جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
هوش مصنوعی

هوش مصنوعی جایگزین چه مشاغلی خواهد شد

یک چهارم کارگران نگران هوش مصنوعی هستند. هر جایی که می‌توانید عنوان شغلی را وارد کنید و احتمال تصاحب آن توسط هوش مصنوعی را مشاهده کنید، نگرانی هم وجود دارد.

“اختلال در هوش مصنوعی در حال حاضر اتفاق افتاده است. هوش مصنوعی زمانی مهم‌ترین اختلال را در خطوط مونتاژ ایجاد کرد. رونق اخیر هوش مصنوعی این وضعیت را تغییر داده است؛ زیرا پیشرفت‌ها هوش مصنوعی را به بسیاری از صنایع و مشاغل مختلف معرفی کرده است و کارگران بیشتری از آن برای انجام وظایف خود استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، فروشندگان از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل سریع‌تر تماس‌های فروش استفاده می‌کنند، وبلاگ‌نویسان و سازندگان محتوا از هوش مصنوعی برای ساده‌سازی فرآیند نوشتن استفاده می‌کنند و نمایندگان پشتیبانی مشتری راه‌حل‌های سریع‌تری را برای مشتریان ارائه می‌کنند.

آینده؛ هوش مصنوعی را جایگزین نیروی کار خواهد کرد

 درمش شاه، بنیانگذار و مدیر ارشد فناوری  HubSpot معتقد است: آینده؛ هوش مصنوعی را جایگزین نیروی کار خواهد کرد. در واقع، او فکر می‌کند که ربات‌ها و هوش مصنوعی ما را در شغل‌هایمان بهتر می‌کنند و امنیت شغلی‌مان را بیشتر می‌کنند.

سامیوتا ردی، رئیس بازاریابی سازمانی جاسپر نیز به همین شکل فکر می‌کند. تیم‌های او مرتباً از هوش مصنوعی مولد استفاده می‌کنند؛ اما او همچنان فعالانه استخدام می‌کند؛ زیرا هوش مصنوعی نمی‌تواند جایگزین تجربه انسانی شود: «ما برای نویسندگان در جامعه خود ارزش قائل هستیم؛ زیرا آنها قادر هستند برای ارائه‌ی یک دیدگاه انسانی قابل تامل در مورد جهان و موضوعات بسیار واقعی به اشتراک بگذارد که به ایجاد دیدگاه در مورد احساس شما در مورد چیزی کمک می‌کند. بنابراین یک هوش مصنوعی هرگز نمی‌تواند جایگزین آن دیدگاه انسانی شود.

با وجود نظرات کارشناسی شاه و ردی، ممکن است همچنان نگران موقعیت شغلی خود باشید. در زیر به 10 نقش با احتمال بالاتر جایگزینی با هوش مصنوعی خواهیم پرداخت.

آیا ربات‌ها شغل من را خواهند گرفت؟

1. بازاریابی از راه دور

بازاریابان تلفنی با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً 99 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت و انتظار می‌رود رشد شغلی در فضای بازاریابی تلفنی تا سال 2031  ،18.2درصد کاهش یابد. برخلاف سایر نقش‌ها، این مشاغل اغلب به کارهای تکراری و قابل پیش‌بینی نیاز دارند که به‌راحتی می‌توان آنها را خودکار کرد. با این حال، بازاریاب‌های موفق انسانی دارای سطحی از ادراکات اجتماعی و آگاهی عاطفی هستند که ماشین‌ها نمی‌توانند جایگزین آنها شوند.

2. کارمندان دفترداری

کارمندان دفترداری با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً 99 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ چرا که در حال حاضر این کار به صورت خودکار از طریق نرم‌افزارهای  QuickBooks، FreshBooks و Microsoft Office ارائه می‌شوند.

3. کارمندان حسابداری بخش محاسبه حقوق و مزایا

کارمندان محاسبه‌کننده حقوق و مزایای مدیران با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً 96 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ چرا که با رشد شرکت‌ها، به ویژه در بازارهای چندملیتی، یک سیستم انسانی و مبتنی بر کاغذ می‌تواند موانع، تاخیرهای زمانی و هزینه‌های بیشتری را ایجاد کند.

همچنین، سیستم‌های مزایای خودکار می‌توانند در زمان و تلاش برای ارائه مزایا به تعداد زیادی از کارکنان صرفه‌جویی کنند و شرکت‌هایی مانند Ultipro و Workday در حال حاضر به‌طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

هوش مصنوعی

4. مسئول پذیرش

کارمندان پذیرش‌ با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً 93 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ این موضوع را The Office پیش‌بینی کرده بود که تلفن‌های خودکار و سیستم‌های زمان‌بندی می‌توانند جایگزین بسیاری از نقش‌های سنتی پذیرش ‌شوند – به‌ویژه در شرکت‌های فناوری مدرن که سیستم‌های تلفن سراسر اداری یا شرکت‌های چندملیتی ندارند؛ اما، پذیرندگان روابطی را در دفتر ایجاد می‌کنند که به آنها در ارائه پشتیبانی سفارشی در مقایسه با الگوریتمی مزیت منحصربه‌فردی می‌دهد.

5. سیستم پیک‌ها

کارمندان پیک‌ها با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً 94 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ چرا که پیک‌ها و افراد تحویل‌دهنده در حال حاضر با هواپیماهای بدون سرنشین و روبات‌ها جایگزین شده‌اند، بنابراین تا زمانی که این فضا تحت تسلط خود قرار گیرد، فقط مسئله زمان است.

6. تصحیح‌کننده‌ها

تصحیح‌کننده‌ها با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً 84 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ چرا که نرم‌افزار تصحیح در همه جا وجود دارد. از بررسی ساده املاء و دستور زبان Microsoft Word گرفته تا Grammarly و اپلیکیشن Hemingway، فناوری‌های زیادی وجود دارد. از سوی دیگر، رابطه‌ای که یک مصحح با مشتری ایجاد می‌کند، به آنها درکی از قصد پشتکار نویسنده و دانش زمینه‌ای مورد نیاز برای تکمیل موفقیت‌آمیز یک پروژه می‌دهد.

7. متخصصان پشتیبانی کامپیوتر

متخصصان پشتیبانی کامپیوتر با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً 65 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ چرا که پیش‌بینی می‌شود این زمینه تا سال 2031 به 6.2 درصد برسد؛ اما با محتوای بسیار زیاد در اینترنت با دستورالعمل‌ها، راهنماهای گام به گام و هک‌ها، جای تعجب نیست که شرکت‌ها بیشتر به ربات‌ها و ربات‌های اتوماسیون برای پاسخگویی به سوالات پشتیبانی کارمندان و مشتریان در آینده اعتماد کنند.  

8. تحلیلگران تحقیقات بازار

تحلیلگران تحقیقات بازار با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً 61 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ چرا که آنها نقش فوق‌العاده مهمی در توسعه پیام‌ها، محتوا و محصولات دارند؛ اما هوش مصنوعی و نظرسنجی‌های خودکار می‌توانند این اطلاعات را بیشتر و کارآمدتر جمع‌آوری کنند.

در حالی که ابزارهای تحقیقاتی خودکار می‌توانند از نظر مقیاس، سرعت و دقت بالا باشند، یک محقق انسانی دانش عملی و تجربه شخصی دارد که یک الگوریتم قادر به توسعه آن نیست. محققان انسانی که از ابزارهای اتوماسیون استفاده می کنند، می‌توانند فرآیند مؤثرتری ایجاد کنند.

9. فروشندگان تبلیغاتی

فروشندگان تبلیغاتی با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً 52 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ از آنجایی که تبلیغات از چاپ و تلویزیون دور می‌شود و به سمت وب و مناظر رسانه‌های اجتماعی می‌رود، مردم به سادگی نیازی به مدیریت این فروش برای بازاریابانی که می‌خواهند فضای تبلیغاتی بخرند، ندارند.

پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی خرید فضا را از طریق رابط‌های برنامه کاربردی رایگان (API) و بازارهای تبلیغاتی خودسرویس آسان و فروشنده را حذف و اجرای تبلیغات را برای کاربران سریع‌تر و آسان‌تر می‌کنند. حتی خود تبلیغات هم بیشتر به هوش مصنوعی متمایل هستند. هنگامی که به بازیگران یا صداپیشه‌ها نگاه می‌کنیم، شاهد روندی هستیم که شرکت‌ها از صدای هوش مصنوعی برای تبلیغاتی مانند تبلیغات استفاده می‌کنند.

10. فروشندگان خرده‌فروشی

فروشندگان خرده‌فروشی با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً 66 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ چرا که شرکت‌ها تجربه‌ی خرید را با ویژگی‌هایی مانند تسویه حساب خود آزاد و اختیاری می‌کنند، و خریدار مدرن علاقمند به اینترنت احتمال بیشتری دارد که تحقیقات اینترنتی انجام دهد و برای خریدخودش تصمیم بگیرد.

از سوی دیگر، مراقبتی که یک فروشنده‌ی خرده‌فروش در طول یک تعامل ارائه می‌کند با پشتیبانی خودکار و غیرعاطفی متفاوت است و بسیاری از مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند در طول فرآیند پشتیبانی با انسان‌ها تعامل داشته باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا