ارتباطات یکپارچه بازاریابی (IMC) به معنای ادغام روش های بازاریابی مانند تبلیغات، بازاریابی آنلاین، ترفیع فروش و بازاریابی مستقیم، با یکدیگر است.

در حقیقت زمانی ابزارهای بازاریابی می توانند بیشترین تأثیر را داشته باشند که با هم کار کنند.

هدف اصلی از اجرای استراتژی IMC، ایجاد تجربه یکپارچه، برای مشتریان است. یکی از مواردی که اهمیت بالایی برای شرکت ها دارد آن است که بازاریابی خود را تنها به منظور تبلیغ برند به مشتریان انجام ندهند بلکه بتوانند با سایر رقبای خود نیز رقابت کرده و در بازار، باقی بمانند.

تبلیغات، تنها به معنای افزایش آگاهی مردم نسبت به محصولات نیست بلکه باید این آگاهی را توسعه داد.

در این مقاله، به بررسی ابزارهای IMC می پردازیم که باعث بهتر شدن کسب و کار شما می شوند.

با ما همراه باشید.

تبلیغات

تبلیغات، یکی از شیوه های ارتباطی غیرشخصی و پولی به حساب می آید. در واقع، این شیوه به عنوان یکی از مؤثرترین شیوه های ارتباطی شناخته می شود.

دلیل این ادعا آن است که تبلیغات مؤثر می تواند شما را در کم ترین زمان ممکن به بیشترین تعداد مخاطبان برساند. این کار، در کنار افزایش میزان فروش، منجر به ایجاد آگاهی بیشتر نیز می شود.

نکته مهمی که باید بازاریابان در این زمینه به آن ها توجه داشته باشند آن است که باید پیام مناسب را به شیوه مناسب به مصرف کنندگان برسانند.

برای انجام تبلیغات می توان از رسانه های مختلفی مانند رسانه های چاپی، رادیو، بیلبوردها و تلویزیون، استفاده کرد.

فروش شخصی

یکی از قدیمی ترین شیوه های فروش و تبلیغات، فروش شخصی است. این شیوه، از دیرباز تاکنون مورد استفاده قرار می گرفته است.

فروش شخصی به معنای تعامل حضوری با کاربران است. در این تعامل باید بتوان محصول مد نظر را پیش روی کاربران، تبلیغ کرد و آن‌ها را برای خرید آن محصول، قانع نمود.

فروش شخصی معمولا به عنوان یکی از مؤثرترین شیوه های IMC شناخته می شود.

دلیل این موضوع آن است که در این شیوه، فروشنده به صورت مستقیم با خریدار ارتباط برقرار می کند.

برقراری رابطه مستقیم با خریدار باعث می شود تا بتوان مشکلات را به صورت حضوری حل کرد، شرایط را بر اساس موقعیت، به صورت بداهه بیان کرد و بر ایجاد رابطه طولانی مدت با آن مشتری، متمرکز شد.

بازاریابی مستقیم

یکی دیگر از شیوه های قدیمی بازاریابی، بازاریابی مستقیم است. در این شیوه، سازمان ها به صورت مستقیم و از طریق ابزارهایی مانند ایمیل، کاتالوگ، تلفن، فکس، پیام های متنی و بروشور، با کاربران نهایی ارتباط برقرار می کنند.

شاید تصور کنید که این شیوه ها منسوخ شده اند اما از آن جایی که اکثر مشتریان امروزی به صورت آنلاین اقدام به خرید می کنند، استفاده از بازاریابی مستقیم می تواند مؤثر واقع شود.

به عنوان مثال بازاریابان می توانند با استفاده از کاتالوگ، به مشتریانی که در حال خرید آنلاین هستند، کمک کنند تا فرآیند خرید را آسان تر انجام دهند.

موبایل مارکتینگ

صرفه جویی در هزینه های بازاریابی همواره یکی از دغدغه های فکری بازاریابان بوده‌است.

توسعه استفاده از تلفن همراه باعث شد تا این وسیله به عنوان یکی از ابزارهای بازاریابی، مورد استفاده قرار گیرد.

موبایل مارکتینگ، به معنای استفاده از ظرفیت های موجود در تلفن همراه برای بازاریابی است. در این شیوه، با ارسال پیام های متنی به مشتریان، محصولات و خدمات کسب و کارها، تبلیغ می شوند.

از آن جایی که ارسال این پیام ها، نیاز به بودجه زیادی ندارد، موبایل مارکتینگ معمولا به عنوان یکی از مقرون به صرفه ترین ابزارهای IMC شناخته می شود.

سوشال مدیا مارکتینگ

یکی از قدرتمندترین کانال های بازاریابی، رسانه های اجتماعی هستند. در حقیقت، ظرفیت های موجود در رسانه های اجتماعی باعث شده تا انجام تبلیغات مرتبط با برند یا کسب و کار در آن، بسیار مفید واقع شود.

زمانی که بتوانید با کم‌ترین هزینه اجرایی، بیشترین تعداد کاربر را مورد هدف قرار دهید، می توان گفت که بازاریابی هوشمندانه ای را اجرا کرده‌اید.

استفاده از سوشال مدیا مارکتینگ به شما این امکان را خواهد داد تا با صرف کردن هزینه های کمی، پیام خود را به تعداد بیشتری از مخاطبان برسانید.

روابط عمومی

زمانی که بتوانید تعامل مناسبی با مشتریان خود داشته باشید، می توانید نسبت به توسعه کسب و کار خود اطمینان داشته باشید. روابط عمومی، به معنای مدیریت روابط میان یک سازمان و مشتریان است.

در حقیقت، این رابطه، یک رابطه دو طرفه تلقی می‌شود. طی این اتفاق، مردم می توانند نظرات خود را با سازمان ها و شرکت ها در میان بگذارند.

زمانی که از روابط عمومی مناسبی بهره‌مند باشید، می‌توانید حسن نیت شرکت خود را نشان دهید.

همچنین برای ارائه محصول با هدف داشتن بازخورد مناسب نیز می توان از روابط عمومی استفاده کرد. برای انجام این کار می توان از شیوه های مختلفی بهره برد.

اطلاعیه های مطبوعاتی، حضور در محافل عمومی، حمایت از انواع رویدادها و اخبارها همگی از جمله شیوه های داشتن و توسعه‌ی روابط عمومی به شمار می آیند.

ترفیع فروش

استفاده از شیوه هایی که می توانند در کم ترین زمان ممکن منجر به افزایش میزان فروش شوند، همواره مورد توجه بوده‌اند. ترفیع فروش یکی از این شیوه ها به حساب می آید.

زمانی که از ترفیع فروش استفاده می کنید می توانید با ارائه انواع پیشنهادات مختلف کوتاه مدت، اقدام به تسریع فرآیند فروش نمایید. برای انجام این کار می توانید کوپن های تخفیفاتی را به مشتریان خود پیشنهاد دهید.

همچنین برگزاری قرعه کشی، ارائه‌ی نسخه های پریمیوم، بیمه کردن و بسیاری موارد دیگر، همگی از جمله شیوه های ترفیع فروش به حساب می آیند.

حمایت مالی

زمانی که بتوانید از فرصت ها و رویدادهای مختلف، بیشترین استفاده را ببرید می توانید به بیشترین میزان سودآوری دست‌یابید. برای انجام این کار نیاز است تا در وهله اول، رویدادهای مناسب را شناسایی نمایید.

سپس با حمایت مالی، معنوی یا سایر شیوه های دیگر، می توانید خود را به عنوان اسپانسر به شرکت‌کنندگان در آن رویداد یا تماشاگران، معرفی نمایید.

در حقیقت، این شیوه به عنوان ترکیبی از روابط عمومی و ترفیغ فروش شناخته می شود.

با اسپانسرینگ مناسب می توانید اقدام به وفادارسازی مشتریان خود نمایید.

همچنین، حمایت مالی باعث می شود تا بتوانید محصولات خود را نسبت به محصولات سایر رقبا، متمایز کنید.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی ابزارهایی پرداختیم که استفاده از آن ها در ارتباطات یکپارچه بازاریابی باعث می شود تا کسب و کار شما به سودآوری دست‌یابد.

زمانی که پیام بازاریابی شما در بسترهای مختلف به صورت هماهنگ و همسو منتقل شود، بیشترین تأثیر را بر مشتریان خواهد داشت.

با تسلط بر مفاهیم ذکرشده در این مقاله می توانید به این تأثیر، دست‌یابید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *