رقابت در فضای دیجیتال در سال 2021 بسیار شدیدتر از گذشته شده‌است. بسیاری از برندها رویکرد خود را نسبت به این فضا تغییر داده‌اند چرا که حضور آنلاین بررای موفقیت آن‌ها به یک ضرورت تبدیل شده‌است.

رفتار مصرف‌کنندگان همواره در حال تغییر است و هر آژانس بازاریابی موظف است تا خود را با این تغییرات، تطبیق دهد. همچنین این آژانس‌ها باید رفتارها و گرایش‌های نوظهور را شناسایی نمایند تا بتوانند توجه مخاطبان را در هر زمانی به خود جلب کنند.

اما برای افرادی که متخصص بازاریابی نیستند، این رفتارهای جدید، شامل چه مواردی می‌باشند و چگونه باید آن‌ها را در اختیار خود گرفت؟

در این مقاله، ما به بررسی سه نوع جدید از خریداران در حال ظهور می‌پردازیم و نکاتی برای پیشگیری از تغییرات رفتاری آن‌ها ذکر خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

خریدار اجتماعی (Social Shopper)

زمانی که کشور انگلستان در قرنطینه بود، میزان زمانی که مردم این کشور در رسانه‌های اجتماعی صرف می‌کردند، 36 درصد، افزایش یافت. با افزایش تعداد افرادی که از تلفن همراه برای اسکرول کردن اینستاگرام وفیسبوک استفاده می‌کنند، شیوه‌های مؤثر جدیدی مانند Facebook Shop و پرداخت درون‌برنامه‌ای اینستاگرم، معرفی شدند.

اکثر خریداران اجتماعی به دنبال داشتن فرآیند آسانی برای خرید هستند. آن‌ها ترجیح می‌دهند که تمامی فرآیند کشف تا خرید یک محصول، در یک اپلیکیشن صورت گیرد.

با توجه به موضوع اخیر می‌توان گفت که شرط دوام در این رقابت آن است که شما نیز این ویژگی‌ها را برای خریداران اجتماعی، مهیا نمایید. میزان رواج استفاده از این شیوه‌ها به قدری زیاد است ک حتی کاربران مبتدی و جدید نیز از خرید در اینستاگرام، خشنود هستند.

برای آن که مطمئن شوید که برند شما نیز توانسته همسو با این موج حرکت کرده باشد نیاز است تا استراتژی‌های جامعی را برای رسانه‌های اجتماعی خود، تدوین نمایید. یکی از کارهای سودمندی که می‌توانید در این زمینه انجام دهید آن است که با یک شرکت تجارت الکترونیک، شراکت نمایید.

این کار باعث می‌شود تا مشتری بتواند تجربه‌ی خرید آنلاین بدون دردسری را تجربه کند. همچنین شما می‌توانید با این کار، مسیر کشف محصول تا خرید آن را در یک بستر واحد، به مشتریان خود، ارائه دهید.

خریداران غیرقابل ردیابی

اپل در آخرین آپدیت خود به کاربران این اجازه را داد تا داده‌های جمع‌آوری شده توسط سایت‌های شخص ثالث را کنترل کنند. در این آپدیت، اپلیکیشن‌ها از کاربران می‌پرسند که آیا می‌خواهند جمع‌آوری داده‌ها فعال نمایند یا خیر.

در صورتی که کاربر، این موضوع را نپذیرد، برنامه‌هایی مانند فیسبوک، قدرت کم‌تری برای ردیابی کاربران از طریق پیکسل‌هایشان خواهند داشت.  همچنین اپل محدودیت‌های بیشتری بر تنظیمات موقعیت مکانی اعمال کرده‌است به نحوی که زمانی که اپلیکیشنی، موقعیت مکانی کاربر را می‌خواهد، کاربر این انتخاب را خواهد داشت که موقعیت دقیق خود را اعلام کند یا یک موقعیت عمومی در در اختیار برنامه، قرار دهد.

به طور کلی می‌توان گفت که کنترل کاربران بر میزان ردیابی‌شدن بیشتر شده‌است و همین نکته باعث شده تا دسترسی مشاغل به اطلاعات ارزشمند کاربران، با اختلال مواجه شود. با توجه به این موضوع نیاز است تا کاربران، روش‌های دیگری را برای جمع‌آوری داده‌ها شناسایی نمایند تا بتوانند ضررهای ناشی از این آپدیت را به حداقل برسانند.

خریدار سبز

علاه بر بیماری کویید 19، بسیاری از مصرف‌کنندگان، نگران تغییرات آب و هوایی در سال‌های اخیر هستند. جوانان، بخش قابل ملاحظه‌ای از این جمعیت را به خود اختصاص داده‌اند.

در حقیقت این دسته از مصرف‌کنندگان معتقدند که برندهایی که از آن‌ها خرید می‌کنند، باید اعتقاداتی مشابه با آن‌ها داشته باشند و هر کس باید نقش خود را در حفاظت از محیط زیست، به درستی ایفا نماید.

در صورتی که کسب و کارهای آنلاین، بخواهند مشارکت سبزی داشته باشند باید از شیوه‌های پایداری استفاده کنند. به عنوان مثال آن‌ها می‌توانند محصولات را از طریق سازمان‌هایی که از تجارت منصفانه (Fair Trade) استفاده می‌کنند، تأمین نمایند.

همچنین استفاده از مواد بدون ترکیبات حیوانی، کرولتی فری (عدم تست کردن مواد بر حیوانات) و نگهداری به صورت دامنه‌ی آزاد، از دیگر شیوه‌های انجام این کار هستند. نسل Z در حال شروع این گفتگوی معنادار است.

این نسل، واهمه‌ای برای صحبت کردن، درباره‌ی برندهایی که نقش خود را به درستی در مبارزه با تغییرات آب و هوایی ایفا نمی‌کنند ندارند. با توجه به این موضوع باید از عادت‌های مصرف‌گرایانه‌ی سبزتری استفاده کنید و از صحبت کردن درباره‌ی آن‌ها ترسی نداشته باشید.

سخن آخر

همانطور که ذکر شد، فضای دیجیتال، همواره در حال تغییر است و همین موضوع باعث شده تا این فضا، غیرقابل پیش‌بینی باشد. برای آن که هر نوع آسیب ناشی از تغییرات رفتاری کاربران را به حداقل برسانید باید از انواع ترندها و تحولات جدید آگاه بوده و تحقیقات خود را در این زمینه آغاز نمایید.

در این مقاله با بررسی مهم‌ترین نکات مرتبط با این زمینه سعی کردیم تا شما را نسبت به این موضوع آگاه نماییم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *