جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ارزیابی میزان توجه مصرف‌کننده در تبلیغات

5 نکته برای ارزیابی میزان توجه مصرف‌کننده در تبلیغات

به‌طورکلی تبلیغات بخش جدانشدنی و مهم از هر کسب‌وکاری است. به‌عبارت‌دیگر تبلیغات نبض تپنده کسب‌وکارها است. به همین دلیل ارزیابی میزان توجه مصرف‌کننده در تبلیغات بسیار حساس و مهم است. نکته مهم در این مسیر استراتژی و چیدمان روند این تبلیغات است که سبب جذب کاربران و مخاطبان بیشتر می‎شود. برای آشنایی بیشتر با روش‌ های مختلف ارزیابی تبلیغات و اهمیت شناخت رفتار مصرف کننده در تبلیغات تا انتهای این مقاله از وب‌سایت دکتر علی ناصرحجتی همراه ما باشید.

تعریف استراتژی تبلیغات

طرحی که به‌وسیله آن به جلب و ترغیب مخاطبان و مشتریان به‌منظور خرید یک محصول یا خدمات پرداخته می‎شود را استراتژی تبلیغات می‌گویند. به عبارتی دیگر استراتژی تبلیغات طرحی است که مشتریان را ترغیب به خرید یا استفاده از خدمات می‎کند. توجه داشته باشید که یک استراتژی تبلیغات جسورانه باید به مشکلات و فرصت‌هایی که می‎تواند بیشترین تأثیر را در فروش، سود و ارزش یک شرکت داشته باشد بپردازد. نویسندگانی همچون الکساندر هیام و چارلز دی شوو اظهار داشتند که استراتژی تبلیغاتی یک کسب‌وکار شخصیت چهره عمومی شرکت را تعیین می‌کند.

برخی اوقات یک کسب‌وکار کوچک سرمایه محدودی دارد و نمی‌تواند به‌اندازه یک شرکت بزرگ به تبلیغات اختصاص دهد؛ اما همچنان می‌تواند یک کمپین تبلیغاتی بسیار مؤثر ایجاد نماید. در حقیقت راز این موفقیت برنامه‌ریزی خلاقانه و منعطف است که مبتنی بر دانش عمیق از مصرف کننده هدف و شناخت راه‌هایی است که می‎توان با استفاده از آن‌ها کاربران را به خرید تشویق کرد. در ادامه به نحوه ارزیابی میزان توجه مصرف‌کننده در تبلیغات و روش‌ های مختلف ارزیابی تبلیغات پرداخته شده است.

بیشتر بخوانید: تاثیر بازخوردهای مشتریان بر استراتژی‌های ارتباطات بازاریابی یکپارچه در دیجیتال مارکتینگ

ارزیابی میزان توجه مصرف‌ کننده در تبلیغات با توجه به بنچمارک

ارزیابی میزان توجه مصرف‌کننده در تبلیغات باتوجه‌به بنچمارک

برای ارزیابی میزان توجه مصرف‌کننده در تبلیغات و برای تعیین میزان موفقیت کمپین‌های خود می‌توانید از بنچمارک‌های منطقه‌ای و صنعتی استفاده کنید. با استفاده از این روش باید میزان موفقیت خود باتوجه‌به زمان را با استفاده از بنچمارک‌ها، ارزیابی نمایید. انجام این کار سبب می‌شود تا درک مناسبی نسبت به عملکرد تبلیغات، به دست آورید. همچنین استفاده از بنچ مارکینگ در کسب و کارها در طول زمان موجب پیشرفت خواهد شد. در حقیقت نتیجه این اتفاق به‌دست‌آوردن درک عمیق‌تر نسبت به کمپین‌ها و بهترین زمینه‌هایی که می‌توانید در آن‌ها سرمایه‌گذاری نمایید خواهد بود. در ادامه به روش‌ های مختلف ارزیابی تبلیغات پرداخته شده است.

1. برای تعیین موفقیت خود تنها به یک معیار، توجه نکنید

برای آن که بتوانید به ارزیابی میزان توجه مصرف‌کننده در تبلیغات بپردازید به ترکیبی از معیارها نیاز خواهید داشت. این ترکیب به شما دیدی کلی از عملکرد ارائه خواهد داد. به‌عبارت‌دیگر یکی از روش های مختلف ارزیابی تبلیغات این است که تمامی بازخوردها در کانال‌های مختلف را ثبت کرده و از طیف وسیعی از معیارها برای تعیین نحوه‌ تعامل مردم با تبلیغات استفاده کنید.

2. مخاطب هدف خود را شناسایی کنید

شاید بتوان گفت که مهم‌ترین قدم در استراتژی تبلیغات و ارزیابی میزان توجه مصرف‌کننده در تبلیغات شناسایی مخاطب هدف است. متأسفانه باید گفت کالا یا خدماتی که شرکت شما ارائه می‌دهد مناسب همه آدم‌های دنیا نیست. خیلی از کسب‌وکارهای کوچک کمپین‌های تبلیغاتی هدفمندی ندارند؛ درحالی‌که مشخص‌کردن مخاطب هدف یکی از مراحل اولیه تبلیغات آنلاین است. یکی از روش ‌های مختلف ارزیابی تبلیغات این است که بر مبنای داده‌هایی که جمع می‌کنید، بتوانید مخاطب هدف را به‌خوبی شناسایی نمایید.

با داشتن این اطلاعات و چیزهایی که از مشتریان فعلی خود می‌دانید، می‌توانید با تبلیغات خوب افرادی را که خصوصیات مشابهی با آن‌ها دارند نیز مخاطب قرار دهید. در واقع با این روش می‌توانید مشتریان بیشتری جمع کنید. مهم نیست تبلیغات شما آنلاین باشد یا نه‌تنها باید اطمینان داشته باشید که متن و تصاویر تبلیغاتی، بازتابی از مشتریانی باشند که می‌خواهید با آن‌ها کار کنید. در حقیقت این کلید هدف‌گیری درست است.

3. ارزیابی میزان توجه مصرف‌کننده در تبلیغات با موقعیت برند و برندسازی خوب

یکی دیگر از روش ‌های مختلف ارزیابی تبلیغات شناسایی جایگاه برند و محصولات موجود در بازار است. با این کار می‌توانید برای مشتریان و کاربرانی که نیاز به کالا یا خدمات شما دارند کارهایتان را ارائه دهید. درصورتی‌که بدون تحقیق شروع به ارائه خدمات یا محصولات در هر بازاری کنید قطعاً با شکست مواجه خواهید شد؛ زیرا که تمام افراد خریدار کالا یا خدمات شما نیستند. همچنین برای ارزیابی میزان توجه مصرف‌کننده در تبلیغات باید شرایط رقبای خود را بادقت بررسی کنید و بدانید چه تعداد از افراد ترجیح می‎دهند از رقبای شما خرید کنند.

در حقیقت با این کار به کیفیت کالا و خدمات خود و جلب مشتری بیشتر کمک می‎کنید. به‌عبارت‌دیگر باید برندی بسازید که در خاطر مخاطب بماند. خیلی وقت‌ها تنها با دیدن رنگ کالاها می‌توانید تشخیص دهید که به چه برندی تعلق دارند. با انجام این کار به مرور زمان مشتریان طرح تبلیغ شما را شناسایی کرده و با آن ارتباط برقرار می‌کنند. در حقیقت هدف شما باید این باشد که برندتان را در بسترهای مشخص و با تبلیغاتی که برای مخاطب هدف آشنا باشد نمایش دهید.

بیشتر بخوانید: توسعه و ارتقاء هویت برند از طریق ارتباطات بازاریابی یکپارچه در دنیای دیجیتال

بدانید که چه زمانی باید تبلیغ کنید

4. ارزیابی میزان توجه مصرف‌کننده در تبلیغات؛ بدانید که چه زمانی باید تبلیغ کنید

شاید در نگاه اول تبلیغ در تمام سال و اختصاص‌دادن بودجه مشخصی به‌صورت ماهانه برای این کار به نظر عاقلانه برسد؛ اما توجه داشته باشید که امکان ندارد بتوانید در تمام سال به یک‌شکل و با یک نوع استراتژی تبلیغ کنید. برای ارزیابی میزان توجه مصرف‌کننده در تبلیغات باید درصورتی‌که محصولات شما فصلی هستند در فصل مناسب تبلیغات را به بالاترین حد برسانید. همچنین بهتر است کمی زودتر از فصل شروع کنید و بعضی از روش‌های تبلیغاتی را برای بعد بگذارید.

این موضوع وابسته به نوع کسب‌وکاری که دارید، است؛ برای مثال شاید عید نوروز فصل خوبی برای فروش محصول شما باشد. علاوه بر این، بهتر است همیشه پول بیشتری برای هزینه تبلیغات در زمان‌های اوج فروش کنار بگذارید. در نهایت لازم است همیشه حواستان به رقبا نیز باشد. درصورتی‌که بودجه تبلیغات فصلی را از قبل کنار بگذارید شاید حتی بتوانید از رقیبتان هم پیشی بگیرید.

5. از منابع خود به خوبی استفاده و بودجه تبلیغات را مشخص کنید

همه ما می‌دانیم که رتبه‌بندی در جستجوهای اینترنتی به چه میزان اهمیت دارد؛ اما شاید شما زمان و منابع کافی برای این که مطالب جدید و خلاقانه برای وب‌سایت خود تهیه کنید نداشته باشید. در واقع چنین مواقعی بهترین فرصت است تا از خدماتی همچون Google AdWords استفاده کنید تا بدون اینکه نیازی به بهینه‌سازی مطالب و کلمات کلیدی خود داشته باشید در نتایج SERP در جایگاه‌های بالاتر ظاهر شوید.

درصورتی‌که بودجه کافی برای تبلیغ دارید؛ اما وقت برای تهیه محتوا ندارید، می‌توانید از این منابع استفاده نمایید. همچنین اگر بودجه کمی را به تبلیغات اختصاص داده‌اید، عاقلانه نیست که برای تبلیغات در مجله‌ای گران‌قیمت هزینه کنید. یک کمپین در رسانه‌های اجتماعی خیلی هوشمندانه‌تر است و می‌توانید هزینه روزانه‌تان را هم به این شکل کنترل کنید. علاوه بر این موارد، برای ارزیابی میزان توجه مصرف‌کننده در تبلیغات باید منابعی را که به‌راحتی در دسترس دارید صادقانه مورد ارزیابی قرار دهید و از آن‌ها در راه رشد کسب‌وکار خود استفاده نمایید.

مشخص‌کردن بودجه‌ای مناسب برای تبلیغات از اهمیت زیادی برخوردار است. توجه داشته باشید که نمی‌شود پولی را که از قسمت‌های دیگر اضافه آمده برای تبلیغات هزینه نمود. در واقع با تخصیص‌دادن پول کافی و استفاده از مناسب‌ترین کانال می‌توانید به نتیجه‌ای که انتظار دارید برسید یا حداقل وضعیت حاضر را بهبود ببخشید. دقت داشته باشید ازآنجاکه هزینه ثابتی در ماه به این کار اختصاص می‌دهید، بهتر است بازدهی تبلیغات خود را ارزیابی کنید.

بسترهای مناسب برای ارائه تبلیغات کدام‌اند؟

بسترهای مناسب برای ارائه تبلیغات کدام‌اند؟

برای ارزیابی میزان توجه مصرف‌کننده در تبلیغات بعد از اینکه محصول، محیط مربوط به آن و مشتری هدف مشخص شدند مسیرهایی که می‌توان به مشتری دسترسی داشت (رسانه‌های ارتباطی) باید ارزیابی شوند. برای این کار ۵ کانال اصلی در اختیار صاحبان مشاغل قرار دارند:

  • چاپی: روزنامه‌ها (روزانه یا هفتگی) یا مجلات
  • ویدئویی: ویدئوهای تبلیغاتی، فروش تلویزیونی
  • شبکه‌ جهانی اینترنت
  • ایمیل مستقیم
  • محیطی مثل: بیلبورد، تبلیغات بر روی وسایل حمل‌ونقل عمومی (تاکسی و اتوبوس)

هر یک از این کانال‌ها مزایا و معایب و الگوهای قیمت مخصوص به خود را دارند؛ بنابراین مرحله‌ای مهم از مراحل روش‌ های مختلف ارزیابی تبلیغات توجه به این نکته بسیار مهم است که چطور باتوجه‌به بودجه‌ای که در اختیار داریم بهترین ابزار را انتخاب کنیم تا مناسب‌ترین پیام را به بیشترین تعداد مشتریان برسانیم.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که کسب‌وکارها در دنیای امروز نیازمند دانش کافی از مخاطبان، شناخت بازار، شناسایی بودجه و درآمد و سود و بستر مناسب برای تبلیغات هستند. همان‌طور که در ابتدا نیز بیان کردیم استراتژی تبلیغات و ارزیابی میزان توجه مصرف‌کننده در تبلیغات عنصر اصلی هر کسب‌وکاری است. در واقع صاحبان مشاغل برای رسیدن به موفقیت در زمینه شغلی و کسب سود بیشتر نسبت به رقبا و جمع‌آوری مخاطبین هدف متناسب با کسب‌وکار به یک استراتژیست برای این کار احتیاج دارند.

صاحبان مشاغل مختلف می‌توانند باتوجه‌به روش‌ های مختلف ارزیابی تبلیغات به نتایج بهتری در فروش خود دست یابند. در پایان امیدواریم این مقاله شامل اطلاعات جامع و کاملی در مورد استراتژی تبلیغات و مراحل اجرایی آن باشد تا در مدت‌زمان مشخص و بودجه معین به موفقیت در کسب و کار خود دست پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اهمیت شناخت رفتار مصرف کننده در تبلیغات می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان ما و آقای دکتر علی ناصرحجتی مشاوره مدیریت، مشاوره برندینگ و دیجیتال برندینگ و… در وب‌سایت ناصرحجتی در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا