جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

استفاده موثر از استراتژی‌های بازاریابی مبتنی بر مکان

یکی از رموز استراتژی‌های بازاریابی بی‌عیب و نقص، دسترسی به فرد درست، در زمان صحیح، در مکان مناسب با پیام درست است.

اگر در هر قسمت جمله بالا اشتباهی کنید، عملکرد تبلیغاتتان کاهش می‌یابد. رعایت این 4 نکته، تنها راهِ موفقیت است. برای این‌که برندها بتوانند در مکان صحیح به مخاطبین‌شان دسترسی داشته باشند، چند نکته را باید لحاظ کنند:

اول: مکان فیزیکی‌ 

دوم: نحوه‌ی دسترسی به اطلاعات، یعنی از چه پلتفرمی برای دریافت اطلاعات استفاده می‌کنند. این تمام چیزی است که در بازاریابی مبتنی بر مکان وجود دارد.

بیایید ببینیم این نوع بازاریابی چیست، چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد و آیا می‌تواند برای کسب مراجعین جدید، به نفع برندتان باشد یا خیر؟

بازاریابی مبتنی بر مکان چیست؟

بازاریابی مبتنی بر مکان، کسب و کار شما را از طریق بافت مکان زندگی مردم، برای آنها تبلیغ می‌کند. این بازاریابی شامل تاکتیک‌های آفلاین و آنلاین است که هدف از طراحی آن، کمک به برنامه‌ریزی کسب و کار و پیاده‌سازی استراتژی‌های بازاریابی بر مبنای مکان‌های جغرافیایی است. این یک استراتژی بازاریابی محلی برای کسب و کارهایی‌ است که مردم نزدیک به کسب و کارتان و یا افرادی در یک مکان خاص که برای برندتان مهم هستند را هدف در نظر می‌گیرد. 

با بازاریابی مبتنی بر مکان، در می‌یابیم که اشخاص در چه مکانی‌اند، این‌که چرا در آن مکان هستند، ممکن است بعداً کجا بروند و در کدام مکان‌ها احتمال بیشتری برای مشارکت با کسب و کارتان دارند را مشخص می‌کند.

برای چه یک کسب و کار باید از بازاریابی مبتنی بر مکان استفاده کند؟

بازاریابی مبتنی بر مکان، ابزاری ارزشمند برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ است. با توجه به این‌که مصرف‌کنندگان، هر روز زمان بیشتری را با دستگاه‌های سیار کار می‌کنند، پس منطقی است که آنها را جذب کنیم. 

تبلیغ مبتنی بر مکان، برای کاربران دستگاه‌های سیار هدف، یک استراتژی بازاریابی هوشمندانه است. در ادامه چند دلیل اصلی برای این‌که چرا یک کسب و کار باید این استراتژی را به استراتژی‌های دیگرش اضافه کند را مطرح می‌کنیم:

تولید و سود بیشتر: وقتی مشتری در مشتاق‌ترین حالت برای خرید محصول یا خدمات‌تان هستند، کسب و کارتان را پیش‌رویشان قرار دهید. اگر صاحب یک چشمه‌ی آب گرم درمانی محلی هستید، مشتریان‌تان اهل همان شهر هستند. بنابراین، می‌توانید تبلیغات فیس‌بوکی درست کنید که محدود به مردمی با همان کدپستی باشند که احتمال رسیدن به مشتریان راغبِ بالقوه را افزایش می‌دهد.

سهولت در بخش‌بندی: بخش‌بندی به معنای گروه‌بندی مشتریان بر اساس علائق، فعالیت‌ها و صفات آنهاست. مکان، یک روش برای بخش‌بندی یک گروه و ایجاد یک پیام است که متناسب همان منطقه باشد و به این ترتیب پیام را با مصرف‌کننده مرتبط‌تر کند.

برگشت بهتر سرمایه: استراتژی‌های بازاریابی خوب، در مورد هوشمندانه و نه سخت‌تر کار کردن هستند. شما با هر نوع بازاریابی، یک ROI خوب می‌خواهید. جمع‌آوری، تحلیل و استفاده از داده‌های مکانی، به شما کمک می‌کنند تا مشارکت بیشتری در تبلیغات‌تان دریافت کرده و بازگشت هزینه‌هایی که صرف تبلیغ کرده‌اید را افزایش دهید.

بهینه‌سازی سئو محلی

سئو محلی، معمولا به ترافیک ارگانیک تولید شده از حساب Google My Business  تان اشاره دارد که مصرف‌کنندگانی را فهرست می‌کند که به‌دنبال کسب و کارهایی که محصول یا خدمتی خاص را ارائه می‌کنند، می گردند.

شما می‌توانید با ایجاد یک محتوای مختص به مکان بر روی وب‌سایت‌تان، سئو محلی را ارتقا داده و بازدید مشتریان‌تان را افزایش دهید و فهرست‌بندی Google My Business خود را بهینه‌سازی کنید. افزودن کلمات کلیدی مختص به مکان به محتوای سایت‌تان، کمک می‌کند تا سایت‌تان از سوی افرادی که محصول یا خدمت‌تان را در همان منطقه جستجو می‌کنند، پیدا شود.

استراتژی‌های بازاریابی در رسانه اجتماعی

پلتفرم‌های رسانه اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام و توئیتر ، به شما اجازه می‌دهند تا از تگ TAG مکان در پست‌هایتان استفاده کنید. از آنها برای آگاه کردن مردم نسبت به‌جایی‌که در آن هستید، استفاده کنید. بدین ترتیب وقتی کاربران به‌دنبال تصاویر بیشتر بر مبنای مکان هستند، این‌کار احتمال این‌که پست‌تان در نتایج موتور جستجو ظاهر شود را افزایش می‌دهد. هشتگ‌ها هم روش موثر دیگری برای پیوند دادن کسب و کارتان با منطقه‌ی محلی و کشف شدن از سوی افرادی‌ست که در آنجا زندگی می‌کنند.

تبلیغات کلیکی(PPC)

اگر از گزینه‌های بخش‌بندی و داده‌های مبتنی بر مکان در کمپین‌های PPC تان سود نبرده‌اید، فرصت بزرگی را از دست داده‌اید. هدف‌گیری مبتنی بر مکان، به شما اجازه می‌دهد تا مخاطبانی که به تبلیغات PPC شما دسترسی دارند را فیلتر کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا یک گروه خاص را بر مبنای مکان هدف‌گیری کرده و از کلیک‌های هدر رفته توسط افرادی خارج از منطقه هدف اجتناب کنید.

مشخص کردن مکان در بازاریابی

کسب و کارها باید مکان را در بازاریابی‌شان لحاظ کنند. یک استراتژی بازاریابی خوب به معنای رساندن پیام به افراد درست در زمان مناسب است. اگر نمی‌توانید مکان مخاطبین هدف‌تان را مشخص کنید، جلب توجه‌شان به برندتان، کار دشواری خواهد بود. افزایش ترافیک حضوری مشتریان به مغازه‌ی فیزیکی شما، پتانسل بالایی برایتان دارد و یافتن شما برای خرید آنلاین نیز پتانسیل بالایی برای آنها. این کار، بازاریابی‌تان را موثرتر کرده و کمپین‌تان را به گوش افراد درست می‌رساند. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا