گفته می‌شود که محدوده‌ی توجه مصرف‌کنندگان، در حال کاهش است. واقعیت آن است که اثبات این جمله، کار بسیار دشواری می‌باشد.

یکی از مطالعات قدیمی که استناد زیادی به آن می‌شد، مطالعه‌ی مایکروسافت در سال 2015 بود که ادعا می‌کرد ماهی قرمز، دارای توجه بیشتری نسبت به انسان است. این مطالعه، بعدها رد شد.

چیزی که می‌دانیم آن است که تعداد دستگاه‌ها، کانال‌ها، سیستم عامل‌ها، ناشران و محتواها، نسبت به گذشته افزایش یافته‌است. بنابراین ممکن است که محدوده‌ی توجه کاهش نیابد اما با میزان زیادی از تقاضا مواجه خواهیم بود.

این موضوع به معنای آن است که بازاریابان باید بفهمند که کدام کانال‌ها و فرمت‌ها، باعث موفقیت برندشان می‌شوند. در دنیای تبلیغات دیجیتال، توجه زیادی به فاکتورهای تأییدکننده مانند مشاهده و امنیت برند می‌شود.

اما با داشتن نگاهی فراتر از گرفتن تأیید و همچنین تمرکز بر توجه مصرف‌کننده می‌توانید، به بررسی شاخص‌های عملکردی بپردازید که نشان می‌دهند تبلیغات شما چگونه منجر به کسب نتایج واقعی در کسب و کار می‌شوند.

برای آن که بتوانید به موفقیت‌های مکرری در بستر آنلاین دست‌یابید شیوه‌های مختلفی وجود دارند. درک این موضوع که آیا مردم به تبلیغات توجه می‌کنند، چگونه با تبلیغات ارتباط برقرار می‌کنند و این که چه اقدامی در این زمینه انجام می‌دهند، بهترین شیوه برای رسیدن به این نوع از موفقیت‌ها می‌باشد.

سؤال اصلی آن است که برای ارزیابی میزان توجه مصرف‌کننده از کجا باید شروع کرد؟ در این مقاله، به بررسی 5 مرحله برای انجام این کار می‌پردازیم که به شما کمک خواهند کرد تا استراتژی ارزیابی تبلیغات را به سطح بالاتری برسانید.

ارزیابی با توجه به بنچمارک

از بنچمارک‌های منطقه‌ای و صنعتی برای تعیین میزان موفقیت کمپین‌های خود استفاده کنید. سپس میزان موفقیت خود با توجه به زمان را با استفاده از بنچمارک‌ها، ارزیابی نمایید.

انجام این کار باعث می‌شود تا درک مناسبی نسبت به عملکرد تبلیغات، به دست آورید. همچنین در طول زمان، انجام این کار باعث پیشرفت شما خواهد شد.

نتیجه‌ی این اتفاق، به دست آوردن درک عمیق‌تر نسبت به کمپین‌ها و بهترین زمینه‌هایی که می‌توانید در آن‌ها سرمایه‌گذاری نمایید خواهد بود.

برای تعیین موفقیت خود تنها به یک معیار، توجه نکنید

در واقع برای آن که بتوانید میزان توجه مصرف‌کننده را ارزیابی نمایید به ترکیبی از معیارها، نیاز خواهید داشت. این ترکیب، ، به شما دیدی کلی از عملکرد، ارائه خواهد داد.

تمامی بازخوردها در کانال‌های مختلف را ثبت کرده و از طیف وسیعی از معیارها برای تعیین نحوه‌ی تعامل مردم با تبلیغات، استفاده نمایید.

معیارهایی که برای شما مهم هستند را بیابید

بخش کلیدی ارزیابی مؤثر، انتخاب معیارهایی است که برای اهداف بازاریابی و کسب و کار شما اهمیت دارند. این معیارها بر اساس شرایط مختلفی مانند شغلی که در آن فعالیت می‌کنید یا کمپینی که در حال اجرای آن هستید تغییر می‌کنند.

بنابراین، درک همه‌ی معیارها و سیگنال‌های عملکرد که در دسترس هستند، مهم می‌باشد.

از خروجی‌های ارزیابی خود به منظور تعریف داستان‌های قانع‌کننده برای مشتریان استفاده نمایید

نحوه‌ی گزارش پیشرفت‌ها و موفقیت‌ها، از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. این گزارش‌ها بر اساس این که در کدام بخش از کسب و کار قرار گرفته‌اید، تغییر می‌کنند.

به عنوان مثال، ناشران می‌توانند با استفاده از معیارهای توجه، ارزش فعلی رسانه‌ی خود و همچنین کیفیت مخاطبان را ارزیابی نمایند. آژانس‌های بازاریابی می‌توانند با ارائه‌ی جزئیات دقیق‌تری از کمپین خود مانند نحوه‌ی تعامل مردم با تبلیغات، کدام تبلیغات عملکرد بهتری دارند و چرا و …، اعتماد را به مشتریان خود القا نمایند.

همچنین بازاریابان برند، می‌توانند متوجه شوند که کمپین یا تیم‌های داخلی شرکت، چگونه می‌توانند با دقت بیشتری کار کنند.

شناخت معیارهای اصلی توجه و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها در قالب‌های مختلف

همانطور که ذکر شد شما به یافتن معیارهای توجهی نیاز دارید که از اهمیت بالایی برخوردار هستند. با این حال، معیارهای توجهی نیز وجود دارند که هسته‌ی اصلی هر استراتژی بازاریابی را تشکیل می‌دهند.

زمانی که بتوانید معیارهای اصلی توجه را درک نمایید، بهتر می‌توانید معیارهای پیشرفته‌تر را ارزیابی کنید.

فعال بودن صفحه و مدت زمان حضور کاربر در سایت (زمان توقف)

این معیار، میانگین مدت زمان صرف شده با محتوا در پیش‌زمینه‌ی تب مرورگر وب را ردیابی می‌کند. در واقع این معیار، یکی از معتبرترین شیوه‌های اندازه‌گیری زمان صرف‌شده با محتوا می‌باشد.

از این معیار در صفحه نمایش دسکتاپ، تلفن همراه و محتوای برند، استفاده می‌شود.

زمان مشاهده

زمان مشاهده، یکی از معیارهای ابتدایی ارزیابی توجه است. این معیار، میانگین زمانی را که مردم با یک تبلیغ صرف می‌کنند (حداقل 50 درصد پیکسل‌ها در هر ثانیه، مشاهده شوند) را اندازه‌گیری می‌کند.

از این معیار معمولا برای صفحه نمایش دسکتاپ و تلفن همراه استفاده می‌شود.

درصد ویدیوی مشاهده شده در تبلیغات

برای ویدیو نیاز است تا کیفیت نمایش تبلیغات ویدیویی از جمله سیگنال‌های بصری، صوتی و حرکتی را ارزیابی نمایید. این معیار، یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توجه مرتبط با تبلیغات ویدیویی می‌باشد.

با استفاده از این معیار می‌توانید درصد ویدیویی را که کاربران، در هنگام مشاهده‌ی یک آگهی، دیده‌اند را اندازه‌گیری نمایید.

البته معیارهای دیگری نیز برای ارزیابی توجه مصرف‌کننده وجود دارند. با این وجود ما سعی کردیم تا مهم‌ترینشان را بررسی کنیم.

سخن آخر

در دنیای شلوغ رسانه‌ها، توجه مشتری، از اهمیت بالایی برخوردار است. با تمامی مشکلاتی که وجود دارند بازاریابان، تحت فشار زیادی برای رسیدن به مشتریان واقعی و حفظ آن‌ها قرار دارند.

ارزیابی میزان توجه مصرف‌کننده در تبلیغات، می‌تواند به شما کمک به سزایی در فهم عملکرد کمپین‌های تبلیغاتی نماید. در این مقاله با بررسی مهم‌ترین نکات مرتبط با این زمینه سعی کردیم تا شما را راهنمایی نماییم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *