جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ابزارها و الگوهای کمپین

ابزارها و الگوهای کمپین که باعث جذب مشتری بیشتری می شوند

آیا هرسال استراتژی‌ها، ابزارها و الگوهای کمپین بازاریابی خود را ارزیابی می‌کنید؟ بدون برنامه بازاریابی سالانه ممکن است تمام برنامه‌های بازاریابی شما به‌هم‌ریخته شود. اگر برنامه بازاریابی نداشته باشید تقریباً غیرممکن است که بودجه خود را برای طرح‌ها، پروژه‌ها، استخدام و برون‌سپاری در طول یک سال تعیین کنید. امروزه کمپین‌های بازاریابی پیچیدگی بیشتری دارند؛ زیرا باید در طیف وسیعی از کانال‌های دیجیتالی و سنتی به مخاطبان دسترسی پیدا کنند.

بازاریابی اساساً تسلط بر هنر معرفی کسب‌وکار به دیگران و در دسترس قراردادن محصول یا خدمات در اختیار آن‌ها است. هرچه افراد بیشتری درمورد شرکت و محصولات شما اطلاعات داشته باشند، فرصت‌های بیشتری برای فروش و کسب درآمد خواهید داشت. روش های ارزیابی کمپین‌های تبلیغاتی به شما کمک می‌کنند تا کمپین خود را از جهات مختلف بررسی کنید و میزان تأثیرگذاری آن را محک بزنید. در این مقاله از سری مقالات وب‌سایت ناصرحجتی با ما همراه باشید تا به بررسی تأثیر چهارچوب RACE در کمپین موفق بازاریابی بپردازیم.

ابزارها و الگوهای کمپین؛ کمپین بازاریابی چیست؟

کمپین بازاریابی یک تلاش هماهنگ برای تبلیغ یک محصول، خدمات یا پیام تجاری خاص است که معمولت توسط یک هدف تجاری خاص هدایت می‌شود. کمپین بازاریابی ممکن است برای افزایش آگاهی از برند، افزایش فروش یک محصول جدید یا شاید تغییر موقعیت یک نام تجاری در ذهن مصرف‌کنندگان باشد.

هر کمپین بازاریابی حول محور یک موضوع منحصربه‌فرد ساخته شده است و به کانال‌های مختلفی اعم از رسانه‌های اجتماعی، ایمیل، تبلیغات سنتی یا هر ترکیبی از کانال‌های دیجیتال امروزی متکی است. چیزی که یک کمپین را از سایر کمپین‌ها متمایز می‌کند، استفاده از ابزارها و الگوهای کمپین، هدف نهایی، استراتژی‌های به‌کارگرفته‌شده و تاکتیک‌های خاص انتخاب شده است. هنگامی که یک کمپین بازاریابی به‌درستی اجرا شود، با مخاطبان هدف ارتباط برقرار می‌کند، بر ادراکات آن‌ها تأثیر می‌گذارد و آن‌ها را به سمت اقدام موردنظر سوق می‌دهد.

روش های ارزیابی کمپین‌های تبلیغاتی؛ منظور از ابزار بازاریابی چیست؟

روش های ارزیابی کمپین‌های تبلیغاتی؛ منظور از ابزار بازاریابی چیست؟

ابزارها و الگوهای کمپین بازاریابی عبارت از مجموعه ابزارهایی است که می‌توانید برای توسعه و تبلیغ محصولات و خدمات خود به‌کار بگیرید. تعداد زیادی از ابزارهای بازاریابی وجود دارد که شما می‌توانید بسته به نوع کسب‌وکار و شرایط خود از آن‌ها بهره‌مند شوید. اکثر کمپین‌های تبلیغاتی از ابزارهای مختلف بازاریابی برای افزایش فروش خود استفاده می‌کنند.

حتی می‌توانید ترکیبی از ابزارهای بازاریابی را برای کمپین خود به‌کار بگیرید. علاوه بر این، استفاده از ابزارها و الگوهای کمپین مختلف به این معنا است که می‌توانید بر عناصر مختلف تمرکز کنید. ازاین‌رو، برخی از ابزارها برای افزایش فروش و برخی دیگر برای جمع‌آوری اطلاعات درمورد مصرف‌کنندگان عالی هستند. به‌طورکلی، مهم است که بدانید کدام یک برای تجارت شما بهترین گزینه است. الگوی کمپین یک برنامه ارتباطی یکپارچه کوتاه‌مدت برای ایجاد فروش بیشتر است.

هدف این برنامه جذب مخاطبان است و معمولاً بر روی محتوای بازاریابی و یک برنامه رسانه‌ای یکپارچه تمرکز دارد. هدف از برنامه‌ریزی کمپین بازاریابی شناسایی فعالیت‌ها و کانال‌های بازاریابی مرتبط برای رسیدن به اهداف کمپین و همچنین تأثیرگذاری بر مشتریان است. یک الگوی کمپین موفق دارای یک مفهوم جذاب و قابل اشتراک‌گذاری است که از ابزارهای ارتباطی بازاریابی آنلاین و آفلاین و کانال‌های رسانه دیجیتال استفاده می‌کند.

چهارچوب RACE چیست؟

ممکن است تصور کنید که آمیختن بازاریابی سنتی از محصول، قیمت، مکان‌یابی و تبلیغ تمام آن چیزی است که یک شرکت برای موفقیت به آن نیاز دارد؛ اما در عصر دیجیتال، دسترسی و سرعت اینترنت و رسانه‌های اجتماعی بازاریابی را متحول کرده است. اکنون شرکت‌ها باید بیاموزند چگونه بازاریابی دیجیتال را با بازاریابی کلی خود ادغام کنند. دکتر دیو چافی بنیان‌گذار Smart Insights چهارچوب برنامه‌ریزی RACE را برای کمک به شرکت‌ها برای توسعه یک طرح بازاریابی که چالش‌های دستیابی به مخاطبان آنلاین و ایجاد تعامل آن‌ها را برای تبدیل سریع به فروش آنلاین یا آفلاین را برطرف می‌کند، توسعه داد.

بازاریابان می‌توانند از ابزارها و الگوهای کمپین و چهارچوب RACE استفاده کنند تا بتوانند اهداف کمپین خود را به‌وضوح پیگیری و مدیریت کنند. این چهارچوب به شرکت‌ها کمک می‌کند تا با ارائه یک ساختار ساده برای توسعه یک برنامه استراتژیک، بازاریابی دیجیتال و فعالیت‌های بازاریابی سنتی را ادغام کنند. ابزارها و الگوهای کمپین و چهارچوب RACE به شرکت‌ها کمک می‌کند تا با ارائه یک ساختار ساده برای توسعه یک برنامه استراتژیک، بازاریابی دیجیتال و فعالیت‌های بازاریابی سنتی را باهم ادغام کنند.

کلمه RACE مخفف چهار مرحله در چهارچوب برنامه‌ریزی بازاریابی شامل دستیابی (Reach)، عمل (Act)، تبدیل (Convert) و تعامل (Engage) است. در ادامه به بررسی هر کدام از این مراحل و تأثیر چهارچوب RACE در کمپین موفق بازاریابی می‌پردازیم:

دستیابی (Reach)

۱. دستیابی (Reach)

اولین قدم ایجاد آگاهی و دیده‌شدن یک برند، معرفی محصولات و خدمات در سایر رسانه‌های آفلاین و آنلاین به‌منظور افزایش آگاهی مشتریان است. این کار را می‌توان از طریق بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)، تبلیغات گوگل، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات اجتماعی و روابط‌عمومی انجام داد. میزان موفقیت در این مرحله از طریق ردیابی ترافیک ایجاد شده توسط کمپین بازاریابی به وب‌سایت یا رسانه‌های اجتماعی قابل‌اندازه‌گیری است. این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل چهارچوب RACE است؛ زیرا فراهم‌کردن دسترسی آسان و سریع باعث افزایش فروش می‌شود.

۲. عمل (Act)

مرحله دوم چهارچوب RACE که در کنار ابزارها و الگوهای کمپین به کسب و کارها کمک می‌کند، تعامل با مشتریان بالقوه‌ای است که به آن‌ها دسترسی پیدا کرده‌اید. این کار را می‌توان از طریق ابزار و الگوهای کمپین انجام داد. شما می‌توانید از طریق صفحات محصول، چت زنده، چت‌بات‌ها و موارد دیگر با مشتریان و مخاطبانی که به وب‌سایت یا شبکه‌های اجتماعی شما جذب شده‌اند ارتباط برقرار کرده و آن‌ها تشویق به خرید کنید.

۳. تبدیل (Convert)

این مرحله به معنای تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان واقعی است. این کار می‌تواند از طریق بازاریابی مجدد، بازاریابی ایمیلی، اتوماسیون یا مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) انجام شود. در این مرحله، مخاطب به مرحله خرید وارد می‌شود و با پرداخت هزینه محصول یا خدمات شما را خریداری می‌کند. اکنون مخاطب به مشتری شما تبدیل شده است.

۴. تعامل (Engage)

چهارمین و آخرین مرحله، تعامل با مشتریان در روابط بلندمدت به‌منظور ایجاد وفاداری مشتری است. این امر را از طریق اتوماسیون بازاریابی، بررسی، CRO و CRM قابل‌انجام است. شما باید بتوانید در این مرحله مشتریانی که برای اولین‌بار از شما خرید کرده‌اند را به مشتریان وفادار تبدیل کنید. بدین منظور باید سعی کنید از ابزارها و الگوهای کمپین استفاده کنید گه ضمن ایجاد وفاداری در مخاطبان، طول عمر و ماندگاری آن‌ها را نیز افزایش دهد.

ابزارها و الگوهای کمپین؛ تأثیر کمپین RACE در کمپین موفق بازاریابی

مدل RACE با استفاده از یک ساختار ساده به شما کمک می‌کند تا بتوانید با استفاده از ابزارها و الگوهای کمپین استراتژی‌های بازاریابی خود را به بهترین شکل طراحی کنید. از جمله مزایا و تأثیر مدل RACE در کمپین موفق بازاریابی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان برنامه‌ریزی استراتژی بازاریابی دیجیتال به‌عنوان یک سری وظایف کوچک
  • امکان تعیین اهداف قایل دسترس و ساده
  • امکان بررسی عملکرد بازاریابی دیجیتال
  • یک روش ساده و مؤثر برای بهبود ROI

SOSTAC نشانگر چیست؟

SOSTAC نشانگر چیست؟

SOSTAC یکی از بهترین چارچوب‌های برنامه‌ریزی استراتژیک بازاریابی در جهان است که به دلیل سادگی و اثربخشی از شهرت زیادی برخوردار است. این مدل خطی که توسط PR Smith توسعه‌یافته است، یک فرایند گام‌به‌گام برای تیم‌های بازاریابی فراهم می‌کند تا با به‌کارگیری ابزارها و الگوهای کمپین، برنامه‌های بازاریابی مؤثر و کارآمد ایجاد کنند. این برنامه شامل ۶ مرحله کلیدی است که هرکدام از آن‌ها در شکل‌دادن یک استراتژی بازاریابی موفق از اهمیت بالایی برخوردار هستند. این مراحل عبارت از تحلیل موقعیت، اهداف، استراتژی، تاکتیک‌ها، اقدامات و کنترل هستند. در دنیایی که برنامه‌ریزی بازاریابی اغلب پیچیده و طاقت‌فرسا به نظر می‌رسد، SOSTAC به‌عنوان یک ابزار آسان و جامع برای استفاده به کمک شما می‌آید. در ادامه به بررسی هر بخش از این برنامه می‌پردازیم:

۱. تحلیل موقعیت + اهداف

این مرحله اولیه شامل ارزیابی محیط فعلی از جمله نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها است. این مرحله پایه و اساس کل برنامه بازاریابی را ایجاد می‌کند و به‌وضوح نشان می‌دهد که کسب‌وکار شما چه موقعیتی دارد. تعیین اهداف واضح و قابل‌اندازه‌گیری از اهمیت بالایی برخوردار است. این اهداف باید با اولویت‌های کسب‌وکار و ابزارها و الگوهای کمپین همسو باشند و اطمینان حاصل کنند که برنامه بازاریابی از مأموریت و چشم‌انداز کلی سازمان پشتیبانی می‌کند.

۲. استراتژی + تاکتیک ها

توسعه استراتژی عبارت از ترسیم گام‌های گسترده برای دستیابی به اهداف موردنظر است. این مرحله مانند نقشه راه است که تیم بازاریابان را هدایت می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که هر تلاشی با اهداف تعیین شده هماهنگ است. در مبحث ابزارها و الگوهای کمپین، SOSTAC یکی از ابزارهای کاربردی است. تاکتیک‌ها در این ابزار شامل ایجاد ترکیبی درست از بازاریابی مناسب هستند. این مرحله شامل انتخاب روش‌ها و کانال‌های خاصی است که برای دستیابی به مخاطب هدف مورداستفاده قرار می‌گیرند.

۳. اقدامات + کنترل

این مرحله شامل یک برنامه عملیاتی دقیق است. مرحله اقدام توضیح می‌دهد که چه کسی، چه کاری را در چه زمانی و چگونه انجام خواهد داد تا اطمینان حاصل شود که برنامه به‌خوبی اجرا می‌شود. مرحله کنترل شامل تعریف فرایندهای مدیریت عملکرد است. این مرحله تضمین می‌کند که برنامه در مسیر درستی قرار دارد و در صورت نیاز امکان تعدیل و بهبود را فراهم می‌کند.

جمع‌بندی

آیا زدن به دل جاده بدون دانستن نقشه راه کار غیرمعقولی به نظر می‌رسد؟ اگر بخواهید یک کمپین بازاریابی را بدون ابزارها و الگوهای کمپین اجرا کنید، دقیقاً این‌گونه به نظر می‌رسد. تنها شناخت مقصد در این مسیر کافی نیست؛ بلکه باید مشکلات احتمالی، نوع جاده، بهترین مسیر برای پیمودن و… را نیز بشناسید. الگوی کمپین بازاریابی مانند یک قطب‌نما برای شما عمل می‌کند و همه عناصر کمپین از مخاطبان هدف گرفته تا کانال‌ها را سازماندهی کرده و تضمین می‌کند هر تلاشی با اهداف کلی شما هماهنگ خواهد بود.

هر بازاریابی می‌داند که کمپین خوب و استفاده از روش های ارزیابی کمپین‌های تبلیغاتی می‌تواند کمک بسزایی در مدیریت کسب‌وکار ارائه دهد. اگر قصد افزایش فروش و شکوفایی کسب‌وکار خود را دارید و دوست دارید برند شما در ذهن مردم جاودانه شود، با ما در تماس باشید تا با ارائه مشاوره رایگان تخصصی شما را در رسیدن به اهدافتان یاری کنیم. علی ناصر حجتی با چندین سال سابقه درخشان در مشاوره کسب‌وکار و برندینگ با شما همراه خواهد بود تا قدم‌به‌قدم به موفقیت نزدیک شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا