جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تحول دیجیتال

7 مرحله برای ایجاد استراتژی تحول دیجیتال موفق

یک تحول دیجیتال در بهترین حالت خود می‌تواند نحوه‌ی عملکرد تجارت و بازارها را از اساس تغییر داده و طول عمر صنعت را تضمین کند. شاید جادو به نظر برسد؛ اما واقعیت این است که یک استراتژی خوب اغلب سحرآمیز است.

مراحل ایجاد استراتژی تحول دیجیتال موفق

شاید با خودتان فکر کنید که تحول دیجیتال واقعا چیست؟ این قضیه فقط تبدیل شدن فروشگاهی از آجر و ملات به یک وب‌سایت نیست. حتی صرفا افزودن برنامه‌ی بازاریابی دیجیتال به استراتژی تبلیغات کاغذی فعلی‌تان هم نیز نیست. تحول دیجیتال، فرآیند ثابتی از ساخت و به‌روزرسانی استراتژی دیجیتال است که حول نیازهای تجارت‌تان می‌چرخد. بنابراین با هم به بررسی این 7 مرحله می‌پردازیم:

 1. تشخیص
 2. ورود به مرحله کشف
 3. غوطه ور شدن
 4. تعریف استراتژی تحول دیجیتال خود 
 5. توسعه
 6. بررسی نتایج استراتژی تحول دیجیتال
 7. نظارت و به‌روز رسانی‌ها 

مرحله 1. تشخیص:

در این روزها برای این‌که در بازار رقابت باقی بمانید، باید وارد فضای دیجیتال شوید. به همین سادگی شاید فکر کنید چون از قبل یک وب‌سایت داشته‌اید، این تمام چیزی‌ است که لازم دارید؛ اما واقعیت این است که این مُهم به تنهایی کافی نیست. به‌ویژه اگر بخواهید از رقبای‌تان سبقت بگیرید. بنابراین، در این راه باید این سوالات را از خود بپرسید: 

 • آیا به تحول دیجیتال نیاز دارید؟
 • آیا خبر دارید که به چیزی بیش از حضور آنلاین نیاز دارید؟
 • آیا برای آنلاین کردن تجارت‌تان به کمک نیاز دارید؟
 • آیا گروه‌های ذی‌نفع داخلی در تجارت‌تان وجود دارند که برای ورود به فضای دیجیتال، باید آنها را متقاعد ساخت؟
 • آیا از جدا افتادن از بازار رقابت می‌ترسید؟
 • آیا رقبای‌تان کاری را انجام می‌دهند که شما انجام نمی‌دهید؟
 • آیا مشتاق هستید که بدانید تحول دیجیتال چه تغییراتی در کسب و کارتان ایجاد خواهد کرد؟

اگر به هر یک از این سوالات، پاسخ مثبت داده‌اید، پس تشخیص واضح است. شما آماده‌ی تحول دیجیتال هستید.

مرحله 2. ورود به مرحله کشف

مرحله کشف، اولین مرحله‌ی فرآیند تحول دیجیتال است. این همان زمانی‌ست که تیم ما می‌نشیند و با تجارت شما مشارکت می‌کند. متخصصان و تیم استراتژیست ما پس از بررسی عمیق طرز کار تجارت شما و زیر نظر گرفتن تمامی بخش‌های پویای آن، توصیه‌های دقیق را ارائه می‌کنند. 

به عنوان یک مراجعه‌کننده، وظیفه‌تان این است که همه‌چیز مرتب و به‌خط باشد. تمامی ارقام، تحقیقات، استراتژی قبلی و نقطه‌ضعف‌ها باید قابل دسترسی باشند. این‌که همه چیز را از ابتدای کار روی میز بیاورید، به انجام روان‌تر کارها در آینده کمک می‌کند. 

سه مرحله بعدی، دقیقا زیرمجموعه‌ی مرحله‌ی کشف هستند. این‌ها سه مرحله‌ی اساسی هستند که پیش از حرکت به سمت عمل مورد نظر، باید بهطور کامل انجام شوند.

تحول دیجیتال

مرحله 3. غوطه‌ور شدن

کاملا در موضوع شناور شوید. یعنی درک شما و تجارت‌تان از طریق برنامه‌ریزی استراتژیک، گزارش‌نویسی و ارائه. 

موضوعی که همیشه بر آن تاکید داریم  و معمولا نادیده گرفته می‌شود، این است که ما گوش می‌دهیم! این همان مرحله‌ای‌ست که تجارت‌تان، هر مشکلی که با آن دارید را آشکار می‌کند. اهداف‌تان، برنامه‌تان و موقعیتی که می‌خواهید به آن برسید. 

توصیه‌های تخصصی بعد از این مرحله ارائه خواهند شد. فعلا ما صرفاً گوش می‌دهیم. به یاد داشته باشید که هر چه نکات بیشتری در ابتدای کار علامت‌گذاری شده باشد، استراتژی توسعه‌یافته در پایان عمیق‌تر خواهد بود.

مرحله 4. تعریف استراتژی تحول دیجیتال خود

 پس از گوش دادن، اکنون وقت پاسخ دادن، رای و نظر متخصصان است. این مرحله، همان زمانی‌ست که ثروت، تجربه و تخصص پا به میدان می‌گذارد.

این مرحله، همان جایی‌ست اگر شخص سومی به تجارت‌تان نگاه کند، اغلب مفیدتر از این است که بخواهید تنها مشکلات‌تان را تعریف کنید. معمولاً اگر خیلی به یک موضوع نزدیک باشید، دیدن تصویر کلی برای‌تان دشوار می‌شود. شناسایی مشکلات مربوط به تجارت به‌صورت کلی، چیزی‌ست که در  این مرحله‌ رخ می‌دهد.

مرحله 5. توسعه

در  مرحله‌ی توسعه، استراتژی که با توجه  به دو مرحله‌ی قبل نوشته شده، ارائه می‌شود. در این مرحله، هیچ چیز غیرمنتظره‌ای وجود ندارد. مشکلات به همراه راه‌حل‌های در شان و در قالب اجرایی، ارائه و مطرح می‌شوند. 

در این مرحله یک برنامه‌ی روشن و قابل پیگیری با یکسری مراحل وجود دارد که می‌توان به کمک آن به نتیجه رسید. این مرحله جذابی‌ست که در آن می‌توانید ظرفیت کامل خود را مشاهده کنید.

این مرحله، به‌ویژه برای متقاعدسازی افراد ذی‌نفع تجارت‌تان برای حرکت به سوی دیجیتالی شدن، بسیار مفید است؛ زیرا می‌توان مزایای این کار را به‌روشنی به آنها نشان داد. وقتی راه‌حل‌ها به‌صورت واضح و قابل پیگیری ارائه می‌شوند، احتمال این‌که در متقاعدسازی گروه‌های ذی‌نفع موفق شوید، بیشتر می‌شود.

مرحله 6. بررسی نتایج استراتژی تحول دیجیتال

مرحله‌ی بعدی، مشاهده‌ی نتایج شگفت‌آور پیاده‌سازی استراتژی تحول دیجیتال است. این نتایج ممکن است نتایج تعریف‌پذیر مانند نرخ تبدیل بالاتر باشند؛ اما ممکن است چیزی باشد که تعریف آن سخت‌تر است، مثلاً این‌که تجارت‌تان روان‌تر کار کرده و هر چیزی معنادار باشد.

مرحله 7. نظارت و به‌روز رسانی‌ها

تمام خدماتی که ارائه می‌دهیم، مورد پیگیری نیز قرار می‌گیرند. نظارت بر ارقام و نتایج صورت می‌گیرد تا نتایج مطلوب را برای شما تضمین کنیم. تحول دیجیتال را هم باید به عنوان یک فرآیند بهینه‌سازی مستمر در نظر گرفت.

آماده شدن برای جادوی تحول دیجیتال موفق

بر اساس مطالعه‌ی هاروارد، در حال حاضر کمتر از ۲۳ درصد سازمان‌ها از دانش و توانایی لازم جهت راهبری تحول دیجیتال برخوردارند. اگر قصد دارید رهسپار سفر دیجیتال شوید، من علی ناصرحجتی در کنارتان هستم تا این مسیر را با قدرت و آگاهی طی کنید. 

1 دیدگاه دربارهٔ «7 مرحله برای ایجاد استراتژی تحول دیجیتال موفق»

 1. بازتاب: چرخه عمر محصول در بازار - علی ناصرحجتی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا