جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تاثیر هوش مصنوعی بر بازاریابی دیجیتال

ربات‌های چت، دستیارهای مجازی و دیگر مکانیزم‌های هوش مصنوعی به‌تدریج چشم‌انداز بازاریابی دیجیتال را تغییر می‌دهند؛ این در حالی است که برخی بازاریاب‌ها بر  روی این اصرار دارند که ربات‌ها نمی‌توانند جای انسان‌ها را بگیرند. برخی دیگر، ترندهای هوش مصنوعی را دنبال کرده و درباره‌ی تغییراتی که می‌توانند به زودی برای بازاریابی دیجیتال به ارمغان بیاورند، یاد می‌گیرند. علاوه بر این 61 درصد از بازاریابان می‌گویند که هوش مصنوعی برای استراتژی داده‌ی آن‌ها ضروری است.

به عنوان مثال، پلتفرم‌هایی همانند Get Cash از هوش مصنوعی برای ارتباط افراد با وام‌دهندگان بررسی شده در عرض 24 ساعت استفاده می‌کنند. در وب‌سایت، می‌توانید برای بهترین پیشنهاد وام کوتاه‌مدت از 100 تا 5 هزار دلار درخواست دهید، حتی اگر امتیاز اعتباری شما کامل نباشد. درخواست‌های وام بسیار سریع‌تر از اکثر بانک‌ها و سازمان‌های وام‌دهنده پردازش می‌شوند و هوش مصنوعی دلیل این امر است.

اما اجازه دهید به موضوع نقش هوش مصنوعی در بازاریابی برگردیم. هوش مصنوعی شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا تبلیغات هدفمندتر و خلاقانه تری را تولید کنند؛  اما این همه‌ی ماجرا نیست. ما تصمیم گرفتیم تأثیر هوش مصنوعی بر بازاریابی دیجیتال از سال 2022 را با جزئیات بیشتری تجزیه و تحلیل کنیم. بیایید ببینیم پیش‌بینی چیست!

جستجوی صوتی در حال افزایش است

همان‌طور که دنیا به سمت گوشی‌های همراه می‌رود، جای تعجب نیست که مردم همچنین علاقمند به ورود داده‌ی بدون نیاز به دست شده‌اند. بنا به یافته‌های ZDNet. این تکنولوژی امروزه چنان پیشرفته است که بسیاری از الگوریتم‌ها صدای انسان را با 95 درصد صحت تشخیص می‌دهند و در حال بهتر شدن نیز می‌باشند.

در دنیای امروز، که به‌نظر می‌رسد همه یک بلاگر می‌باشند و آپلود کردن سلفی در اینستاگرام به یک امر ضروری تبدیل شده، این‌که ببینی افراد در حال صحبت کردن با خودشان هستند، دیگر برای کسی تعجب‌آور نیست.

بنا به گفته‌های  Nielsen، در سال 2018 از هر چهار خانه در آمریکا یکی مجهز به وای‌فای است و یک گوینده‌ی هوشمند دارد. بنابراین با توجه به پیش‌بینی‌ها محبوبیت رو به رشد جستجوی صوتی، شرکت‌ها را وادار خواهد کرد که سئوی خود و استراتژی‌های بازاریابی خود را متناسب با آن تنظیم کنند. اگر هنوز به آن فکر نکرده‌اید، اکنون زمان آن فرا رسیده است.

اپلیکیشن‌های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی مدت زمان زیادی است که همین دور و اطراف بوده‌اند؛ ولی هنوز به عنوان یک پدیده‌ی جدید تلقی می‌شوند؛ اگرچه واقعیت افزوده امروزه به خاطر بازی‌هایی همچون  Pokémon Goبهتر شناخته شده‌اند، این فناوری‌ها به‌طور فزاینده‌ای برای اهداف بازاریابی نیز به‌کار گرفته می‌شوند. هر روزه شرکت‌های بیشتر و بیشتری به این نتیجه می‌رسند که واقعیت افزوده و واقعیت مجازی می‌تواند عضو قدرتمندی از استراتژی بازاریابی آن‌ها باشد.

برای مثال؛ اپلیکیشن IKEA’s Place را در نظر بگیرید که شما را قادر می‌سازد وسایل منزل را قبل از خرید در منزل خود امتحان کنید. “یک مثال عالی از این‌که واقعیت افزوده چقدر می‌تواند، سودمند و درگیرکننده باشد.” برخی برندهای فشن مانند GOAT،Ralph Lauren و Warby Parker سفر خود به واقعیت مجازی را نیز شروع کرده‌اند. آن‌ها اپلیکیشن‌هایی ساخته‌اند که مشتریانشان را قادر می‌سازد، ترکیبات مختلف لباس را به‌صورت مجازی امتحان کنند، بدون آن‌که اصلاً پایشان را از خانه بیرون گذاشته باشند.

در مجموع، بهتر است از هم اکنون به‌دنبال راه‌هایی برای ادغام واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در استراتژی‌های بازاریابی خود باشید، تا چنین فرصت عالی را از دست ندهید.

محبوبیت بازاریابی ربات‎های چت

ربات‌های چت بازاریابی را قابل مدیریت‌تر می‌کنند که به همین دلیل توقع می‌رود، محبوبیت آن‌ها حتی بیش از این شود. این مخلوقات هوش‌مصنوعی برای رسیدگی به مراحل اولیه‌ی فرآیند بازاریابی همانند جمع‌آوری جزئیات مخاطب و داده‌های لازم برای یک تماس فروش، پاسخ دادن به سوالات رایج خدمات مشتری، یا ارایه توصیه در مورد مشکلات فنی کلی، بسیار ایده‌آل هستند. این ربات‌های چت به اتومات‌سازی ارتباطات با مشتری‌ها برای رسیدن به نقطه‌ی مطلوب کمک می کنند.

همان‌طور که گفتیم، ربات‌های چت می‌توانند بخش عمده‌ای از فرآیند بازاریابی را بهینه‌سازی کنند و با اتومات‌سازی این فرایند، شما و تیم‌تان می‌توانید به وظایف بازاریابی بیشتری رسیدگی کرده و در نتیجه معاملات بیشتری را انجام دهید.

ربات‌های چت مسنجر فیسبوک حتی یک گام از این فراتر رفته‌اند. آن‌ها به کسب و کارها یک تجربه‌ی خرید درون برنامه‌ای می‌دهند. می‌توانید آن را به گونه ای تنظیم کنید که مشتری‌ها بتوانند از همان داخل ربات، فضای مرورگری را باز کرده و به‌صورت مستقیم خرید کنند. با توجه به این امر، اصلاً تعجب نخواهیم کرد که ببینیم شرکت‌های بیشتر و بیشتر در تلاش برای ادغام ربات‌های چت در استراتژی بازاریابی خود می‌باشند.

تبلیغات شخصی‌سازی شده

چندسال پیش، گروه فیسبوک پروژه‌ای به‌نام Rosetta را ساخت. هدف این پروژه استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای تشخیص متن در تصاویر و ویدیوها به منظور بهبود کیفیت متنی بود که کاربران فیسبوک در صفحه‌ی اخبار و پیشنهادات خود می‌دیدند. Rosetta با یادگیری چیزهایی که مردم به‌دنبال آن بودند و بهینه‌سازی تراکنش‌های آن‌ها با فیسبوک، هوش مصنوعی را برای بهبود تجربه‌ی کاربر به خدمت گرفت.

تبلیغات شخصی‌سازی شده موجب افزایش تعاملات، افزایش وفاداری مشتری و تبدیلات مستحکم شد. همچنین، حجم و تنوع داده‌های کاربر که امروزه در دسترس است، از عادات شخصی گرفته تا تاریخچه‌ی تراکنش تا تعامل در شبکه‌های اجتماعی، زمینه را برای شخصی‌سازی کارآمد فراهم می‌کند؛  اما شرکت‌ها باید کاری بیش از جمع‌آوری اطلاعات انجام دهند، آنها باید داده‌ها را جمع‌آوری و پردازش کنند تا کمپین‌های ارزش‌محور ایجاد کنند و مستقیما در خدمت منافع کاربران باشند. انجام این کار آسان نیست؛ اما پاداش قابل توجهی دارد.

نکته‌ی نهایی

به‌سختی می‌توان مزایای استفاده از هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال را انکار کرد. فناوری‌های جدید به طور فزاینده‌ای در دسترس هستند و آژانس‌های بازاریابی اکنون می‌توانند از آنها برای بهبود استراتژی‌های خود استفاده کنند. این فناوری‌ها به شرح زیر می‌باشند:

  • خودکارسازی فرآیندهای فنی مانند برنامه‌ریزی قرار ملاقات‌ها، ایمیل‌ها و پست‌های رسانه‌های اجتماعی
  •  جمع‌آوری و استفاده از داده‌های مشتری برای شناسایی الگوهای رفتاری آنها و پیش‌بینی رفتارهای آینده بر اساس اقدامات اخیر مشتریان

      –      استفاده از تحلیل احساسات برای ردیابی آنلاین تصویر برند و تفسیر نیازهای کاربر

      –       بررسی کلان داده‌ها برای شناسایی روندها و الگوها به منظور ساده‌سازی کمپین‌ها و استراتژی‌های بازاریابی

–         انجام تجزیه و تحلیل وب‌سایت با استفاده از نقشه‌های رنگی (هیت مپ) برای شناسایی عوامل بازدارنده و بهبود تجربه‌ی کاربر

در نتیجه روشی که یک برند در بازاریابی دیجیتال انجام می‌دهد، به‌شدت در حال تغییر است. در مجموع هوش مصنوعی یک صنعت به‌شدت در حال توسعه است و اگر می‌خواهید برای شما نیز سودمند باشد، باید همگام با آن پیش روید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا