نوشتن متن آگهی مناسب و تأثیرگذار، یک مهارت اساسی برای هر بازاریاب، به شمار می‌رود. اکنون می‌خواهیم درباره‌ی پیام سابلیمینال (زیر آستانه‌ای یا ناخودآگاه) در متن آگهی صحبت کنیم.

نوشتن متن آگهی به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از مهم‌ترین خصلت‌های یک بازاریاب جستجوی پولی باتجربه است. یکی از ساده‌ترین و صریح‌ترین اجزای ساختار PPC و استراتژی به شرح زیر است:

متن آگهی = پیام

با وجود تمامی پیشرفت‌های صورت‌گرفته در صنعت بازاریابی، اما نوشتن متن آگهی از معدود فعالیت‌های این حیطه بود که تغییری در آن ایجاد نشد یا دست کم، متحمل تغییرات ناچیزی بود.

نباید به استفاده از بخش‌های آسان جستجوی پولی بسنده کرد چرا که این موارد برای پیشبرد بازاریابی، کافی نیستند. در حقیقت نیاز است تا میزان درک خود از شیوه‌های تبلیغاتی که بیشترین تأثیر را بر مخاطبان هدف می‌گذارند را افزایش دهید.

پیام سابلیمینال (زیرآستانه‌ای) به صورت زیر تعریف می‌شود:

“روانشناسی برای ایجاد آگاهی، کافی نیست اما برای تحریک و دریافت پاسخ از افراد، کافی می‌باشد.”

پیام سابلیمینال می‌تواند به عنوان یک افزودنی قدرتمند به متن آگهی، به حساب آید. در این مقاله، به بررسی سه روش استفاده از پیام سابلیمینال در متن آگهی می‌پردازیم که به شما کمک می‌کنند تا با مخاطبان و مشتریان خود در سطح ناخودآگاه، صحبت کرده و آن‌ها را برانگیزانید.

ایجاد حس فوریت

اکثرا با عباراتی مانند “اکنون خرید کنید” در متن آگهی، مواجه شده‌ایم. نکته‌ی مهمی که در این زمینه نهفته‌است آن است که چنین پیام‌هایی از طریق ایجاد یک حس فوریت در ناخودآگاه کاربران، عمل می‌کند.

یکی از شیوه‌های انجام این کار، استفاده از سفارشی‌سازی تبلیغات می‌باشد. به عنوان مثال شما می‌توانید از شمارش معکوس در تبلیغات خود استفاده نمایید.

این کار برای ایجاد حس FOMO (ترس از دست دادن چیزی) به کار می‌آید. زمانی که از شمارش معکوس برای تخفیفات یا ثبت نام رویدادها استفاده می‌کنید، کاربران دچار حس FOMO شده و سریع‌تر عمل می‌کنند.

ابزار شمارش معکوس را می‌توان به بخش‌های مختلفی مانند عنوان، متن و حتی مسیر، اضافه کرد. هدف آن است که کاربر احساس کند زمان محدودی برای تکمیل فرآیند تبدیل و از دست ندادن یک رویداد، در اختیار دارد.

استفاده از ابزار شمارش معکوس در بازاریابی مجدد، بیشترین تأثیر را به همراه خواهد داشت. استراتژی دیگری که برای انجام این کار وجود دارد، استفاده از زبان مخصوص در متن آگهی است.

عباراتی مانند “زمان محدود”، “موجودی محدود”، “آخرین فرصت” و “تقاضای بالا”،  از جمله عباراتی هستند که می‌توان در این زمینه از آن‌ها استفاده کرد. این کلمات، حسی از فوریت در مخاطب ایجاد و به او القا می‌کنند که این محصول یا پیشنهاد، ممکن است در هر لحظه به پایان برسد.

این “از دست دادن احتمالی فرصت” می‌تواند به “نیاز به خرید”، تبدیل گردد. در حقیقت این کار، باعث جایگزینی فرآیند برنامه‌ریزی برای خرید و انتظار برای قیمت بهتر، با پیشنهاد این آگهی می‌شود.

استفاده‌ی بهینه از دو روش ذکرشده باعث افزایش نرخ تبدیل و CTR خواهد شد.

شخصی‌سازی و ارتباط آگهی

تبلیغات شخصی‌سازی شده می‌توانند به راحتی با مصرف‌کنندگان صحبت کنند و به ایجاد ارتباط با برند شما، کمک نمایند. سعی کنید از کلمات کلیدی مناسب در متن آگهی خود استفاده نمایید.

این کلمات باید بر اساس عبارت جستجوشده توسط کاربر تعیین شوند. می‌توانید این کلمات را در عنوان، متن یا آدرس آگهی، استفاده نمایید.

شما می‌توانید به منظور بازتاب روحیات کاربران و افراد، از کلمات کلیدی در جستجوی پولی استفاده نمایید. در حقیقت، انجام این کار به عنوان یکی از تاکتیک‌های روان‌شناختی به شمار می‌آید.

در این تاکتیک، شما با استفاده از عادات کلامی و غیرکلامی کاربران در فعالیت‌های خود، اقدام به ایجاد احساس آشنایی و اعتماد در ناخودآگاه آن‌ها می‌کنید. استفاده از کلمات کلیدی، علاوه بر افزایش CTR، مزایای دیگری را نیز برای شما به همراه خواهد داشت.

استفاده‌ی بهینه از کلمات کلیدی منجر به بهبود رتبه‌ی شما در صفحه نتایج موتور جستجو و همچنین کاهش CPC می‌شود. معمولا بازاریابان، کلمات کلیدی را به شیوه‌ی خاصی در متن آگهی به کار می‌گیرند.

در واقع برای آن که توجه کاربران را به بخش‌های مهم و کلمات کلیدی جلب نمایند، این کلمات را به صورت برجسته و بولد، استفاده می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا کاربر، احساس آشنایی بیشتری با متن آگهی، به دست آورد.

استفاده از زبان استراتژیک و عامدانه

اطمینان حاصل کنید که زبان متن آگهی شما استراتژیک و عامدانه می‌باشد. به این نکته توجه کنید که آیا با اعمال تغییرات کوچک در کلمات و زبان متن آگهی، میزان تمایل کاربران به کلیک کردن افزایش می‌یابد یا خیر.

امروزه یک استاندارد قیمت‌گذاری در صنعت بازاریابی مشاهده می‌شود که در آن مثلا به جای گفتن 200 هزار تومان، قیمت را 199 هزار تومان، معرفی می‌کنند. با این وجود، شیوه‌های دیگری از نظر زبانی برای جذاب‌تر به نظر رسیدن آگهی‌های شما وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید.

یکی از این روش‌ها، زمانی است که از تبلیغات استفاده می‌کنید. فرض کنید که تبلیغ شما حول تخفیف 50 درصدی می‌گردد.

شما می‌توانید به جای استفاده از واژه‌ی تخفیف 50 درصد، از عبارت “یکی بخی یکی ببر (BOGO)” استفاده نمایید. این عبارت باعث بهبود CTR و نرخ تبدیل خواهد شد.

این تبلیغ می‌تواند به عنوان یک پیشنهاد انگیزشی عمل کند. این کار، مشتریان را وادار به خرید بیشتر می‌کند که نتیجه‌ی آن، افزایش درآمد خواهد بود.

استفاده از BOGO در مقایسه با عبارت تخفیفت 50 درصدی، مزایای بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت. مثال دیگری که می‌توان از آن استفاده کرد توجه به خود تبلیغ است.

به عنوان مثال اگر تخفیفی را در تبلیغ محصول ارائه می‌دهید، به جای آن که هزینه‌ی کاهش‌یافته را ذکر کنید، درصد تخفیف را بنویسید. این کار حتی در صورتی که میزان قیمت تخفیف بسیار بیشتر از درصد آن باشد،  تأثیر بسیار زیادی بر مشتریان خواهد گذاشت.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی شیوه‌های استفاده از پیام سابلیمینال (زیرآستانه‌ای) در متن آگهی و نکات مرتبط با هر کدام پرداختیم. زمانی که بتوانید تمامی شیوه‌های ذکرشده را با توجه به موقعیت مناسب، مورد استفاده قرار دهید، به بیشترین میزان سودآوری در کسب و کار خود دست خواهید یافت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *