جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ریتارگتینگ آمار و تحقیقات برای نمایش چالش‌ها و فرصت‌های سال 2024 به بازاریابان

منظور از ریتارگتینگ دسته‌ای از استراتژی‌های بازاریابی هستند که مخاطبان قبلی کسب‌وکار را به مشتریان حقیقی تبدیل می‌کنند. با استفاده از ریتارگتینگ آمار و تحقیقات و استفاده از راهکارهای بازاریابی می‌توان تعداد قابل‌توجهی از کاربران اولیه سایت را به مشتریان وفادار تبدیل کرد.

افزایش آگاهی برند، افزایش نرخ تبدیل و کاهش هزینه‌های تبلیغات بخشی از مزایای تبلیغات ریتارگتینگ برای بازاریابان هستند. همچنین از طریق ریتارگتینگ می‌توان نرخ تعامل تبلیغات را تا 400 درصد افزایش داده و شاهد افزایش فروش با بازاریابی مجدد خواهیم بود. در این مقاله از وب‌سایت دکتر علی ناصرحجتی ریتارگتینگ و نقش آن در بازاریابی را بررسی می‌کنیم.

منظور از ریتارگتینگ چیست؟

واژه ریتارگتینگ به معنای هدف‌گیری مجدد است. منظور از ریتارگتینگ آن دسته‌ از تبلیغات هستند که کسب‌وکارها با کمک آن‌ها مخاطبانی را که یک‌بار از سایت آن‌ها بازدید کرده و خارج شده‌اند را برای بازگشت دوباره و خرید تشویق می‌کنند. به زبان ساده سرویس‌های ارائه‌دهنده تبلیغات ریتارگتینگ آمار و تحقیقات با کمک داده‌های دریافتی تبلیغاتی را نمایش می‌دهند تا کاربران اولیه را به سایت بازگردانند. این یک استراتژی بازاریابی اثربخش است.

در دنیای تجارت آنلاین و قیف بازاریابی جذب لید، تبدیل کاربران به مشتری بالقوه و تبدیل آن‌ها به مشتریان حقیقی زمان‌بر و پرهزینه است. بهینه‌سازی قیف بازاریابی یکی از مزایای تبلیغات ریتارگتینگ برای بازاریابی است. آمار نشان می‌دهد که تنها 3-2 درصد از بازدیدکنندگان از سایت در اولین ورود مشتری شما می‌شوند.

به همین دلیل برای افزایش نرخ فروش و جذب مشتریان بیشتر باید راهکاری اندیشید که سرویس ریتارگتینگ آمار و تحقیقات توانسته به‌خوبی عمل کند. در ادامه خواهیم دید که این سرویس تبلیغات از نظر فنی چگونه کار می‌کند.

ریتارگتینگ آمار و تحقیقات؛ روش اجرای تبلیغات ریتارگتینگ

دو روش فنی رایج برای تبلیغات ریتارگتینگ آمار و تحقیقات وجود دارد که رایج‌ترین روش، ریتارگتینگ پیکسل محور است. پیکسل‌ها قطعات کوچکی از کدهای جاوا اسکریپت هستند که با ورود کاربر به سایت، فایل کوکی در مرورگر کاربر ایجاد می‌کنند. این کوکی همانند یک ردیاب عمل کرده و مسیر حرکت کاربر سایت و فعالیت‌های او را در بستر وب پیگیری می‌کند. وقتی کاربر از سایت خارج شود ردی از او به‌جامانده است که سرویس‌های ریتارگتینگ با کمک کوکی‌ها تبلیغاتی را انجام می‌دهند تا کاربران را برای بازگشت به سایت و خرید ترغیب کنند.

در بازگشت دوباره شاهد افزایش فروش با بازاریابی مجدد خواهیم بود. روش دیگر، ریتارگتینگ فهرست محور است که بر مبنای اطلاعات تماس کاربر مانند اطلاعات دموگرافیک، ایمیل و… انجام می‌شود. البته این روش ریتارگتینگ آمار و تحقیقات به‌اندازه روش پیکسل محور رایج نیست؛ ولی نسبت به روش قبلی مزیتی دارد که آن اجرای تبلیغات شخصی‌سازی شده است و می‌تواند نتایج بهتری داشته باشد.

ریتارگتینگ آمار و تحقیقات؛ استراتژی های ریتارگتینگ

برای انجام ریتارگتینگ آمار و تحقیقات استراتژی‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. قبل از آن نکته مهمی که باید گفته شود این است که برای نصب کوکی روی مرورگر کاربر و ردیابی او، باید کاربر قبلاً از سایت بازدید کرده باشد تا بتوان از مزایای تبلیغات ریتارگتینگ برای بازاریابان استفاده کرد. مهم‌ترین استراتژی‌های ریتارگتینگ عبارت‌اند از:

1. ریتارگتینگ در شبکه های اجتماعی (Social media Retargeting)

یکی از پلتفرم‌های مناسب برای تبلیغات، ریتارگتینگ شبکه‌های اجتماعی هستند. در این روش اطلاعات کوکی یا اطلاعات به‌دست‌آمده از ریتارگتینگ فهرست محور به شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، لینکدین یا اینستاگرام داده می‌شود. براین‌اساس کاربران این شبکه‌ها می‌توانند تبلیغات محصول یا خدمات را در بین پست‌های معمولی مشاهده کنند.

2. ریتارگتینگ در وب سایت (Website retargeting)

نوع دیگر ریتارگتینگ آمار و تحقیقات یا بازاریابی مجدد از طریق نمایش محصول یا خدمات در وب‌سایت‌های دیگر است. در این روش که بسیار متداول است کسب‌وکار موردنظر اطلاعات مربوط به ایمیل یا کوکی کاربران را در اختیار وبلاگ‌ها و سایت‌های پربازدید قرار می‌دهد. زمانی که کاربران به این سایت‌ها مراجعه کنند تبلیغ سایت شما برای آن‌ها نمایش داده می‌شود.

3. ریتارگتینگ از طریق موتورهای جستجو (Search Retargeting)

در این استراتژی ریتارگتینگ آمار و تحقیقات وقتی کاربران بر اساس کلمه کلیدی در وب جستجو می‌کنند تبلیغ محصول یا خدمات وب‌سایت شما در صفحه نتایج موتورهای جستجو نمایان می‌شود. این روش از ریتارگتینگ بسیار مؤثر است؛ زیرا به «قصد کاربر از جستجو» توجه می‌کند. بازاریابی موتورهای جستجو روشی کارآمد و مؤثر در تجارت آنلاین است.

در این نوع هدف‌گیری/ بازاریابی مجدد، بازدیدکنندگان جدیدی را به وب‌سایت خود هدایت می‌کنید؛ زیرا ممکن است کاربر اطلاعی درباره محصول یا خدمات شما نداشته باشد؛ ولی به دلیل نیاز، به آن توجه نشان دهد. در این روش از ریتارگتینگ از یکی از مهم‌ترین مزایای تبلیغات ریتارگتینگ برای بازاریابان یعنی افزایش فروش و نرخ تبدیل بهره خواهید برد. نوع دیگری از ریتارگتینگ هم مربوط به اپلیکیشن‌های موبایلی است که این اپ‌ها با دریافت فهرست ایمیل یا اطلاعات کوکی، تبلیغات را برای کاربران نمایش می‌دهند.

 مزایای تبلیغات ریتارگتینگ آمار و تحقیقات برای بازاریابان

تحقیقات نشان داده است که تقریباً تمام کاربرانی که وارد سایت شما می‌شوند بدون خرید از آن خارج می‌شوند و در بهترین حالت 3-2 درصد از کاربران برای خرید محصول یا خدمات اقدام می‌کنند. برای بازگرداندن کاربران و تبدیل آن‌ها به مشتریان حقیقی راهکار هوشمندانه‌ای به نام ریتارگتینگ آمار و تحقیقات وجود دارد که به روش پیکسل محور یا فهرست محور می‌توان مشتریان را جذب و فروش را افزایش داد.

این روش بازاریابی نقش مؤثری در افزایش فروش دارد. مهم‌ترین مزایای تبلیغات ریتارگتینگ برای بازاریابان عبارت‌اند از:

  • هدف‌گذاری دقیق: در ریتارگتینگ به‌جای نمایش تبلیغات برای کاربرانی که هیچ اطلاعی از آن‌ها ندارید تبلیغات تنها برای کاربرانی نمایش داده می‌شود که علاقه خود را به کسب‌وکار شما نشان داده‌اند. به عبارتی شما پرسونای مشتری خود را شناخته‌اید.
  • تعامل سازنده: با استفاده از تبلیغات ریتارگتینگ آمار و تحقیقات می‌توانید تعامل مثبت و سازنده‌ای با مشتریان و کاربران وفادار خود برقرار کنید. این کار می‌تواند منجر به افزایش فروش با بازاریابی مجدد شود.
  • افزایش نرخ بازدید: با نمایش تبلیغات خود در سایت‌های پربازدید و تبلیغاتی می‌توانید آگاهی از برند خود را افزایش دهید. این کار موجب افزایش نرخ بازدید از سایت شما می‌شود.
  • افزایش نرخ تبدیل: مهم‌ترین هدف هر سایت و کسب‌وکار آنلاین تبدیل تعداد بیشتری از بازدیدکنندگان به مشتریان حقیقی است. با استفاده از تبلیغات ریتارگتینگ می‌توانید با ساخت لید به افزایش ترافیک وب‌سایت خود کمک کرده و از مزایای تبلیغات ریتارگتینگ برای بازاریابان بهره‌مند شوید. با این کار نرخ تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان حقیقی افزایش می‌یابد.
  • متمایزشدن از رقبا: رقابت در دنیای تجارت آنلاین بسیار فشرده است و برای پیش افتادن از رقبا باید استراتژی‌های مؤثری بکار گرفت. ریتارگتینگ آمار و تحقیقات روشی هوشمندانه برای دستیابی به هدف اصلی یعنی کسب سهم مناسب از بازار هدف است.

اجزای اصلی کمپین ریتارگتینگ

به‌منظور بهره‌گیری از مزایای تبلیغات ریتارگتینگ برای بازاریابان باید یک برنامه هوشمندانه و هدفمند برای آن تنظیم کرد. اقدامات مهم برای اجرای یک کمپین تبلیغات ریتارگتینگ عبارت‌اند از:

1. ساخت تگ

ازطریق ساخت تگ برای کمپین تبلیغات ریتارگتینگ آمار و تحقیقات می‌توان رویدادهایی مانند کلیک روی المان، بازدید از صفحه و یا ارسال فرم را ردیابی کرد. با ساخت تگ می‌توانید فهرست مخاطبان خود را متناسب با مراحل مختلف قیف فروش و فعالیت‌هایی مانند خرید موفق، کلیک روی بخش ثبت‌نام یا ارسال فرم مشاوره را برای کمپین خود ساخته و تبلیغاتی هدفمند داشته باشید. تگ‌ها در ریتارگتینگ برای اهداف مشخص و متناسب با معیارهای کمپین تبلیغاتی تعریف می‌شوند. با این روش می‌توان یک کمپین‌ بازاریابی دیجیتال تاثیرگذار ایجاد کرد.

2. ریتارگتینگ آمار و تحقیقات؛ ساخت لیست مخاطب

برای بهره‌مندی از مزایای تبلیغات ریتارگتینگ برای بازاریابان، بعد از ساخت تگ باید فهرستی از مخاطبان را بسازید و آن را به کمپین ریتارگتینگ آمار و تبلیغات خود اختصاص دهید. با کمک لیست مخاطبان متناسب با استراتژی کمپین تبلیغات بازاریابی مجدد گروه‌های مختلف بسازید. در مرحله بعد می‌توانید بر اساس پرسونای مشتری و نوع فعالیت آن‌ها تبلیغات شخصی شده را نمایش داده و نرخ تبدیل تبلیغات خود را افزایش دهید.

چگونگی کسب بهترین نتایج از کمپین های ریتارگتینگ

برای افزایش فروش با بازاریابی مجدد و کسب بهترین نتایج از کمپین‌های ریتارگتینگ آمار و تحقیقات می‌توان راهکارها و استراتژی‌های مهمی را به‌کار برد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

  • تقسیم‌بندی: در این استراتژی با تقسیم‌بندی مخاطبان بر اساس رفتارشان در وب و صفحاتی که بازدید کرده‌اند می‌توان آن‌ها را در سطوح مختلف آمادگی برای فروش قرار داد.
  • تعیین مدت‌زمان مشخص برای کمپین: طول عمر کمپین بر طول عمر کوکی‌ها متمرکز است. هدف از تعیین محدودیت ارسال تبلیغ تنظیم تعداد تجربه دیداری کاربران از تبلیغ سایت موردنظر است.
  • مدیریت و کنترل تعداد دفعات نمایش تبلیغ: تعیین محدودیت برای تعداد نمایش تبلیغ ضروری است. با این کار می‌توانید استراتژی فروش را بهینه‌سازی کنید. البته میزان اعمال این محدودیت باید متناسب با هدف کسب‌وکار شما باشد.
  • استفاده از Burn Pixel: استراتژی دیگر برای کسب نتیجه از ریتارگتینگ آمار و تحقیقات استفاده از Burn Pixel است. Burn Pixel یک خط کد است که در صفحه بعد از خرید قرار دارد. با رسیدن بازدیدکننده به این بخش، این صفحه با این کد علامت‌گذاری شده و نمایش تبلیغ موردنظر برای کاربر متوقف می‌شود.
  • خلاقیت: به‌جای پیروی از یک روش تکراری خلاقیت به خرج دهید تا با این کار از مزایای تبلیغات ریتارگتینگ برای بازاریابان بهره ببرید. عوض‌کردن تبلیغات کنونی با تبلیغات جدید یک نمونه از این تغییرات است.

با اجرای این راهکارها نتایج خوبی از کمپین ریتارگتینگ حاصل شده و افزایش فروش با بازاریابی مجدد تسهیل می‌شود.

جمع‌بندی

ریتارگتینگ آمار و تحقیقات روشی هوشمندانه برای افزایش فروش و تبدیل کاربران به مشتریان حقیقی است. با استفاده از این روش که هدف‌گذاری مجدد نیز نام دارد می‌توان کاربرانی را که یک‌بار از سایت شما بازدید کرده و بدون خرید خارج شده‌اند برای خرید تشویق کرد. افزایش نرخ تبدیل، متمایزشدن از رقبا و تعامل سازنده از مزایای تبلیغات ریتارگتینگ برای بازاریابان هستند. برای افزایش فروش با بازاریابی مجدد بهترین روش ایجاد کمپین و به‌کارگیری استراتژی‌های عملی و کارآمد است.

دکتر علی ناصرحجتی متخصص در حوزه مشاوره مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ با داشتن تحصیلات عالی در این حوزه و بهره‌گیری از دانش و تجربه بالا از برترین متخصصان و مشاوران حوزه کسب‌وکارها و تبلیغات آنلاین است.  برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا