جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
انواع دیجیتال مارکتینگ

معرفی انواع دیجیتال مارکتینگ + تاثیر آن ها بر کسب و کارها

در شروع بحث از انواع دیجیتال مارکتینگ ابتدا باید گفت که این حوزه بسیار گسترده است و استراتژی‌های مختلفی دارد که هرکدام از آن‌ها برای اهداف متفاوتی به‌کار می‌روند. با گسترش کسب‌وکارهای مختلف در بستر وب و فضای مجازی اهمیت دیجیتال مارکتینگ بیشتر از قبل شده و در مقایسه با روش‌های سنتی بازدهی بالاتری دارند.

علاوه بر این، هزینه بازاریابی دیجیتال بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از روش‌های بازاریابی سنتی است. در حوزه دیجیتال مارکتینگ می‌توان همه چیز را اندازه گرفت و برای این هدف ابزارهای دیجیتال مارکتینگ متعددی مانند ابزار تست اسکیما و گوگل سرچ کنسول وجود دارد. در یکی دیگر از مقالات وب‌سایت آقای علی ناصرحجتی انواع دیجیتال مارکتینگ و تأثیر آن بر کسب‌وکارها را بررسی می‌کنیم.

دلیل اهمیت دیجیتال مارکتینگ

اغلب افرادی که با دنیای اینترنت در ارتباط هستند نام دیجیتال مارکتینگ را به‌کرات شنیده‌اند. دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال تبلیغات برندها و کسب‌وکارهای مختلف در فضای وب است که یکی از مهم‌ترین و قدرتمندترین روش‌های بازاریابی به شمار می‌رود.

تمامی کسب‌وکارها تلاش می‌کنند تا سهم خود در بازار هدف را افزایش دهند و با استفاده از استراتژی‌ها و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به بالاترین سطح فروش دست یابند. در همین راستا شاهد ظهور انواع دیجیتال مارکتینگ هستیم که هرکدام از آن‌ها توانایی و پتانسیل‌های خود را برای جذب مشتری دارند. مهم‌ترین دلایل اهمیت دیجیتال مارکتینگ عبارت‌اند از:

افزایش آگاهی برند از دلایل اهمیت دیجیتال مارکتینگ

1. افزایش آگاهی برند

برای اینکه بتوان کاربران فضای مجازی را به مشتریان حقیقی تبدیل کرد ابتدا باید دامنه آگاهی از برند افزایش یابد. زمانی می‌توان به افزایش آگاهی از برند دست‌یافت که کاربران و مشتریان بالقوه با برند، محصول یا خدمات موردنظر ارتباط برقرار کنند. با استفاده از مسیرهای بازاریابی مختلف مانند وب‌سایت و رسانه‌های اجتماعی و انواع دیجیتال مارکتینگ می‌توان به این هدف دست‌یافت. از طریق برقراری ارتباط مؤثر با کاربران و افزایش کیفیت خدمات یا محصولات، آگاهی مشتریان نسبت به برند شما افزایش می‌یابد.

2. نرخ تبدیل بالاتر

با استفاده از انواع دیجیتال مارکتینگ می‌توان تعداد بیشتری از بازدیدکنندگان از وب‌سایت را به مشتریان حقیقی تبدیل کرد. روش‌هایی مانند ایمیل مارکتینگ، سئو و شبکه‌های اجتماعی انواع مختلف بازاریابی دیجیتال هستند که نقش مهمی در نرخ تبدیل بالاتر دارند.

3. مقرون به صرفه بودن

یکی دیگر از دلایل اهمیت دیجیتال مارکتینگ مقرون‌به‌صرفه بودن آن است. در مقایسه با روش‌های بازاریابی سنتی، در این روش هزینه‌ها به طور چشمگیری کاهش می‌یابند و از طرفی شاهد سود و بازگشت سرمایه بیشتری خواهیم بود. با استفاده از انواع روش‌های دیجیتال مارکتینگ می‌توان:

 • نرخ تبدیل وب‌سایت را افزایش داد.
 • لیدهایی با کیفیت بالا تولید کرد.
 • کمپین‌ها را در زمان واقعی ردیابی و بهینه‌سازی کرد.
 • روی مرتبط‌ترین مخاطبان متمرکز شد.

با استفاده از انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ می‌توان هزینه جذب مشتری (CAC) را کاهش داده و به حاشیه سود بالاتر دست‌یافت.

4. هدف گیری تمام قیف بازاریابی

در ادامه اهمیت دیجیتال مارکتینگ می‌توان یکی دیگر از دلایل مهم را نام برد و آن اینکه می‌توان راحت‌تر قیف بازاریابی را مورد هدف قرارداد. مسیر تبدیل مشتری بالقوه به مشتری حقیقی قیف بازاریابی نام دارد. قیف بازاریابی از سه بخش بالای قیف، میانه قیف و پایین قیف تشکیل شده است.

در انواع دیجیتال مارکتینگ برای بخش بالای قیف استراتژی‌هایی تدوین می‌شود تا مخاطبان خاصی را جذب کند. وقتی این مشتریان در مسیر میانی قیف قرار گرفتند، باید کمپین این بخش را طراحی و اجرا کرد. با رسیدن مشتری به پایین قیف نرخ تبدیل و وفاداری مشتری افزایش می‌یابد. دلیل اهمیت دیجیتال مارکتینگ این است که می‌توان با طراحی یک استراتژی بازاریابی قوی تمام بخش‌های قیف را در دست گرفت.

5. خودکارسازی فعالیت های بازاریابی

یکی دیگر از دلایل اهمیت استفاده از انواع دیجیتال مارکتینگ امکان خودکار کردن فعالیت‌های بازاریابی است. این ویژگی موجب می‌شود تا کمپین‌های تبلیغاتی خود را با سرعت بالاتری اجرا کرده و از انجام فعالیت‌های تکراری معاف شوید. با این کار بازدهی بازاریابی شما افزایش‌یافته و موجب کاهش در هزینه می‌شود.

آشنایی با انواع دیجیتال مارکتینگ

انواع دیجیتال مارکتینگ

با استفاده از دیجیتال مارکتینگ که همان بازاریابی در بستر وب است می‌توان تبلیغات بازاریابی برند و کسب‌وکار خود را به روش‌های مختلف و پلتفرم‌های گوناگون به کاربران معرفی کرد. درنهایت نیز با استفاده از انواع دیجیتال مارکتینگ می‌توان ترافیک وب‌سایت، تعداد مشتریان و تعامل سازنده با آن‌ها را افزایش داد. در ادامه انواع مختلف دیجیتال مارکتینگ را معرفی می‌کنیم:

1. بازاریابی ایمیلی

یکی از استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال، بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ است. در این روش ایمیل ابزار ارتباطی اصلی بین صاحبان کسب‌وکار و مخاطبان است. ایمیل‌هایی که برای مخاطبان ارسال می‌شوند می‌توانند حاوی این بخش‌ها باشند:

 • مقالات
 • اخبار
 • محتوای آموزشی
 • تخفیف‌ها
 • اطلاعیه‌ها
 • رویدادها
 • جشنواره‌های مختلف

با استفاده از بازاریابی ایمیلی می‌توان نیازها، سلیقه و علایق مشتریان ثابت خود را پیدا کرده و اهمیت دیجیتال مارکتینگ بیش‌ازپیش آشکار می‌شود. سپس با ارسال ایمیل‌های متناسب با شرایط و سلیقه مشتریان ارتباطی پایدار و مؤثر با آن‌ها برقرار کنید. از طرف دیگر با ارسال ایمیل‌های هوشمند، برنامه‌ریزی شده و هدفمند می‌توانید کاربران خود را تشویق کنید تا محصول شما را خریداری کرده یا در دوره‌ها شرکت کنند.

انواع دیجیتال مارکتینگ؛ بازاریابی محتوایی

2. انواع دیجیتال مارکتینگ؛ بازاریابی محتوایی

یکی دیگر از انواع دیجیتال مارکتینگ بازاریابی محتوایی است که از طریق آن برای جلب‌توجه و حفظ مخاطبان محتواهای جذاب و باکیفیت تولید می‌شود. همانند سایر ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، هدف از بازاریابی محتوا برقراری تعامل سازنده با مخاطبان، افزایش آگاهی برند و درنهایت افزایش فروش محصول یا خدمات است. محتواهای تولیدشده انواع مختلفی دارند که عبارت‌اند از:

 • محتوای متنی
 • محتوای ویدئویی
 • محتوای تصویری
 • انواع پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی محتوایی موجب افزایش ترافیک وب ‌سایت، تبدیل کاربر به مشتری حقیقی، شناخت برند و بهبود سئو سایت می‌شود.

3. بازاریابی موتورهای جستجو

SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو از دیگر انواع دیجیتال مارکتینگ است که از طریق آن کاربران می‌توانند با استفاده از موتورهای جستجو مانند گوگل به کسب‌وکارهای مختلف دسترسی داشته باشند. با تبلیغ در موتورهای جستجو می‌توانید با نشان‌دادن وب‌سایت خود به کاربرانی که در جستجوی خدمات یا محصولات مشابه هستند ترافیک وب‌سایت خود را افزایش دهید. درنتیجه می‌توان کاربران و بازدیدکنندگان را به مشتریان بالقوه و بعد از آن به مشتریان بالفعل تبدیل کرد.

با استفاده از استراتژی SEM می‌توان نتایج تبلیغات خود را آنالیز کرده و با استفاده از نتایج به‌دست‌آمده کسب‌وکار خود را بهبود بخشید.

4. انواع دیجیتال مارکتینگ؛ بهینه سازی موتورهای جستجو

سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو از انواع دیجیتال مارکتینگ است که نقش مؤثری در کسب رتبه بالاتر در صفحه نتایج جستجو دارد. با استفاده از استراتژی‌های سئو در قسمت‌های مختلف مانند سئو فنی، سئو داخلی و سئو خارجی می‌توان محتوای وب‌سایت خود را در جایگاه‌های بالاتر در صفحه نتایج جستجو نشان داد.

برای این منظور توجه به کلمات کلیدی موردنظر کاربران اهمیت زیادی دارد. درحقیقت اهمیت دیجیتال مارکتینگ در بخش سئو مربوط به جستجوی بهترین کلمات کلیدی موردنظر کاربران است.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

5. بازاریابی شبکه های اجتماعی

با توسعه شبکه‌های اجتماعی در چند سال اخیر، این حوزه به یکی از مهم‌ترین انواع دیجیتال مارکتینگ تبدیل شده که نقش مؤثری در افزایش جذب مشتریان دارد. با استفاده از استراتژی شبکه‌های اجتماعی (SMM) می‌توان به کاربران زیادی در فیس‌بوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین و… دست‌یافت. بسیاری از برندها که به اهمیت دیجیتال مارکتینگ و رابطه آن SMM پی برده‌اند با تبلیغ در این حوزه سهم زیادی از بازار هدف را کسب کرده و به سود سرشاری دست می‌یابند.

6. انواع دیجیتال مارکتینگ؛ تبلیغات کلیکی

یکی دیگر از انواع دیجیتال مارکتینگ تبلیغات کلیکی یا Pay per Click است. این روش بازاریابی دیجیتال کاربرد زیادی دارد و کسب‌وکارهای مختلف ازطریق پلتفرم‌های انتشار تبلیغات کلیکی در فضاهای مختلف آنلاین کسب‌وکار خود را منتشر می‌کنند.

در این نوع تبلیغات صاحبان کسب‌وکار تنها زمانی هزینه تبلیغات را پرداخت می‌کنند که کاربران روی تبلیغ موردنظر کلیک کنند. این روش بسیار اقتصادی و کارآمد است و بسیاری از کسب‌وکارها از آن برای دستیابی به اهداف بازاریابی خود استفاده می‌کنند.

7. بازاریابی همکاری در فروش

نوع دیگری از انواع دیجیتال مارکتینگ همکاری در فروش یا Affiliate Marketing است. در این روش محصولات یا خدمات از طریق همکاران فروش آنلاین یا منتشرکنندگان شخص ثالث فراهم می‌شود. این همکاران معمولاً افراد معروف در شبکه‌های اجتماعی هستند. این استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای کسب‌وکارهایی مفید است که قصد دارند مشتریان و طرف‌داران محصول یا خدمات خود را به همکار فروش تبدیل کرده و از این طریق سود فروش خود را افزایش دهند.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ در بازاریابی همکاری در فروش ازاین‌جهت است که صاحبان کسب‌وکار لینک افیلیت خود را در اختیار همکاران فروش قرار داده و از آن‌ها می‌خواهند این لینک را در محتوای وب‌سایت، پست‌های شبکه‌های اجتماعی خود و… قرار دهند. با کلیک‌کردن کاربران روی این لینک یا ثبت خرید، صاحب کسب‌وکار مبلغ مورد توافق را به همکار فروش پرداخت می‌کند.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

برای تبدیل‌شدن به یک دیجیتال مارکتر حرفه‌ای علاوه بر آشنایی با انواع دیجیتال مارکتینگ و تسلط نسبی به آن‌ها، باید با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ هم آشنا شد. ابزارهای مختلفی در این حوزه وجود دارد که در این بخش بهترین ابزارها را معرفی می‌کنیم. این ابزارها در چند گروه دسته‌بندی می‌شوند که عبارت‌اند از:

1. ابزارهای سئو

بخش زیادی از اهمیت دیجیتال مارکتینگ به موتورهای جستجو به‌ویژه گوگل وابسته است. مهم‌ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در زمینه بهینه‌سازی سایت و سئو عبارت‌اند از:

 • گوگل سرچ کنسول: رصدکردن و عیب‌یابی حضور وب‌سایت‌ها در نتایج جستجوی گوگل
 • Semrush: مجموعه‌ای از ابزارهای تحلیل سئو، دامنه، بک‌لینک و شبکه‌های اجتماعی
 • ماز: مجموعه‌ای از خدمات رایگان و غیررایگان برای سئو و تحلیل رقبا، تحقیق کلمات کلیدی و بررسی بک‌لینک‌ها را می‌توان با ماز انجام داد. در انواع دیجیتال مارکتینگ خدمات اصلی ماز در انواع غیررایگان ارائه می‌شود.
 • ابزار تست اسکیما: دارای کدهایی برای نشانه‌گذاری صفحات برای درک‌شدن توسط موتورهای جستجو و نمایش محتوا در قالب‌های خاص

انواع دیگر ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در گروه ابزارهای سئو عبارت‌اند از:

 • افزونه Yoast SEO
 • Screaming Frog SEO Spider
 • Ahref
 • Lighthouse
 • ابزار ساخت لینک UTM
 • Mobile friendly test

2. انواع دیجیتال مارکتینگ؛ ابزارهای ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یکی از انواع دیجیتال مارکتینگ است که برای این حوزه نیز ابزارهای مختلفی وجود دارد. به دلیل اهمیت دیجیتال مارکتینگ و امکان بالای جذب مشتریان از طریق ایمیل مارکتینگ ابزارهای مختلفی در این حوزه معرفی شده که عبارت‌اند از:

 • MailerLite
 • میل چیمپ
 • پاکت
 • نجوا
 • Sender

ابزارهای تحلیل وب سایت و بازدیدکنندگان

3. ابزارهای تحلیل وب سایت و بازدیدکنندگان

بخش دیگری از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مربوط به تحلیل سایت و آمار بازدیدکنندگان است. در انواع دیجیتال مارکتینگ از این ابزارها برای آنالیز داده‌های مهم و درنتیجه دستیابی به اطلاعات مفید برای تدوین استراتژی استفاده می‌شود. باتوجه‌به اهمیت دیجیتال مارکتینگ و تجارت الکترونیک در دنیای امروزه، آشنایی با این ابزارها اهمیت بالایی دارد. مهم‌ترین ابزارهای تحلیل عبارت‌اند از:

 • Hotjar
 • گوگل تک منیجر
 • Similarweb
 • Google Analytics

4. ابزارهای ارزیابی سرعت وب سایت

هرچقدر یک وب‌سایت عملکرد سریع‌تری داشته باشد کاربران راحت‌تر از آن استفاده کرده و ترافیک سایت نیز افزایش می‌یابد. با استفاده از ابزارهای ارزیابی سرعت وب‌سایت در انواع دیجیتال مارکتینگ می‌توان سهم مناسبی در بازار هدف کسب کرد. این ابزارها عبارت‌اند از:

 • Pagespeed insight
 • Pingdom
 • Gtmetrix

5. ابزارهای تحلیل و مدیریت شبکه های اجتماعی

اهمیت دیجیتال مارکتینگ در حوزه شبکه‌های اجتماعی بر کسی پوشیده نیست. مدیریت هم‌زمان چندین شبکه اجتماعی ساده نیست؛ ولی با استفاده از ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی می‌توان چندین پروفایل را به‌صورت هم‌زمان در شبکه‌های اجتماعی مدیریت کرد. مهم‌ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای مدیریت و تحلیل شبکه‌های اجتماعی عبارت‌اند از:

 • نوین هاب
 • Buffer
 • hootsuite
 • Ninjalitics
 • Socialblade
 • Facebook Creator Studio

Link shortening tools

6. ابزارهای کوتاه کننده لینک

در انواع دیجیتال مارکتینگ استفاده از لینک‌های طولانی موردپسند کاربران نیست. با استفاده از سرویس‌های کوتاه‌کننده لینک یک آدرس کوتاه شده جدید برای وب‌سایت شما فراهم شده و آمار کلیک برایتان فراهم می‌کند. مهم‌ترین ابزارهای این بخش عبارت‌اند از:

 • Yun
 • Bitly

7. انواع دیجیتال مارکتینگ؛ ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

همان‌طور که قبلاً گفته شد کلمات کلیدی در بخش سئو و قرارگیری در صفحه نخست نتایج اهمیت زیادی دارند. در بازاریابی محتوایی که یکی از مهم‌ترین انواع دیجیتال مارکتینگ است کلمات کلیدی نقش بسیار زیادی در جذب مشتریان دارد. با توجه به اهمیت دیجیتال مارکتینگ و رابطه نزدیک آن با کلمات کلیدی ابزارهایی برای این منظور وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • Keyword everywhere
 • Keywordshitter
 • Google Trends
 • Keywordtool
 • Google Keyword Planner

جمع‌بندی

با توسعه اینترنت در سرتاسر جهان، تجارت نیز شکل جدید و جذابی به خود گرفته و بسیاری از کسب‌وکارها در بستر اینترنت به دنبال جذب مشتریان بیشتر هستند. برای دستیابی به این هدف و موفقیت در تجارت الکترونیک، دیجیتال مارکتینگ ظهور کرد. باتوجه‌به اهمیت دیجیتال مارکتینگ صاحبان کسب‌وکارها تلاش می‌کنند با استفاده از روش‌های مختلف کاربران را به مشتریان حقیقی تبدیل کرده و سهم مناسبی در بازار هدف به دست آورند.

بازاریابی محتوایی، ایمیل مارکتینگ، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات کلیکی چند نمونه از انواع دیجیتال مارکتینگ هستند که هرکدام مزایای منحصربه‌فرد خود را دارند. همچنین برای موفقیت در بازاریابی دیجیتال انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مانند گوگل سرچ کنسول، ابزارهای ایمیل مارکتینگ و ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی وجود دارد. برای افزایش ترافیک وب‌سایت، تبدیل کاربران به مشتریان حقیقی و افزایش فروش، تسلط به‌تمامی جنبه‌های دیجیتال مارکتینگ ضروری است.

دکتر علی ناصرحجتی از برترین مدیران و مشاوران در زمینه مارکتینگ، دیجیتال مارکتینگ، آموزش‌های سازمانی و عارضه‌یابی سازمانی است. دکتر ناصرحجتی با تدوین استراتژی‌های دقیق، کارآمد و واقع‌بینانه بهترین مسیرهای موفقیت را در اختیار صاحبان کسب‌وکار قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا