تمایل به خریدن چیزها تنها با چند کلیک، از بخش “کسب و کار به مشتریان”(B2C) به بخش “کسب و کار به کسب و کار” “B2B” گسترش یافته است. علاقه مردم به ثبت سفارش بصورت آنلاین در حال افزایش است که این موضوع، برای پلتفرم های تجارت الکترونیک مطلوب است. این قضیه چیز جدیدی نیست. فروشگاه های آنلاین، مدت طولانی ست که پا به عرضه گذاشته اند هرچند این فروشگاه ها علاوه بر خدمت رسانی مستقیم به مشتریان، فعالیت خود را به بخش B2B نیز گسترش داده اند.

تنها در ایالات متحده آمریکا، تجارت الکترونیک، 10% خرده فروشی را تشکیل می دهد.پیش بینی می شود که این عدد سالانه تقریبا 15% افزایش داشته باشد.چنین پلتفرم هایی علاوه بر تامین نیاز سایر کسب و کار ها،مزایای بی شماری نیز دارند.بنابراین بدون حاشیه رفتن، مستقیما به سراغ مزایای سرمایه گذاری در پلتفرم تجارت الکترونیک B2B در سال 2021 می رویم:

1.ارشد تجارت الکترونیک B2B در شرف وقوع است .

مخارج  تجارت الکترونیک B2B، رشد شدیدی داشته است.برای تامین این نیازها، سرمایه گذاری در پلتفرم های کسب و کار به کسب و کار، بوجود آمده است.در واقع سرعت افزایش آن، دو برابر مخارج بازار تجارت الکترونیک B2C است.همچنین یک بررسی نشان داده که 85% شرکت های B2B دریافته اند که تجارت الکترونیک، یک جریان درآمد قطعیست که آنها هنوز بطور کامل به آن نپرداخته اند. بر طبق اطلاعات سایت Shopify، “خریداران کنونی B2B، تکامل پیدا کرده اند،آنها به جای استفاده از منابع سنتی مانند فروشندگان و نمایندگان فروش،به فروش آنلاین روی آورده اند.” بنابراین سرمایه گذاری در پلتفرم های تجارت دیجیتال، توجیه منطقی دارد.

2. ادعا می کنند که ارزش سفارش قابل توجهی دارد.

پلتفرم های تجارت الکترونیک دیجیتال، نرخ های تبدیل و ارزش های سفارش بالایی را به نمایش می گذارند. سفارش هایی که بر روی چنین پلتفرم هایی داده می شوند، ماهیتی حجیم و بزرگ دارند. این یکی از دلایل اصلی آن است که چرا بازار دیجیتال B2B، بیشتر از بازار B2C رشد داشته است. بعلاوه،خریداران B2B، در سفارشات خرید، سریعتر  عمل می کنند. میانگین ارزش سفارش چنین معامله ای، تقریبا 491 دلار است.در مقایسه، میانگین ارزش سفارشB2C، 147دلار است.مهمترین از تمام اینها، وجود الگوهای خرید با نرخ تبدیل بالاست و این خود دلیل دیگری ست که چرا سال آینده باید پلتفرم تجارت الکترونیک داشته باشید.

3. پلتفرم تجارت الکترونیک B2B، نیازهای مربوط به شخصیت های در حال تغییر خریداران را، تامین می کند.

پورتفوی خریداران کسب و کار، شدیدا در حال تغییر است. بازاریابی های نسل هزاره ( Millennials : به متولدین بین سال های 1980 تا 2000 اطلاق می شود ) بطور فزاینده ای در حال ورود به بخش B2B هستند.درنتیجه چنین خریدارانی، خرید آنلاین را ترجیح می دهند.گوگل در سال 2015  به این تغییر در خریداران اشاره کرده بود.گوگل ذکر کرده بود که تقریبا نیمی از خریداران B2B، از نسل هزاره هستند.یافته های بدست آمده از مطالعه Heinz  و  SnapApp، درک مان را از این قضیه گسترش می دهد.

این مطالعه اظهار می کند که برخلاف قشر سالخورده یا نسل ایکس (  Generation X :نسلی می‌گویند که بعد از اتمام انفجار جمعیت پس از جنگ جهانی دوم و قبل از نسل ایگرگ زاده شده‌اند )، خریداران نسل هزاره تمایل دارند تا تصمیمات خرید مستقل بگیرند.آنها در مورد خریدشان تحقیق می کنند و به حرف های هم سن و سالان شان، بیشتر از فروشنده اعتماد دارند و اینکه، آنها انتظار تجربه  ای شخصی شده را از  کانال های دیجیتال دارند در صورتی که خریداران نسل ایکس همان انتظار را از نمایندگان فروش دارند.

4. یک فروشگاه با تجارت الکترونیک B2B، خدمت تان به مشتری را ارتقا می بخشد.

در یک صحنه متداول از صنعت بازرگانی، نمایندگی خدمات مشتری(CSR)، در دسترس بودن محصول را در سیستم ERP جستجو کرده، سفارش را ثبت کرده و بعلاوه از طریق سیستم، به سایر خدمات مشتری نیز کمک می کند. متاسفانه سیستم ERP، یک واسط کاربرپسند را ارائه نمی کند.هرچند CSRها(مسئولیت اجتماعی شرکتی) با پلتفرم تجارت الکترونیک، می توانند خدمات کارآمدی را با پلتفرمی سهل الاستفاده فراهم کنند.

فراموش نکنید که یک CSR شاد، تجربه بهتری را در مشتری ایجاد  میکند که به معنی تبدیل شدن به یک کسب و کار تغییردهنده پیشتاز در سال 2020 است که هم در زمینه قیمت گذاری و هم محصول در رتبه بالاتری قرار می گیرد.

5.این پلتفرم، موضوعات را برای نمایندگان فروش آسان می کند.

پلتفرم تجارت دیجیتال،به بهبود کارایی نماینگان فروش نیز کمک می کند.همانطور که پیش تر ذکر شد، استفاده از چنین پلتفرم هایی آسان است. در نتیجه،نمایندگان فروش می توانند بسادگی فروشگاه را بر روی تلفن ها یا تبلت شان داشته باشند تا به سوالت مصرف کنندگان پاسخ دهند. فهرست موجودی محصولات را کنترل کرده و محصولاتی را از بین دیگر محصولات پیشنهاد دهند.بنابراین چنین پلتفرمی،با کاتالوگ های کاغذی حجیم برای بررسی دسترسی محصول و غیره خداحافظی می کند.

از آنجاییکه فروشگاه های دیجیتال همه چیز را راحت کرده اند می تواند توجه بیشتری را صرف تثبیت و تقویت خدمات به مشتری کرد.

6. تجزیه و تحلیل فروشگاه، درک و بینش ارزشمندی را فراهم می کند.

تمرکز اصلی یک فعالیت اقتصادی، خواه مستقیما به مشتریان خدمت رسانی کند خواه به کسب و کارهای دیگر، درک هرچه بهتر مراجعین است. در راستای این هدف، فعالیت های اقتصادی تلاش می کنند تا محصولات و خدمات شان را بهبود ببخشند و بدین ترتیب، سود و فروش خود را بالا ببرند.

یک فروشگاه تجارت الکترونیک نیز برای این کار مفید استایل کار، درک و بینش ارزشمندی را در مورد اینکه خریداران چه چیزهایی را جستجو کرده و چه چیزی را می خرند، فراهم می کند.همچنین این را نیز متوجه می شوید که آیا مشتریان از کادر جستجو استفاده کرده اند و یا از طریق تبلیغات کلیکی به سایت شما رسیده اند.بدین ترتیب با ردگیری چنین معیارها و داده هایی مدیران محصول می توانند محصولات را برای پیدا شدن، پیشنهاد طرح، تبلیغات و غیره، در دسترس تر قرار دهند.

تعداد بسیار زیادی از مردم، بصورت آنلاین خرید می کنند و بدین معناست در فضای آنلاین می توان فروشگاه های زیادی را پیدا کرد.بنابراین سرمایه گذاری در پلتفرم تجارت الکترونیک B2B، امری ضروری ست. آمارها پشتیبان این ادعاست.89% محققان B2B هنگام انجام کار تحقیقاتی خود از اینترنت استفاده می کنند.بعلاوه سایت Forrester هم اظهار کرده که 30% از خریدان، نیمی از خریدشان یا بیشتر را بصورت آنلاین انجام می دهند.مهمتر از همه، 56% خریداران B2B، انتظار دارند که در عرض سه سال، همان میزان خرید را داشته باشند.بنابراین نیازمندی های صنعت تان فقط از طریق آنلاین تامین خواهد شد.

از آنجایی که تجارت آنلاین B2B هنوز به رشد و کمال نرسیده است، روی آوردن به آن تا انتهای سال 2020،شما را در رقابت با رقبای تان، یک گام به جلو می راند. وقتی خریداران شما بصورت آنلاین خرید می کنند، بهترین گزیه آن است که به خدمات دیجیتال مجهز شوید.

با گسترش پلتفرم های تجارت الکترونیک B2B،سرمایه گذاری در آن ضروری ست.اگر در این راه،پشتیبان داشته باشید،اداره کرد این فروشگاه ها به پیچیدگی علوم موشکی نیست. دلیل اش هم این است که خریداران B2B نسل هزاره هم تصمیمات خرید شان را در راستای خریدهای B2B می گیرند.

بنابراین وقت آن رسیده که از ظرفیت پلتفرم تجارت دیجیتال استفاده کنید.

7.به شما این فرصت را می دهد تا به مشتریان بیشتری دسترسی داشته باشید.

8.به شما اجازه می دهد تا در راس رقابت قرار بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *