همه‌ی ما درباره‌ ی 5W در روزنامه‌نگاری شنیده‌ایم: چه کسی (Who)، چه چیزی (What)، چه جایی (Where)، چه وقتی (When) و چرا (Why). این 5 سؤال، عناصر اصلی جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز برای دریافت یک داستان کامل هستند.

اما 5W تنها در روزنامه‌نگاری کاربرد ندارد. در واقع شما می‌توانید از 5W برای استراتژی‌های بازاریابی کسب و کار خود استفاده کنید.

چه نماینده‌ی خدمات باشید و بخواهید مشکل مشتری را حل کنید یا عضو تیم بازاریابی هستید که می‌خواهید استراتژی‌های جدیدی را ارائه دهید، 5W می‌تواند در انتقال اطلاعات مهم به مخاطبان، به شما کمک به سزایی کند.

در ادامه نکاتی را که می‌توانید با استفاده از آن‌ها استراتژی‌های تجاری مناسبی برای بازاریابی محتوا ارائه دهید را مشاهده خواهید کرد.

چه کسی؟ (Who)

زمانی که در حال انجام فعالیت‌های بازاریابی خود هستید باید دو گروه “چه کسی” را بیابید. گروه اول، مخاطبانی که می‌خواهید به آن‌ها دست‌یابید هستند و گروه دوم نیز فردی است که مسئول مدیریت فعالیت‌های بازاریابی محتوا برای دست‌یابی آن مخاطبان می‌باشد.

بیایید با این موضوع شروع کنیم که مخاطب کیست؟ برای موفقیت کسب و کار نیاز است تا در وهله‌ی اول، جامعه‌ی خود یعنی کاربران و مشتریان بالقوه را درک کرده و جمعیت‌شناسی و علائق آن‌ها را شناسایی نمایید.

به هر میزانی که بتوانید آن‌ها را بهتر بشناسید و بفهمید که چه کسانی هستند، به همان میزان می‌توانید ارزش‌های مناسب‌تر و بهتری را به آن‌ها ارائه دهید.

دومین گروه، خود شرکت‌ها هستند. چه کسی بازاریابی‌های شرکت را مدیریت می‌کند؟ آیا یک کارآموز/ متخصص را برای رسیدگی به این موضوع استخدام خواهید کرد یا آن که از یک شرکت خارج از مجموعه‌ی خود خواهید خواست تا این فعالیت‌ها را مدیریت یا حتی انجام بدهد؟

فارغ از هر تصمیمی که در این زمینه اخذ کردید باید مطمئن شوید که فرد انتخاب شده بتواند مخاطبان را بشناسد. در واقع شما می‌خواهید که آن‌ها، درک واضحی از موضوع کسب و کار شما داشته باشند و در عین حال نیز برای مخاطبان گسترده‌اتان نیز جذاب باشند.

چه چیزی؟ (What)

چه چیزی باعث می‌شود تا شرکت شما متفاوت باشد؟ این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است که بتوانید بفهمید که چه چیزی باعث می‌شود تا شرکت شما در میان انبوه شرکت‌های دیگر، متفاوت به نظر برسد.

در واقع شما نباید اطلاعات مشابه با شرکت X را در اختیار مخاطبان در دسترس خود قرار دهید. شما باید شرکت خود را متفاوت نشان دهید.

به جامعه‌ی برند یا کسب و کار خود به دید یک کل نگاه کنید. آن‌ها به چه چیزی اهمیت می‌دهند؟ با فهم این موضوع، تمرکز خود را روی چنین محتوایی قرار دهید.

به عنوان مثال اگر یک شیرینی‌فروشی دارید و اخیرا نوع تخم‌مرغ خود را به دلیل تأثیراتی که بر محصولات شما می‌گذارد، عوض کرده‌اید، درباره‌ی این کار، مقاله‌هایی در وبلاگ خود منتشر کنید. همچنین توصیه‌های مرتبطی را ارائه دهید که می‌توانند به مخاطبان شما کمک کنند.

چه وقتی؟ (When)

در دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، وقت طلا است. به زمان ارسال محتوا فکر کنید.

قرار است شرکت شما هر چند وقت یک بار پستی در رسانه‌های اجتماعی یا وبلاگ منتشر کند؟ پاسخ به این سؤال دشوار است اما یک قانون کلی در این زمینه وجود دارد و آن این است که یک بار در هفته، در یک روز و یک ساعت مشخص، پستی را منتشر نمایید.

به هر میزانی که نظم بیشتری در انتشار پست‌ها داشته باشید به همان میزان محتوای شما نیز بیشتر دیده خواهد شد. همچنین انجام این کار برای سئو نیز مناسب خواهد بود.

نکته: بیشترین ترافیک آنلاین بین ساعت 9 صبح و 3 بعد از ظهر قرار دارد.

چه جایی؟ (Where)

واضح‌ترین پاسخ به این سؤال، وبسایت شرکت شما است. با این وجود شما می‌خواهید که محتوا و همچنین تولید آن را تبلیغ کنید.

در واقع جایی که شما در آن، در حال پست کردن محتواهای خود هستید، اهمیت فزاینده‌ای پیدا می‌کند. در صورتی که وبسایت شرکت شما دارای محیطی برای وبلاگ نباشد می‌توانید از شیوه‌های مختلف دیگری مانند ایجاد وبلاگ مجزا برای شرکت در محیط وردپرس استفاده نمایید.

اگر تصمیم گرفتید که این کار را انجام بدهید باید مطمئن شوید که وبلاگ را به سایت شرکت خود پیوند می‌دهید. دلیل این موضوع آن است که مخاطبان باید بتوانند به راحتی به محتوای شما چه در سایت و چه در وبلاگ، دسترسی داشته باشند.

چرا؟ (Why)

زمانی که رهبران کسب و کار از “Why”برای پرسیدن سؤالات خود استفاده می‌کنند می‌توانند تمامی چیزهایی را که می‌خواهند از استراتژی کسب و کار خود به دست آورند را تعریف کنند.

چرا دارای تمامی این کارها را انجام می‌دهی؟ آیا می‌خواهید لید، تولید کنید یا آگاهی از برند را افزایش دهید یا حتی می‌خواهید به یک رهبر در بازار تبدیل شوید؟

زمانی که کسب و کارها اهداف خود را مشخص کنند می‌توانند یک استراتژی بازاریابی ایجاد نمایند. این استراتژی، به کسب و کارها کمک می‌کند تا به آن اهداف دست‌یابند و حتی ممکن است که برای یک زمان طولانی، برای آن‌ها کار کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *