جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی

4 مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی

میمثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی(Integrated Marketing Communication) تفاوت بین رسیدن به موفقیت پایدار و تکرارپذیر در مقابل موفقیت اتفاقی و گذرا را مشخص می‌کند. انواع ارتباطات بازاریابی بر برقراری ارتباط سریع و مستقیم با مخاطب یا مصرف‌کننده متمرکز است. می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد رابطه‌ای طولانی‌مدت باشد که به افزایش موفقیت و سودآوری شما منجر خواهد شد.

ارتباطات یکپارچه بازاریابی با مثال عینی یک طرح ساده اما قدرتمند است که اطمینان حاصل می‌کند تمامی ارتباطات و پیام‌ها، به هر شکلی که هستند، با دقت و هماهنگی کامل به یکدیگر متصل شده‌اند. در اساسی‌ترین سطح، این رویکرد به معنای یکپارچه‌سازی کلیه ابزارهای ارتباطی است تا بتوانند به‌صورت هماهنگ با یکدیگر عمل کنند.

ترفیع یا Promotion یکی از عناصر آمیخته بازاریابی است؛ اما خود ابزارهای ارتباطی مختلفی را در بر می‌گیرد. تمامی این ابزارهای ارتباطی زمانی که به‌صورت یکپارچه و هماهنگ با یکدیگر به کار گرفته شوند، کارایی بسیار بالاتری نسبت به استفاده جداگانه از آن‌ها خواهند داشت. ترکیب این ابزارها نتایج بهتری را نسبت به کاربرد تک تک آن‌ها به ارمغان می‌آورد. به ویژه آن‌که همگی با یک صدا و پیام واحد ارتباط برقرار می‌کنند. در این مقاله از وب‌سایت دکتر علی ناصر حجتی با ارائه چند مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی، اهمیت یکپارچه‌سازی آن‌ها را بهتر درک خواهیم کرد.

انواع ارتباطات بازاریابی

انواع ارتباطات بازاریابی شامل طیف گسترده‌ای از ابزارها و روش‌هایی برای برقراری ارتباط با مشتریان و ترویج محصولات یا خدمات است. یکی از انواع آن، تبلیغات است که از رسانه‌های مختلف مانند تلویزیون، رادیو، روزنامه‌ها و بیلبوردها برای ارائه پیام‌های تبلیغاتی استفاده می‌کند. یک مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی در این زمینه، هماهنگی تبلیغات چاپی، تلویزیونی و دیجیتال با یک پیام و هویت برند واحد است.

یکی دیگر از انواع ارتباطات بازاریابی، روابط عمومی است. روابط عمومی به دنبال ایجاد و حفظ تصویر مثبت برند از طریق رسانه‌ها، رویدادها و فعالیت‌های اجتماعی است. یک شرکت می‌تواند از روابط عمومی، بازاریابی رویدادی و شبکه‌های اجتماعی به‌صورت یکپارچه برای ارتباطات بازاریابی خود بهره ببرد. بازاریابی مستقیم نیز روشی است برای ارتباط مستقیم با مشتریان از طریق ایمیل، پست، تلفن و… که یک مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی، ترکیب ایمیل‌های بازاریابی، پیامک‌ها و بازاریابی کاتالوگ با پیام‌های هماهنگ است.

در عصر دیجیتال امروز، بازاریابی دیجیتال از جمله استفاده از وب‌سایت، موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات آنلاین نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هماهنگی بازاریابی موتور جستجو، شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی ویدئویی یک مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی دیجیتال محسوب می‌شود. بازاریابی رویدادی نیز از طریق برگزاری نمایشگاه‌ها، کنفرانس‌ها و رویدادهای ویژه امکان ارتباط مستقیم با مشتریان را فراهم می‌کند.

هدف اصلی انواع ارتباطات بازاریابی، یکپارچه‌سازی این انواع مختلف ابزارهای ارتباطی به گونه‌ای است که همگی با یک صدا و پیام واحد به مخاطبان برسند و تجربه‌ای یکپارچه و هماهنگ را برای آن‌ها رقم بزنند.

ارتباطات بازاریابی یکپارچه چیست؟

ارتباطات بازاریابی یکپارچه چیست؟

ارتباطات بازاریابی یکپارچه (Integrated Marketing Communications) یک رویکرد جامع و هماهنگ برای برقراری ارتباط با مخاطبان و مشتریان از طریق ترکیب مؤثر انواع مختلف ابزارها و کانال‌های ارتباطی است. در این رویکرد، تمامی ابزارهای ارتباطی از جمله تبلیغات، روابط عمومی، بازاریابی مستقیم، بازاریابی دیجیتال، بازاریابی رویدادی و فروش شخصی به‌گونه‌ای یکپارچه و هماهنگ با یکدیگر به کار گرفته می‌شوند. پیام‌های یکسان، مکمل و هم‌راستایی را از طریق کانال‌های مختلف به مخاطبان نیز منتقل می‌شوند.

هدف اصلی انواع ارتباطات بازاریابی یکپارچه، ایجاد تجربه‌ای یکپارچه و هماهنگ برای مشتریان در تمامی نقاط تماس با برند است.  رویکرد، تمامی پیام‌ها و تعاملات با مشتریان با یک صدا، هویت و پیام واحد ارائه می‌شوند تا درک و تصویر یکپارچه‌ای از برند در ذهن مخاطبان شکل گیرد. مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی، فرایندی استراتژیک است که نیازمند برنامه‌ریزی دقیق، هماهنگی و یکپارچه‌سازی همه جنبه‌های ارتباطات بازاریابی است. این رویکرد با هدف افزایش اثربخشی و کارایی ارتباطات، ایجاد تجربه مطلوب برای مشتریان و در نهایت، افزایش فروش و سودآوری سازمان به کار گرفته می‌شود.

مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی

مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی، نشان دهنده هماهنگی و یکپارچه سازی موفق انواع ابزارهای ارتباطی مختلف با هدف ارسال پیام‌های همسو و یکپارچه به مخاطبان است. انواع مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی می‌تواند شامل ترکیب تبلیغات، بازاریابی دیجیتال، روابط عمومی و بازاریابی رویدادی با یک پیام، هویت برند و طراحی گرافیکی یکسان باشد که نشان می‌دهد چگونه شرکت‌ها از ترکیب چندین کانال برای ارتباطات هماهنگ استفاده می‌کنند.

همچنین بهره‌گیری همزمان از رسانه‌های سنتی و دیجیتال با پیام‌های یکپارچه، نمونه‌ای از ارائه تجربه یکسان در تمامی نقاط تماس آنلاین و آفلاین با مشتریان است. هماهنگی فعالیت‌های فروش شخصی با سایر ابزارهای ارتباطی نظیر تبلیغات و بازاریابی دیجیتال نیز مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی در سرتاسر سازمان و مراحل مختلف مسیر خرید مشتری محسوب می‌شود.

ترکیب ابزارهای ارتباطی برای ایجاد یک تجربه چندلایه و کامل برای معرفی محصول یا خدمت جدید، نمونه‌ای از کاربرد انواع ارتباطات بازاریابی یکپارچه در راه‌اندازی موفق محصولات و خدمات تازه به بازار است. مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی، چگونگی استفاده شرکت‌ها از یکپارچه‌سازی کانال‌های مختلف ارتباطی را برای ایجاد تجربه مطلوب و یکپارچه برای مخاطبان نشان می‌دهند.

مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی؛ مایکروسافت

1. مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی؛ مایکروسافت

شرکت مایکروسافت، غول فناوری آمریکایی، در زمینه توسعه، تولید، پشتیبانی و فروش نرم‌افزارهای رایانه‌ای، لوازم الکترونیکی و لپ‌تاپ‌ها فعالیت می‌کند. این شرکت با رسالت کمک به هر فرد و سازمانی برای دستیابی به اهداف بیشتر به ارائه محصولات و خدمات خود می‌پردازد. یکی از جنبه‌های کلیدی استراتژی‌های مایکروسافت، استفاده از ارتباطات یکپارچه بازاریابی در حوزه چاپ و رسانه است.

درمورد مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی، نمونه‌ای از ابزارهای ارتباطات یکپارچه بازاریابی مایکروسافت، یکی از کمپین‌های تبلیغاتی جذاب آن‌ها برای نرم‌افزار آفیس 365 در مجله فوربس بود. در این کمپین، یک روتر وای‌فای همراه با یک باتری در مجله قرار داده شده بود که به مشترکان به مدت 15 روز، اینترنت رایگان ارائه می‌داد. این کار باعث شد تا مخاطبان، مجله را برای مدت طولانی‌تری نگه دارند و آگهی‌های آن را مطالعه کنند.

علاوه بر این، مایکروسافت در حال گذار از رسانه‌های سنتی به سمت رسانه‌های اجتماعی و دیگر پلتفرم‌های آنلاین است. به‌عنوان بخشی از رویکرد انواع ارتباطات بازاریابی یکپارچه خود، این شرکت برای ترویج پیشنهادات هوش مصنوعی‌اش، با شرکت کارلزبرگ همکاری کرد.

آن‌ها با استفاده از هوش مصنوعی، فرایند طعم‌دهی آبجوها را تسریع بخشیدند. این پروژه را از طریق کانال‌های مختلف از جمله توییتر، ویدئوهای فیسبوک و یوتیوب و انتشار در روزنامه‌های معتبری مانند فایننشال تایمز، به نمایش گذاشتند. با این رویکرد یکپارچه، مایکروسافت توانست پیام‌های هماهنگ و یکپارچه‌ای را از طریق کانال‌های متنوع ارتباطی به مخاطبان منتقل کند. همچنین تجربه‌ای یکپارچه از برند خود را در اذهان آن‌ها شکل دهد.

2. مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی؛ هواپیمایی امارات

شرکت هواپیمایی امارات با آغاز فعالیت در سال 1985 با تنها دو فروند هواپیما، امروزه به یک غول پرواز با ناوگان بیش از 256 هواپیما و پوشش بیش از 156 مقصد در سراسر جهان تبدیل شده است. این شرکت از رویکرد ارتباطات یکپارچه بازاریابی به منظور نمایش کیفیت خدمات برجسته خود استفاده می‌کند. در حوزه رسانه‌های سنتی، تبلیغات امارات در رسانه‌های برجسته، مسیرهای پروازی و هواپیماهای این شرکت را به نمایش می‌گذارد.

همچنین این شرکت از طریق حمایت مالی از مجموعه‌ای از رویدادهای ورزشی و مسابقات گوناگون مانند قراردادهای اسپانسری با باشگاه آرسنال و کنفدراسیون فوتبال آسیا، حضور خود را در عرصه اسپانسرینگ تقویت می‌کند. علاوه بر این، امارات از رسانه‌های شخصی مانند انتشار مجلات سفر و داشتن سایت فروش آنلاین اختصاصی برای جذب مخاطبان استفاده می‌کند.

این شرکت که یکی از 4 مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی است بر موضوع کیفیت و محیط زیست تمرکز دارد. همچنین استراتژی‌های دوستدار طبیعت و کاهش آلودگی را دنبال می‌کند. برای نشان دادن کیفیت برتر خدمات خود، امارات از انواع ارتباطات بازاریابی و ابزارهای متنوع یکپارچه ازجمله تبلیغات تلویزیونی، آگهی‌های چاپی، حمایت مالی از نهادها، حضور در بنیادهای خیریه، تبلیغات درون هواپیما، تبلیغات تجاری و بازاریابی اینترنتی استفاده می‌کند. این رویکرد یکپارچه، به امارات کمک کرده تا تعداد قابل توجهی از مسافران را از سراسر جهان به سوی خود جلب کند.

ولز فارگو

3. ولز فارگو

دیگر مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی ولز فارگو است. ولز فارگو به‌عنوان سومین بانک بزرگ جهان، از رویکرد ارتباطات یکپارچه بازاریابی برای افزایش اعتماد مشتریان و سهامداران خود استفاده می‌کند. آخرین کمپین بازاریابی یکپارچه این بانک با عنوان “This Is Wells Fargo” بر تلاش برای ایجاد تجربه‌ای امن، متمرکز و راحت برای مشتریان در دسترسی به اطلاعات حساب‌های بانکی‌شان تمرکز دارد.

در تبلیغات این کمپین، ولز فارگو با محوریت موضوع توسعه برج کنترل، بر دسترسی ایمن و متمرکز مشتریان به داده‌های حسابشان تأکید می‌کند. در آگهی‌های دیگری، این بانک مشاوره‌های مالی و پیشنهادات سودمندی را برای نسل هزاره ارائه می‌دهد. این تبلیغات با توییت‌هایی همراه می‌شوند که در آن‌ها نکات ایمنی به مشتریان یادآوری می‌شود. علاوه بر این، ولز فارگو توضیحات کاملی درباره کمپین “This Is Wells Fargo” را در روزنامه وال استریت ژورنال به چاپ رسانده است.

با ترکیب کانال‌های مختلف ارتباطات یکپارچه بازاریابی از جمله چاپ، پخش، آنلاین و تلفن همراه، ولز فارگو توانسته است یک کمپین بازاریابی جامع و یکپارچه را پیاده‌سازی کند. اکثر ارتباطات بازاریابی این بانک، تلاقی میان انسان و تکنولوژی را برجسته می‌کند. این یکی از ارکان مهم ایجاد تحول در تجربه مشتری از سوی ولز فارگو محسوب می‌شود. با این رویکرد یکپارچه، ولز فارگو قادر شده است پیام‌های هماهنگ و یکسانی را از طریق کانال‌های متنوع به مخاطبان خود منتقل کند و اعتماد آن‌ها را جلب کند.

مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی؛ تاکو بل

4. مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی؛ تاکو بل

تاکو بل، یکی از زنجیره رستوران‌های مشهور غذاهای مکزیکی تحت مالکیت شرکت یام برندز است. با دارا بودن 6650 شعبه در سراسر جهان و میانگین 46 میلیون مشتری در هفته، این رستوران یکی از سودآورترین زیرمجموعه‌های یام برندز به شمار می‌رود. تاکو بل با کمپین‌های جذاب خود همچون “Yo Quiero Taco Bell” که در آن عناصری به نمادهای فرهنگ پاپ تبدیل شدند، توانست شهرت و محبوبیت بسیاری کسب کند.

پس از یک رکورد سه ساله در سال 2011، بازاریابان تاکو بل تصمیم به ایجاد تغییراتی گرفتند. آن‌ها با همکاری آژانس تبلیغاتی DraftFCB، یک کمپین ارتباطات یکپارچه بازاریابی را طراحی کردند تا تاکو بل را به‌عنوان مکانی برای تجربه غذاهای فرهنگ‌های مختلف معرفی کنند. در این رویکرد ارتباطات یکپارچه بازاریابی، تاکو بل شعار جدید “Live Mas” به معنای بیشتر زندگی کن را مطرح کرد. این استراتژی با هدف جذب مصرف‌کنندگان جوان و چندفرهنگی درنظر گرفته شد. همچنین آن‌ها محصولات و منوی جدیدی را برای جلب مشتریان آگاه به سلامت ارائه کردند.

تاکو بل که یک مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی است. با همکاری شرکت دوریتوز، محصول معروف Doritos Locos Tacos را عرضه کرد که نزدیک به 25 درصد از فروش آن‌ها را تشکیل می‌داد و باعث افزایش 8 درصدی فروش شد. برای ترویج این محصول، تاکو بل یک ویدئوی تبلیغاتی در یوتیوب منتشر کرد که در آن یک مشتری 900 مایل را برای خرید Doritos Locos Tacos طی می‌کرد.

همچنین آن‌ها از اینفلوئنسرها نیز برای تشویق مردم به خرید این محصول استفاده کردند. در این کمپین ارتباطات یکپارچه بازاریابی، تاکو بل از کانال‌های متنوعی همچون رسانه‌های اجتماعی، تلویزیون، تبلیغات در رویدادهای مهم و بازاریابی اینفلوئنسری استفاده کرد تا پیام‌های هماهنگ و یکسانی را به مخاطبان خود منتقل کند. این رویکرد یکپارچه به تاکو بل کمک کرد تا با جذب مشتریان جدید و افزایش فروش، موفقیت‌های چشمگیری را کسب کند.

جمع‌بندی

ارتباطات یکپارچه بازاریابی یک رویکرد جامع و کارآمد برای برقراری ارتباط موفق با مخاطبان از طریق یکپارچه‌سازی انواع مختلف ابزارهای ارتباطی است. با ارائه مثال مناسب برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی از شرکت‌های بزرگ مانند مایکروسافت، امارات، ولز فارگو و تاکو بل، درک بهتری از انواع ارتباطات بازاریابی یکپارچه پیدا کردید. این شرکت‌ها با ترکیب هوشمندانه ابزارهای متنوع ارتباطات بازاریابی از جمله تبلیغات، روابط عمومی، بازاریابی مستقیم، بازاریابی دیجیتال، بازاریابی رویدادی و فروش شخصی توانستند پیام‌های هماهنگ و یکپارچه‌ای را به مخاطبان ارسال کنند.

ارتباطات یکپارچه بازاریابی با مثال عینی این شرکت‌ها نشان داد که چگونه یکپارچه‌سازی کانال‌های ارتباطی می‌تواند تجربه‌ای یکپارچه از برند را برای مشتریان ایجاد کند. همچنین به افزایش اعتماد، وفاداری و در نهایت فروش و سودآوری بیشتر منجر شود. در نتیجه، ارتباطات یکپارچه بازاریابی با مثال‌های مناسب و عینی، یک استراتژی قدرتمند برای موفقیت در دنیای رقابتی کسب و کار امروز محسوب می‌شود. شرکت‌هایی که از این رویکرد به درستی استفاده می‌کنند، می‌توانند از مزایای آن در جلب مشتریان جدید و حفظ مشتریان وفادار بهره‌مند شوند.

در این مقاله با بررسی مهم‌ترین شرکت‌هایی که با استفاده از ارتباطات یکپارچه بازاریابی توانستند کسب و کار خود را توسعه دهند سعی کردیم تا شما را به شیوه‌ عمیق‌تری با این مفهوم بازاریابی آشنا کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و بهره‌مندی از مشاوره مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ، عارضه یابی و آموزش های سازمانی و… می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما، با ما درارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا