جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پرسش ها و پاسخ های مصاحبه بازاریابی دیجیتال برتر

دیجیتال مارکتینگ یکی از شاخه‌های درحال‌رشد در کسب‌وکار آنلاین در دنیا محسوب می‌شود و به همین دلیل داشتن آمادگی کامل در مصاحبه بازاریابی دیجیتال از اهمیت بسیاری برخوردار است. انتظار می‌رود در سال‌های آینده این نوع کسب‌وکار بر بازار تسلط بسیاری پیدا کند و به این طریق فرصت‌های شغلی فراوانی در بازار دیجیتال مارکتینگ ایجاد شود.

برای بالابردن اعتمادبه‌نفس شما و اینکه خود را برای یک مصاحبه خوب آماده کنید لیستی از سوالات دیجیتال مارکتینگ که در مصاحبه دیجیتال مارکتینگ پرسیده می‌شود را تهیه کرده‌ایم که هم برای تازه‌کارها مناسب است و هم برای افرادی که دارای سابقه در این زمینه هستند. برای آشنایی با پرسش های مصاحبه بازاریابی تا انتهای این مقاله از وب‌سایت دکتر علی ناصرحجتی همراه ما باشید.

سوالات مصاحبه بازاریابی دیجیتال

به‌طورکلی هیچ قالب استانداردی برای سوالات مصاحبه بازاریابی دیجیتال مارکتینگ وجود ندارد. در واقع این فرایند بسته به شرکت و مصاحبه‌کننده متفاوت خواهد بود. کارفرمایان این عرصه برای اینکه ببینند آیا شما مناسب این نقش هستید، با پرسیدن برخی سوالات دیجیتال مارکتینگ، دانش دیجیتال مارکتینگ و مهارت‌های فنی شما را آزمایش می‌کنند.

همچنین می‌توانید انتظار داشته باشید که از شما سؤالات شخصی و رفتاری نیز پرسیده شود. سؤالاتی که عادات کاری، تجربه و شخصیت رفتاری شما را آشکار می‌کنند. برای آمادگی در مصاحبه بازاریابی دیجیتال باید شرکت، نقش و الزامات آن شرکت را درک کنید و بتوانید ارزشی را که می‌توانید به‌عنوان یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ به کسب‌وکار آن‌ها اضافه کنید را توضیح دهید.

لیست سوالات مصاحبه کارشناس دیجیتال مارکتینگ

همان‌طور که در بالا بیان شد سوالات دیجیتال مارکتینگ که ممکن است برای استخدام در این حوزه از شما پرسیده شود در دسته‌بندی‌های متفاوتی است. در یک دسته‌بندی کلی سوالات فرایند مصاحبه بازاریابی دیجیتال به دودسته سوالات فنی و سوالات شخصی دسته‌بندی می‌شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

1. مهارت ‌های فنی

سوالات دیجیتال مارکتینگ در خصوص مهارت‌های فنی، توانایی شما را در اجرای استراتژی‌ها و ابزارهای اساسی مورد آزمایش قرار می‌دهند. برای پاسخ به این قبیل سؤالات در مصاحبه بازاریابی دیجیتال می‌توانید به پروژه‌ها و نتایج دیجیتال مارکتینگ گذشته خود مراجعه نمایید. به‌خاطر داشته باشید که تفکر و روند کار خود را به‌وضوح بیان کنید. چند نمونه از سؤالات فنی استراتژی دیجیتال مارکتینگ شامل موارد زیر است:

 • روش معمول شما برای استراتژی سئو چیست؟
 • از چه ابزارهای دیجیتال مارکتینگ تا کنون استفاده کرده‌اید؟
 • کمپین‌های دیجیتال مارکتینگی را که از ابتدا تا انتها روی آن کار کرده‌اید، شرح دهید. چه رویکردهایی را در پیش گرفتید، با چه چالش‌هایی روبه‌رو بودید و چگونه موفق شدید؟
 • به نظر شما بزرگ‌ترین چالش در دیجیتال مارکتینگ چیست؟
 • توضیح دهید که چگونه متوجه می‌شوید یک کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق نیست.
 • به نظر شما کدام یک از بسترهای رسانه اجتماعی برای نام تجاری ما مناسب‌تر است؟
 • چگونه می‌توانید بلافاصله ترافیک سایت ما را افزایش دهید؟

2. سوالات شخصی

همان‌طور که می‌دانید کارفرمایان نه‌تنها به دنبال یک کارشناس با مدارک و سوابق کار عالی هستند؛ بلکه شخصیت و سبک‌کاری فرد مصاحبه‌شونده به‌عنوان همکار نیز برای آن‌ها در اولویت قرار دارد. مدیر دیجیتال مارکتینگ یا کارفرمایان برای آشنایی بیشتر با شما ممکن است سوالات شخصی زیر را در فرایند مصاحبه بازاریابی دیجیتال از شما بپرسند:

 • بزرگ‌ترین دستاورد شما چیست؟
 • بزرگ‌ترین نقاط قوت شما چیست؟
 • بزرگ‌ترین نقاط ضعف شما چیست؟
 • در چه محیط تیمی‌ای پیشرفت می‌کنید؟
 • به نظر شما بهترین روش مدیریت چه روشی است؟
 • چرا می‌خواهید برای شرکت ما کار کنید؟
 • چرا شرکت ما باید شما را استخدام کند؟
 • در پنج سال آینده خود را کجا تصور می‌کنید؟

تعداد سؤالات لازم برای مصاحبه استخدام دیجیتال مارکتینگ

تعداد سوالات دیجیتال مارکتینگ که برای مصاحبه بازاریابی دیجیتال لازم است پرسیده شود بستگی به نوع مصاحبه شما دارد. درصورتی‌که مصاحبه اینترنتی باشد بی‌شک زمان کمتری برای مصاحبه صرف خواهد شد و قطعاً انتظار سوالات کمتری نسبت به مصاحبه حضوری وجود دارد. اصولاً در مصاحبه‌های اینترنتی پنج سؤال اساسی پرسیده می‌شود. در خصوص مصاحبه حضوری نمی‌توان تعداد مشخصی را بیان کرد؛ چرا که زمان مصاحبه طولانی‌تر است و ممکن است در دقایق پایانی مصاحبه سؤالات بیشتری پرسیده شود. در ادامه به برخی ازاین‌قبیل سؤالات که ممکن است در فرایند مصاحبه بازاریابی دیجیتال پرسیده شود اشاره شده است.

بیشتر بخوانید: تریک های جذاب بازاریابی

1. از نظر شما دیجیتال مارکتینگ چیست و چرا علاقمند به ادامه فعالیت در این زمینه کاری هستید؟

برای جواب به سؤالاتی ازاین‌دست بهتر است در مورد شرکتی که به آن مراجعه کرده‌اید صادق و هیجان‌زده باشید. در این قبیل موارد باید دلایل علاقه‌تان به دیجیتال مارکتینگ و چالش‌هایی که منتظر مواجه‌شدن با آن‌ها هستید را بیان کنید. برای مثال به پاسخ‌های زیر دقت کنید:

 • من علاقه‌مند به بازاریابی و فناوری هستم و دیجیتال مارکتینگ به من این امکان را می‌دهد که در هر دو زمینه به‌صورت هم‌زمان فعالیت کنم.
 • در حال حاضر دیجیتال مارکتینگ یکی از تخصص‌های موردتوجه است و آینده روشنی دارد. باتوجه‌به اینکه فردی بلندپرواز هستم و همیشه علاقه دارم در زمینه کاری پیشرفت کنم و حرفه‌ای‌تر شوم به دنبال فعالیت در دیجیتال مارکتینگ هستم.
 • دیجیتال مارکتینگ تخصصی است که به‌سرعت در حال پیشرفت است و من می‌خواهم شغلی داشته باشم که به‌سرعت تغییر کند.

2. فرایند مصاحبه بازاریابی دیجیتال؛ دیجیتال مارکتینگ را چگونه طبقه بندی می‌ کنید؟

برای پاسخ به سوالات دیجیتال مارکتینگ بهتر است مطالب مرتبط با دیجیتال مارکتینگ را بخوانید و ببینید منابع معتبر این حوزه (وب‌سایت‌هایی مانند HubSpot) دیجیتال مارکتینگ را به چند دسته تقسیم کرده‌اند و چطور آن را تحلیل و تفسیر می‌کنند. در واقع با انجام این کار قطعاً می‌توانید در فرایند مصاحبه بازاریابی دیجیتال موفق شوید.

3. کارآمدترین و مفیدترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

درصورتی‌که مبتدی هستید؛ اما دوره دیجیتال مارکتینگ را گذرانده‌اید برخی از ابزارهای رایج مانند Keyword Planner،Search Console ، Google Analytics و غیره را می‌شناسید. توجه داشته باشید که این سؤال برای مصاحبه بازاریابی دیجیتال پیشرفته نیز پرسیده می‌شود و خوب است که نسبت به برخی از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ که توسط متخصصان این صنعت استفاده می‌شود، آگاهی داشته باشید.

4. چرا فکر می‌کنید بازاریابی آنلاین در مقایسه با بازاریابی آفلاین برای شرکت ما سودمندتر خواهد بود؟

لازم است بدانید که این یکی از رایج‌ترین سوالات دیجیتال مارکتینگ است که از مبتدیانی که مشتاق ورود به دنیای بازاریابی اینترنتی هستند پرسیده می‌شود. در واقع پاسخ به این سؤال می‌تواند شخصی باشد و شما می‌توانید دلایل و ترجیحات خود را برای پاسخ به این سؤال داشته باشید. بااین‌وجود ما چند پاسخ برای شما آماده کرده‌ایم:

 • در مورد تغییر و تحولات مداوم تکنولوژیکی صحبت کنید.
 • در خصوص اینکه چگونه سیستم‌عامل‌های بازاریابی آنلاین روش‌های بسیار مناسبی برای دسترسی به مخاطبان بیشتر است صحبت کنید.
 • بازاریابی آنلاین تجزیه‌وتحلیل سریع وظایف انجام شده، میزان هزینه و نرخ بازگشت سرمایه را ارائه می‌دهد. دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا کسب‌وکار مشتریان را سریع‌تر و بهتر توسعه دهید.
 • دیجیتال مارکتینگ توسط کسب‌وکارهای کوچک و متوسط نیز استفاده می‌شود؛ بنابراین فرصت‌های شغلی زیادی برای این تخصص وجود دارد.

5. آیا معتقدید که دیجیتال مارکتینگ محدودیت‌ها یا چالش‌هایی دارد و چگونه می‌توانید بر آن‌ها غلبه کنید؟

برای پاسخ به این سؤال می‌توانید در این باره صحبت کنید که در حال حاضر رایج‌ترین نوع بازاریابی دیجیتال مارکتینگ است؛ اما بازاریابی سنتی نیز به دلایلی موفقیت‌آمیز بوده و برای نسل‌های قبلی جذاب و کاربردی بوده است؛ اما باید با تکنولوژی عصر حاضر همگام شد و از ابزارهای ویژه‌ای که وجود دارند برای رفع چالش‌های دیجیتال مارکتینگ استفاده نمود.

بیشتر بخوانید: گام‌های اصلی برای پیاده‌سازی ارتباطات بازاریابی یکپارچه در سازمان‌های بزرگ

6. تفاوت بین دیجیتال مارکتینگ و برندسازی چیست؟

برای پاسخ‌دادن به این قبیل سوالات دیجیتال مارکتینگ باید تمامی نکات را واضح بیان کنید و از هرگونه پاسخی که ایجاد همپوشانی می‌کند جلوگیری کنید. به‌عنوان‌مثال برای موفقیت در مصاحبه بازاریابی دیجیتال به این موارد اشاره کنید:

 • دیجیتال مارکتینگ پیام مشخص و موردنظر یک کسب‌وکار خاص را به مخاطبان هدف منتقل می‌کند.
 • برندسازی تبلیغات کلی یک برند خاص (آنچه که نمایانگر شرکت باشد) برای جذب مخاطبان بیشتر است.

7. سوالات مصاحبه بازاریابی دیجیتال؛ استراتژی شما برای بهبود تجارت فعلی ما از طریق دیجیتال مارکتینگ چیست؟

برای پاسخ به این قبیل سؤالات به شما توصیه می‌کنیم از قبل در مورد کسب‌وکار موردنظر اطلاعات مفید کسب کنید و آن‌ها را به‌خوبی بشناسید. همچنین سعی کنید رقبای شرکت موردنظر را پیدا کرده و آن‌ها تجزیه‌وتحلیل نمایید. علاوه بر این، نقاط قوت شرکت مصاحبه‌کننده را شناسایی کنید و از آن‌ها یک فهرست تهیه نمایید. برای موفقیت در مصاحبه بازاریابی دیجیتال استراتژی‌های موردنظر را بر اساس اطلاعات قبلی تهیه کنید و برای مصاحبه‌کننده توضیح دهید. تلاش کنید از استراتژی‌هایی رونمایی کنید که خلاقیت شما را نیز به چالش بکشند و مصاحبه‌کننده را تحت‌تأثیر قرار دهند.

8. توضیح دهید سئو چیست؟

بدون شک برای موفقیت در مصاحبه بازاریابی دیجیتال داشتن اطلاعاتی در خصوص سئو، خدمات سئو سایت و اهمیت آن لازم است. سئو مهم‌ترین ابزار کار یک دیجیتال مارکتر است؛ فلذا باید آن را به‌خوبی درک کرده باشید.

بیشتر بخوانید: SOM و SOV در بازاریابی

9. چرا رسانه ‌های اجتماعی برای یک کسب و کار مهم هستند و به نظر شما موفق ‌ترین شبکه‌های اجتماعی کدامند؟

پاسخ به این سؤال ساده است؛ چرا که شرکت‌ها از اهمیت بازاریابی رسانه‌های اجتماعی آگاه هستند؛ بنابراین، برای پاسخ به سوالات دیجیتال مارکتینگ دراین‌خصوص تنها کافی است که از مرتبط‌ترین رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نام ببرید که با زمینه فعالیت شرکت مصاحبه‌کننده مرتبط است و به آن‌ها در رسیدن به اهداف و افزایش مخاطبان کمک می‌کند.

10. چه کمپین موفقی در رسانه‌ های اجتماعی اجرا کرده‌اید؟

لازم است بدانید که به‌عنوان یک متخصص رسانه‌های اجتماعی، شما مسئول برنامه‌ریزی و اجرای کمپین‌ها خواهید بود؛ بنابراین باید اطلاعاتی در مورد کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی که مدیریت کرده‌اید و نوع رویکردتان ارائه دهید. مصاحبه‌شونده‌های باهوش برای موفقیت در فرایند مصاحبه بازاریابی دیجیتال باید بتوانند مسائلی را که تجربه کرده‌اند و نحوه برخورد با آن‌ها را با بیانی شفاف شرح دهند. در واقع باید نوع رویکرد، اهداف پیگیری شده و روش‌های دستیابی به اهداف را توضیح دهید و در نهایت نتایج به‌دست‌آمده را شرح دهید.

11. در ۵ سال آینده خود را کجا می‌بینید؟ (با توجه به حرفه دیجیتال مارکتینگ)

برای موفقیت در مصاحبه بازاریابی دیجیتال مصاحبه‌کننده را متقاعد کنید که به دیجیتال مارکتینگ متعهد هستید و به این زمینه کاری علاقه دارید. همچنین باید اثبات کنید که چشم‌انداز بلند مدتی برای آن دارید و مهم‌تر از همه، مشتاق یادگیری بیشتر هستید. فراموش نکنید که این سوالات را با اعتمادبه‌نفس کامل و خلاقیت پاسخ دهید.

توجه داشته باشید که این‌ها تنها بخشی از سوالات دیجیتال مارکتینگ است که در یک جلسه مصاحبه استخدام ممکن است با آن مواجه شوید. در واقع بسته به این که کارفرمایی که برای آن آزمون می‌دهید در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کند و چه درکی از دیجیتال مارکتینگ دارد، سؤالات می‌تواند متفاوت باشد. به‌عنوان‌مثال اگر برای یک آژانس بازاریابی مصاحبه می‌شوید، کار سخت‌تری را در پیش دارید؛ زیرا مدیر یک آژانس بازاریابی دیجیتال زیروبم این حرفه را از بر است و خوب می‌داند که کارشناس دیجیتال مارکتینگ باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت برای این‌که به بهترین شکل برای مصاحبه بازاریابی دیجیتال آماده باشید در وهله‌ اول باید تجربه و تخصص کافی را در این زمینه داشته باشید. در واقع با مطالعه منابع معتبر این حوزه می‌توانید دانش و اعتماد به نفستان را افزایش دهید و به‌راحتی به سوالات دیجیتال مارکتینگ پاسخ دهید. وب‌سایت علی ناصر حجتی موثق‌ترین منبع فارسی‌زبان برای شما است تا بر اساس آن آموزش سئو مبتدی را پشت سر بگذارید و به‌روزترین مباحث و پرسش های مصاحبه بازاریابی دیجیتال مارکتینگ را یاد بگیرید. همچنین آقای دکتر علی ناصرحجتی از مشاوران برجسته در زمینه بازاریابی، مشاوره مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ، مشاوره برندینگ و دیجیتال برندینگ و… است که می‌توانید راهنمایی‌های لازم را از طریق مشاوره رایگان دریافت کنید.

منظور از موقعیت شغلی کارشناس فروش فنی چیست؟

یک کارشناس فروش فنی باید مهارت‌ها و تجربیات فروش خود را با دانش فنی‌اش در مورد محصول ترکیب کند.

چطور برای مصاحبه استخدام کارشناس فروش آماده شویم؟

با جمع‌آوری اطلاعات کافی درباره محصولات شرکت شروع کنید. تبلیغاتشان را مرور کنید و نگاهی به مقالات و پست‌هایشان در اینترنت بیندازید. تا جایی که می‌توانید درباره رقبا، بازار هدف، ویژگی‌های اصلی مشتریان و مسئولان ارشد شرکت اطلاعات کسب کنید.

تجربه شما از کمپین‌های بازاریابی مشترک چیست؟

در بازاریابی اشتراکی هر دو شرکت محصول و یا خدمات و محتوا را ارتقا می‌دهند و نتیجه را  با یکدیگر تقسیم می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا