جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
5 گام برای ایجاد یک کمپین بازاریابی دیجیتال تاثیرگذار

5 گام برای ایجاد یک کمپین بازاریابی دیجیتال تاثیرگذار

کمپین بازاریابی دیجیتال، مسئولیت پیچیده‌ای است که نیازمند تعهد و توجه‌ی شما از همان لحظه که ایده‌ی‌ کمپین به ذهن‌تان خطور می‌کند تا زمان ارائه به مخاطب است.

گام‌هایی که باید اتخاذ کنید، تا مطمئن شوید بیشترین بهره را از کمپین بازاریابی خود می‌برید. کمپین‌‌های بازاریابی دیجیتال، بسیار پویاتر و پایدارتر از روش‌های بازاریابی سنتی و آنالوگ هستند.

یک کمپین بازاریابی دیجیتال، خیلی فراتر از  گذاشتن یک تبلیغ ساده برای کسب و کار یا نام تجاری خودتان در رسانه‌‌های اجتماعی یا دیگر وب‌سایت‌هاست. با بازاریابی دیجیتال، یک تبادل داده‌ی پیوسته یا نسبتاً پیوسته بین تجارت و پلتفرم‌های آنلاین متنوع که بر روی آن بازاریابی انجام می‌گیرد، وجود دارد. برای مثال یک بخش جدایی‌ناپذیر کمپین‌های بازاریابی دیجیتال، سئو SEO  است.

ولی باید بدانید که سئوSEO  چیزی نیست که بتوانید به‌راحتی با یک تراکنش ساده، آن را خریده یا پیاده‌سازی کنید. سئو یک فرآیندِ در حال جریان است و به‌منظور اطمینان حاصل کردن از این‌که شما به رشد خود ادامه می‌دهید و رقبایتان در زمینه‌ی مهم‌ترین عبارات جستجویتان از شما پیشی نمی‌گیرند، باید به‌صورت منظم داده‌ها را بررسی و تاثیرگذاری خود را ارزیابی کنید.

در زمان برپا کردن کمپین بازاریابی دیجیتال خود، با توجه به گام‌هایی که در این مقاله به آن اشاره می‌شود، تضمین خواهید کرد که به شیوه‌ای موثر و منطقی به سمت بازاریابی می‌روید که بهترین احتمال شانس پیروزی را در اختیارتان می‌گذارد.

شاید پیاده‌سازی موارد زیر برایتان مشکل به‌نظر بیاید ؛ اما نگران نباشید، من علی ناصرحجتی همراهتان هستم تا با دانش و تخصص بهترین و موثرترین کمپین بازاریابی دیجیتال خود را طراحی و راه‌اندازی کنید.

مشخص کردن اهداف

برای برخی مردم این توصیه به‌قدری بدیهی است که شاید تعجب کنید که چرا اصلا این مورد را در اینجا آورده‌ایم. قضیه این است که برای بسیاری از بازاریاب‌ها، تعریف اهداف‌شان در همان لحظه‌ی نخست ملکه‌ی ذهن‌شان شده است، با این وجود افراد زیادی وجود دارند که آن‌قدر مشتاق پرداختن به جزئیات و اصول اولیه‌ی کمپین خود می‌باشند که فراموش می‌کنند کاری که برای یک رویکرد متمرکز ضروری است را از قبل برنامه‌ریزی کنند. 

باید بدانید که یک‌سری انتخاب‌هایی در هنگام تنظیم کمپین بازاریابی خود وجود دارد که باید انجام دهید. برای مثال آیا قرار است میزان موفقیت‌تان را با نگاه کردن به میزان پیشرفت نرخ تبدیل خود اندازه‌گیری کنید؟ یا در عوض هدف‌تان جایگاهی بالاتر در رتبه‌بندی‌های نتایج جستجو است؟ البته که ممکن است هر دو هدف را دنبال کنید.

اهداف دقیقی که در جستجوی آن‌ها هستید و نحوه‌ی ارزیابی موفقیت‌تان در حصول آن‌ها به ویژگی‌های کسب و کار شما بستگی دارد.

البته اهداف تعیین شده‌ای  که به‌دنبال آن هستید، کاملاً به شما بستگی دارد. این اهداف حداقل تا حدی بر اساس شرایط فعلی کسب و کار شما تعیین می‌شوند ؛ اما فقط شما می‌دانید که می‌خواهید در بلندمدت به چه چیزی در کسب و کارتان برسید.

با این حال اهداف زیر ارزش در نظر گرفته شدن دارند، حتی اگر تمرکز اصلی کمپین شما نباشند.

معروفیت یک نام تجاری

هنگامی که به کسی می‌گویید یک جستجوی اینترنتی انجام دهد، هر چند وقت یک‌بار به او خواهید گفت که «آن را گوگل کن»؟

این سطح از معروفیت یک نام تجاری، جایی که اسم یک کسب و کار به عنوان یک فعل در اصطلاحات رایج استفاده می‌شود، چیزی است که تمامی کسب و کارها در آرزوی آن هستند ؛ ولی دستیابی به آن بسیار سخت است.

چند روش برای اندازه‌گیری معروفیت نام تجاری وجود دارد ؛ ولی ساده‌ترین آن به‌کارگیری ترندهای گوگل است، تا مشاهده کنید چه تعداد افرادی کسب و کار شما را جستجو می‌کنند.

5 گام برای ایجاد یک کمپین بازاریابی دیجیتال تاثیرگذار

دنبال‌کننده‌های شبکه‌های اجتماعی

دنبال‌کننده‌های شبکه‌های اجتماعی یک معیار ساده دیگر ؛ ولی بسیار گویا برای تعیین میزان توجه کنونی به کسب و کار شماست. پیگیری تعداد دنبال‌کننده‌هایی که دارید و اندازه‌گیری نرخ افزایش آن‌ها به جای صرفاً نگاه کردن به مقدارشان، ارزشش را دارد.

بسیاری از ما، هیچ‌وقت صفحه‌ای که دیگر علاقه‌ای به آن نداریم  را از لیست پیج‌هایی که دنبال کننده‌ی آن هستیم، خارج نمی‌کنیم. پس تمامی دنبال‌کننده‌های شما به‌طور فعال علاقمند به کسب و کار شما نیستند.

سئو

عوامل مختلفی وجود دارند که روی امتیاز سئوی یک کسب و کار اثر می‌گذارند. یکی از این عوامل تعداد پیوندهایی است که وب‌سایت شما از دیگر سایت‌های معتبر دریافت می‌کند.

بهبود سئو بخشی از اکثریت کمپین‌های بازاریابی دیجیتال است، پس شما احتمالاً چند وظیفه را به نیت بهبود امتیاز سئوی خود متقبل خواهید شد. بنابراین، پیگیری افزایش امتیاز سئو، یک شاخص مهم و تاثیرگذار در میزان پیشرفت کمپین شما محسوب می‌شود.

شناسایی بازار هدف

دانستن این‌که دقیقاً به چه کسی می‌خواهید محصول خود را بفروشید، به‌شدت مهم است. مخصوصاً اگر بخواهید از منابع خود به‌گونه‌ای موثر بهره بگیرید. صرف‌نظر از این‌که بودجه‌ی شما چقدر است، هر چه که بیشتر درباره‌ی جمعیتی که می‌خواهید به آن برسید بدانید، بهتر می‌توانید منابع بازاریابی خود را ساخته و پرداخته کرده تا برای آن‌ها جذاب باشد. این‌کار بسیار کارآمدتر از آن رویکردی است که صرفا هر چیزی که به‌دستتان می‌رسد را عرضه کنید تا ببینید کدام‌یک از آن کارساز خواهد بود.

این کار را باید با تعیین دقیق این‌که چه کسی در حال حاضر محصولات شما را می‌خرد، شروع کنید. جمعیت‌شناسی مشتری کنونی شما شاید همانند جمعیت‌شناسی زمانی که می‌خواهید به بیشترین جمعیت هدف برای بازاریابی خود برسید، نباشد. اگر شما در جستجوی رسیدن به مخاطبان جدید و گسترش حوزه‌ی دسترسی خود با آخرین کمپین بازاریابی‌تان هستید. ضروری است که مطمئن شوید، مسیر جدیدی که در حال انتخاب آن هستید، مشتری‌های فعلی‌اتان را از شما دور نخواهد کرد.

تعریف پرسونا

یک پرسونا، تعریفی دقیق و با جزئیات از مشتری ایده‌آل شماست که این شامل اطلاعاتی از قبیل سن، شغل، وضعیت مالی، سطح اجتماعی، موقعیت خانوادگی آن‌ها و هر متغیر دیگری است که مشخص خواهد کرد، آن‌ها احتمالاً چگونه پول خود را خرج می‌کنند.

از آنجایی که جمعیت‌شناسی هدف شما نسبتا وسیع است، پرسونای شما باید تا جایی‌ که امکان دارد با جزئیات هر چه تمام‌تر تعریف شود. این‌کار اغلب شامل اطلاعاتی پیرامون سرگرمی‌ها، علاقمندی‌ها و زندگی‌های شخصی افراد می‌شود. این مدل اطلاعات معمولاً در زمان لحاظ کردن جمعیت هدف گسترده حذف می‌شوند.

ارزیابی واقع‌بینانه بودجه

ارزیابی واقعی بودجه، گام مهم دیگری است که اغلب یا دست‌کم گرفته شده یا توجهی که سزاوار آن است را دریافت نمی‌کند. در نظر گرفتن یک بودجه‌ی واقع‌بینانه برای خودتان به چند دلیل حائز اهمیت است.

اول و مهم‌تر از همه، بودجه‌ی شما به‌عنوان یک محدودیت اصلی در کارهایی که می‌توانید با کمپین بازاریابی خود انجام دهید، عمل کرده و همچنین چگونگی به‌کارگیری منابع‌تان را دیکته خواهد کرد.

خبر خوب این است که بازاریابی دیجیتال از بازاریابی‌های سنتی و مرسوم ارزان‌تر است، به این معنی که منابعی یکسان، هنگامی که در فضای دیجیتال به‌کار گرفته می‌شوند، به گستره‌ی فراتری دست خواهند یافت.

بهره‌گیری از رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی، مهم‌ترین پلتفرم بازاریابی در دنیای امروزی محسوب می‌شوند. موفقیت یا شکست کمپین دیجیتالی شما ممکن است در نهایت کاملاً به نحوه‌ی توانایی شما در بهره‌گیری سودمند از رسانه‌های اجتماعی تکیه داشته باشد.

شبکه‌های اجتماعی، نه تنها به‌نوبه‌ی خود یک پلتفرم بازاریابی بسیار مهم هستند ؛ بلکه به عنوان یک حمایت‌کننده برای بسیار از جنبه‌های دیگر بازاریابی دیجیتال عمل کرده که یک هم‌افزایی بسیار قدرتمند را خلق می‌کند.

برای مثال سئو و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی دست در دست یکدیگر به پیش می‌روند ؛ اما بهینه‌سازی موتورهای جستجو و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چگونه با یکدیگر کار می‌کنند؟

دلایلی وجود دارد که این دو جنبه‌ی بازاریابی دیجیتال را باید با یکدیگر مدنظر قرار داد، مهم‌تر از همه این‌که شبکه‌های اجتماعی بینش‌ها و داده‌های ارزشمندی را در اختیار شما می‌گذارند که برای پیشرفت بیشتر امتیاز سئوی شما، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. حفظ یک پیام منسجم در تمامی اجزای بازاریابی شما برای اطمینان حاصل کردن از افزایش هم‌افزایی بین آن‌ها ضروری است.

اگر شما از پروفایل‌های شبکه‌های مجازی به‌نحو احسن بهره گیرید، می‌توانند نوع داده‌هایی را در اختیار شما قرار دهند که معمولاً برای تولید آن‌ها باید مبلغ هنگفتی را به یک شرکت تحقیقات بازاریابی پرداخت کنید.

نکته پایانی

باید توجه داشته باشید که یک استراتژی بازاریابی دیجیتال قوی، سنگ بنای یک کسب و کار موفق است. در عین حال که بازاریابی دیجیتال از روش‌های بازاریابی سنتی ارزان‌تر است، ابزار بسیار قدرتمندتری است که نیازمند این است که کسب و کارها رویکردی بسیار باملاحظه‌تر و متفکرانه‌تر را هنگام برپایی یک کمپین اتخاذ کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا