جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
کلید بازاریابی Omnichannel

یکپارچه سازی داده‌ها: کلید بازاریابی Omnichannel

کلید بازاریاب  Omnichannel ایجاد یک تجربه خرید آسان و خوشایند برای مشتریان متناسب با نیاز، زمان و مکان آن‌ها است. از مزایای بازاریابی اومنی چنل می‌توان به افزایش درآمد، افزایش رضایت مشتری، ایجاد کاربری بهتر و دسترسی بیشتر و… اشاره کرد. کاربرد بازاریابی چند کاناله ارائه یک تجربه خرید یکپارچه در چندین کانال از جمله در فروشگاه یا به شکل آنلاین است. برای آشنایی با کلید بازاریابی Omnichannel و مزایای بازاریابی اومنی چنل تا انتهای این مطلب از وب‌سایت ناصرحجتی با ما همراه باشید.

بازاریابی Omnichannel چیست؟

بازاریابی Omnichannel چیست؟

Omnichannel به مفهوم ارائه تجربیات یکپارچه به مشتریان احتمالی در چندین کانال اشاره دارد. به عبارت دیگر، اومنی چنل در مورد ارتباط کانال‌های مختلف مورداستفاده توسط کسب‌وکار شما برای پشتیبانی از سفر مداوم مشتری است. سفر مشتری به معنی تعامل مشتری با کسب‌وکار شما و تجربه او است. به‌عبارت‌بهتر تجربه مشتری در رابطه با یک شرکت، محصول و یا برند را نشان می‌دهد. یک استراتژی چند‌کاناله ممکن است به مصرف‌کنندگان این فرصت را بدهد که به‌صورت آنلاین یا در فروشگاه و یا ترکیبی از آن‌ها خرید کنند.

امروزه سازمان‌ها در صنایع مختلف از یکپارچه سازی داده ها استفاده می‌کنند. از جمله مزایای بازاریابی اومنی چنل رسیدن به مخاطب هدف، بهبود تعامل با مشتری، بهبود ثبات برند شما و… است. در واقع بازاریابی Omnichannel یک اصطلاح است که از آن در تجارت الکترونیک یا فروشگاه‌ها برای توصیف یک استراتژی فروش در سراسر دنیا استفاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این رویکرد و آگاهی از کلید بازاریابی Omnichannel در ادامه با ما باشید.

کلید بازاریابی Omnichannel

برندها قادرند با شناسایی مشتریان خود و ایجاد یک تجربه خرید خوشایند به حفظ مشتری خود کمک نموده و آن‌ها را برای همیشه وفادار به خود نگه دارند. کلید بازاریابی Omnichannel و ایجاد یک استراتژی قوی شامل موارد زیر است:

  • تحقیقات مشتری انجام دهید.
  • جهان آنلاین و فیزیکی را همگام کنید.
  • صدای برند ثابتی را ارائه دهید.
  • داده‌ها را در کانال‌ها به اشتراک بگذارید.
  • پیام های خود را شخصی نکنید؛ آنها را بیش از حد شخصی کنید.
  • به راه‌حل‌های تبلیغاتی رویکرد چند کاناله داشته باشید.

مزایای بازاریابی اومنی چنل

مزایای بازاریابی اومنی چنل

در کنار مبحث کلید بازاریابی Omnichannel، مزایای بازاریابی اومنی چنل مطرح می‌شود که در ادامه به اختصار به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 1. افزایش درآمد

از جمله مزایای بازاریابی اومنی چنل می‌توان به افزایش درآمد اشاره کرد. این استراتژی مشتریان را تشویق می‌کند که از طریق چند کانال با یک برند تعامل پیدا کنند. در واقع روش‌های تعاملی متنوع منجر به افزایش درآمد و همچنین افزایش وفاداری مشتریان خواهد شد.

2. افزایش رضایت مشتری و ایجاد کاربری بهتر و دسترسی بیشتر

دسترسی مشتریان به چند نوع خدمت و پشتیبانی می‌تواند، منجر به سهولت خرید و افزایش رضایت آن‌ها شود. دسترسی آسان با ارائه خدمات همه‌ جانبه امکان خرید بی‌دردسر را در هر جایی که هستند، برای مشتریان ایجاد می‌کند. همچنین یافتن مشتریان را برای صاحبان برند و محصول تسهیل می‌کند؛ بنابراین یکی از مزایای بازاریابی اومنی چنل این است که مشتریان می‌توانند تنها با یک کلیک، ایمیل، پیام یا تماس تلفنی به‌راحتی به محصول موردنظر خود دست یابند.

امکان جمع‌آوری داده‌های بیشتر با کلید بازاریابی Omnichannel

3. امکان جمع‌آوری داده‌های بیشتر با کلید بازاریابی Omnichannel

از دیگر مزایای بازاریابی امنی چنل جمع‌آوری داده‌های بیشتر و ایجاد امکان تجزیه و تحلیل بهتر این داده‌ها است. ایجاد یک تجربه کاربری خوب و محبوبیت بیشتر برند از مزایای کلید بازاریابی Omnichannel است. بررسی تعامل مشتریان و کاربران کانال‌های مختلف موجب آشنایی بیشتر صاحبان برندها با نحوه سفر مشتری و همچنین مکان و زمان موردعلاقه مصرف‌کنندگان برای خرید می‌شود. به‌علاوه کمپین‌هایی که با استقبال بیشتری مواجه شده‌اند، مشخص می‌شوند. مجموع داده‌های به دست آمده موجب ایجاد کمپین‌های هدفمند و بهینه کردن هزینه‌های تبلیغات خواهد شد.

همه مزایایی که در بالا ذکر شد، با کلید بازاریابی Omnichannel امکان‌پذیر است و انجام آن‌ها احتمال حضور برند شما را در مارکتینگ آینده افزایش خواهد داد. رویکرد بازاریابی اومنی چنل موجب افزایش قدرت بازاریابان شده و موفقیت آن‌ها را در آینده تضمین خواهد کرد.

چالش های یکپارچگی و ادغام

بازاریابی اومنی چنل برای ارتباط و خرید چندین گزینه را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. درصورتی‌که مشتری بتواند از کانال دلخواه خود خرید موردنظر را انجام دهد، از برند حمایت بیشتری می‌کند. همچنین تمایل وی برای تکرار خرید افزایش خواهد یافت. این تجربه خوشایند و موفق از خرید، احتمال وفاداری مشتریان به برند را افزایش می‌دهد. همچنین این رفتار موجب بهبود خدمات ارائه شده به مشتریان خواهد شد. بازاریابان اطلاعات موردنیاز در مورد سابقه خرید مشتری را دارند و می‌توانند از آن برای شخصی‌سازی تعاملات استفاده کنند.

به‌عنوان مثال لازم نیست که مشتریان اطلاعات و درخواست‌های خود را تکرار کنند و این روند خسته‌کننده متوقف خواهد شد یا به حداقل خواهد رسید. نکته مهمی که در مبحث دست‌یابی به کلید بازاریابی Omnichannel باید به آن توجه کرد و یکی از چالش‌های یکپارچگی و ادغام به شمار می‌آید، کمبود تخصص و منابع است.

نداشتن یک تیم دارای دانش و تجربه کافی در اومنی چنل موجب اجرای ضعیف و غیرکارآمد این استراتژی خواهد شد. این موضوع می‌تواند منجر به ایجاد خطا در مدیریت موجودی، یکپارچه‌کردن کانال فروش و ارائه صحیح خدمات به مشتری شده و بر تجربه مشتری از خرید تاثیر منفی بگذارد.

کلید بازاریابی Omnichannel؛ عناصر مهم استراتژی اومنی چنل

کلید بازاریابی Omnichannel؛ عناصر مهم استراتژی اومنی چنل

صاحبان کسب‌وکار باید بتوانند تصویر کاملی از مشتریان خود و نیازها و سلایق آن‌ها داشته باشند تا بتوانند آن‌ها را بهتر درک کنند و ارتباطات خود را بر این اساس تنظیم کنند. این فرآیند، خرید را برای مشتریان نیز ساده‌تر می‌کند و در پی آن میزان فروش و درآمد را افزایش خواهد داد. همچنین یک تجربه ثابت در هر کانال ارائه می‌دهد، تاثیر مثبتی بر مشتریان می‌گذارد و وفاداری آن‌ها را جلب می‌کند. از دیگر مزایای بازاریابی اومنی چنل کمک به تجمیع موجودی و کانال‌های فروش متعدد است که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های برند خواهد شد.

به‌علاوه با افزایش و گسترش دامنه دسترسی یک برند، رضایت مشتری را بهبود می‌بخشد، ریزش مشتری را کاهش و ارزش طول عمر مشتری CLV) ) را افزایش می‌دهد. سه عنصر تاثیرگذار در یافتن کلید بازاریابی Omnichannel عبارت‌اند از: داده، فناوری و افراد. نحوه اجرای استراتژی اومنی چنل به اهداف و نیازهای مشتریان وابسته است. دانستن اینکه مشتریان چه کسانی هستند، در گذشته چه خریدهایی داشته‌اند و رفتار آن‌ها در حین خرید چگونه است یا چه نیازی دارند، به داده‌ها تعبیر می‌شود.

فناوری نیز موجب پشتیبانی از کانال‌های متعدد شده و جمع‌آوری و ردیابی داده‌های مشتری را در این کانال‌ها بر عهده دارد. همچنین با تکنیک‌های خاص می‌تواند آن‌ها را در اختیار کاربر قرار بدهند؛ به‌عنوان مثال دیجیتال مارکتینگ نوعی از بازاریابی خدمات و محصولات است که از طریق دستگاه‌های الکترونیکی صورت می‌گیرد. جهت اجرای برنامه‌های بازاریابی اومنی چنل نیز به منابع انسانی نیاز است. هر چند که داده‌ها و فناوری کامل باشند، بدون همراهی یک تیم تخصصی برای ایجاد هماهنگی و اطمینان از درستی استراتژی ناقص هستند. نیروی انسانی تعیین می‌کند که استراتژی پاسخگوی نیاز هست یا خیر. به‌علاوه نیازهای در حال تغییر مشتری را نیز درنظرگرفته و در صورت نیاز تغییرات لازم را در استراتژی اعمال می‌نماید.

جمع‌بندی

کلید بازاریابی Omnichannel ایجاد بهترین تجربه برای مشتری است و رسالت آن ترکیب فضای آفلاین، آنلاین و دنیای فیزیکی است. از مزایای بازاریابی اومنی چنل استفاده از کانال‌های مختلف برای بهره‌گیری از حداکثر ظرفیت است که موجب افزایش فرصت‌ها و تعداد مشتریان خواهد شد. کاربرد بازاریابی چند کاناله تحلیل و آنالیز دقیق داده‌ها، ارسال پیام‌های هدفمند و شخصی‌سازی شده به مشتریان و… است.

علی ناصرحجتی با سال‌ها تجربه و تخصص در حوزه دیجیتال مارکتینگ، مدیریت کسب‌وکار و… بهترین راهکارهای مدیریتی را در زمینه عارضه‌یابی سازمانی، مشاوره مارکتینگ و مدیریت و آموزش‌های سازمانی به صاحبان کسب‌وکار ارائه می‌دهد. شما عزیزان می‌توانید برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق صفحه تماس با من با ما در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا