جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
سئو

سئو چیست؟ | اهمیت بهینه سازی موتورهای جستجو

منظور از بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا به‌اختصار سئو مجموعه عملیاتی است که برای بهبود رتبه سایت و افزایش بازدید از آن صورت می‌گیرد. از این فرایند برای افزایش کمیت و کیفیت ترافیک سایت استفاده می‌شود تا در نهایت منجر به افزایش فروش محصول یا خدمات شود. بهینه سازی موتورهای جستجو (Search engine Optimization) کلید موفقیت در تجارت الکترونیک و بازاریابی دیجیتال است.

با توسعه اینترنت در تمام جنبه‌های زندگی انسان رقابت‌های بین سازمانی به عرصه اینترنت کشیده شده است و سازمان‌هایی با تولید محتوای برتر، برنده عرصه این رقابت خواهند بود. کاربرد SEO سایت یکی از بخش‌های مهم دنیای فناوری اطلاعات است و هدف آن افزایش نتایج جستجوی ارگانیک کسب‌وکار و هدایت ترافیک ارگانیک به سایت است. در این مقاله از علی ناصرحجتی اهمیت سئو و کاربرد آن را در دنیای دیجیتال مارکتینگ بررسی می‌کنیم.

مروری بر تاریخچه SEO

در اواسط دهه 1990 صاحبان سایت‌ها با استفاده از موتورهای جستجو سایت‌های خود را بهینه‌سازی می‌کردند. این افراد تنها از کدهای Meta-tag برای رتبه‌بندی سایت‌های خود استفاده می‌کردند. بعد از مدتی مشخص شد که تنها استفاده از کدهای Meta-tag برای رتبه‌بندی سایت مناسب نیست؛ زیرا برخی صاحبان سایت برای افزایش ترافیک سایت و تعداد بازدیدکنندگان در صفحات جستجو عبارات و کلمات نامربوط قرار می‌دادند.

این کار موجب فریب موتورهای جستجو می‌شد و نتایج حاصل نادرست و متناقض با مطلب موردنظر بود. به همین دلیل روش‌های مختلف برای بهینه‌سازی موتور جستجو یا همان سئو ابداع شد.

سئو چیست؟

سئو چیست؟

منظور از سئو مجموعه فعالیت‌هایی است که در تدوین استراتژی محتوا، لینک‌سازی خارجی، طراحی و کدنویسی سایت و… انجام می‌شود تا سایت موردنظر در صفحه نتایج جستجو رتبه خوبی کسب کند. این کار موجب افزایش ترافیک سایت، افزایش تعداد بازدیدکنندگان و درنهایت افزایش فروش و رونق کسب‌وکار می‌شود. موتور جستجو پلتفرمی برای جستجوی اطلاعات است که می‌توان گوگل را معروف‌ترین پلتفرم حال حاضر نامید. این موتور جستجو از طریق ایندکس کردن (Indexing)، خزش (Crawling) و رتبه‌بندی (Ranking) بهترین پاسخ و مطلب را در نتایج SERP به کاربران نشان می‌دهد.

به همین دلیل محبوبیت بهینه سازی موتورهای جستجو در بین کسب‌وکارهای مختلف در حال افزایش است؛ زیرا بازگشت سرمایه بالایی دارد. الگوریتم‌های موتورهای جستجو بهترین نتایج را به کاربر نشان می‌دهند که این کار ازطریق کلمات کلیدی انجام می‌شود. با استفاده از بهترین کلمات و رعایت اصول بهینه‌سازی به موتورهای جستجو القا می‌کنیم که مطلب موردنظر سایت ما ارزش دیده‌شدن دارد و می‌تواند به سؤالات کاربران پاسخ داده یا نیاز آن‌ها را برطرف کند.

با توقف این نوع بازاریابی‌ها مجرای بازاریابی شما در این زمینه افت کرده یا از دست خواهد رفت. این در حالی است که با استفاده از استراتژی بهینه سازی موتورهای جستجو و بازاریابی محتوا کسب‌وکار شما ارزش‌افزوده پایدار پیدا می‌کند. به صورتی که حتی با متوقف‌شدن فعالیت‌های شما، تا مدت زمانی سودآوری خود را خواهد داشت.

استراتژی SEO چیست؟

منظور از استراتژی یعنی اینکه بدانیم قبل از طراحی سایت، تولید محتوا و صرف هزینه برای افزایش اعتبار سایت چه‌کارهایی را نباید انجام دهیم. شاخص‌های کلیدی ارزیابی عملکرد (KPI) برای کسب‌وکارهای مختلف متفاوت است. مهم‌ترین شاخص‌های ارزیابی عملکرد زمان حضور کاربران در سایت و میزان بازدید روزانه است. هدف از تدوین استراتژی سئو مشخص نمودن خطوط قرمز کسب‌وکار است تا هزینه و زمان خود را بر عبارات و صفحات مفید برای کسب‌وکارمان متمرکز کنیم.

بر خلاف تبلیغات کلیکی مانند گوگل ادز و تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی که تنها زمان اجرای کمپین نتیجه می‌دهند، سئو در هر زمان نتایج مثبت خود را نشان می‌دهد. سایر روش‌های بازاریابی آنلاین مانند تبلیغات و ایمیل مارکتینگ هم تنها زمانی ارزشمند هستند که از آن‌ها به‌صورت مداوم استفاده شود.

مکانیزم عملکرد موتورهای جستجو

مکانیزم عملکرد موتورهای جستجو

هدف اصلی گوگل به‌عنوان یکی از مهم‌ترین موتورهای جستجو ارائه دقیق چیزی است که کاربران در جستجوی آن هستند. نحوه طراحی الگوریتم گوگل به صورتی است که بر اساس عبارت مورد جستجوی کاربر، نتایج مناسب و متناسبی ارائه می‌دهد. زمانی که کاربر درخواست جستجو را برای گوگل ارسال می‌کند این موتور جستجو بر اساس الگوریتم‌های سئو سایت‌هایی را که مناسب‌ترین و نزدیک‌ترین پاسخ‌های مرتبط با سؤال کاربر هستند را ارائه می‌دهند. با بهینه سازی موتورهای جستجو آن‌ها می‌توانند محتوای سایت‌ها را خوانده و اطلاعات را تجزیه‌وتحلیل کنند. موتورهای جستجو برای انجام صحیح رتبه‌بندی آن‌ها را ایندکس می‌کنند.

انواع سئو

بهینه سازی موتورهای جستجو را می‌توان در سه دسته‌بندی کلی مشخص کرد. هرکدام از این دسته‌بندی‌ها زیرشاخه‌های دیگری دارند. 3 دسته‌بندی کلی عبارت‌اند از:

1. استراتژی سئو

استراتژی سئو شامل سئوی داخلی (On Page)، خارجی (Off Page)، فنی (technical) و محلی (Local) است. در ادامه فعالیت‌های مربوط به هر بخش آمده است:

 • On Page SEO: برای بهینه‌سازی سایت و محتوای آن که به‌منظور افزایش ارتباط موضوع با خواسته کاربران، بهبود تجربه آن‌ها و افزایش مشارکت انجام می‌شود. برخی فعالیت‌های معمول On Page SEO عبارت‌اند از: تحقیق کلمات کلیدی، رسیدگی به موارد فنی و تجربه کاربری.
 • Off Pafe SEO: این استراتژی کاربرد SEO شامل فعالیت‌هایی است که برای افزایش شفافیت ترافیک ارگانیک انجام می‌شود. این مورد همان لینک‌سازی است و هدف آن افزایش تعداد لینک‌های معتبر از سایت‌های دیگر است. برخی فعالیت‌های معمول این نوع استراتژی سئو عبارت‌اند از: بازاریابی محتوا، همکاری با اینفلوئنسرها و روابط‌عمومی دیجیتال
 • Technical SEO: استراتژی بهینه سازی موتورهای جستجو نوع تکنیکال در حکم ستون فقرات وب‌سایت عمل می‌کند؛ به‌عنوان‌مثال اگر مدت‌زمان بارگذاری یک وب‌سایت طولانی باشد و وب‌سایت عملکرد ضعیفی نشان دهد صاحب کسب‌وکار ترافیک زیادی را از دست می‌دهد.
 • Local SEO: با استفاده از استراتژی سئو محلی، کسب‌وکار موردنظر در نتایج جستجوی محلی در گوگل رتبه بالایی می‌گیرد. با کاربرد Local SEO عبارات و کلمات کلیدی مشابه در منطقه محلی خود قابل‌جستجو هستند.

رویکرد سئو

2. رویکرد سئو

رویکرد سئو شامل کلاه‌سفید (White Hat)، کلاه‌سیاه (Black Hat) و کلاه خاکستری (Gray Hat) است. در ادامه هر کدام از این رویکردهای بهینه سازی موتورهای جستجو را بررسی می‌کنیم.

 • کلاه‌سفید: رویکرد کلاه‌سفید نوعی تکنیک بهینه‌سازی موتور جستجو است که هدف آن افزایش رضایت کاربران است. با استفاده از استراتژی بازاریابی اثربخش برای افزایش رضایت کاربر، سایت شما رتبه بهتری می‌گیرد. استراتژی‌های White Hat SEO شامل سه اصل مهم است که عبارت‌اند از: بهینه‌سازی سایت برای کاربران سایت به‌جای ربات‌های گوگل، تولید محتوای باکیفیت برای رفع نیاز مخاطب و پیروی از راهنمای بهینه سازی موتورهای جستجو در سایت Google Webmadter Guidelines
 • کلاه‌سیاه: منظور از Black Hat SEO مجموعه اقداماتی است که برای کسب جایگاه بالاتر در گوگل در مدت‌زمان کمتر انجام می‌شود. تکنیک‌های مختلف سئو کلاه‌سیاه عبارت‌اند از: اسپم‌کردن صفحه نتیجه، استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی، کاهش عمدی رتبه سایت‌های رقیب، بهینه‌سازی بیش از حد سایت و گذاشتن لینک مخفی، کلمه کلیدی مخفی و… .
 • کلاه خاکستری: این رویکرد کاربرد SEO بین دو رویکرد قبلی یعنی سئو کلاه‌سفید و سیاه قرار می‌گیرد. صاحبان وب‌سایت در کنار فعالیت‌های قانونی از این روش غیرقانونی به صورتی امن برای بهینه‌سازی وب‌سایت خود استفاده می‌کنند. موتورهای جستجو نمی‌توانند این ترفند را به‌راحتی شناسایی کنند و وب‌سایت به نتایج اول گوگل منتقل می‌شود.

3. سئو محتوا

سومین نوع بهینه سازی موتورهای جستجو Content SEO است و شامل SEO متن، SEO تصاویر و SEO ویدئو می‌شود.

 • SEO متن: شامل مجموعه فرایندهای مکمل یکدیگر که موجب افزایش رتبه محتوای متنی سایت در موتورهای جستجو می‌شود. در این نوع استراتژی کلمات کلیدی اهمیت زیادی دارند.
 • SEO تصاویر و ویدئو: منظور از این نوع کاربرد SEO فرایندهایی است که برای بهبود تصاویر و ویدئوهای خود و بهینه سازی موتورهای جستجو انجام می‌شود.

مزایا و اهمیت کاربرد SEO

مزایا و اهمیت کاربرد SEO

سئو یکی مهم‌ترین فعالیت‌های بازاریابی برای افزایش رتبه وب‌سایت در صفحه جستجو نتایج است. مهم‌ترین مزایای کاربرد SEO عبارت‌اند از:

 • فراهم‌سازی مزیت رقابتی و جذب مخاطبان: با بهینه‌سازی مداوم موتور جستجو شما به‌عنوان صاحب وب‌سایت از رقبای خود پیش می‌افتید و می‌توانید ترافیک وب‌سایت خود را افزایش دهید.
 • ایجاد اعتماد و اعتبار: سایت‌های دارای رتبه بالا در SERP کیفیت بالایی داشته و مورداعتماد کاربران هستند. معمولاً در صفحه اول، نتایج مرتبط وجود دارند و اعتبار بالایی برای وب‌سایت و کسب‌وکار ایجاد می‌کنند.
 • بهبود نرخ تعامل کاربر: با کاربرد سئو و بهینه‌سازی سایت، ترافیک باکیفیتی خواهید داشت. کاربرانی که زمان طولانی‌تری با یک سایت در ارتباط باشند تمایل بیشتری برای ارتباط با آن خواهند داشت.
 • بهبود قابلیت استفاده از وب‌سایت: سئو سایت می‌تواند موجب بهبود تجربه مشتری هنگام بازدید از سایت شما شود. با تولید محتوای باکیفیت وب‌سایت شما در صفحه نتایج جستجو رتبه بالایی کسب می‌کند.

روش های بهینه سازی سئو

برای بهینه‌سازی موتور جستجو روش‌های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید ترافیک وب‌سایت و بازدید کاربران از آن را افزایش دهید. مهم‌ترین روش‌های بهینه‌سازی سئو سایت عبارت‌اند از:

 • تبادل لینک: یکی از فاکتورهای مهم در افزایش ارزش سایت تبادل لینک است. قرارگیری لینک یک سایت در سایت‌های دیگر نشان‌دهنده ارزشمندبودن آن سایت است.
 • بهینه‌سازی متا تگ‌ها: کارشناسان بازاریابی محتوا برای هرکدام از محتواهای تولیدشده در سایت یا وبلاگ خود یک کلیدواژه کانونی درنظر می‌گیرند. محور محتوای تولیدشده باید حول این کلیدواژه باشد. باید توجه داشت که نباید چند محتوا را با یک کلمه کلیدی تولید کرد.
 • اینفوگرافیک: یکی دیگر از روش‌های بهینه سازی موتورهای جستجو و سئو مدیریت تصاویر و اینفوگرافیک است. بهتر است برای افزایش ترافیک سایت به‌جای استفاده از تصاویر موجود در اینترنت خودتان تصاویر جدید تهیه کنید.
 • مدیریت محتوا: مهم‌ترین پایه موفقیت در SEO سایت، مدیریت محتوا است. تولید محتوای باکیفیت و منسجم اهمیت زیادی در بهبود رتبه سایت و جذب کاربران دارد.
 • لینک‌های یتیم یا شکسته: همان‌طور که تبادل لینک با سایت‌های مشابه اهمیت زیادی دارد؛ اما نباید صفحات کاملاً مستقل باشند. باید چند صفحه دیگر از سایت به آن صفحه لینک داشته باشد و هر صفحه نیز دارای لینک‌هایی به صفحات دیگر باشد. صفحات فاقد لینک ورودی لینک‌های Orphan یا یتیم نامیده می‌شوند. هرگز اجازه ندهید صفحات شما یتیم باشند.
 • دوره و قدمت ثبت دامنه: در این مورد از کاربرد SEO مدت زمانی که از ثبت یک دامنه می‌گذرد و طول زمانی که دامنه برای آن بازه زمانی ثبت می‌شود اهمیت زیادی دارد. برای ثبت یک دامنه آن را برای طولانی‌ترین زمان ممکن ثبت کنید. با استفاده از این تکنیک‌های بهینه سازی موتورهای جستجو سایت شما در صفحه نخست جستجو قرار گرفته و شاهد افزایش بازدید و افزایش ترافیک وب‌سایت خواهید بود.

ابزارهای بهینه سازی موتورهای جستجو

ابزارهای بهینه سازی موتورهای جستجو

ابزارهای متعددی برای سئو وجود دارد که متأسفانه به دلیل محدودیت‌های فضای اینترنت برای کاربران ایرانی تنها می‌توان از ابزارهای رایگان استفاده کرد. این ابزارها عبارت‌اند از:

 • Yoast: با استفاده از این ابزار کاربرد SEO بازدیدکنندگان می‌توانند بیشترین استفاده را از سایت شما ببرند.
 • Ahrefs: با ابزار Ahrefs می‌توانید رقبا را تحلیل کرده و کلمات کلیدی مورد جستجوی رقبا را پیدا کنید. درنتیجه می‌توانید سایت خود را بهینه کنید.
 • Semrush: از این نرم‌افزار سئو برای اجرای کمپین‌های PPC، SEO، بازاریابی محتوایی و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شود.
 • JetSEO: با کاربرد Jet SEO می‌توان ساختار محتوا را بررسی کرده، خطاهای سایت را پیدا کرده و کلمات کلیدی را رهگیری کرد.
 • SiteLiner: مورداستفاده برای خطایابی SEO و محتوای تکراری سایت
 • Analytics: قراردادن اطلاعات لحظه‌به‌لحظه از رفتار کاربران در سایت شما
 • GT Metrics: برای آزمایش و تحلیل سرعت بارگذاری سایت، بررسی لودینگ و پارامترهای مختلف مؤثر در بارگذاری وب‌سایت
 • Ubersuggest: ابزار دیگر سئو برای تحقیق و پیداکردن کلمات کلیدی
 • Google trends: برای جستجوی کلمات کلیدی و فراهم‌سازی اطلاعاتی درباره آخرین جستجوها
 • Google Search Consol: برای تحلیل سایت و برطرف‌کردن مشکلات احتمالی با استفاده از آمار و ابزارهای دقیق
 • Google Page Speed Insight: با ارزیابی عملکرد سایت شما امتیاز حقیقی می‌دهد. امتیاز این ابزار معیاری برای سنجش سرعت سایت است.

ترندهای سئو

برای بهینه سازی موتورهای جستجو مسیرهای مختلفی وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • تولید محتوای باارزش و قابل لینک‌شدن
 • جستجوی صوتی
 • تولید محتوای طولانی
 • بالابودن سرعت سایت
 • قدرت شبکه‌های اجتماعی
 • تکه کدهای ارزشمند یا ریچ اسنیپت
 • تولید ویدئو
 • لایه اتصال امن

بهترین روش ها برای یادگیری SEO

بهترین روش ها برای یادگیری SEO

برای فراگیری سئو بهترین روش این است که ابتدا از طریق کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی حضوری یا آنلاین مفاهیم پایه کاربرد SEO را فرابگیرید. همچنین می‌توانید ازطریق منابع جامع، دوره‌های تخصصی و کتاب‌های آموزشی هرآنچه در این زمینه لازم است را یاد بگیرید. مسیرهای مختلف برای یادگیری بهینه سازی موتورهای جستجو عبارت‌اند از:

 • مطالعه کتاب‌های آموزشی پایه
 • مشاهده ویدئوهای تخصصی
 • شرکت در دوره‌های تخصصی
 • مطالعه مقالات مرتبط با سئوی تخصصی

جمع‌بندی

با توسعه تجارت الکترونیک و ورود کسب‌وکارها به صحنه اینترنت تبلیغات و کسب درآمد وارد فاز جدیدی شده‌اند. سئو مخفف Search Engine Optimization شامل مجموعه اقداماتی است که روی عناصر داخل و خارج صفحه انجام می‌شود تا رتبه سایت در صفحه جستجو افزایش یابد.

بهینه سازی موتورهای جستجو موجب می‌شود تا سایت‌ها در رتبه‌های بالاتر نتایج گوگل قرار گیرند. درنتیجه ترافیک سایت و آگاهی از برند افزایش‌یافته و موجب افزایش نرخ تبدیل و فروش می‌شود. علاوه بر این کاربرد SEO موجب افزایش اعتبار سایت، ایجاد مزیت رقابتی و دریافت رتبه بهتر در جستجوهای محلی می‌شود.

علی ناصرحجتی از بهترین مدیران و مشاوران مدیریت کسب‌وکار است که با سوابق حرفه‌ای و تحصیلات عالی مرتبط بهترین استراتژی‌های کسب‌وکار را تدوین و اجرا می‌کند. تاکنون کسب‌وکارهای زیادی با راهکارها و استراتژی‌های آقای ناصرحجتی توانسته‌اند به موفقیت برسند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا