جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

روش‌های افزایش آگاهی از برند

راه‌های فراوانی برای ایجاد شناخت نسبت به برند وجود دارد. اینها پنج مرحله ساده هستند که می‌توانید در راستای آگاهی از برند طی و یک برند تمام و کمال برای محصول یا شرکت خود ایجاد کنید. 

 افزایش آگاهی از برند در 5 مرحله ساده

شما به برندینگ محصول باکیفیت خود فکر کرده‌اید و به خوبی می‌دانید معنای برند چیست و چطور قرار است آن‌را به دنیا عرضه کنید. متأسفانه تنها اولین قدم‌ها را در راستای ایجاد برند برداشته‌اید. برند اگر به تنهایی  توسط مشتری شناخته شود مفهوم همه چیز را شامل می‌شود، بنابراین بزرگترین چالش در ایجاد برند، تولید آگاهی از برند Brand awareness است. 

مرحله 1- بازاریابی شبکه اجتماعی

هنگامی که در مورد نحوه‌ی ایجاد آگاهی از برند می‌نویسید، بازاریابی شبکه اجتماعیSocial network marketing باید در صدر فهرست باشد. در سال 2018 اشاره به این‌که شبکه اجتماعی اهمیت دارد اندکی مبهم بود؛ اما امروز با نزدیک شدن به پایان سال 2023 همه کسب و کارها در تمامی دنیا توجه به این امر را نه تنها لازم ؛ بلکه ضروری می‌دانند. 

قضیه از این قرار است؛ بیشتر افراد در کجا قسمت اعظم زمان خود را به صورت روزانه سپری می‌کنند؟ درست است، توئیتر، فیس‌بوک، اینستاگرام و غیره. بنابراین برای ایجاد آگاهی از برند منطقی است که هر جا مصرف‌کننده هست، شما هم همان جا بروید. نکته‌ی مهم دیگر درباره‌ی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی این است که این شبکه راهی آزاد و بی انتها برای ایجاد شناخت از برند است؛ چرا که در عصر دیجیتال بخش بزرگی از زمان افراد به حضور در شبکه‌های اجتماعی اختصاص یافته است. 

مکانی که باید تلاش‌هایتان را متمرکز کنید به صنعت شما بستگی دارد؛ اما پیدا کردن مفیدترین پلتفرم شبکه اجتماعی برای برند شما نباید کار سختی باشد. هنگامی که آن را پیدا کردید، مطمئن شوید حضورتان به صورت منظم است. ایجاد محتوای منظم احتمالاً مهم‌ترین جنبه برای تداوم حضورتان در شبکه‌های اجتماعی است. مردم به سرعت علاقه خود را از دست می‌دهند و وقتی که عادت سر زدن‌شان به صورت منظم را ترک کنند سخت است که دوباره توجه‌شان را به سمت برند خود جلب کنید. 

شبکه‌های اجتماعی Social media همچنین بهترین مکان برای این است که عنصری انسانی را به برند خود اضافه کنید. برندها را توئیت کرده و عکس‌ها را در اینستاگرام پست می‌کنند؛ افراد عادی نیز همین کار را انجام می‌دهند. 

انتخاب یک لحن شخصی‌تر راهی عالی برای این است که دنبال‌کنندگان وفادار داشته باشید. همچنین باید به ذهن بسپارید که افراد برای تفریح سراغ شبکه‌های اجتماعی می‌روند. در عین حال توئیت کردن ریسک‌های خاص خود را دارد. شما نمی‌خواهید خیلی از اصل قضیه دور شوید و با گفتن مطلبی نادرست یک طوفان توئیتری ایجاد کنید. یا شاید می‌خواهید با این شعار که «هیچ چیزی به عنوان شهرت بد وجود ندارد» این کار را انجام دهید. 

البته همان‌طور که نظرات و کامنت‌های زننده می‌توانند رایج شوند، گفتگوهای جالب و ویدئوهای قشنگ نیز این قابلیت را دارند. فراگیر شدن، هدف همه بازاریاب‌های شبکه‌های اجتماعی است و بازاریابی دهان به دهان Word of mouth marketing قطعا راهی است برای این که آگاهی زیادی نسبت به برند خود ایجاد کنید. برای مدیریت کارآمد پروفایل‌های متعدد شبکه‌های اجتماعی‌تان ممکن است، بخواهید طیف وسیع ابزارهای موجود را بررسی کنید. به ویژه اگر دارای یک کسب وکار یا سایت کوچک باشید، خودکارسازی پست‌ها می‌تواند در مدیریت زمان بسیار به صرفه باشد. 

مرحله 2 - امنیت در ارقام

شرکت‌ها و محصولات چه وجه اشتراکی دارند؟ همه‌ی آنها می‌خواهند آگاهی از برند را ایجاد کنند. در کسب وکار رقابت وجود دارد؛ اما مشتریان خیلی خوب قادرند بیش از یک برند را شناسایی کنند. در نهایت تبلیغات رقابتی پپسی و کوکاکولا به نفع هر دوی آنها تمام شد. متحد شدن با شرکتی دیگر می‌تواند راهی عالی برای کسب منابع و ایجاد آگاهی برند باشد. 

البته اگر درباره فروش فکر می‌کنید، بهترین شریک تجاری کسی است که هدفش مشتریان مشابه باشد؛ اما به صورت مستقیم با شما وارد رقابت نشود. برای مثال؛ اگر گل‌فروش هستید، می‌توانید برای مشتریان لباس عروسی در محله خودتان تخفیف انحصاری قائل شوید. به این طریق برای مشتریانی که از پیش آماده هستند ، آگاهی نسبت به برند را افزایش می‌دهید. 

در دنیای دیجیتال پست کردن به‌صورت مهمان یک نمونه خوب از تولید آگاهی برند است. پست مهمان یا وب‌نوشت مهمان Guest post در اصل به معنای پست کردن محتوای خودتان روی سایتی دیگر است. شما به سایت میزبان محتوای رایگان می‌دهید و در ازای آن بک‌‌لینک‌هایی دریافت می‌کنید که قادرند کمک کنند رتبه خود در موتور جستجو را ارتقا دهید و توسط مخاطبین سایت میزبان دیده شوید. اگر شما و وبلاگ میزبان برندهایی با اندازه یکسان باشید، می‌توانید در مقابل کاری که انجام می‌دهند خدماتی را به آنها پیشنهاد کنید. با اتخاذ این شیوه با هم رشد می‌کنید. 

مرحله 3- حضور در دنیای آنلاین

نیازی به گفتن نیست که اگر مغازه محلی باشید برای ایجاد شناخت برند، نیاز به یک وب‌سایت دارید. ارزش دارد که یک نکته را مجدداً یادآوری کنیم: هیچ بهانه‌ای برای آنلاین نشدن وجود ندارد و شما باید محتوای منظم ایجاد کنید و در عین حال برند خود را بسازید. 

همچنین باید مطمئن شوید که به‌صورت آفلاین نیز ریسک می‌کنید، حتی اگر یک برند منحصراً دیجیتال داشته باشید. ما امروزه مدت زمان زیادی را به‌صورت آنلاین سپری می‌کنیم؛ اما هیچ جایگزینی برای شناختی که حاصل تجارب حقیقی زندگی است، وجود ندارد. به ویژه امروزه تبلیغات در رسانه‌های قدیمی می‌تواند چشمگیر باشد. اگر صاحب کسب و کاری کوچک باشید، تبلیغات محلی می‌تواند بسیار ارزشمند باشد، ضمن این‌که از نظر مالی نیز بسیار به صرفه است. 

جشن گرفتن راه دیگری برای ایجاد آگاهی برند Brand awareness در دنیای واقعی است. صرف‌نظر از این‌که در چه نوع کسب و کاری فعالیت دارید، می‌توانید میزبان نوعی رویداد باشید. کنفرانس، مهمانی کریسمس، یا مهمانی تعطیلات تابستانی. هیچ چیزی بیشتر از ارائه‌ی یک تجربه به یادماندنی باعث نمی‌شود که افراد برند شما را به خاطر بسپارند. 

در این رویدادها مطمئن شوید که کالاهای رایگان زیادی می‌دهید. عرضه‌ی کالاهای دارای برند یک تاکتیک قدیمی در بازاریابی است؛ اما همچنین تاکتیکی طلایی است. مهم است که یک یادآوری فیزیکی از برند خود داشته باشید. 

مرحله 4- توجه ویژه به روابط عمومی

کار روابط عمومی public relations  خالص‌ترین نوع خلق برند است. بازاریابی در اصل مرتبط با تولید درآمد است؛ اما PR همیشه مرتبط با برندینگ است. این‌که بتوانید مدیریت کنید که مردم درباره شما چه دیدگاهی دارند هنر خوبی است، به ویژه برای شرکت‌های بزرگ؛ اما زمانی‌که به ایجاد آگاهی برند نیز فکر می‌کنید، استفاده از PR نیز مفید است. پوشش مطبوعاتی عالی است، چون باعث تبلیغات رایگان با جریان گسترده می‌شود.

اگر به شیرین‌کاری‌هایی فکر کنید که برایتان پوشش ملی به ارمغان بیاورد عالی می‌شود؛ اما نیازی نیست که هدف‌تان را اینقدر بالا انتخاب کنید. به ویژه اگر دارای کسب و کاری محلی هستید که دنبال آگاهی برند است همین که نام‌تان در روزنامه محلی بیاید کافی است. پوشش مطبوعاتی نسبت به تبلیغات مستقیم بسیار مفیدتر است، چون سرمقاله‌ها معمولا اعتبار بیشتری دارند. اگر دنبال ایجاد تصویری مثبت از برند هستید، سعی کنید درباره‌ی داستانی فکر کنید که ممکن است، رسانه‌ها علاقمند به تعریف کردنش باشند. 

برای مثال «ایر بی‌ان‌بی» نوعی اینفوگرافیک کنایه‌آمیز را ابداع و یک ویدئوی معرفی را ارائه کرد که دلیل رویکرد برندینگ جدید آن را توضیح می‌داد. شرکت در این رویکرد لوگوی خود را تغییر داد و نقدهای مثبت و منفی زیادی دریافت کرد. 

شاید یک داستان بنیان‌گذاری جالب داشته باشید، یا ممکن است یک محصول مهیج جدید را ارائه داده باشید یا روند جالب جدیدی را در حوزه کاری خود کشف کرده باشید. انتشار گزارش و نظرسنجی در صنعت شما روشی راحت است برای این که گزارشگران نام‌تان را بیاورند.

ارائه‌ی یک پیشنهاد یا جایزه انحصاری نیز روشی عالی برای ایجاد آگاهی برند است. مردم عاشق چیزهای مجانی هستند و تمایل دارند که برندهای بخشنده را به یاد بیاورند. رقابت‌ها و جوایز می‌توانند روش‌هایی عالی برای ایجاد هیجان و علاقه به برند باشند. 

مرحله 5 – تبلیغات کنید

یک مرحله مهم دیگر برای ایجاد آگاهی برند وجود دارد. در این مرحله باید تبلیغات پولی Paid advertising را در نظر بگیرید. استفاده از شبکه‌های اجتماعی به عنوان اهرم، روشی عالی است برای این‌که به‌صورت رایگان آگاهی برند را ایجاد کنید؛ اما هر پلتفرم شبکه اجتماعی فرصت‌هایی را برای خرج کردن پول در اختیار شرکت‌ها می‌گذارد. دلیلی وجود دارد که حتی برندهای شناخته شده‌ای مانند کوکاکولا پول‌های زیادی را خرج تبلیغات می‌کنند. چون جواب می‌دهد. وجود صنعت تبلیغات در وهله‌ی اول به این معناست که تبلیغات پولی برای رسیدن به مخاطبین وسیع طراحی شده‌اند. 

ممکن است امروزه مشتریان نسبت به تبلیغات پرسروصدا بدبین‌تر باشند؛ اما راه‌های ظریف‌تری نیز برای هزینه کردن پول به منظور آگاهی برند وجود دارد. برای مثال؛ ممکن است بخواهید به دفاتر پرداختی خود یک اینفلوئنسر را نیز اضافه کنید. پول دادن به اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ کردن محصول‌تان روشی عالی به منظور ایجاد آگاهی برند، به ویژه در میان مخاطبین جوان‌تر است.

در تبلیغات پولی نیازی نیست که همه پول خود را هزینه کنید. با ظهور شبکه‌های اجتماعی حتی کسب و کارهای خرده‌پا می‌توانند از پس پرداخت هزینه تبلیغات بربیایند. با پیشرفت‌های کلان داده‌ها و هوش مصنوعی، بازاریابی به رفتاری شایع تبدیل شده است. اکنون هدف‌گذاری تبلیغات کمتر در سطح انفرادی است و بیشتر به صورت جمعی است. 

برای کسب و کار محلی، تبلیغات هدفمند و مخصوص جغرافیای آن منطقه می‌تواند هزینه معقولی داشته باشد؛ به نحوی که راهی بسیار تأثیرگذار است تا آگاهی برند را ایجاد کنید. بسیاری از گزینه‌های کمپین شبکه‌های اجتماعی پرداخت به ازای کلیک pay per click هستند، پس می‌توانید مطمئن باشید که در ازای پرداخت پول نتیجه خوبی می‌گیرید. 

گزینه دیگر است. اگر برند شما محصول خاصی را به فروش می‌رساند ایده خوبی است که روی مشتریانی هدف‌گذاری بهینه‌سازی موتور جستجو Search engine optimization کنید که اصطلاحات خاصی را جستجو می‌کنند. اگر این مورد صادق باشد گذاشتن تبلیغات در گوگل در واقع می‌تواند روشی برای افزایش آگاهی برند باشد که از لحاظ هزینه به صرفه است. با این وجود اگر تصمیم بگیرید روی ایجاد شناخت برند تمرکز کنید؛ ترکیب این مراحل همیشه پیروزی را تضمین می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا