جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
بازاریابی موتورهای جستجو

بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) چیست؟

منظور از بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM نوعی خاصی از بازاریابی است که ازطریق پرداخت هزینه انجام می‌شود. یکی از معروف‌ترین انواع این نوع بازاریابی تبلیغات کلیکی گوگل یا AdWords است. کاربرد SEM برای کسب و کارها مؤثرترین روش برای افزایش مشتریان حقیقی، آگاهی برند و افزایش فروش است. هدف اصلی بازاریابی موتور جستجو افزایش ترافیک وب‌سایت و افزایش بازدید در موتور جستجو است. نحوه استفاده از SEM به دو صورت ترافیک ارگانیک و تبلیغات پولی است. در این مقاله از وب‌سایت علی ناصرحجتی بازاریابی موتورهای جستجو را بررسی می‌کنیم.

منظور از بازاریابی موتور جستجو چیست؟

بازاریابی حوزه رقابتی بسیار پویا و وسیعی است که با توسعه فناوری اطلاعات در زمینه‌های مختلف هر روزه شاهد ظهور رویکردها و تکنیک‌های جدیدی در این حوزه هستیم. یکی از جدیدترین استراتژی‌های بازاریابی که نقش مهمی در افزایش آگاهی برند و افزایش فروش دارد بازاریابی موتورهای جستجو است. بازاریابی موتور جستجو که به‌اختصار آن را SEM می‌نامیم مخفف عبارت «Search Engine Marketing» است. در دنیای دیجیتال مارکتینگ این روش بازاریابی یکی از استراتژی‌های مهم برای افزایش حضور در صفحه نتایج جستجو یا SERP و جذب مشتریان بیشتر است.

هدف از به‌کارگیری SEM افزایش ترافیک وب‌سایت و قرارگیری آن در بالاترین نتایج موتورهای جستجو است. با افزایش ترافیک وب‌سایت احتمال تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان افزایش می‌یابد. بازاریابی موتورهای جستجو مبتنی بر اجرای هم‌زمان یا مجزای بهینه‌سازی ساختار وب‌سایت و تبلیغات پولی است که برای جستجوی کلیدواژه‌های خاصی انجام می‌شود. این روند برای افزایش شانس حضور وب‌سایت در نتایج اولیه موتورهای جستجو انجام می‌شود.

اجزای بازاریابی موتورهای جستجو

اجزای بازاریابی موتورهای جستجو

در قسمت قبل گفته شد که SEM مبتنی بر دو استراتژی تبلیغات پولی و بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو (SEO) است. در ادامه این دو مقوله مهم در اصول بازاریابی موتورهای جستجو را بررسی می‌کنیم.

1. تبلیغات پولی مبتنی بر کلیک (Pay-Per-Click)

تبلیغات کلیکی یک استراتژی بازاریابی اثربخش و مهم است که اصول کار آن پرداخت به‌ازای کلیک (PPC) است. یعنی شما به‌عنوان صاحب کسب‌وکار تنها زمانی برای تبلیغ خود پول پرداخت می‌کنید که کاربران روی تبلیغ شما کلیک کنند. از جمله مزایای تبلیغات کلیکی مقرون‌به‌صرفه بودن و کنترل بودجه و هزینه است. با کاربرد SEM در کسب‌وکارها و استفاده از تبلیغات کلیکی می‌توان با هزینه‌ای مناسب بخشی از بازار را به خود اختصاص داد.

2. بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

در این روش هدف این است که محتوا و ساختار وب‌سایت مطابق با الگوریتم‌های موتورهای جستجو باشند تا از این طریق وب‌سایت موردنظر رتبه بالاتری در صفحه نتایج کسب کند. به دلیل آنکه هدف اصلی بازاریابی موتورهای جستجو حضور بیشتر در صفحه نتایج است باید روی بهینه‌سازی وب‌سایت تلاش بیشتری انجام شود. این کار موجب افزایش بازدیدکنندگان و تبدیل بسیاری از کاربران به مشتری می‌شود.

تفاوت بازاریابی موتورهای جستجو و SEO

تفاوت بازاریابی موتورهای جستجو و SEO

قبل از پرداختن به تفاوت SEM و SEO بهتر است با دو شیوه بازاریابی موتور جستجو آشنا شویم. کاربرد SEM برای کسب و کارها به دو صورت ترافیک ارگانیک و تبلیغات پولی انجام می‌شود. منظور از تبلیغات ارگانیک این است که با رعایت اصول سئو وب‌سایت موردنظر در بالاترین سطح نتایج جستجو دیده شود.

تبلیغات پولی همان تکنیک تبلیغات کلیکی هستند که از طریق سیستم گوگل ادز و تبلیغات پولی محتوای موردنظر در رتبه‌بندی گوگل ظاهر می‌شود. با این توضیحات مشخص می‌شود که با کاربرد SEM برای کسب و کارها باید هزینه مشخصی به گوگل پرداخت کرد.  این در حالی است که در سئو صاحبان کسب‌وکار هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند و تنها با تولید محتواهای مرتبط در نتایج موتورهای جستجو جایگاهی رایگان برای خود پیدا می‌کنند.

هر دو استراتژی بازاریابی موتورهای جستجو و SEO برای بازاریابی آنلاین ضروری هستند؛ زیرا سئو روشی قوی برای هدایت ترافیک به بالای قیف بازاریابی است و نحوه استفاده از SEM روشی مقرون‌به‌صرفه برای جذب تبدیل در پایین قیف بازاریابی است.

از دیگر تفاوت‌های SEM و SEO می‌توان سرعت بازدهی را نام برد. تبلیغات از طریق سئو برای رسیدن به صفحه اول نتایج به‌ویژه برای کسب‌وکارهای جدید بسیار زمان‌بر است. با حذف تبلیغات حضور کسب‌وکار شما در صفحه نتایج جستجو کم‌رنگ شده و به تعویق می‌افتد.

با استفاده از تبلیغات و ساخت کمپین گوگل ادز و تأیید تبلیغ توسط گوگل وارد صفحه نتایج خواهید شد. این دو استراتژی از نظر هزینه و نتیجه نهایی نیز با یکدیگر متفاوت هستند، به صورتی که برای سئو نیازی به هزینه نیست؛ ولی برای بازاریابی موتورهای جستجو باید بودجه مشخصی را در نظر بگیرید.

هدف از کاربرد SEM برای کسب و کارها

هدف از کاربرد SEM برای کسب و کارها

مهم‌ترین دلیل کاربرد SEM برای کسب و کارها این است که این کسب‌وکارها در فضای آنلاین ترافیک وب‌سایت خود را افزایش داده و در صفحات اول نتایج جستجو ظاهر شوند. مهم‌ترین اهداف کاربرد بازاریابی موتورهای جستجو عبارت‌اند از:

 • افزایش ترافیک وب‌سایت
 • دستیابی به رتبه‌های بالا در SERP
 • افزایش بازدید در موتور جستجو
 • افزایش سطح گاهی نسبت به برند
 • کسب رتبه‌های بالاتر تبلیغاتی که منجر به افزایش ترافیک می‌شوند.

دلایل اهمیت SEM

دلایل اهمیت SEM

بازاریابی موتورهای جستجو روشی مؤثر و ارزشمند برای افزایش آگاهی برند و درنتیجه افزایش فروش است. این تکنیک یک استراتژی طلایی و پرقدرت است که نقش مهمی در افزایش بازدید از سایت دارد. در ادامه مهم‌ترین دلایل کاربرد SEM را بررسی می‌کنیم.

1. بهبود رتبه اعتماد

یکی از مزایای کاربرد SEM برای کسب و کارها افزایش رتبه اعتماد یا Trust Rank است. با استفاده از بازاریابی موتور جستجو ترافیک وب‌سایت افزایش می‌یابد. افزایش بازدید از سایت به منزله افزایش Trust Rank برای گوگل است که درنتیجه منجر به بهبود رتبه سایت می‌شود.

2. اهمیت بازاریابی موتورهای جستجو؛ حضور در صفحات اول نتایج جستجو

در بازاریابی موتورهای جستجو چون از تبلیغات گوگل استفاده می‌شود وب‌سایت موردنظر بدون توجه به رتبه سایت و سئو به صفحه نتایج جستجو راه می‌یابد. این ویژگی برای کسب‌و‌کارهایی که در آغاز راه هستند مزیتی فوق‌العاده محسوب می‌شود و نقش مؤثری در افزایش آگاهی برند آن‌ها دارد.

3. افزایش فروش

به دلیل آنکه در بازاریابی موتورهای جستجو تبلیغات بر پایه کلمات کلیدی مرتبط و نزدیک به فروش است این روش بازاریابی در مدت‌زمان کوتاهی می‌تواند فروش محصول یا خدمات شما را افزایش دهد؛ به‌عنوان‌مثال وقتی یک کاربر عبارت «خرید خودرو» را سرچ می‌کند به دنبال خرید آن یا انجام تحقیقات برای خرید است.

4. هدفمند بودن

یکی دیگر از دلایل استفاده از بازاریابی موتورهای جستجو این است که کاربرد SEM برای کسب و کارها باهدف مشخص و محکمی طراحی شده است. تبلیغات کسب‌وکار شما مستقیماً در پیش چشم افرادی قرار می‌گیرد که واقعاً به دنبال محصول یا خدمات شما هستند. احتمال زیادی دارد که مخاطب شما با دیدن محصول یا خدمات شما برای خرید آن اقدام کند. با استفاده از بازاریابی SEM تلاش شما برای افزایش مشتریان و فروش، هدفمند بوده و نتایج خوبی خواهد داشت.

راهکارهای بهبود بازاریابی موتورهای جستجو

راهکارهای بهبود بازاریابی موتورهای جستجو

هدف اصلی تمام تیم‌های دیجیتال مارکتینگ قرارگیری وب‌سایت در جایگاه‌های نخست نتایج جستجو است. برای رسیدن به این هدف باید با کاربرد SEM در کسب و کارها آشنا بوده و نحوه استفاده از SEM را به بهترین صورت بکار ببندیم. پس لازم است با تکنیک‌های مختلف بازاریابی موتورهای جستجو و سئو آشنا باشیم. در بازاریابی موتور جستجو به دلیل وجود تبلیغات کلیکی صاحبان کسب‌وکار تلاش می‌کنند به‌ازای هزینه‌ای که پرداخت می‌کنند به سود مناسب دست یابند. در ادامه راهکارهای مهم برای بهینه‌سازی تکنیک‌های بازاریابی از طریق SEM آمده است:

1. بررسی کلمات کلیدی و به کارگیری کلمات مرتبط

افزایش کیفیت کلمات کلیدی در بازاریابی موتورهای جستجو نقش مهمی در ارتقای وب‌سایت یا راه‌اندازی کمپین‌ بازاریابی دیجیتال تاثیرگذار دارد. باوجوداینکه ابزارهای مختلفی برای کمک به بررسی کلیدواژه‌ها وجود دارد؛ ولی بهتر است برای یافتن کلمات کلیدی باکیفیت نیازهای کاربران را نیز موردتوجه قرار دهید. یعنی بازدیدکنندگان از وب‌سایت خود را شناخته و عبارات یا واژه‌های احتمالی که از آن‌ها استفاده می‌کنند را در نظر بگیرید. برای این منظور باید سه عامل مهم برای یافتن کلمات کلیدی باکیفیت را موردتوجه قرار داد که عبارت‌اند از:

 • مرتبط بودن کلمات منتخب با کسب‌وکار
 • ارزیابی و شناسایی رقابت بین کلمات کلیدی مناسب
 • میزان ترافیکی که هر کلمه کلیدی به وب‌سایت هدایت می‌کند.

2. بهینه سازی ساختار سلسله مراتبی کلمات کلیدی

با استفاده از سرویس‌های ارائه‌دهنده خدمات بازاریابی موتورهای جستجو می‌توان کلیدواژه‌‌ها را به‌صورت منظم و طبق اصول سئو دسته‌بندی کرد. در این حالت با کاربرد SEM برای کسب و کارها و به‌ویژه کسب‌وکارهای نوپا می‌توان شاهد رشد قابل‌توجهی بود. با بهینه‌سازی ساختار سلسله‌مراتبی کلمات کلیدی در ازای قیمت کمتر کلیک، نرخ کلیک بیشتری نصیب وب‌سایت شما می‌شود.

3. استفاده از تبلیغات خاص در گوگل

اغلب تبلیغاتی که در اینترنت می‌بینید شبیه یکدیگر هستند به همین دلیل احتمال اینکه تبلیغ شما در بین انبوهی از تبلیغات مشابه پنهان شود زیاد است. به همین دلیل تبلیغات شما باید خاص و منحصربه‌فرد باشند. برای رسیدن به این هدف می‌توانید تکنیک‌های زیر را برای بازاریابی موتورهای جستجو بکار ببندید:

 • استفاده از تیترهای قانع‌کننده برای جذب کاربر به وب‌سایت
 • استفاده از تیترهای جذاب در تبلیغات گوگل
 • استفاده از عبارت‌های واضح اقدام به عمل (Call To Action)

4. طراحی صفحات فرود برای بهینه سازی SEM

لندینگ‌پیج یا صفحه فرود صفحه‌ای مستقل از صفحه اصلی است که بازاریاب‌ها با استفاده از آن مشتریان بالقوه را به خریداران حقیقی تبدیل کنند. طراحی لندینگ‌پیج هوشمندانه یک نمونه از موارد موفق کاربرد SEM برای کسب و کارها است. اقداماتی که در صفحه فرود انجام می‌شود شامل ثبت‌نام در وب‌سایت، ثبت‌نام برای دریافت کتاب، ورود به مسابقه برای دریافت کد تخفیف و مواردی ازاین‌قبیل است.

 

نحوه استفاده از SEM

استفاده از استراتژی بازاریابی موتورهای جستجو برای بهینه‌سازی تبلیغات پولی بر مبنای یک هدف مشخص انجام می‌شود. برای اجرای یک استراتژی مناسب و کارآمد باید از نحوه عملکرد پلتفرم‌های پولی و متغیرهای مؤثر بر آن‌ها و چگونگی کاربرد SEM برای کسب و کارها آگاه بوده و آن‌ها را مدیریت کنیم. مهم‌ترین متغیرها در این زمینه شامل کلمه کلیدی، بودجه، کپی و هدف هستند.

مزایا و معایب کاربرد SEM برای کسب و کارها

استراتژی بازاریابی موتورهای جستجو یک روش مؤثر برای افزایش ترافیک وب‌سایت، افزایش فروش و آگاهی از برند است. بااین‌حال، این روش علاوه بر مزایا می‌تواند چالش‌هایی را نیز داشته باشد. در ادامه مزایا و معایب نحوه استفاده از SEM آمده است. ابتدا مزایای SEM:

 • پیشی‌گرفتن از رقبا
 • دستیابی به مخاطبان هدف
 • امکان ارزیابی نتایج
 • افزایش دیده‌شدن در نتایج جستجو

با وجود مزایای بسیار ارزنده SEM، این استراتژی می‌تواند معایب و چالش‌هایی نیز داشته باشد که عبارت‌اند از:

 • هزینه مالی
 • نیاز به نظارت پیوسته
 • هزینه مالی
 • ترس از کلیک‌نشدن

بهترین ابزارهای بازاریابی موتور جستجو

بهترین ابزارهای بازاریابی موتور جستجو

برای دستیابی به اهداف بازاریابی خود و بهترین نحوه استفاده از SEM بهتر است با ابزارهای بازاریابی موتورهای جستجو آشنا شوید. با استفاده از این ابزارها و بهینه‌سازی کاربرد SEM برای کسب و کارها شاهد افزایش ترافیک وب‌سایت و برند خود خواهید بود. بهترین ابزارهای SEM عبارت‌اند از:

1. SEMrush

ابزار SEMrush ابزاری بسیار کاربردی برای بررسی جامع کلمات کلیدی و آنالیز ترافیک و رتبه‌بندی آن است. با استفاده از این ابزار می‌توان فرصت‌ها و رتبه‌بندی کلمات کلیدی دنباله‌دار را بررسی کرد. از طرف دیگر ابزار SEMrush به شما کمک می‌کند تا رقبای اصلی خود را در حراجی‌های تبلیغاتی شناخته و کلمات کلیدی که برای آن‌ها قیمت پیشنهاد شده را نیز پیدا کنید.

2. نرم افزار HubSpots Ad Tracking

هدف از تبلیغات پولی تولید Lead  و کسب درآمد بیشتر است. با استفاده از ابزارهای موجود در این نرم‌افزار علاوه بر اندازه‌گیری کلیک و ترافیک می‌توان تأثیر تبلیغات در مراحل مختلف Customer Journey را ارزیابی کرد. از دیگر مزایای استفاده از نرم‌افزار  HubSpots Ad Tracking تعیین نقاط قوت، هم‌راستا کردن تبلیغات با سایر تلاش‌های مارکتینگ و تنظیم کانال SEM است.

3. ابزار بازاریابی موتورهای جستجو؛ Google Trends

یکی دیگر از ابزارهای مهم برای کاربرد SEM برای کسب و کارها، گوگل‌ترندز است. با استفاده از این ابزار مهم در بازاریابی موتورهای جستجو می‌توان حجم جستجوهای انجام‌شده برای کلمات کلیدی خاصی را ارزیابی کرد. با استفاده از گوگل‌ترندز می‌توانید تلاش‌های خود برای نحوه استفاده از SEM را بهینه‌سازی کرده و مانع هدررفت سرمایه خود شوید.

جمع‌بندی

در دنیای گسترده دیجیتال مارکتینگ استراتژی‌های بازاریابی مختلفی وجود دارد که هرکدام از آن‌ها روش‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارند. بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) یکی از این استراتژی‌های ارزشمند و طلایی برای افزایش آگاهی برند، افزایش ترافیک وب‌سایت و درنتیجه افزایش فروش است.

نحوه استفاده از SEM ترکیبی از دو استراتژی سئو و تبلیغات کلیکی است. برخلاف استراتژی سئو، برای بازاریابی SEM باید هزینه کرد و در عوض در کوتاه‌مدت می‌توان به نتایجی عالی دست‌یافت. با کاربرد SEM در کسب و کارها، به‌ویژه کسب‌وکارهای نوپا می‌توان شاهد ظهور آن‌ها در صفحات جستجوی نتایج بود. از دیگر مزایای بازاریابی موتورهای جستجو می‌توان به هدفمند بودن و دستیابی به نتایج سریع‌تر اشاره کرد.

علی ناصرحجتی از مدیران و کارشناسان برتر در حوزه کسب‌وکار است که با سال‌ها تجربه بهترین راهکارهای خروج از بن‌بست‌های کسب‌وکار و رسیدن به موفقیت‌های سازمانی را ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا