مشاوره یک گزینه‌ی محبوب برای مشاغلی است که می‌توانند از تخصص و تجربه کوتاه‌مدت در یک زمینه‌ی خاص استفاده کنند، بدون این‌که مایل به استخدام نیروی کار جدید باشند. مشاوره روشی مقرون به صرفه برای بهره‌مندی از تخصص سطح بالا با قیمت رقابتی است.

مشاوره مدیریت چیست؟

مشاوره مدیریت، یک صنعت جهانی است که جهت کمک به سازمان‌ها برای ارائه‌ی عملکرد موثرتر و بهتر شکل گرفته است. یک مشاور مدیریت، دیدگاهی بیرونی در مورد استراتژی، عارضه‌یابی، حل مسئله و ساختارهای سازمانی ارائه می‌دهد تا به شرکت‌ها در بهبود وضعیت کسب و کارشان کمک کند.

خدمات مشاور مدیریت چیست؟

مشاوران مدیریت به سازمان‌ها در حل مشکلات، بهبود عملکرد کسب و کار، ایجاد ارزش و به حداکثر رساندن رشد کمک می‌کنند. آن‌ها راه‌حل‌هایی را برای مشکلات تجاری شناسایی می‌کنند و پیشنهادهایی برای اعمال تغییرات ارائه می‌دهند. 

وظایف مشاور مدیریت

مسئولیت‌های روزانه‌ی این شغل شامل انجام تجزیه و تحلیل ارقام شرکت، مصاحبه با کارکنان و مشتری، تهیه و ارائه‌ی پیشنهادات تجاری و مدیریت تیم نظارت بر اجرای این پیشنهادات است.

ویژگی‌های مشاوران مدیریت

مشاوران مدیریت در بیشتر مواقع با تیم مدیریت ارشد کار می‌کنند و به آن‌ها برای رسیدن به اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت، تدوین، برنامه‌ریزی، اجرای استراتژی‌ها و راهبردها و حفظ ارزش‌های سازمانی کمک می‌کنند.

برخی از ویژگی‌های کلیدی مشاوران مدیریت عبارتند از:

مشاوران مدیریت نقش کلیدی در مدیریت ریسک دارند. در صورتی‌که نیاز به کاهش ریسک در سطح عملیاتی سازمان یا شرکت وجود داشته باشد، مشاوران مدیریت بر روی خطراتی که ممکن است یک کسب و کار با آن مواجه شود، تمرکز می‌کنند.آن‌ها به مدیران ارشد در شناسایی و مدیریت ریسک و به تجهیز کردن کسب‌ و کار و انعطاف‌پذیری لازم برای بقا، کمک می‌کنند.

مشاوران همواره نقش آموزشی و یا مربیگری را در طول‌مدت همکاری با سازمان ایفا می‌کنند.به ویژه هنگامی که یک سازمان در تلاش است تا فرهنگ یا روش کار جدیدی را پیاده‌سازی کند، مشاوران مدیریت یک برنامه‌ی آموزشی مناسب را برای اطمینان از قرار گرفتن در مسیر درست جهت تحقق اهداف سازمانی ارائه می‌دهند. 

اگرچه این امر مطلق نیست ؛ ولی مشاوران مدیریت تمایل دارند با سازمان‌های بزرگ‌تر کار کنند.این معمولاً به این دلیل است که هدایت یک شرکت بزرگ‌تر از مدیریت یک تجارت کوچک‌تر به مراتب کاری پیچیده‌تر و چندوجهی است.سازمان‌های بزرگ‌تر نیز ممکن است، احساس کنند برای تعبیه‌ی سیستم‌ها و فرآیندهای جدید به کمک بیشتری نیاز دارند.همچنین، ممکن است نیاز به سرمایه‌گذاری قابل توجهی داشته باشند، بنابراین اطمینان از مناسب بودن آنها در اولویت است!

هر چند که بین مشاوره کسب و کار و مشاوره مدیریت تفاوت‌هایی دیده می‌شود؛ اما این امکان وجود دارد که یک کسب و کار به عناصری از هر دو نقش در کار خود نیاز داشته باشد؛ بنابراین نگران نباشید من علی ناصرحجتی با بیش از 16 سال سابقه و تخصص در این زمینه قادرم آنچه را که انجام می‌دهید، مطابق با نیازهای مشتری‌هایتان تنظیم کنم تا نتیجه دلخواهتان را از این فرآیندها دریافت کنید، من اطلاعاتی را که برای ایجاد ظرفیت جهت دستیابی به اهدافتان نیاز دارید، ارائه می‌کنم. 

ارائه مشاوره‌های تخصصی و شخصی‌سازی شده