جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
پادکست مارکتینگ

پادکست مارکتینگ: 13 تاکتیک مناسب برای افزایش مخاطبان B2B

بازاریابی محتوا قهرمان ارتباطات در فضای پادکست مارکتینگ است. در واقع می‌توان گفت که استفاده از پادکست برای بازاریابی محتوا مناسب‌ترین روش برای چرخه‌های فروش طولانی است؛ زیرا در این چرخه‌ها مشتری زمان بیشتری جهت تحقیق گزینه‌های موجود بین شرکت‌های رقیب صرف می‌کند. همان‌طور که می‌دانید بازاریابی محتوایی برای کسب‌وکار، کاری چالش‌برانگیز است که رفته‌رفته سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل است که نیاز اساسی به یک راهنمای جامع همراه با نمونه‌های بازاریابی محتوایی است. برای آشنایی با تاکتیک افزایش مخاطبان B2B تا انتهای این مقاله از وب‌سایت علی ناصرحجتی همراه ما باشید.

پادکست مارکتینگ یا بازاریابی محتوایی B2B چیست؟

همان‌طور که از نام آن مشخص است پادکست مارکتینگ یا بازاریابی محتوایی B2B هنر استفاده از محتوا برای افزایش مخاطبان کسب‌وکار، تقویت و توسعه وابستگی به برند و در نهایت ایجاد فروش از طریق دیده‌شدن در چشم دیگر کسب‌وکارها است. این خصوصیات باعث شده استفاده از پادکست برای بازاریابی محتوایی از دیگر انواع بازاریابی محتوایی جدا شود؛ زیرا که این روش اختصاصاً برای کسب‌وکارها است و صرفاً توسط کسب‌وکارها استفاده می‌شود.

انواع استراتژی ‌های بازاریابی B2B

انواع استراتژی ‌های بازاریابی B2B

بعد از تعریف پادکست مارکتینگ اکنون زمان بررسی انواع استراتژی‌های بازاریابی B2B است. در حقیقت بهترین روش استفاده از پادکست برای بازاریابی محتوا این است که شما باید متناسب با کسب‌وکار، محصولات، خدمات و مشتریان هدف، بهترین استراتژی را برای خود انتخاب کنید؛ چرا که بدون داشتن برنامه و نقشه راه دقیق، نمی‌توانید به اهدافتان برسید. لازم است بدانید که برای داشتن یک استراتژی خوب در بازاریابی B2B می‌توانید مسیرهای زیر را دنبال کنید:

1. به مراحل سفر خرید مشتری کسب‌ و کارتان فکر کنید

با درک این که خریداران محصولات و خدمات برند شما چه مراحلی را طی می‌کنند تا به شما برسند، می‌توانید ارتباط مؤثری در هر مرحله از سفر با او برقرار نمایید. همان‌طور که اشاره شد هزینه زیاد و قیمت بالای کالا یا خدمات موجب طولانی‌تر شدن چرخه فروش B2B در مقایسه با چرخه B2C شده است. در نتیجه استفاده از پادکست مارکتینگ برای بازاریابی محتوا زمان‌بر است و باید سعی کنید با تکنیک‌های خاص و ویژه‌ای آن‌ها را به خرید یا درخواست دریافت خدمتی هدایت کنید. حتماً سعی کنید نقشه سفر مشتری کسب‌وکار خود را تعیین نمایید. خریداران در پادکست مارکتینگ باید سه مرحله را دنبال کنند:

 • مرحله آگاهی: مشتری از وجود مشکلی آگاه شده است و می‌خواهد آن را رفع کند.
 • مرحله بررسی: مشتری راه‌حل‌هایی را برای رفع مشکل پیدا می‌کند.
 • مرحله تصمیم‌گیری: مشتری تصمیم خود را نهایی می‌کند و می‌خواهد خرید کند.

2. بازار هدف و مخاطبان اصلی کسب ‌و کارتان را شناسایی کنید

در بازاریابی با استفاده از پادکست مارکتینگ بعد از آشنایی با مراحل سفر مشتری باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید برای چه کسانی بازاریابی کنید یا چه کسی حاضر است این مراحل را طی کند و محصولی را از شما خریداری کند. در واقع لازم است بدانید که در کجا و به چه کسی می‌خواهید جنس بفروشید. شرکت‌های B2B برای تعیین بازار هدف بهتر است به سراغ اطلاعات فیرموگرافیک (firmographic) مانند اندازه شرکت، منطقه و محل، صنعت فعالیت، تعداد کارمندان و درآمد بروند.

جهت شناسایی مشتریان بالقوه سعی کنید از داده‌های دموگرافیک و روان‌شناختی مانند سن، جنسیت، تحصیلات، عنوان شغلی، رفتار، عادات و باورها کمک بگیرید. این اطلاعات به شما کمک می‌کنند تا برای خریداران و مشتریان خود پرسونا در نظر بگیرید و بتوانید با نحوه خرید و عادات و رفتار آن‌ها بیشتر آشنا شوید. به این نکته مهم توجه داشته باشید که شما برای شرکت‌ها و مشاغل دیگر بازاریابی نمی‌کنید، بلکه در اهداف بازاریابی B2B خود کارمندان آن شرکت را هدف قرار داده‌اید.

مدل آمیخته بازاریابی کسب‌ و کارتان را مشخص کنید

3. پادکست مارکتینگ؛ مدل آمیخته بازاریابی کسب‌ و کارتان را مشخص کنید

همان‌طور که می‌دانید بازاریابی کسب‌وکار، آمیخته‌ای از مسائل مختلف است که با ترکیب درست آن‌ها کنار یکدیگر کسب‌وکارتان می‌تواند به اهداف تعیین‌شده برسد. در واقع با توجه این مدل شما باید بتوانید درباره ۴ شاخص نوع محصول (Product)، قیمت‌گذاری (Price)، مکان فروش محصول (Place) و نحوه پروموت محصول (Promotion) تصمیم بگیرید. در روش استفاده از پادکست برای بازاریابی محتوا تلاش کنید یک‌بار دیگر اطلاعات مشتریان و مخاطبان خود را در کنار اطلاعات ضروری کسب‌وکارتان (مدل 4P) قرار دهید و دقیق‌تر به ارتباط و تناسب آن‌ها یا یکدیگر نگاه کنید.

4. فعالیت‌های بازاریابی رقبا را تحلیل کنید

با استفاده از پادکست مارکتینگ هرچه بیشتر رقبای خود را زیر نظر بگیرید، درباره بازار هدف مشترک و برنامه‌های بازاریابی آن‌ها، دید بهتری پیدا می‌کنید. در واقع از این طریق می‌توانید روی روش‌هایی تمرکز نمایید که هم قابلیت اجرایی‌شدن دارند و هم نتیجه بهتری برای رشد و توسعه کسب‌وکارتان خواهند داشت. به‌عنوان‌مثال با استفاده از پادکست برای بازاریابی محتوا شما می‌توانید مجموعه سؤالات زیر را درباره نوع محصول یا خدمت، تکنیک‌های فروش و نحوه بازاریابی محتوایی و حضور در شبکه‌های اجتماعی از خود بپرسید:

 • ویژگی متمایز محصولات یا خدمات رقبا چیست؟
 • آن‌ها از چه کانال‌هایی برای فروش استفاده می‌کنند؟
 • آن‌ها چه میزان تخفیفی روی فروش خود به کاربران می‌دهند؟
 • آن‌ها چگونه محصول یا سرویس خود را بازاریابی می‌کنند؟
 • رقبا از چه نوعی از تکنولوژی در فروش و بازاریابی استفاده می‌کنند؟
 • نحوه بازاریابی محتوایی رقبا و سطح تعامل کاربران با آن چقدر است؟
 • رقبای شما چگونه از طریق رسانه‌های اجتماعی با مخاطبان تعامل دارند؟

5. تکنیک ‌های بازاریابی مناسب کسب ‌و کارتان را پیدا کنید

وقتی که در خصوص حوزه کاری‌تان به تحقیق و جستجو مشغول باشید متوجه خواهید شد که رقبا از چه کانال‌ها و تاکتیک‌های بازاریابی استفاده می‌کنند که بیشترین موفقیت را برای آن‌ها به همراه دارد. البته به‌خاطر داشته باشید که همه کسب‌وکارها نمی‌توانند از تکنیک‌های یکسان بازاریابی استفاده کنند.

در واقع هر کسب‌وکاری باتوجه‌به نوع ساختار، نوع مشتری و فرایند خرید، نیازمند کانال‌هایی ویژه برای ارتباط و تعامل با مشتریان است. چند نمونه از مهم‌ترین تکنیک‌های بازاریابی B2B که به کمک کسب‌وکار شما می‌آیند، در زیر لیست شده‌اند.

 • سئو و بهینه‌سازی سایت
 • بازاریابی محتوایی
 • بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ
 • تبلیغات کلیکی (PPC)
 • بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی
 • بازاریابی از طریق برگزاری رویداد، اسپانسرشیپ و شرکت در نمایشگاه

پادکست مارکتینگ؛ اصول بازاریابی B2B

پادکست مارکتینگ؛ اصول بازاریابی B2B

مهم‌ترین اصل در پادکست مارکتینگ یا بازاریابی Business to Business رفع نیاز شرکت‌ها و سازمان‌ها است. همان‌طور که بیان شد به این منظور صاحبان مشاغل و تولیدکنندگان باید با استفاده از استراتژی دقیق و تکنیک‌های بازاریابی، کسب‌وکارشان را در جامعه و بازار معرفی کنند. مرحله بعد از آن شناخت مشتری، ایجاد پرسونای مخاطب، تعیین قیمت محصولات و برآورد هزینه است. به همین دلیل تولیدکنندگان باید به‌خوبی تحقیق کنند و مشتریان و واسطه‌ها را بشناسند تا با بررسی عوامل خارجی بتوانند در بین رقبا حرفی برای گفتن داشته باشند. در زیر به معرفی ۱۳ تاکتیک برای اجرای پادکست مارکتینگ پرداخته شده است.

 • ارزش را از همان ابتدا بیان کنید
 • جذب‌کردن شنوندگان حرفه‌ای
 • اعتمادسازی با تولید محتوای معتبر
 • درخواست نظرات کاربران
 • مهمان شوید و مهمان دعوت کنید
 • برند کردن پادکست
 • تمرکز بر اسپاتیفای و اپل پادکست
 • ایجاد سایت پادکست
 • بهینه‌سازی برای تلفن همراه
 • استفاده از کانال‌های مختلف
 • انتشار در یوتیوب
 • استفاده از یوتیوب
 • استفاده از ایمیل مارکتینگ
 • ایجاد کمپین‌های بازاریابی پولی

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم درباره پادکست مارکتینگ و تکنیک‌های آن به طور مفصل صحبت کنیم؛ زیرا که حضور در فضای آنلاین برای کسب‌وکارهای B2B و استفاده از پادکست برای بازاریابی محتوا نیازمند آگاهی از روش‌های بازاریابی دیجیتالی است. در نهایت باید بگوییم که راه و روش فروش به مشتریان B2B و اجرای تاکتیک افزایش مخاطبان B2B تا حد زیادی سخت و زمان‌بر است؛ اما سود بیشتری دارد.

امیدواریم مطالب بیان شده در هر بخش به‌خوبی توانسته باشد درک بهتری از این موضوع به شما دهد. در صورت وجود هرگونه سؤال دراین‌خصوص می‌توانید از طریق تماس با ما با کارشناسان ما در وب‌سایت علی ناصرحجتی در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا