جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ابزارهای IMC

ابزارهای IMC که باعث بهتر شدن کسب و کار شما می شوند

استراتژی‌های بازاریابی زمانی که راه‌های مختلفی برای کمک به شناسایی اهداف و نیازهای مصرف‌کنندگان وجود داشته باشد، می‌توانند پیچیده به نظر برسند. ابزارهای جدید ارتباطات یکپارچه بازاریابی (IMC) برای هر کسب‌وکاری ضروری هستند و از نظر تئوری بسیار ساده به نظر می‌رسند. این امر ناشی از حصول اطمینان از پیوند همه پیام‌ها با یکدیگر است، خواه ارتباطات یکپارچه باشد یا تجارت تعاملی، هدف متحد کردن مخاطبان هدف و ایجاد یک ارزش ویژه برای برند است. به همین دلیل است که ابزارهای IMC و ترکیب بازاریابی محصول، قیمت، مکان، تبلیغات و… دست‌به‌دست هم می‌دهند تا کسب‌وکار شما را بهبود ببخشند.

این راهکارها تأثیر مطلوبی ایجاد می‌کنند که نه‌تنها به شناسایی مخاطبان هدف کمک می‌کند؛ بلکه این رابطه را در طول زمان حفظ می‌کند. برای مثال، وقتی به ارتباطات یکپارچه بازاریابی فکر می‌کنیم، روابط‌عمومی، بازاریابی دیجیتال، تبلیغات و فروش به ذهن ما خطور می‌کنند. بااین‌حال، ابزارهای IMC می‌تواند بر طراحی محصول، بسته‌بندی و حتی قیمت آن تأثیر بگذارد. در این مقاله از سری مقالات وب‌سایت ناصرحجتی با ما همراه باشید تا به بررسی مزایای ارتباطات یکپارچه بازاریابی بپردازیم.

مزایای ارتباطات یکپارچه بازاریابی

ارتباطات یکپارچه بازاریابی (IMC) همیشه یک ارزش استراتژیک قوی برای مشاغل و برندها به همراه دارد. تنوع ابزارهای IMC در مسیرهای ارتباطی به مشاغل اجازه می‌دهد اثربخشی و سودمندی خود را در جذب مخاطبان حفظ کند. همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، ابزارهای جدید ارتباطات یکپارچه بازاریابی را می‌توان به طور هماهنگ با کسب‌وکار مورداستفاده قرار داد.

IMC می‌تواند با انبوهی از رسانه‌ها و روش‌های مختلف، راه‌حلی ایده‌ال برای همسویی اهداف مشترک و متحد کردن مخاطبان هدف تبدیل شود. اتخاذ یک استراتژی IMC با ارائه یک فرایند کارآمد، کارایی کسب‌وکار را بهبود می‌بخشد. ابزارهای IMC تضمین می‌کنند که پیام هماهنگ شرکت در کانال‌های مختلف منتقل شود و زمان شما برای پیام‌های تکراری یا برقراری ارتباط با دیگران برای کسب اطلاعات تلف نمی‌شود. IMC نه‌تنها برای مصرف‌کنندگان مفید است؛ بلکه از نظر ایجاد ارتباطات داخلی مؤثر با تیم شما نیز اهمیت دارد. استفاده از طیف وسیعی از کانال‌های ارتباطی به شرکت شما امکان می‌دهد به مخاطبان بیشتری دسترسی داشته باشید.

این بدان معناست ابزارهای IMC احتمال بیشتری برای دستیابی به مخاطبان هدف و جذب مشتریان مناسب برای برند شما ایجاد می‌کنند. توزیع محتوا در کانال‌های متعدد می‌تواند یک فرایند پر هزینه باشد. با اتخاذ یک استراتژی IMC، این نیاز به تکرار محتوا از بین می‌رود و با استفاده از تصاویر مشابه در وب‌سایت و رسانه‌های اجتماعی، در زمان و هزینه شما صرفه‌جویی می‌کند. در نهایت، استفاده از ابزارهای جدید ارتباطات یکپارچه بازاریابی و پیام‌های منسجم و یکپارچه، اعتماد مصرف‌کننده را جلب می‌کند و امکان یادآوری برند شما را فراهم می‌کند.

اجزا و ابزارهای IMC

اجزا و ابزارهای IMC

برای اینکه بتوانید به‌خوبی از ابزارهای IMC بهره ببرید، بهتر است اجزای ارتباطات یکپارچه بازاریابی را به‌خوبی بشناسید. IMC یک رویکرد استراتژیک است که برای موفقیت نیاز به برنامه‌ریزی و اجرای دقیق دارد. بااین‌حال، نتایج مثبت و مزایای ارتباطات یکپارچه بازاریابی می‌تواند تا سال‌ها ادامه داشته باشد. چهار جزء کلیدی برای یک استراتژی مؤثر IMC وجود دارد که عبارت‌اند از:

  • برنامه‌ریزی: اولین قدم ایجاد یک برنامه ارتباطی است که اهداف شرکت، مخاطبان هدف و بودجه را در نظر بگیرد. این برنامه‌ریزی به‌عنوان یک نقشه راه برای تمام فعالیت‌های ارتباطی عمل خواهد کرد.
  • اجرا: مرحله دوم اجرای طرح ارتباطی است. این مرحله شامل بهره‌گیری از ابزارهای IMC و ایجاد پیام‌های واقعی، انتخاب کانال‌های موردنظر برای دستیابی به مخاطبان هدف و طراحی ظاهر و شکل کلی کمپین است.
  • ارزیابی: مرحله سوم، ارزیابی نتایج کمپین است. این گام شامل بررسی ارقام فروش، بازخورد مصرف‌کنندگان و سطح آگاهی از برند است.
  • تنظیم: چهارمین و آخرین مرحله تنظیم برنامه ارتباطی بر اساس آنچه از ارزیابی نتیجه‌گیری شده، است. این مرحله می‌تواند شامل تغییر پیام، کانال‌های مورداستفاده یا رویکرد کلی باشد.

ابزارهای جدید ارتباطات یکپارچه بازاریابی

در مبحث ارتباطات یکپارچه بازاریابی نیاز به ابزارهایی است که در ادامه به بررسی این ابزارهای جدید می پردازیم.

۱. تبلیغات از ابزارهای IMC

تبلیغات نوعی ارتباط غیرشخصی است و جنبه مالی دارد. تبلیغات یکی از مؤثرترین اشکال ارتباطی است که در مدت کوتاهی به مخاطبان انبوه می‌رسد. استفاده از ابزارهای IMC و بهره‌گیری از تبلیغات، نه‌تنها فروش را افزایش می‌دهد؛ بلکه باعث ایجاد آگاهی در بین مصرف‌کنندگان می‌شود. بازاریابان باید اطمینان حاصل کنند که پیام درست به شیوه‌ای کاربردی به مصرف‌کنندگان ارائه می‌شود. رسانه‌های مختلف مورداستفاده در تبلیغات عبارت از رسانه‌های چاپی، رادیو، بیلبوردها، تلویزیون و… هستند.

برای اطلاع از راز ایجاد وسواس سالم به مشتری بر روی لینک کلیک کنید.

۲. فروش شخصی

فروش شخصی شامل تعامل رودررو با کاربران نهایی با انگیزه تبلیغ محصول و متقاعدکردن مصرف‌کنندگان برای خرید محصول است. فروش شخصی یکی از مؤثرترین ابزارهای IMC است؛ زیرا یک فروشنده به‌صورت مستقیم با خریدار ارتباط برقرار می‌کند، مشکلات آن‌ها را در محل حل می‌کند، به‌صورت بداهه نیازهای خریداران را پیش‌بینی می‌کند و بر ایجاد یک رابطه طولانی‌مدت با کاربران نهایی تمرکز می‌کند.

۳. بازاریابی مستقیم از ابزارهای جدید ارتباطات یکپارچه بازاریابی

بازاریابی مستقیم قدیمی‌ترین شکل ارتباطی است که در آن سازمان مستقیماً از طریق تلفن، فکس، پیام‌های متنی، کاتالوگ، بروشور و نامه‌های تبلیغاتی با مصرف‌کنندگان ارتباط برقرار می‌کند. این مورد از ابزارهای IMC امروزه کاربرد کمتری دارد؛ زیرا مردم اغلب به‌صورت آنلاین خرید می‌کنند. بازاریابان با ارسال کاتالوگ و سایر مطالب بازاریابی به مصرف‌کنندگان در فرایند خرید به آن‌ها کمک می‌کنند و این فرایند را برای کاربران نهایی آسان‌تر می‌کنند.

موبایل مارکتینگ

۳. موبایل مارکتینگ

موبایل مارکتینگ شامل برقراری ارتباط با مشتریان از طریق تلفن همراه و ارسال پیام متنی برای آن‌ها است. هدف موبایل مارکتینگ دستیابی به مخاطبان و کاربران دستگاه‌های تلفن همراه از طریق ایمیل‌های بازاریابی، تبلیغات و… است. موبایل مارکتینگ و تبلیغات موبایلی شبیه به هم هستند؛ اما از نظر دامنه و رویکرد متفاوت هستند. موبایل مارکتینگ اصطلاح گسترده‌تری است که شامل استراتژی‌ها و تکنیک‌های مختلف برای ایجاد تعامل و بازاریابی برای کاربران تلفن همراه است.

این ابزار نه‌تنها شامل تبلیغات، بلکه عناصر دیگری مانند بهینه‌سازی فروش برنامه، پیام‌رسانی درون برنامه‌ای، شخصی‌سازی و تاکتیک‌های حفظ کاربر نیز است. موبایل مارکتینگ بر ایجاد روابط با کاربران، ارائه تجربیات شخصی و به حداکثر رساندن تعامل کاربر تمرکز دارد. موبایل مارکتینگ یکی از کم‌هزینه‌ترین ابزارهای IMC است که در آن تعداد زیادی از کاربران به طور هم زمان مورد هدف قرار می‌گیرند.

۴. روابط ‌عمومی

روابط‌عمومی یکی از ابزارهای IMC است که عبارت از مدیریت روابط بین یک سازمان و مردم است. این یک ارتباطات دوطرفه است که در آن مردم بازخورد خود را با سازمان به اشتراک می‌گذارند. روابط‌عمومی یکی از ابزارهای جدید ارتباطات یکپارچه بازاریابی برای ایجاد حسن‌نیت در بازار و ارائه محصول شرکت به‌صورت مثبت انجام می‌شود. روابط‌عمومی می‌تواند از طریق بیانیه‌های مطبوعاتی، حضور در ملا عام، حمایت مالی رویدادها، اخبار و… انجام شود.

۵. ابزارهای IMC ؛ سوشال ‌مدیا مارکتینگ

سوشال‌مدیا مارکتینگ یک روش قدرتمند و کاربردی برای کسب‌وکارها در هر اندازه‌ای برای دستیابی به مشتریان بالقوه است. سوشال‌مدیا مارکتینگ شکلی از استراتژی های دیجیتال مارکتینگ است که از قدرت شبکه‌های اجتماعی محبوب برای دستیابی به اهداف بازاریابی و برندسازی استفاده می‌کند. افراد برندها را در رسانه‌های اجتماعی (سوشال‌مدیا) می‌شناسند، درباره آن‌ها تحقیق می‌کنند و در نهایت از آن‌ها خرید می‌کنند؛ بنابراین، اگر از سوشال‌مدیا مارکتینگ به‌عنوان یکی از ابزارهای IMC استفاده نمی‌کنید، احتمال اینکه رقبا از شما پیشی بگیرند، زیاد است.

سوشال‌مدیا مارکتینگ می‌تواند موفقیت قابل‌توجهی را برای کسب‌وکار شما به ارمغان بیاورد، حامیان برند متعهد ایجاد کند و حتی منجر به فروش بیشتر شود. اما توجه داشته باشید که سوشال‌مدیا تنها شامل ایجاد حساب کاربری و پست‌کردن محتوا در زمان دلخواه شما نیست؛ بلکه نیازمند یک استراتژی و یک هدف قابل‌اندازه‌گیری است.

ترفیع فروش

۶. ترفیع فروش

ترفیع فروش یکی از ابزارهای IMC است که عبارت از مشوق‌های کوتاه‌مدتی است که برای تسریع در فروش به مصرف‌کنندگان ارائه می‌شود. این استراتژی با ارائه پیشنهادات جذاب مانند کوپن‌های تخفیف، حق بیمه، قرعه‌کشی، معاملات تأمین مالی کم‌هزینه و تخفیف‌ها دلیلی برای خرید محصول یا خدمات به مصرف‌کنندگان می‌دهد.

۷. حمایت مالی

حمایت مالی ترکیبی از ترویج فروش و روابط‌عمومی است. حمایت مالی باعث ایجاد وفاداری به برند می‌شود و به تمایز محصول با رقبا کمک می‌کند. هنگامی که از حمایت مالی به‌عنوان یکی از ابزارهای IMC استفاده می‌کنید، حمایت مالی زمانی است که یک شرکت پول یا منابع را برای یک رویداد یا برنامه غیرانتفاعی در ازای مزایای تبلیغاتی خاص متعهد می‌کند. هدف تجاری از حمایت مالی دستیابی به یک مخاطب هدف خاص و جلب‌توجه از یک مخاطب هدف مشخص است.

جمع‌بندی

ارتباطات یکپارچه بازاریابی یک فرایند ارتباطی مؤثر است که با هدف تقویت رابطه بین مشتری و شرکت و درعین‌حال افزایش فروش انجام می‌شود. ارتباطات یکپارچه بازاریابی ترکیبی از ابزارهای بازاریابی مانند تبلیغات، بازاریابی آنلاین، روابط‌عمومی، بازاریابی مستقیم و ارتقای فروش است. ابزارهای IMC زمانی مؤثر هستند که باهم کار کنند و بتوانند مخاطبان هدف را تحت‌تأثیر قرار دهند. استراتژی IMC ایجاد یک تجربه یکپارچه برای مشتریان است. ابزارهای جدید ارتباطات یکپارچه و معرفی نام تجاری به کاربران نهایی امری ضروری برای سازمان‌ها است؛ زیرا باید برای باقی‌ماندن در بازار با سایر کسب‌وکارها به رقابت بپردازند.

تبلیغات تنها شامل ایجاد آگاهی در بین مردم درمورد محصول نیست؛ بلکه شامل گسترش دانش در مورد محصول یا خدمات نیز می‌شود. در این مقاله به بررسی مزایای ارتباطات یکپارچه بازاریابی پرداختیم. امید است مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشد. اگر قصد توسعه و پیشرفت بازاریابی و شرکت خود را دارید، با دکتر علی ناصرحجتی در تماس باشید تا شما را در مسیر رشد و شکوفایی کسب‌وکارتان همراهی کند. علی ناصر حجتی با چندین سال تجربه در زمینه مشاوره کسب‌وکار و برندینگ به شما کمک می‌کند فضایی پررونق برای کسب‌وکار خود رقم بزنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا