تبریک! شما برای مصاحبه استخدام در آن آژانس معتبر بازاریابی دیجیتال انتخاب شده اید. دستپاچه شدید؟ واقعا چه کسی هیجان زده نمی شود؟ مدت ها بود که در باره ی کار کردن در دنیای هیجان انگیز بازاریابی دیجیتال رؤیا پردازی می کردید این شانس شماست تا خوتان را اثبات کنید، لازم نیست مضطرب شوید. در واقع این آخرین چیزی است که شما باید ذهن خود را پریشان کنید. پس یک نفس عمیق بکشید و آرام باشید. ما پشتیبان شما هستیم.

برای این که کار شما را راحت تر کنیم، گروهی از پرسش ها و پاسخ های کوتاه را گردآوری کرده ایم که به شما کمک می کند به راحتی از پس مصاحبه ی خود بربیایید. اما قبل از پرداختن به سوال ها، به چند نشانگر که شما را به سمت مسیر درست راهنمایی می کنند، اشاره می کنیم، آماده شروع هستید؟

شرح وظایف شغل را تحلیل کنید.

آژانس های دیجیتالی بیشماری اطراف شما وجود دارند. فقط گزینه ای را انتخاب کنید که با مهارت، شایستگی ها و علایق شما مطابقت می کند. شما باید نیازمندی های نقش خود در آژانس بازاریابی دیجیتال را درک کنید. این که پژوهش خود را پیشاپیش انجام دهید، برای مصاحبه، شما را در جایگاه بهتری قرار خواهد داد. از همه مهم تر اینکه، شما می خواهید خود را به عنوان شرکت کننده ای قوی ای جلوه دهید.

در رابطه با سازمانی که می خواهید برای آن کار کنید، اطلاعات جمع آوری کنید.

بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که بدون داشتن اطلاعات کافی درباره ی کارفرمایان بالقوه ی خود، با مصاحبه گر روبرو شوید. شروع به گشتن در وب سایت آن ها کنید و به دنبال این موارد بگردید:

–  نوع سازمان آن ها

–  مخاطب آن ها

– اهداف، ارزش ها و موفقیت های آن ها

– ابزار ها و راهبرد های فعلی بازاریابی آن ها

سوال هایی که باید انتظار داشته باشیم در یک مصاحبه ی بازاریابی پرسیده شوند.

اغلب مصاحبه ها با طرح چند سوال کلی شروع می شوند که به کارفرمایان اجازه می دهند بیشتر درباره ی شرکت کننده بدانند. در این لحظه، معمولا نحوه واکنش نشان دادن شما و زبان بدنتان، مهم تر از پاسخ هایتان است. آماده این باشید که با صداقت و اعتماد به نفس، به سوالات مطرح شده پاسخ دهید.

– از خودتان برای ما بگویید.

–  چه چیزی شما را به گرفتن این شغل ترغیب می کند؟

–  چرا می خواهید برای سازمان ما کار کنید؟

–  چرا تصمیم دارید شغل فعلی خود را رها کنید؟

–  بزرگ ترین نقاط قوت و ضعف شما کدام اند؟

سپس سؤالات مربوط دقیق مربوط به تجربه خود و بهترین روشهای صنعت را مطرح کنید. اطلاع از پاسخ های صحیح می تواند شانس شما را برای تأمین شغل به طور چشمگیری بهبود بخشد.

 اما برای موفق شدن باید قبل از مصاحبه بازاریابی دیجیتال، درک مشخصی از مبانی بازاریابی دیجیتال و مؤلفه های آن داشته باشید. منابع بی شماری از بازاریابی دیجیتال وجود دارند که می توانید از آنها برای آماده سازی خود استفاده کنید.

از سؤالات مصاحبه بازاریابی دیجیتال استفاده کنید. آنها مقدار قابل توجهی اطلاعات جامع را ارائه می دهند که دربر گیرنده تمام اصول و مبانی است.

در اینجا چند سؤال متداول ارائه شده اند.

پرسش 1. برخی از جنبه های ضروری بازاریابی دیجیتال را نام ببرید.

– بهینه سازی موتور جستجو (سئو)

–  بازاریابی موتور جستجو (SEM)

–  بازاریابی شبکه های اجتماعی

– بازاریابی تجارت الکترونیک

–  بازاریابی ایمیلی

–  بازاریابی محتوا

پرسش 2. برند سازی را از بازاریابی مستقیم تفکیک کنید.

برند سازی و بازاریابی مستقیم، هر دو راهبرد های موثر در بازاریابی دیجیتال هستند. تفاوت این دو در مدت زمان مصرفی و نحوه ی ارتباط گرفتن با مشتریان است.

برند سازی یک فرآیند پایدار و بلند مدت است که در آن آگاه سازی نسبت به یک برند به تدریج صورت می گیرد. این فرآیند شامل ایجاد یک نام، لوگو، طرح و …. می شود که برند مورد نظر را مشخص می کند. از طرف دیگر، بازاریابی مستقیم به کسب و کارها این اجازه را می دهد که از طریق ایمیل، نشریات آموزشی، کاتالوگ ها، آگهی ها و… به صورت مستقیم به مشتریان بالقوه دسترسی پیدا کنند.

پرسش 3. قیف فروش و اهمیت آن را در بازاریابی دیجیتال توصیف کنید.

لازم است که مشتریان بالقوه از طریق مجموعه ای از رویداد ها و اعمال راهنمایی شوند تا شرکت به نتیجه ای سود بخش دست پیدا کند. قیف فروش یک مدل ضروری در بازاریابی دیجیتال است که چگونگی هدف قرار دادن مشتری در هر کدام از مراحل فرآیند خرید را شرح می دهد.

مرحله ی آگاهی

این فرآیند با ایجاد آگاهی، به عنوان برترین و گسترده ترین بخش قیف، آغاز می شود. تلاش ها به مدد موارد ذیل، متمرکز است بر روی معرفی برند به مصرف کنندگان:

– پست های وبلاگ

– پست های شبکه های اجتماعی

– ویدئو های یوتیوب

–  پادکست ها

– آگهی های تبلیغاتی

مرحله ی ارزیابی

قسمت میانی قیف به اشخاصی رسیدگی می کند که برند و محصولات آن را می شناسند اما مطمئن نیستند که پاسخگوی نیازهایشان باشد. این مرحله شامل موارد زیر است:

– صفحات فروش

–  وبینار ها

– آزمون ها

–  راهنما ها و کتاب های الکترونیکی قابل دانلود

مرحله ی تبدیل

مرحله ی آخر شامل متقاعد کردن مصرف کنندگان برای تبدیل شدن به مشتریان واقعی است. پس در قسمت پایینی(و باریک ترین بخش) قیف، شما  موارد زیر را به کار می گیرید:

–  نمونه محصول

– صفحات فروش

–  نمودار های مقایسه ای

– گزارش ها و شهادت های مشتریان

–  پیشنهاد های ویژه

پرسش 4. بازاریابی داخلی و خارجی را توضیح دهید. به نظر شما کدام یک موثرتر است؟

بازاریابی داخلی مستلزم جذب مشتری و تبدیل آنها به مشتری راغب از طریق کانال های بازاریابی مختلف است. اینها عبارتند از سئو، بازاریابی محتوا، کمپین های رسانه های اجتماعی، خبرنامه های الکترونیکی، ویدئوها، وبینارها و غیره. بازاریابی خارجی مستلزم دسترسی به مخاطبان هدف از طریق تبلیغات، تماس های تبلیغاتی (اولین تماس با مشتری)، ایمیل ها و غیره است.

غالباً مصاحبه کنندگان برای تعیین میزان شناخت شما درباره مؤلفه های مختلف بازاریابی دیجیتال، نظرخواهی کنند. به طور خلاصه در مورد اهمیت هر دو برای یک استراتژی جامع بحث کنید.

پرسش 5. روشهای افزایش بازدید وب سایت کدامند؟

برخی از موثر ترین راه های افزایش بازدید (ترافیک) عبارت اند از:

– فعالیت های بهینه سازی موتور جستجو (سئو)

– بازاریابی محتوا

– نوشتن عناوین جذاب

– هدف قرار دادن کلید واژه های طولانی

– جستجوی پرداخت شده

– تبلیغات شبکه های اجتماعی

– وبلاگ نویسی مهمان

– جستجوی ترافیک (بازدید) ارجاعی

– به کار بردن الگوی ریز داده ها

– پیوند داخلی

– بازاریابی ایمیلی

پرسش 6. رویکرد شما نسبت به بهینه سازی موتور جستجو (سئو) چیست؟

چون ترافیک جستجوی طبیعی بخشی حیاتی از موفقیت کمپین های بازاریابی دیجیتال است، پس انتظار این را داشته باشید که در یک مصاحبه ی بازاریابی دیجیتال از این موضوع سوالاتی پرسیده شود. اما چون بهینه سازی موتور جستجو(سئو) جنبه های متنوعی را در بر می گیرد، مفاهیم اصلی را خلاصه کنید و نکات ضروری را پررنگ تر جلوه دهید. مانند:

– جستجوی کلید واژه ها: این کار لازمه ی تولید محتوای سئوی مرتبط و درجه یک است. ابزاری را که از آن ها استفاده کردید ذکر کنید، مانند  ubersuggest, moz,ashrefو غیره.

– تجزیه و تحلیل ترافیک (بازدید) وب: توضیح دهید که ابزار های تحلیلی لزوماً چگونه باید موفقیت کمپین های بازاریابی را تجزیه و تحلیل کنند. شما می توانید داده ها را بر اساس اعداد و ارقام متعددی از قبیل ترافیک (بازدید) وب سایت، ویژگی های جمعیت شناسی، تبدیل ها و غیره به منظور ارزیابی شیوه ها و روندهای سئو محاسبه کنید.

–  استراتژی رتبه بندی: جنبه های دیگر سئو مانند سرعت بارگذاری، تصاویر، امنیت، موبایل دوستی و … بر روی رتبه بندی ها اثر می گذارند. تدبیر کردن روشی جامع که بتواند رتبه سایت را بهبود ببخشد، نیازمند ایجاد کردن محتوای سئو و در کنار آن، ساختاری بی عیب و نقص برای سایت است.

پرسش 7. کلید واژه ها در کدام زمینه های مهم می توانند مورد استفاده قرار گیرند، تا رتبه سایت را بهبود بخشند؟

کلید واژه ها ماهیت سئو را تشکیل می دهند. آن ها می توانند در موقعیت های گوناگونی همچون موارد زیر، مورد استفاده قرار گیرند:

– آدرس وبسایت

– عنوان وبسایت

– متا تگ

– محتوای صفحات وب

– عنوان H1

– محتوای متنی

– تگ Alt تصویر

پرسش 8. شما معتقدید کدام شکل از بازاریابی دیجیتال بهتر است: بهینه سازی موتور جستجو(سئو) یا PPC؟ 

PPC  و سئو، هر دو، ارزش بالایی دارند. هر چند، این مسئله بستگی دارد به احتیاجات آن کسب و کار و بودجه آن دارد. بازاریابی  PPC برای نمایش دادن تبلیغات نیاز به پول دارد، در حالی که سئو رایگان است. این یک راه برای رسیدن به رتبه بالاتر سازمانی است. علاوه بر این، سئو مجموعه ای از شیوه های بسیار مهم است که به صفحات وب این امکان را می دهد که به راحتی جستجو، اسکن، نمایه، و بازیابی و غیره شوند.

پرسش 9. به نظر شما روش آرمانی برای یک کمپین  ppc چیست؟

– افزایش دسترسی به وسیله ی افزودن کلید واژه های ppc بیشتر

– تقسیم کردن تبلیغات به بخش های کوچک تر، برای دستیابی به نرخ کلیک بیشتر (CTR)

– شناسایی واژگان کلیدی غیر ضروری

– جایگزین کردن کلید واژه های بلا استفاده

– بهینه سازی صفحات فرود (مقصد) برای همسویی با سؤالات جستجو

پرسش 10. مشخص کنید کدام kpl ها اهمیت دارند و شما دنبالشان می کنید.

هر کمپین بازاریابی دیجیتال موفقی نیازمند یک سری استاندارد ها است تا تضمین کند به درستی کار می کند. این استاندارد ها و معیار ها می توانند به صورت هفتگی، ماهانه، یا هر سه ماه یک بار اندازه گیری شوند. برخی  kpi های مهم عبارت اند از:

– ROI کل

– نرخ های تبدیل صفحه فرود (مقصد)

– CTR ایمیل

– ترافیک حاصل از جستجوی طبیعی، موبایل، رسانه های اجتماعی

– هزینه برای مشتری راغب

– ارزش طول عمر مشتری

پرسش 11. چگونه مشتریان را تشویق می کنید نظر خود را اظهار کنند و چگونه از بازخورد مشتری بهره می گیرید؟

تست الف / ب روشی استاندارد برای آزمون هر کمپین بازاریابی دیجیتال است. بعلاوه، این کار به تشخیص این که کدام روش و تاکتیک بهترین نتایج را به ارمغان می آورد، کمک می کند. اما بازخورد مستقیمی که از مشتریان می گیریم، یکی از بهترین راه ها برای سنجیدن این ست که برند شما چقدر با جامعه ی هدف خود همراه شده است.

– جویای نظرات مشتریان شوید.

– با منتقدان صحبت کنید.

– مشوق هایی را پیشنهاد دهید.

– فرصت هایی را برای گپ زدن به صورت لایو(زنده و مستقیم) فراهم آورید.

– در قله ی شبکه های اجتماعی بمانید.

– یک مسابقه را میزبانی کنید.

پرسش 12. چند مورد از ابزار های کاربردی بازاریابی دیجیتال را که با آن ها آشنایی دارد، فهرست کنید.

با ابزار های مرکزی و استاندارد صنعت، آشنا شوید. اما شاید قادر باشید تشخیص دهید آژانش از چه نرم افزار ها و پلتفرم های بازاریابی استفاده می کند.این که تجربه استفاده از این ابزار ها را داشته باشید، یک امتیاز برای شما محسوب خواهد شد. ابزار های رایج بازاریابی دیجیتال عبارت اند از:

Hootsuite

Ubersuggest

Google Keyword Planner

Google Analytics

Moz

Kissmetrics

SEMrush

Ahrefs

Buzzsumo

MailChimp

Unbounce

پرسش 13. شما به کدام زمینه های بازاریابی دیجیتال علاقه مندید؟

اگرچه شبکه های اجتماعی، سئو، ایمیل، جستجوی پرداخت شده، و بازاریابی محتوا جنبه های معدودی از بازاریابی دیجیتال هستند، یک میدان کاملا متفاوت از پژوهش و تجزیه و تحلیل ها وجود دارد. اگر شما در زمینه ی خاصی به تخصص رسیده اید، مصاحبه ی بازاریابی دیجیتال زمان مناسبی برای این است که خودتان را نشان دهید.

پرسش 14. آیا شما هیچ دوره کارآموزی حرفه ای در زمینه بازاریابی دیجیتال گذرانده اید؟

82 درصد بازاریاب ها در طول کار، آموزش می بینند.اما مجموعه ی مدارک بازاریابی دیجیتال شما می تواند شما را از دیگر متقاضیان متمایز کند و باعث شود برتر از بقیه به نظر برسید. مدارک آموزشگاهی هم به اندازه ی آشنایی شما با چگونگی به کار بردن مهارت ها و استعداد هایتان، وزنه ی سنگینی برای شما محسوب می شوند و در بازاریابی دیجیتال حائز اهمیت اند.

پرسش 15. آیا شما مهارت های اضافی دیگری دارید که مرتبط با شغل مورد نظرتان باشد؟

هر چیزی و همه ی چیز هایی که باعث می شوند شما از دیگر متقاضیان برتر به نظر برسید، کاربردی هستند، خواه شامل مهارت های رهبری باشد، یا تسلط بر زبانی دیگر، یا خلاقیت، یا طراحی، یا مهارت های نگارش سلیس، یا تجربه به عنوان یک عکاس فریلنسر و…

تصور کنید در حال سامان دادن مهارت های فعلی خود، متناسب با ویژگی های شغل مورد نظرتان، هستید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *