می‌توان به راحتی و از طریق حذف یا ریدایرکت، از محتوای قدیمی وبسایت خلاص شد. اگر پست قدیمی شما همچنان در حال جذب ترافیک باشد، آیا هنوز هم می‌خواهید آن را پاک کنید؟

اگر پیش از حذف آن پست، فاکتورهای مهم را بررسی نکنید، ممکن است که این کار، از نظر فروش، لید و نتیجه‌ی نهایی، به شما آسیب برساند. حذف یا ریدایرکت محتوا می‌تواند از نظر تجاری، منطقی باشد.

اگر فکر می‌کنید که یک مطالعه‌ی موردی، قدیمی شده‌است یا اطلاعات آن دقیق نیست شاید با خود بگویید که “داشتن داده‌هایی که مفید نیستند، ظاهر خوبی ندارد. اگر این محتوا را حذف نکنیم ممکن است مشتریان بالقوه‌ای که پیگیر ارزش ما هستند را از بین ببرم.”

واقعیت آن است که هیچ قانون سفت و سختی در این زمینه وجود ندارد. برخی از بازاریابان فکر می‌کنند که محتوای جدیدتر، ارزش بیشتری داشته و گوگل، بهای بیشتری به آن می‌دهد.

دیگر بازاریابان می‌توانند به راحتی این سؤال را مطرح کنند که چگونه، برخی از صفحات قدیمی وبسایت با اصولی که گوگل برای کیفیت سایت تعیین کرده‌است، مطابقت دارند. با توجه به این موضوع باید گفت که همه چیز در این زمینه، نسبی است.

در حالت ایده‌آل، تمامی محتواهای شما به منظور ایجاد اولین تأثیرگذاری، در زمان مناسب، آگاه‌کننده و جذاب خواهند بود. چنین محتوایی می‌تواند در زمینه‌های مختلفی مانند درخواست دمو، ثبت نام خبرنامه، تماس تلفنی و … نمایش داده شود.

پیش از حذف یا ریدایرکت محتوا نیاز است تا وضعیت خود را ارزیابی کرده و به اقداماتی که از ترافیک و کسب و کار شما حمایت می‌کنند، توجه نمایید.

فرضیات خود را آزمایش کنید

چگونه می‌دانید که آن محتوا، دیگر مفید نیست؟ نرخ بازگشت، زمان صرف‌شده در صفحه و انواع تبدیل‌ها را بررسی کنید.

آیا محتوای قدیمی، هنوز کمکی به اهداف شما می‌کند؟ آیا تبدیل ناشی از جستجوی طبیعی، در حال افزایش است یا کاهش؟

شاید ثبت‌نام در خبرنامه‌ها، عملکرد خوبی داشته باشد اما تکمیل فرم‌های مرتبط با محصولات و خدمات، افت کرده‌است. آیا چنین اتفاقی براساس هدفی که دارید، قابل قبول است؟

برای درک بهتر عملکرد صفحه، به اهداف تبدیلی که در گذشته در گوگل آنالیتیکس تنظیم کرده‌اید، مراجعه نمایید. در زیر، مسیری که باید آن را دنبال کنید تا بفهمید که کدام URL، به درستی کار می‌کند را مشاهده می‌کنید:

رتبه‌های خود را آنالیز کنید

آیا محتوایی که قصد حذف یا ریداریکت آن را دارید، دارای رتبه‌ی خوبی در صفحه نتایج موتور جستجو است یا خیر؟ آیا در آن از عباراتی که دارای رقابت شدیدی هستند استفاده شده‌است؟

با حذف کردن محتوای قدیمی یا محتوایی که رتبه‌ی خوبی ندارد، به چه سطحی از راحتی دست خواهید یافت؟

بررسی گوگل سرچ کنسول

در این بخش می‌توانید اطلاعات ارزشمندی درباره‌ی URLهای صفحه و کوئری‌های جستجو را مشاهده کنید. داده‌های کلیک مرتبط با محتوای قدیمی را ردیابی کرده و ترندهای جدید را کشف کنید.

آیا تعداد کلیک‌ها در یک نقطه کاهش یافته‌اند؟ آیا با گذشت زمان، افزایش یافته‌اند؟

یکی از شیوه‌های مناسب بررسی سلامت سایت از دید سئو، استفاده از کوگل سرچ کنسول و بررسی مواردی مانند URLها، کلیک‌ها و کلمات کلیدی در آن می‌باشد.

بررسی ترافیک سایت

آیا محتوای قدیمی همچنان همان تعداد بازدیدکنندگان سابق را دارد؟ آیا موارد غیرمنتظره (پاندمی کرونا) که ممکن است بر ترافیک سایت شما تأثیر بگذارند را در نظر گرفته‌اید؟

آیا هنوز از موقعیت‌های جغرافیایی مد نظر خود، بازدیدکننده دارید؟ آیا بازدیدکنندگان ساکن مناطق مهم‌تر، کاهش یافته‌اند؟

می‌توانید رفتار بازدیدکنندگان را به منظور جستجوی طبیعی، بررسی نمایید. اگر تعداد بازدیدکنندگان یک منطقه، کاهش یافته‌است، این کار، ارزش کاوش و بررسی را دارد.

گاهش اوقات نیاز است تا علاوه بر بررسی URLها، شخص‌های دیگر و عمیق‌تری را بررسی نمایید. ممکن است شما صفحه یا محتوایی را ریدایرکت نمایید و ترافیک جدید آن صفحه کاهش یابد.

بدون فهمیدن این موضوع که بازدیدکنندگان در هنگام ورود به صفحه، چه کاری را انجام می‌دادند، ارزیابی این موضوع که ریدایرکت در درازمدت، تأثیر مثبت یا منفی می‌گذارد، دشوار خواهد بود.

به بیان دیگر، ترافیک تنها عنصر دخیل در این ماجرا نیست. پیش از آن که اقدامی انجام دهید که ممکن است بر تعداد بازدیدکنندگان تأثیر گذارد، از این موضوع مطمئن شوید که آیا بازدیدکنندگان قبلی، با محتوا و اهداف شما مطابقت داشتند یا خیر.

نحوه‌ی آدرس‌دهی به محتوای قدیمی که قصد نگه‌داشتن آن را دارید

اگر تصمیم به ریدایرکت یا حفظ محتوا گرفتید، اقداماتی وجود دارند که به تازه‌تر شدن آن محتوا، کمک می‌کنند.

برای اشاره به محتوای جدید، از آن استفاده کنید

زمانی که محتوای قدیمی شما از محتوای جدیدتر، پیشی گرفت، یادداشتی در بخش بالای آن اضافه کرده و به محتوای جدید خود ارجاع دهید. این کار باعث می‌شود تا علاوه بر حفظ رتبه‌ی فعلی صفحه، بازدیدکنندگان را به محتوای جدید نیز هدایت نمایید.

درخواست بک لینک‌های جدید

به منظور ارزیابی بک لینک‌های سایت‌ها، اخبار، رسانه‌های اجتماعی و …، ترافیک ارجاعی را بررسی نمایید. ممکن است که یک صفحه‌ی قدیمی‌تر، عملکرد بهتری از خود نشان دهد چرا که سابقه‌ی بیشتری داشته و توانسته‌است تعداد بک لینک بیشتری را جمع‌آوری نماید.

با سایت‌ها ارتباط برقرار کرده و از آن‌ها بخواهید تا برای محتوای جدید شما، بک لینک ایجاد کنند. محتوای جدید شما باید مانند محتوای قدیمی، ویژگی‌های لازم برای رتبه‌بندی را داشته باشد.

محتوای قدیمی را تازه کنید

کارهای زیادی می‌توانید در این زمینه انجام دهید؛ به عنوان مثال می‌توانید مقدمه را بازنویسی کنید، قدیمی‌ترین منابع را آپدیت کنید، به مطالعات جدید استناد دهید، ویدیوی جدیدی را آپلود کنید، به اینفوگرافیک‌های جدید ارجاع دهید و … .

در برخی از حالات ممکن است که تغییر دادن، بهتر از ایجاد یک محتوای جدید باشد. البته اگر از سال و ماه در URL خود استفاده می‌کنید نیاز است که آن URL را با اعمال تغییر جدید، عوض کنید و در URL ارجینال، از یادداشتی برای ارجاع به URL جدید استفاده نمایید.

با آن که استفاده از URL تاریخ‌دار توصیه نمی‌شود اما سایت‌هایی مانند CMI، Fortune، Top Rank Marketing و Search Engine Watch، همگی از URLهای تاریخ‌دار استفاده می‌کنند و برای محتواهای جدید و قدیمی خود از شیوه‌ی ذکرشده، بهره می‌برند.

نیازی به حذف تمامی محتواهای تکراری نیست

اگر صفحه‌ی اصلی یا پست وبلاگ را نگه‌دارید، می‌توانید بدون آسیب رساندن به رتبه‌بندی موتور جستجو، محتوا را آپدیت نمایید. زمانی که وبسایت شما دارای هزاران (یا حتی صدها) صفحه باشد، بعید است که وجود تعداد کمی قطعات تکراری، باعث کاهش رتبه‌ی سایت شما شود یا آن که بخواهد کاری کند که گوگل، سایت شما را از فهرست خود، خارج کند.

محتوای قدیمی همواره، مسئله‌ی مهمی خواهد بود

اگر این محتواها، رتبه و فروش خوبی به همراه دارند، سعی کنید آن‌ها را حفظ کنید. از طرفی همانطور که ملاحظه کردید، ریدایرکت محتوا، لزوما باعث بهبود کارایی نمی‌شود و نیاز است تا به عوامل دیگری نیز توجه نمایید.

در این مقاله با بررسی نکات مرتبط با حذف یا ریداریکت محتوای قدیمی سعی کردیم تا شما را در این زمینه راهنمایی نماییم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *