جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
AI

هوش مصنوعی جایگزین چه مشاغلی نخواهد شد

در حالی که هوش مصنوعی بسیاری از شغل‌ها و صنایع را تصاحب خواهد کرد؛ اما نمی‌تواند “جهان را تسخیر کند.” ؛ چرا که در نهایت هوش مصنوعی با راه‌اندازی بخش‌های جدید منجر به ایجاد میلیون‌ها شغل خواهد شد که نیاز به نیروی انسانی دارد.

با این حال، هنوز محدودیت‌های زیادی وجود دارد که با هوش مصنوعی مرتبط است. محدود به کارهای قبل از تغذیه است و نیاز به نگهداری و نظارت مداوم دارد. بنابراین، نمی‌تواند وظایفی را که مستلزم استدلال است، مانند تجزیه و تحلیل، تحقیقات بازاریابی یا مدیریت تعارض بین فردی انجام دهد.

هوش مصنوعی فاقد تفکر انتقادی و خلاقیت انسانی است. بنابراین، بیشتر از دیگران کار می‌کند. همچنین فاقد هوش اجتماعی یا عاطفی است، بنابراین هیچ احساس امنیت، حریم خصوصی یا اخلاقی ندارد و نمی‌تواند احساسات خود را بیان کند. مشاغلی که با هوش مصنوعی جایگزین نمی‌شوند، مشاغلی هستند که به خلاقیت، همدلی و نقش‌های پیچیده‌ی سیاسی و استراتژیک نیاز دارند.

چه مشاغلی در برابر هوش مصنوعی ایمن هستند؟

1. مدیران منابع انسانی

مدیران منابع انسانی با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً 55 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ چرا که بخش منابع انسانی شرکت شما احتمالاً همیشه به یک انسان در راس برای مدیریت نیاز دارد. تعارض بین فردی با کمک مهارت‌های غیرشناختی و استدلالی. حل مسئله، درک زمینه‌ای و دانش منحصربه‌فرد کسب‌وکار نیز انسان را برای این شغل مجهزتر می‌کند. پیش‌بینی می‌شود این زمینه با توجه به ساختارهایی برای حمایت و کمک به کارکنان تا سال 2031 با افزایش مقیاس شرکت‌ها و نیاز به قوی‌تر شدن، 7.3 درصد رشد کند.

2. مدیران فروش

 مدیران فروش با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً 30 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ چرا که مدیران فروش برای رسیدن به سهمیه‌های ماهانه خود، ایجاد انگیزه و تشویق تیم فروش بزرگتر، شبکه‌سازی و همکاری با مشتریان به هوش هیجانی بالایی نیاز دارند.

همچنین مدیران باید داده‌ها را تجزیه و تحلیل کرده و روندها را تفسیر کنند. سطوح بالای هوش مورد نیاز و نیاز دائمی به انطباق با شرایط جدید این نقش را از اتوماسیون مصون می‌سازد.

3. مدیران بازاریابی

مدیران بازاریابی با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً 18 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ چرا که مدیران بازاریابی باید داده‌ها را تفسیر ، روندها را نظارت کنند و محتوا تولید و بر کمپین‌ها نظارت کنند. آن‌ها همچنین باید سریعاً به تغییرات و بازخوردهای سایر شرکت‌ها و مشتریان واکنش نشان دهند که این باعث می‌شود این هوش مصنوعی حرفه‌ای انسانی دیگر کاملاً آماده تکرار نباشد. درک زمینه‌ای منحصربه‌فرد و تجربه تجاری قبلی، انسان را از یک سیستم خودکار متمایز می‌کند.

هوش مصنوعی

4. مدیران روابط عمومی

 مدیران روابط عمومی با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً 20 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ چرا که مدیران روابط عمومی موفق به شبکه‌ای از روابط و تماس‌ها برای تهیه‌ی مکان‌های مطبوعاتی و تبلیغات برای شرکت‌هایی که نمایندگی می‌کنند، متکی هستند و این نقش کاملاً ایمن است.

با توجه به این‌که مدیران روابط عمومی که باید در مورد یک موضوع یا ماموریت آگاهی خود را افزایش دهند، برای جمع‌آوری سرمایه یا تشویق مردم به شرکت در یک کمپین نیز به یک تماس انسانی نیاز دارند – و انتظار می‌رود این شغل تا سال 2024، 7.6 درصد رشد کنند.

همچنین مدیران روابط عمومی اغلب برای شرکت در رویدادها و در دسترس بودن برای ارائه پشتیبانی در صورت نیاز آماده هستند که یک کامپیوتر هرگز قادر به انجام این کار نخواهد بود.

5. مدیران ارشد اجرایی

مدیران ارشد اجرایی با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً 15 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ چرا که خودکار کردن رهبری تقریبا غیرممکن است – به هر حال، آموزش آن به اندازه کافی سخت است. مدیران اجرایی باید استراتژی گسترده‌ای را ارائه، راهبری و هدایت کنند.

ماموریت‌ها و اهداف شرکت‌ها و ایجاد انگیزه برای تیم‌های عظیمی از افراد که برای آنها کار می‌کنند. مدیران اجرایی همچنین سال‌ها تجربه قبلی دارند که آنها را موفق می‌کند.

6. برنامه‌ریزان رویدادها

برنامه‌ریزان رویدادها با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً  8 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ چرا که  برنامه‌ریزی رویداد یک زمینه رو به رشد است و برنامه‌ریزان باید با فروشندگان، پیمانکاران و مترجمان آزاد هماهنگ و مذاکره کنند تا همه چیز به هم نزدیک شودو مهارت‌های سازمانی و افراد درگیر این نقش تقریبا غیرممکن دیگری را برای خودکارسازی می‌سازد. برنامه‌ریزان همچنین در رویدادها شرکت می‌کنند و آماده ورود و عیب‌یابی در محل هستند که یک ابزار خودکار به سادگی نمی‎تواند برای این کار وجود داشته باشد.

7. نویسندگان

نویسندگان با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً  3.8 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ چرا که نویسندگان باید به ایده‌پردازی، خلق و تولید مطالب نوشتاری اصلی بپردازند، چیزی که ابزارهای نوشتن هوش مصنوعی هنوز نتوانسته‌اند مانند انسان‌ها آن را تکرار کنند. نویسندگانی که ممکن است برخی از آنها بیشتر در معرض خطر باشند. احتمالاً یک روزنامه‌نگار با تجربه نسبت به هوش مصنوعی ترجیح داده می‌شود؛ اما ممکن است کسب‌وکاری که اکنون از هوش مصنوعی برای نوشتن کپشن اینستاگرام استفاده می‌کند، به یک نویسنده مستقل نیاز نداشته باشد.

8. برنامه‌نویسان نرم‌افزار

برنامه‌نویسان نرم‌افزار با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً  4.2 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ چرا که مهندسی نرم‌افزار و توسعه به اندازه کافی برای انسان‌ها پیچیده است و زمان و سرمایه‌گذاری مهارت مورد نیاز برای ایجاد برنامه‌ها، نرم‌افزارها و وب‌سایت‌ها برای تکرار دشوار خواهد بود. به خصوص که توسعه‌دهندگان برای ایجاد محصولات عالی برای مشتریان نیاز به اجرای عالی دارند. انتظار می‌رود این حوزه تا سال 2024، 30.3 درصد رشد کند، بنابراین اگر یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار هستید، فعلاً خوب می‌نشینید.

9. ویراستاران

ویراستاران با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً  5.5 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ چرا که در حالی که فناوری تصحیح خودکار که قبلاً ذکر شد، می‌تواند بار را از بین ببرد، ویراستاران باید مطالب ارسالی نویسندگان را برای وضوح، دقت، جامعیت و اصالت بررسی کنند. برخی از نرم‌افزارها می‌توانند وضوح را بررسی و سرقت ادبی را بررسی کنند، نقش ویرایشگر ؛ اما باید توسط یک انسان انجام شود تا بتواند کار را مانند انسان دیگری بخواند.

10. طراحان گرافیک

طراحان گرافیک با مطالعه‌ی آینده شغلی پیش‌بینی می‌کنند احتمالاً  8.2 درصد ربات‌ها شغل آنها را خواهند گرفت؛ چرا که تولیدکننده‌های تصویر مانند Midjourney و DALL-E ایجاد آنچه را که می‌خواهند برای مردم آسان می‌کنند؛ اما طراحی گرافیک یک زمینه هنری و فنی است که برای افرادی با آموزش و تجربه هنرهای زیبا مناسب‌تر است. مانند نوشتن، کار طراحی گرافیک باید اصیل باشد و برای یک مورد استفاده منحصر به فرد طراحی شود.

اگر یک طراح گرافیک با یک سازمان یا شرکت کار می‌کند، همچنین مستلزم ایجاد رابطه بین هر دو طرف در طول فرآیند طراحی است. به‌علاوه، مشخص شده است که برخی از خالقان تصویر آثار هنرمندان را سرقت می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا