارزشمند سایر استراتژی‌های بازاریابی نیز موفق خواهند بود. استراتژی‌هایی مانند سئو و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی تحت‌تأثیر محتواهای جذاب و ارزشمند هستند. این روش را می‌توان در فرمت‌های مختلف مانند موبایل، ویدئو و برگه‌های پرینت شده توزیع کرد.

ساخت و اجرای کمپین بازاریابی محتوا

ساخت و اجرای کمپین بازاریابی محتوا

برای اینکه بازاریابی محتوا بتواند بهترین عملکرد و نتایج را در جذب مشتری داشته باشد نیازمند طراحی و برنامه‌ریزی دقیق است. اصول ساخت و اجرای کمپین ‌‌های بازاریابی دیجیتال عبارت‌اند از:

1. تعیین اهداف

ابتدا باید هدف خود از برنامه‌ریزی برای بازاریابی محتوا را تعیین کنید. با تعیین هدف قبل از برنامه‎ریزی می‌توانید بهترین استراتژی را بچینید. در وبلاگ‌های مختلف مانند HubSpot الگوهایی وجود دارد که با مراجعه به آن‌ها می‌توانید اهداف صحیح را مشخص کنید.

2. تعیین مخاطبان هدف

برای ایجاد یک برنامه موفق در بازاریابی محتوا باید مخاطبان هدف را دقیقاً مشخص کنید. با شناخت مخاطبان واقعی و موردنظر می‌توانید محتوایی متناسب با نیاز آن‌ها تولید کنید. همچنین باید به این سؤالات پاسخ دهید که: آیا هدف شما گروه جدیدی از مخاطبان است یا قصد دارید مخاطبان قبلی را توسعه دهید؟

3. تعیین یک سیستم مدیریت محتوا

در بازاریابی محتوا باید سیستم مشخصی برای مدیریت محتوا در نظر بگیرید. این سیستم شامل مدیریت تولید محتوا، انتشار و تحلیل آن است. برخی نرم‌افزارهای مدیریت محتوا عبارت‌اند از:

 • WordPress
 • HubSpot
 • CoSchedule

4. استخدام نیروی ماهر برای تولید محتوا

در بازاریابی محتوای دیجیتال برای تولید محتواهای اثرگذار و ارزشمند حضور نیروهای متخصص ضروری است. این نیروها در چند گروه قرار می‌گیرند که عبارت‌اند از:

 • کارشناس سئو: بهبود رتبه‌بندی در موتورهای جستجو
 • وبلاگ‌نویس: نوشتن مقالات با موضوعات مختلف
 • مدیر شبکه‌های اجتماعی: افزایش جذب فالوورها در شبکه‌های اجتماعی
 • طراح: برندسازی با استفاده از طراحی‌های جذاب و منحصربه‌فرد

ایده پردازی در بازاریابی محتوا

5. ایده پردازی در بازاریابی محتوا

در این مرحله از کمپین بازاریابی محتوای دیجیتال، ایده‌های جذاب و مرتبط با موضوع را طرح کنید. با استفاده از این ابزارهای دیجیتال می‌توانید ایده‌پردازی کنید:

 • Feedly
 • BuzzSumo
 • Blog Idea generator
 • Blog Post Headline Analyzer
 • HubSpot’s Werbsite Grader

6. تعیین فرمت محتوا

در بازاریابی محتوا گزینه‌های زیادی وجود دارد و انواع Content Marketing را می‌توان در سه دسته تقسیم‌بندی کرد که عبارت‌اند از:

 • صوتی
 • بصری
 • نوشتاری

می‌توان با ترکیب این سه نوع محتوا فرمت‌های جدیدی ایجاد کرد. محبوب‌ترین فرمت‌های محتوایی ایبوک، ویدئو، فایل صوتی، اینفوگرافیک و پست وبلاگ هستند.

7. مدیریت و انتشار محتوا

در آخرین مرحله از کمپین بازاریابی محتوا باید آن را در بخش‌های مختلف منتشر کرد. این بخش‌ها می‌توانند هرکدام از موارد زیر باشند:

 • ایمیل
 • تبلیغات
 • موتورهای جستجو
 • شبکه‌های اجتماعی

بعد از انتشار محتوا باید با استفاده از تقویم محتوایی آن را سازماندهی و مدیریت کنید. با استفاده از تقویم محتوایی در مسیر صحیح بازاریابی محتوای دیجیتال قرار می‌گیرید.

 انواع Content Marketing

هدف بازاریابی محتوا این است که مخاطبان را تحت‌تأثیر قرار داده و آنان را به مشتریان حقیقی تبدیل کند. برای رسیدن به این هدف باید محتوای جذاب و ارزشمند تولید کرد. انواع بازاریابی‌های محتوا عبارت‌اند از:

پست های بلاگ

1. پست های بلاگ

یکی از استراتژی‌های مؤثر برای کانتنت مارکتینگ پست‌های وبلاگ است. طول محتوای وبلاگ بین 2000-1500 کلمه است و اطلاعات زیادی در اختیار بات‌های جستجوی گوگل قرار می‌دهد. فرمت طولانی پست‌های وبلاگی موجب می‌شود تا روی موضوعات مهم و کلمات کلیدی هدف تمرکز کنید. برای اینکه پست‌های وبلاگ ترافیک بیشتری جذب کنند باید از کلمات کلیدی هدفمند استفاده کنید، به سایت‌های معتبر لینک بدهید و از تیترهایی با قابلیت خوانایی بالا استفاده کنید.

2. انواع بازاریابی محتوا؛ چک لیست ها

با تهیه چک‌لیست وظایف خود را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید. استفاده از چک‌لیست روشی عملی برای تولید Lead است. چک‌لیست‌ها روشی ساده برای انجام تمام مراحل هستند که مخاطبان از آن بهره می‌برند. علاوه بر اینکه چک‌لیست‌ها ابزارهای مفیدی برای مخاطبان ایجاد می‌کنند، این حس نیز به آن‌ها القا می‌شود که وضعیت‌شان قابل‌درک است.

3. مطالعات موردی

شما به‌عنوان صاحب کسب‌وکار قرار است برای مشکلات مخاطبان خود راهکاری عملی و مفید ارائه دهید. با استفاده از مطالعات موردی به مخاطبان نشان می‌دهید که در حوزه خود تخصص دارید و می‌توانید بهترین راه‌حل را ارائه دهید. مطالعات موردی سناریویی حقیقی در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند که در آن فردی مشکلی مشابه آنان دارد و با راه‌حل شما توانسته مشکل خود را حل کند.

4. بازاریابی محتوای دیجیتال با کتاب های الکترونیکی

یکی دیگر از انواع Content Marketing مناسب و کاربردی استفاده از کتاب‌های الکترونیکی است. با استفاده از این روش بازاریابی محتوا برند خود را به‌عنوان مرجع و متخصص در حوزه کاری موردنظر معرفی می‌کنید. با استفاده از کتاب‌های الکترونیک که مانند جایزه‌ای به مخاطبان است می‌توانید اطلاعات تماس آن‌ها را داشته و لیدهای جدید تولید کنید.

5. اینفوگرافیک ها

استفاده از اینفوگرافیک‌ها به‌عنوان کانتنت مارکتینگ جذاب می‌تواند تأثیر خوبی روی مخاطب بگذارد. با استفاده از اینفوگرافیک می‌توانید مطالب پیچیده را به روشی ساده، سریع و قابل‌فهم ارائه دهید. برای افزایش تأثیر اینفوگرافیک، در ساخت آن‌ها از جداول زمانی، آمارها و رویدادها استفاده کنید.

بازاریابی ایمیلی از اصول بازاریابی محتوا

6. بازاریابی ایمیلی از اصول بازاریابی محتوا

یکی از اصول کانتنت مارکتینگ بازاریابی ایمیلی است. این روش ساده، سریع و انعطاف‌پذیر است و به‌راحتی در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد. با استفاده از ایمیل مارکتینگ می‌توانید در هر مرحله از قیف فروش با مشتریان بالقوه در تماس باشید. هنگام استفاده از بازاریابی ایمیلی به‌عنوان یکی از انواع بازاریابی محتوای دیجیتال باید مطمئن شوید که استراتژی شما بر اساس اهداف برند تدوین شده است.

7. محتوای تعاملی

یکی دیگر از انواع Content Marketing محتوای تعاملی است که با استفاده از آن می‌توانید با مخاطبان خود صحبت کنید و از این طریق اطلاعات بیشتری از مشتریان جمع‌آوری کرده و مشتریان جدیدی هم پیدا کنید. برای استفاده از محتوای تعاملی به‌عنوان یک نوع بازاریابی محتوا باید دانش کافی در زمینه تکنولوژی داشته باشید.

8. محتوای لیست شده

این نوع محتوا کوتاه است و اطلاعات را به بخش‌های کوچک تقسیم می‌کند و برنامه‌ریزی و نگارش آن راحت است. بازاریاب‌های محتوایی هم به این نوع محتوای دیجیتال علاقه دارند. با دنبال‌کردن مراحل زیر قادر خواهید بود محتوای لیست شده تولید کنید:

 • انتخاب موضوع
 • انتخاب کلمه کلیدی
 • نوشتن لیست
 • نتیجه‌گیری و پایان

9. وبینارها

شاید در نگاه اول وبینارها را به‌عنوان بخشی از بازاریابی محتوا در نظر نگیرید؛ ولی وبینارها می‌توانند بخش مهمی در استراتژی بازاریابی محتوای دیجیتال باشند. برای ایجاد وبینار مؤثر ابتدا باید نیاز مخاطبان شناسایی شود. سپس یک وبینار برگزار می‌کنید و به سؤالات مطرح شده پاسخ می‌دهید. با این روش می‌توانید لیدهای جدید جذب کرده و از رقبای خود پیش بیفتید.

انواع بازاریابی محتوا؛ ویدئوها

10. انواع بازاریابی محتوا؛ ویدئوها

یکی دیگر از انواع Content Marketing که تأثیرپذیری بالایی نیز دارد ویدئوها هستند. در پلتفرم‌های مختلف مانند تیک‌تاک، یوتیوب و ریلزهای اینستاگرام می‌توانید محتوای ویدئویی خود را قرار دهید. محتوای ویدئویی نقش زیادی در بهبود درک مشتری از محصولات یا خدمات دارد و از این طریق می‌توان لیدهای بیشتری ایجاد کرد.

11. پست های شبکه های اجتماعی

یکی از رایج‌ترین انواع بازاریابی محتوا ایجاد پست‌های جذاب در شبکه‌های اجتماعی است. برای این کار باید محتوایی متناسب با پلتفرم مورداستفاده مخاطبان و کسب‌وکار خود ایجاد کنید. شبکه‌های اجتماعی شرایطی را فراهم می‌کنند تا از طریق آن‌ها ارتباط شما با مخاطب حفظ شود.

12. پادکست ها

می‌توان پادکست‌ها را از دیگر انواع Content Marketing نام برد که روشی بسیار اثرگذار برای آگاهی از برند و بازاریابی محتوایی هستند. پادکست‌ها طرف‌داران زیادی دارند و بسیاری از مردم در زمان‌های مختلف مانند پیاده‌روی یا رفت‌وبرگشت محل کار به آن‌ها گوش می‌دهند. با استفاده از پادکست تجربیات خود را به‌صورت مستقیم در اختیار مخاطبان قرار می‌دهید و از این طریق بین برند و مخاطبان ارتباط برقرار می‌کنید.

13. وایت پیپرها

بازاریابی محتوای دیجیتال از طریق وایت پیپرها از دیگر انواع کانتنت مارکتینگ است. توجه داشته باشید که این روش را با کتاب‌های الکترونیکی اشتباه نگیرید. وایت پیپرها مقالاتی طولانی شامل اطلاعات، آمار و داده‌ها هستند. این اطلاعات می‌تواند حاصل مطالعات شما یا از طریق مقایسه با اطلاعات منابع دیگر به‌دست‌آمده باشند.

جمع‌بندی

بازاریابی محتوا یکی از شاخه‌های دیجیتال مارکتینگ است که کسب‌وکارها از طریق آن محصولات، خدمات یا برند خود را تبلیغ می‌کنند. هدف بازاریابی محتوای دیجیتال تمرکز بر افزایش ارزش و آگاهی برند است تا اعتماد مخاطبان نسبت به محصول یا برند جلب شود.

برای تولید محتوای ارزشمند و اثرگذار باید کمپین کانتنت مارکتینگ ایجاد کرد. تعیین هدف، تعیین مخاطبان هدف، سیستم مدیریت محتوا، ایده‌پردازی و مدیریت و انتشار محتوا بخشی از فعالیت‌های کمپین بازاریابی کانتنت هستند. ویدئوها، وبینارها، کتاب‌های الکترونیکی، چک‌لیست و پست‌های بلاگ برخی از انواع Content Marketing هستند.

علی ناصر حجتی با 17 سال سابقه در زمینه آموزش سازمانی، مشاوره مدیریت، مشاوره دیجیتال مارکتینگ، برندسازی و تدوین استراتژی بهترین راهکارهای غلبه بر چالش‌های سازمانی را ارائه می‌دهد. آقای ناصرحجتی از بهترین متخصصان برای احیای کسب‌وکارهایی است که با مشکلات فراوان روبرو هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا