جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
استراتژی بازاریابی

تاثیر آب‌و‌هوا در استراتژی بازاریابی

هدف‌گذاری بر روی شرایط آب‌و‌هوایی در لحظه‌ی مناسب، امکان دسترسی به مشتریان را افزایش می‌دهد.

رفتار و هدف مصرف‌کننده را می‌توان تا حدی به آب‌و‌هوا و تغییر فصل مرتبط دانست. آب‌و‌هوا نه تنها بر فصلی بودن برخی از محصولات؛ بلکه بر خلق‌ و‌ خوی افراد و بر نحوه‌ی خریدهایشان نیز تأثیر می‌گذارد. با در نظر گرفتن تاثیرپذیری الگوی‌های خرید از آب‌و‌هوا ، بازاریابان می‌توانند با کمپین‌های مربوطه در لحظات مناسب به مشتریان دسترسی پیدا کنند. 

آب‌و‌هوا در استراتژی بازاریابی عنصری تاثیرگذار است

هدف‌گذاری بر روی آب ‌و هوا (Weather targeting) به بازاریابان امکان می‌دهد تا کمپین‌های خود را با نوسانات آب‌و‌هوا طراحی کنند و خلاقیت‌های خود را بر اساس شرایط آب‌و‌هوایی در مکان‌های مشخص شده، بکار بگیرند. همچنین کمپین‌ها را می‌توان بر اساس دمای محلی طراحی کرد و با این‌کار این امکان فراهم می‌شود که مصرف‌کنندگان را در طول تغییرات عمده‌ی آب‌وهوایی با تبلیغاتی که تاثیرگذارند، درگیر کرد؛  اما قبل از این‌که به این موضوع بپردازیم که چگونه Weather targeting  یک استراتژی بازاریابی کلیدی است و چگونه می‌توان از آن به بهترین شکل استفاده کرد، بیایید دقیقاً بررسی کنیم که تأثیر آب‌و‌هوا بر رفتارهای خرید چگونه است.

آب‌و‌هوا بر فصلی بودن محصول تأثیر می‌گذارد

آب‌و‌هوا تأثیرات قابل مشاهده‌ای بر فصلی بودن محصولات خاص دارد. این امر به‌ویژه در مناطقی که آب‌و‌هوا در طول سال تغییر می‌کند، صادق است. برای مثال، برندها تمایل بیشتری به فروش کباب‌پز در ماه‌های تابستان دارند تا در زمستان. همچنین احتمال بیشتری هم دارد که در زمستان اسکی، سورتمه و بوت بفروشند تا در تابستان. از آنجایی که تغییر فصول کاملاً قابل پیش‌بینی است، تنظیم یک کمپین تبلیغاتی با فصلی بودن محصولات آسان است.

آب‌و‌هوا عادات خرید را تغییر می‌دهد

به‌خاطر پیش‌بینی‌های آب‌و‌هوایی بسیار زیادی که وجود دارد. برای مردم عادی است که فعالیت‌های هفتگی خود را بر اساس زمان‌هایی که در هوای آزاد و خارج از منزل هستند، برنامه‌ریزی کنند. این برنامه‌ریزی قبلی به‌طور طبیعی عادات خرید را نیز شکل می‌دهند؛ بنابراین فروشگاه‌های بزرگ نیز از شرایط آب‌و‌هوا برای پیش‌بینی آنچه باید در هفته به‌شدت انبار کنند، استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، دانستن این‌که هوای آفتابی و گرم در راه است، مصرف‌کنندگان را برای خرید اقلامی مانند لباس ساحلی، کالاهای ورزشی و حتی محصولات غذایی خاص تحت تاثیر قرار می‌دهد. 

خلق ‌و‌ خوی مصرف‌کننده توسط آب‌ و‌ هوا شکل می‌گیرد

آب‌و‌هوا بر مصرف‌کنندگان به‌صورت ناخودآگاه تاثیر می‌گذارند. مطالعه‌ای که توسط Persinger و Levesque انجام شده نشان داده است که 40 درصد از سنجش خلق‌و‌خوی مصرف‌کننده توسط ترکیبی از جریانات آب‌و‌هوایی محاسبه می‌شود. مصرف‌کنندگان زمانی‌که برای مدت‌طولانی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، تمایل بیشتری به خرید دارند. همچنین زمانی که هوا خوب است، انگیزه‌ی بیشتری برای بیرون رفتن و خرید بیشتر از فروشگاه‌ها دارند. این مطالعه همچنین نشان داد که وقتی هوا تاریک یا بارانی است، فروشندگان کالاهای خانگی، مبلمان و پوشاک تا 12 درصد افزایش ترافیک آنلاین را تجربه می‌کنند.

چگونه با Weather targeting به مصرف‌کنندگان مناسب دست یابیم

درک این‌که چگونه آب‌و‌هوا بر فصلی بودن محصولات، عادات خرید و خلق و خوی خریداران تأثیر می‌گذارد، می‌تواند به برندها و آژانس‌ها کمک کند تا از روند آب و هوا به‌طور استراتژیک در برنامه‌های بازاریابی خود استفاده کنند. زمانی که Weather targeting به درستی انجام شود، چندین مزیت برای تبلیغ‌کنندگان به همراه دارد تا بتوانند از طریق نیازمند‌ی‌های آب‌وهوا با پیام‌رسانی مناسب و بهبود اثربخشی تبلیغات‌، کمپین‌های مرتبطی را ایجاد کنند که در لحظات مناسب به دست مصرف‌کنندگان برسد.

برای بسیاری از بازارهای عمومی، تقاضای مبتنی بر آب و هوا فرصتی برای افزایش آگاهی از برند و فروش است. در واقع محصولات و خدماتی مانند خانه و ویلا، لباس و وسایل‌های مورد نیاز برای گذراندن تعطیلات همگی حول محور آب‌و‌هوا می‌چرخند. پس استفاده از بینش Weather targeting می‌تواند به بازاریابان کمک کند تا یک استراتژی بازاریابی را ایجاد کنند که با هدف مصرف‌کننده همسو باشد.

اطلاعات آب‌و‌هوایی درک خلق‌وخوی مصرف‌کننده را امکان‌پذیر می‌کند. درک چارچوب ذهنی آن‌ها این امکان را به شما می‌دهد که محتوای بازاریابی متناسبی تولید کرده تا یک استراتژی کمپین بسیار قوی‌تر را تدوین کنید. برای مثال؛ اگر در یک منطقه جغرافیایی شمالی مانند مینه‌سوتا زمستان است. تبلیغاتی که برای فرار از سرما و رفتن به فلوریدا برای تعطیلات باشند به میدان می‌آیند. بازاریابی که مبتنی بر آمادگی برای آب‌و‌هوای سخت  است، می‌تواند تبلیغات برای بیل‌ها و برف‌روف‌های دستی و حتی دورهمی‌های خانوادگی و بازی‌های ویدیویی باشد. استفاده از شرایط آب‌و‌هوا در استراتژی بازاریابی و تنظیم محتوای تبلیغاتی مطابق با خلق و خوی مصرف‌کنندگان در نهایت منجر به اثربخشی کمپین‌ها می‌شود.

بازاریابی استراتژی

هدف‌گذاری آب‌و‌هوا در عمل

شرایط آب‌و‌هوایی تا حد زیادی بر ذهنیت مصرف‌کننده تأثیر می‌گذارد. همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، هنگامی‌ که دما رو به کاهش می‌رود. مصرف‌کنندگان برای فرار از سرما به فکر مکانی هستند که تعطیلات خود را آنجا بگذرانند. در بحبوحه هوای سرد یا طوفان و برف نیز انگیزه بیشتری برای خرید پکیج‌ها و تور‌های تعطیلات خواهند داشت.

برای استفاده از شرایط آب‌و‌هوا در استراتژی بازاریابی و ایجاد Weather targeting، سازمان‌های بازاریابی حوزه گردشگری  و آژانس‌های مسافرتی می‌توانند تاریخچه‌ی شرایط آب‌وهوا را با معیارهای فروش طراحی کنند تا ببینند چه چیزهایی ترند می‌شوند، مثلاً دریابند که آیا بین بارش برف و فروش رابطه‌ای وجود دارد یا خیر. سپس، آنها می‌توانند از این تاریخچه‌ی اطلاعات برای پیش‌بینی زمان افزایش تقاضا برای پکیج‌های تعطیلات استفاده کنند. در یک کمپین Weather targeting بازیابان می‌توانند پارامترهایی را تنظیم کنند که مناسب کمپین‌های پکیج‌ تعطیلات در طول یا بعد از بدترین آب و هوای زمستان است. این توجه مصرف‌کننده‌ای که به فکر فرار از سرماست را جلب می‌کند.

برای یک کمپین کوتاه‌مدت، یک رستوران می‌تواند تبلیغاتی را در طول یک هفته بسته به آب و هوای مورد انتظار اجرا کند. در روزهای روشن و آفتابی، تبلیغات می‌تواند مشتریان را برای بازدید از باغ یا گلخانه ترغیب کند و در روزهای بارانی یا برفی، تبلیغات می‌تواند تحویل غذا در خانه را تبلیغ کند.

استفاده از آب‌و‌هوا در استراتژی بازاریابی دیجیتال

درک شرایط آب‌و‌هوا در کشورها، ایالت‌ها و استان‌ها متفاوت است. به عنوان مثال؛ افرادی که در مناطق گرم مانند کالیفرنیای جنوبی زندگی می‌کنند، ممکن است درکشان از سرما با کسانی که در آب‌و‌هوای سردتر مانند شیکاگو یا نیویورک زندگی می‌کنند، متفاوت باشد. توجه به این تفاوت‌ها به بازاریابان کمک می‌کند تا کمپین‌های خود را  مرتبط‌تر طراحی دهند.

آب‌و‌هوا یک عامل جدایی‌ناپذیر در زندگی روزمره‌ی مصرف‌کنندگان است؛ زیرا این عامل تعیین می‌کند که آنها چه زمانی، کجا و چگونه وقت خود را بگذرانند. استفاده از Weather targeting در یک استراتژی دیجیتال، بازاریابان را قادر می‌سازد تا از این جنبه از زندگی روزمره برای ایجاد کمپین‌های مرتبط‌تری استفاده کنند که در لحظات بهینه به مخاطبان هدف برسد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا