جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ 2024

برای بهبود استراتژی‌های بازاریابی و رشد کسب و کار باید از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ استفاده کرد. برای استارتاپ‌ها برنامه‌ریزی برای اجرای کمپین‌های بازاریابی موضوعی چالش‌برانگیز است که با استفاده از ابزارهای بازاریابی دیجیتال می‌توان استراتژی‌های مفید و عملکردی طراحی و اجرا کرد.

شناسایی بازگشت سرمایه و درآمد بالاتر، تحلیل صحیح داده‌ها و رقابت در فضای عادلانه برخی از مزایای ابزارهای دیجیتال مارکتینگ هستند. در این مقاله از وب‌سایت علی ناصرحجتی بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را بررسی می‌کنیم.

نقش دیجیتال مارکتینگ در دنیای کسب و کار

دیجیتال مارکتینگ زیرمجموعه مدیریت تبلیغات و مدیریت بازاریابی است که با توسعه اینترنت در سطح جهان و گسترش فناوری اطلاعات به‌عنوان یکی از تخصص‌های کلیدی در  حوزه کسب‌وکار اهمیت یافته است. با توسعه اینترنت و ابزارهای الکترونیک نقش بازاریابی سنتی بسیار کمرنگ شده است و بسیاری از کسب‌وکارها برای افزایش فروش محصولات یا خدمات خود از بازاریابی دیجیتال استفاده می‌کنند.

در این روش بازاریابی می‌توان در بستر اینترنت در هر زمان و مکان به مخاطبان هدف دسترسی داشته و محصول یا خدمات را تبلیغ کرد. برای تبلیغات از ابزارهای مختلفی مانند ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو و ایمیل استفاده می‌شود. استفاده از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ نقش مؤثری در تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان حقیقی دارد.

مزایای دیجیتال مارکتینگ

در پاسخ به این سؤال که چرا کسب و کارها باید از بازاریابی استفاده کنند باید گفت که برای افزایش سودآوری هر کسب‌وکار مهم‌ترین اصل دیده‌شدن است. برای دستیابی به این هدف باید از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ استفاده شود تا رتبه‌های بالاتری در این حوزه کسب کرد. مهم‌ترین مزایای دیجیتال مارکتینگ عبارت‌اند از:

 • انعطاف‌پذیری حوزه دیجیتال مارکتینگ
 • متناسب با هر میزان توان مالی
 • توانایی بالا در جذب مشتری
 • ایجاد تعامل قدرتمند
 • چندرسانه‌ای بودن
 • دسترسی از طریق موبایل
 • امکان مشارکت با اینفلوئنسرها
 • جذب اعتبار بالا
 • امکان تحلیل و پیگیری
 • سهولت در آنالیز رقبا

 ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

منظور از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

ابزارهای بازاریابی دیجیتال، نرم‌افزارها و برنامه‌هایی هستند که با استفاده از آن‌ها استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ طراحی و اجرا می‌شوند. امروزه مشتریان دیگر نمی‌خواهند محصولی به آنان فروخته شود. درواقع مشتریان قبل از خرید محصول چه  به‌صورت حضوری و چه آنلاین ابتدا درباره آن تحقیق می‌کنند.

استفاده از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای راه‌اندازی کمپین بازاریابی یا رصد نتایج بسیار مؤثر هستند. علاوه بر بازاریابی آنلاین می‌توان از این ابزارها برای بازاریابی آفلاین نیز استفاده کرد.

مراحل دیجیتال مارکتینگ

برای طراحی و اجرای استراتژی‌های عملی و موفق در دیجیتال مارکتینگ باید مراحل آن را به ترتیب و با دقت تمام طی کرد. مراحل مختلف دیجیتال مارکتینگ به ترتیب عبارت‌اند از:

 • برنامه‌ریزی
 • کانتنت مارکتینگ
 • طراحی
 • توسعه
 • آزمایش

بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

برای پیاده‌سازی استراتژی بازاریابی و اندازه‌گیری آن استفاده از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ ضروری است. می‌توانیم این ابزارها را به آچار، پیچ‌گوشتی، پمپ باد و… برای یک مکانیک تشبیه کنیم؛ اگر یک مکانیک بتواند بدون این ابزار کار کند صاحب دیجیتال مارکتینگ هم خواهد توانست.

حوزه دیجیتال مارکتینگ بسیار گسترده است و افراد زیادی با تخصص‌های گوناگون در آن مشغول به کار هستند. از طرفی رقابت در این حوزه بالا است و دانش بالا یک مزیت محسوب می‌شود که با استفاده از آن می‌توان از رقبا پیشی گرفت. به همین دلیل دانش کافی درباره ابزارهای بازاریابی دیجیتال و احاطه بر آن‌ها نقش مؤثری در پیاده سازی استراتژی‌های موفق دارد و می‌توان از تمام مزایای ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بهره برد. در ادامه بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را بررسی می‌کنیم.

گوگل آنالیتیکس

1. گوگل آنالیتیکس

اندازه‌گیری متریک‌های کلیدی (Key Metrics) از مهم‌ترین بخش‌های تمام کمپین‌های بازاریابی است. برای بررسی اجمالی ترافیک وب‌سایت، تعداد بازدیدکنندگان و انتخاب بهترین استراتژی، گوگل آنالیتیکس بهترین خدمات را ارائه می‌دهد. گوگل آنالیتیکس یکی از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای تحلیل اطلاعات است و با رصد ترافیک وب‌سایت این اطلاعات را دراختیار شما قرار می‌دهد:

 • وضعیت کمپین‌های تبلیغاتی
 • مدت زمان توقف کاربر در وب‌سایت
 • لوکیشن، زمان و دستگاه مورد استفاده توسط کاربر
 • مسیر طی‌شده توسط کاربر
 • تعداد بازدیدکنندگانی که روی لینک کلیک کرده، فرم ارسال کرده یا محصول را به سبد خرید افزوده‌اند.

2. هاب اسپات – بازاریابی درونگرا

یکی از ابزارهای بازاریابی دیجیتال که تمامی داده‌ها و محتواها را در یک جا حفظ می‌کند هاپ اسپات است.  هاب اسپات یکی از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای مدیریت شبکه های اجتماعی و وبلاگ، تمرکز روی سئو و رصد فعالیت‌های بازاریابی است.

هاب اسپات ابزاری مناسب برای ادغام با نرم افزار فروش است که با مدیریت اسناد فروش، مدیریت ارتباطات در CRM و رصد ایمیل‌ها می‌توان تعامل خود را با مشتریان ارتقا داد. بهبود روابط با مشتریان یکی از مهم‌ترین مزایای ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است.

3. بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ؛ Ahrefs – بررسی کلمات کلیدی و تحلیل رقبا

با استفاده از ابزار سئوی Ahrefs می‌توانید رتبه وب‌سایت خود را در موتورهای جستجو بالا ببرید و حتی روش چگونگی کار را نیز به شما نشان می‌دهد. Ahrefs برای افراد مبتدی و حرفه‌ای کاملاً مناسب است و می‌توان از آن برای رصد رتبه در طول مسیر، بهینه‌سازی وب‌سایت و درک رقبا و مشتریان استفاده کرد.

گوگل ادز- تبلیغات کلیکی آنلاین

4. گوگل ادز – تبلیغات کلیکی آنلاین

وقتی صفحه  جدیدی در گوگل باز می‌کنید با تبلیغاتی روبه‌رو می‌شوید که تمام آن‌ها کار گوگل ادز هستند. با استفاده از گوگل ادز که یکی دیگر از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است می‌توانید تمام موارد مربوط به تبلیغات آنلاین را مدیریت کنید. با استفاده از گوگل ادز می‌توان موقعیت مکانی، کلمه کلیدی خاص یا دستگاه کاربران را موردهدف قرار داد.

استفاده از گوگل ادز بهترین روش برای جذب مشتریان بالقوه است و می‌توانید به یکی از مهم‌ترین مزایای ابزارهای دیجیتال مارکتینگ یعنی هدف‌گیری دقیق خریداران ایده‌آل دست یابید.

5. HootSuite – برنامه ریزی شبکه های اجتماعی

با استفاده از یکی دیگر از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ یعنی HootSuite می‌توان برای شبکه‌های اجتماعی برنامه‌ریزی کرده و پست‌ها را رصد کرد. ابزار HootSuite یکی از بهترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال برای مشارکت تیمی است و با استفاده از این ابزار می‌توان:

 • حساب کاربری خود را مدیریت کرد.
 • به پیام‌های مشتریان پاسخ داد
 • رویکردی جامع و یکپارچه بر عملکرد برند خود در شبکه‌های اجتماعی داشت.

این ابزار مهم عملکرد محتوای قرارگرفته در شبکه های اجتماعی مختلف را مقایسه می‌کند تا از این طریق بتوان پست‌های پربازدید را شناسایی کرد.

6. ابزراهای بازاریابی دیجیتال؛ Slack – ارتباطات و مشارکت تیم

برای ذخیره زمان و تسریع ارتباطات درون تیمی استفاده از ابزار Slack بهترین انتخاب است. با استفاده از این ابزار که در نوع خود از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود می‌توان پیام‌های فوری طولانی ارسال کرد و حتی در موارد ضروری برای جلسات آنلاین هم از آن بهره گرفت.

BuzzSumo - بازاریابی شبکه های اجتماعی

7. BuzzSumo – بازاریابی شبکه های اجتماعی

یکی دیگر از ابزارهای بازاریابی دیجیتال BuzzSumo است که ابزار بازاریابی محتوایی محسوب می‌شود و با آن می‌توان استراتژی‌های محتوایی را ارتقا بخشید. این ابزار بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به شما کمک می‌کند تا علاوه بر رصد عملکرد محتوایی خود بهترین اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی را نیز پیدا کنید.

8. بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ؛ MailChimp – ایمیل مارکتینگ

در بازاریابی دیجیتال، ایمیل مارکتینگ نقش مهمی دارد. MailChimp در نوع خود از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است و با استفاده از آن ایمیل‌های برند ساخته و ارسال می‌شوند. با استفاده از MailChamp می‌توان علاوه بر طراحی تبلیغات دیجیتالی می‌توان لندینگ پیج هم ساخت. این ابزار دیجیتال مارکتینگ برای ساخت ایمیل مارکتینگ اثربخش بسیار مفید است.

9. گوگل سرچ کنسول

می‌توان گوگل سرچ کنسول را به‌عنوان یکی از ابزارهای قدرتمند دیجیتال مارکتینگ نام برد که با استفاده از آن می‌توان سئوی سایت را ارتقا بخشید، محتواها را ایندکس کرد و مشکلات فنی سایت را شناسایی کرد. علاوه بر این با استفاده از گوگل سرچ کنسول می‌توان پی برد که:

 • کدام سایت‌ها به سایت شما ارجاع داده‌اند.
 • چند درصد از بازدیدکنندگان روی محتوای شما کلیک کرده‌اند.
 • کاربر با سرچ کدام عبارات به سایت شما رسیده است.
 • میانگین رتبه و موقعیت محتواها در گوگل چگونه است.
 • محتوای شما چندبار در صفحه نتایج جستجو ظاهر شده است.

با این توضیحات می‌توان گوگل سرچ کنسول را یکی از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ معرفی کرد.

10. GTMetrix

وقتی کاربران وارد صفحه گوگل می‌شوند مدت‌زمان بارگذاری مطالب اهمیت زیادی برای آنان دارد. ابزار GTMatrix دقیقاً برای همین هدف ساخته شده و از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای این کار محسوب میشود. افزایش سرعت بارگذاری صفحه یکی از مزایای ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که توسط GTMatrix عملی می‌شود. استفاده از این ابزار رایگان است و علاوه بر سنجش عملکرد وب‌سایت راه‌کار نیز ارائه می‌دهد. البته باید بخاطر داشت که در یک روز تنها 20 صفحه را با آن می‌توان بررسی کرد.

Yoast SEO از ابزارهای بارازیابی دیجیتال

11. Yoast SEO از ابزارهای بارازیابی دیجیتال

یکی از پرکاربردترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال در ایران Yoast SEO است.  بااستفاده از این افزونه وردپرس خوانایی محتوای سایت و مواردی مانند رعایت اصول سئو، توزیع کلمات کلیدی ، عنوان، URL و متا دیسکریپشن بررسی می‌شوند. این ابزار به میزان زیادی می‌تواند خیال شما را از نظر سئوی سایت تکنیکال و On-page راحت کند. برای استفاده بهینه از ابزار Yoast SEO باید مهارت و دانش سئوی شما بالا باشد.

12. گوگل تک منیجر

در ابتدای مبحث بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، گوگل آنالیتیکس را معرفی کردیم؛ ولی باید توجه داشت که گوگل آنالیتیکس بدون گوگل تگ منیجر کاربرد زیادی ندارد. گوگل آنالیتیکس به تنهایی قادر نیست جزئیات دقیق رفتار کاربران و تمام اتفاقات وب‌سایت را ثبت و گزارش کند.

گوگل تگ منیجر به‌عنوان یک واسطه بین سایت و گوگل آنالیتیکس عمل می‌کند. در گوگل تگ منیجر با ایجاد تگ‌های مختلف می‌توانید ریز به ریز تمام اتفاقات را به گوگل آنالیتیکس ارسال کنید.

13. ابزارهای مدیریت پروژه از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

در حوزه دیجیتال مارکتینگ نظارت بر فعالیت کارکنان و رصد امور انجام شده یا در حال انجام اهمیت زیادی دارد. برای رسیدن به این هدف از ابزارهای مدیریت پروژه استفاده می‌شود. با استفاده از ابزارهای مدیریت پروژه می‌توان موارد زیر را مشخص کرد:

 • تعریف وظایف افراد
 • مهلت انجام وظایف
 • واگذاری وظایف به یک یا چند نفر
 • نظارت مدیر بر فعالیت‌های اعضای تیم
 • دسترسی سریع به اطلاعات پروژه برای اعضای تیم
 • تعامل افراد با یکدیگر ازطریق منشن و کامنت و تبادل اطلاعات

سه نمونه از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در ایران برای مدیریت پروژه عبارت‌اند از:

 • ترلو
 • میزیتو
 • تسکولو

علاوه بر موارد بالا سایر ابزارهای بازاریابی دیجیتال برای مدیریت پروژه عبارت‌اند از:

 • ماندی
 • آسانا
 • کلیک آپ
 • تیم ورک
 • میستر تسک
 • ورک زون

14. Sprout Social

یکی دیگر از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی Sprout Social است. دسترسی آسان به استراتژی‌های پیش‌فرض در شبکه‌های اجتماعی و طراحی استراتژی مطابق با اهداف برند از مزایای ابزارهای دیجیتال مارکتینگ Sprout Social است. با استفاده از این ابزار می‌توان تقویم زمانی انواع محتوا را تنظیم کرد.

بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ؛ ابزارهای بهینه سازی نرخ تبدیل

15. بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ؛ ابزارهای بهینه سازی نرخ تبدیل

برای بهبود شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) باید به تحلیل‌ها دقت کرد. به این منظور بهینه‌سازی نرخ تبدیل (CRO) یک روش کاربردی و اثبات‌شده است. برای این کار باید اطلاعات مرتبط را جمع‌آوری و یک فرضیه قابل آزمایش ایجاد کرد. آزمایش فرضیه و بازبینی نتایج در مراحل بعدی قرار دارند. برخی از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای بهینه‌سازی نرخ تبدیل عبارت‌اند از:

 • UserTesting: آزمایش کاربر
 • Qualaroo: نظرسنجی‌های کاربری
 • Hotjar: نقشه‌های حرارتی

16. Kissmetrics

یکی از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای رصد لحظه‌ای بازدیدکنندگان Kissmetrics است. با این ابزار می‌توان سفر مشتری را از آغاز دنبال کرد. با استفاده از Kissmetrics می‌توانید هر اقدامی را که در وب‌سایت شما انجام شده است به یک کاربر مرتبط کنید حتی اگر آن شخص از دستگاه‌ها و مرورگرهای مختلف استفاده کرده باشد. یکی از اهداف استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بهبود نرخ تبدیل است. با استفاده از ابزار Kissmetrics می‌توان این کار را به خوبی انجام داد.

مزایای بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

دنیای دیجیتال مارکتینگ همانند اقیانوسی وسیع و بی حدومرز است و با پیشرفت‌های لحظه‌به‌لحظه در حوزه فناوری اطلاعات هر روز شاهد ظهور انواع مختلف ابزارهای بازاریابی دیجیتال هستیم. استفاده از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ نقش مهمی در طراحی و اجرای بهترین استراتژی‌های بازاریابی دارند.

در ادامه برخی از مزایای ابزارهای دیجیتال مارکتینگ آمده است:

 • رصد کردن ترافیک وب‌سایت
 • تحلیل وضعیت رقبا
 • مدیریت شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ
 • بهبود تعامل با مشتریان
 • مدیریت حساب‌های کاربری
 • جذب بیشتر مشتریان بالقوه
 • هدف‌گیری دقیق خریداران ایده‌آل
 • ارتقاء ارتباطات و مشارکت تیمی
 • افزایش سرعت بارگذاری صفحه

جمع‌بندی

دنیای دیجیتال مارکتینگ حوزه وسیعی از بازاریابی را در پیش چشم کسب‌وکارهای مختلف گشود. برای موفقیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ باید بتوان استراتژی‌های مؤثری طراحی و اجرا کرد تا ازطریق آن‌ها به هدف اصلی یعنی افزایش فروش محصولات یا خدمات دست یافت.

برای طراحی استراتژی‌های موفق نیز تنها راه استفاده از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. با استفاده از ابزارهای بازاریابی دیجیتال می‌توان ترافیک وب‌سایت را رصد کرد، به تحلیل رفتار رقبا پرداخت و مشتریان بالقوه بیشتری جذب کرد. افزایش سرعت بارگذاری صفحات وب‌سایت، بهبود نرخ تبدیل و مدیریت پروژه برخی دیگر از مزایای ابزارهای دیجیتال مارکتینگ هستند.

علی ناصرحجتی متخصص در زمینه مشاوره دیجیتال مارکتینگ، مشاوره مدیریت، آموزش سازمانی و عارضه‌یابی سازمانی است. آقای ناصرحجتی با تجربه 17 ساله خود بهترن راه‌کارهای عملی را برای خروج از بن‌بست به صاحبان کسب و کار ارائه می‌دهد.  برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا