جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

راهنمای عملی تبلیغات برنامه ریزی شده در سال 2024

در دنیای امروزه تبلیغات و بازاریابی نقش مهمی در دنیای تجارت و کسب‌وکار به خود اختصاص داده است. اهمیت تبلیغ زمانی مطرح گردید که تنوع محصولات گسترده و انتخاب میان خدمات و محصولات سخت شد. با تبلیغات می‌توان برندسازی کرد و توجه مشتریان را به خود جلب و انتخاب را نیز آسان نمود. تبلیغات به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود که یکی از روش‌های تضمین شده آن تبلیغات برنامه ریزی شده است.

در این شیوه از تبلیغات کمپین‌های بازاریابی به‌صورت خودکار از طریق تمام کانال‌های ارتباطی تبلیغات را بهینه‌سازی می‌کنند. بازاریابی برنامه ریزی شده مجموعه‌ای از اقداماتی است که صاحبان برند با کمک ابزارهای تبلیغاتی برای رسیدن به یک یا چند هدف تعیین‌شده انجام می‌دهند. استراتژی Scheduled advertising به این‌گونه است که ابتدا باید هدف تعیین گردد و سپس با تحلیل بازار و اختصاص بودجه، تبلیغات به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده در پلتفرم‌های گوناگون انجام می‌شود. در ادامه از این مقاله از مقالات وب‌سایت دکتر ناصرحجتی به این مبحث می‌پردازیم.

تبلیغات برنامه ریزی شده چیست؟

تبلیغات برنامه‌ریزی شده یا Scheduled advertising به معنای برنامه‌ریزی و زمان‌بندی دقیق برای انجام تبلیغاتی بوده که هدف آن جمعیت مخاطب خاص در زمان‌ها و مکان‌هایی است که احتمال بیشتری برای جلب‌توجه آن‌ها وجود دارد و اثربخشی بیشتر خواهد بود. عملکرد در این نوع تبلیغات به این‌گونه است که مذاکرات انسانی با طراحی و بهینه‌سازی هوش مصنوعی جایگزین و الگوهای رفتاری مخاطبان هدف به‌صورت دقیق تحلیل می‌شود. با شناخت مخاطب می‌توان در زمان‌هایی که احتمال بیشتری برای مشاهده و تعامل با تبلیغ وجود دارد، آن‌ها را به پیام تبلیغاتی  و محتوای ارائه شده جذب کرد و کارایی تبلیغات را افزایش داد.

داده‌ها و تحلیل‌های بازاریابی کمک می‌کنند تا شما بتوانید زمان و روزهای مناسب، کانال‌ها و وسایل ارتباطی مناسب و همچنین تنظیمات مختلف برای ارائه تبلیغات جذاب را انتخاب کنید. تبلیغات و بازاریابی برنامه ریزی شده به‌دقت بالا در استفاده از منابع و بودجه تبلیغاتی نیاز دارد. پلتفرم‌های این نوع تبلیغات به صورتی طراحی و آپدیت گردیده است که تبلیغات را از طریق تمام کانال‌های ارتباطی از جمله تلفن همراه، تلویزیون‌های دیجیتال، کامپیوتر شخصی و… در دسترس مخاطبان قرار می‌دهند.

کامپیوترها و هوش مصنوعی نقش اساسی در این نوع تبلیغات دارند چرا که تبلیغات را کارآمدتر و بهینه می‌سازند و فرایند خریدوفروش را آسان و سریع می‌کنند. تبلیغاتی که برنامه‌ریزی‌شده باشد هدفمند عمل کرده و مخاطبان را دسته‌بندی می‌کند، البته توجه داشته باشید هزینه تبلیغات زمانی پرداخت می‌شود که آن تبلیغ در زمان مناسب به مخاطبان موردنظر نمایش داده شود.

اجزای اصلی تبلیغات برنامه ‌ریزی شده

اجزای اصلی تبلیغات برنامه ‌ریزی شده

همه ما می‌دانیم که در عصر جدید تبلیغات برنامه ریزی شده در میان تبلیغ‌کنندگان دیجیتالی بسیار محبوب شده است و صاحبان کسب‌وکار برای گسترش مخاطبان خود و مدیریتی کارآمدتر به استراتژی Scheduled advertising و بازاریابی برنامه ریزی شده روی آورده‌اند. این نوع تبلیغات یک روش پیشرفته و هوشمندانه برای تبلیغات در دنیای بازاریابی آنلاین محسوب می‌شود که سبک‌های قدیمی را به چالش می‌کشد.

در واقع تبلیغات برنامه‌ریزی شده همان زمان‌بندی عمدی کمپین‌های تبلیغاتی جهت همسو شدن با دوره‌های بهینه و در نهایت جذب مخاطبان هدف است. بهره‌گیری از الگوریتم‌های پیشرفته و تکنولوژی‌های هوش مصنوعی در این نوع تبلیغات و بازاریابی کارایی تبلیغات و بازدهی سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد. اجزای اصلی این نوع تبلیغات شامل موارد زیر می‌شود:

1. تبلیغات برنامه ریزی شده؛ تعیین هدف و استراتژی

تعیین اهداف اولین گام برای تهیه یک برنامه تبلیغاتی هوشمند است. شما باید تعیین کنید که چرا تبلیغ انجام می‌دهید و پیام خود را به کدام مخاطب می‌خواهید ارسال کنید. کیفیت اهداف تعیین شده یک طرح تبلیغاتی قوی را از یک طرح تبلیغاتی ضعیف متمایز می‌سازد. استراتژی درست و دقیق به تبلیغ‌کننده کمک می‌کند تا انتخاب صحیح‌تر و شاخص‌های مناسبی برای انتخاب رسانه، نوع پیام و مخاطب هدف خود در اختیار داشته باشد.

2. تحلیل بازار

مهم‌ترین قدم برای برنامه‌ریزی تبلیغات مؤثر پس از تعیین هدف تحلیل بازار و شناخت نیازهای مشتریان است. درک علایق و رفتار مخاطبان، عادات مشتریان در خواندن، شنیدن و دیدن و همچنین موقعیت جغرافیایی و مکانی مخاطبان برای شما ضروری است. این داده‌های تحلیلی به انتخاب نوع تبلیغات، زمان تبلیغ، نحوه بازاریابی و خلاقیت برای متفاوت‌بودن نسبت به سایر رقبا کمک می‌کند. با شناخت مخاطب هدف می‌توان تبلیغات را در زمان‌هایی که بیشترین تعداد مخاطب آنلاین هستند و احتمال بازدهی بالاتری وجود دارد را ارسال و منتقل کرد.

4. تعیین بودجه

تبلیغات برنامه ریزی شده به‌صورت کمپین‌های مختلفی برگزار می‌شود. بهتر است شما برای هرکدام بودجه تبلیغاتی مناسبی اختصاص دهید تا بتوانید اثربخشی را به حداکثر برسانید. تخصیص بودجه و تعیین منابع مالی برای تبلیغات و بازاریابی دسترسی را به حداکثر می‌رساند و در نهایت مخاطب بیشتری را جذب خواهد کرد. عملکرد تبلیغات و بودجه تحت‌تأثیر عواملی چون نوسانات فصلی و فشارهای رقابتی قرار می‌گیرد پس به این موارد نیز دقت نمایید.

انتخاب رسانه‌ های و پلتفرم مناسب

4. انتخاب رسانه‌ های و پلتفرم مناسب

پلتفرم‌های مختلفی برای نمایش تبلیغات وجود دارد. برای نمایش تبلیغ خود باید رسانه را بر اساس عواملی چون محدوده جغرافیایی رسانه، قابلیت زمان‌بندی رسانه، دسترسی مطلوب، عادات رسانه‌ای مخاطبان هدف، ویژگی‌های کالا و بودجه انتخاب نمود. کانال‌ها و پلتفرم‌های تبلیغات برنامه ریزی شده بر اساس قابلیت و توانایی خود در زمان‌های تعیین شده تبلیغ را به بهترین شکل برای مخاطب هدف کمپین ارائه می‌دهد.

5. تبلیغات برنامه ریزی شده؛ تعیین پیام

جهت تبلیغات و بازاریابی برنامه ریزی شده باید پیام مناسبی برای تبلیغات خود انتخاب کنید. برای تهیه یک خط‌مشی خلاقانه و متفاوت باید پیام خود را با ارزیابی انواع پیام مختلف تعیین کنید. پیام تبلیغاتی باید به‌صورت جذاب، بدون خطای نگارشی حاوی مطالب مفیدی از خود کالا، مزایای و ویژگی‌های آن و همچنین دربردارنده مطالبی جهت تحریک احساسات مخاطب و برانگیختن او باشد. دفعات نمایش تبلیغات را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که برای مخاطب آزاردهنده نباشد و در زمان‌هایی نمایش داده شود که بیشترین مخاطب را جذب کند.

6. ایجاد ارتباط با مشتریان

تبلیغات برنامه ریزی شده مؤثر به یک ارتباط مستقیم و مؤثر با مشتریان نیاز دارد. شما می‌توانید با بهره‌گیری از روش‌های ارتباطی مختلف در تعامل با مخاطبان هدف خود باشید. در همین جهت می‌توانید کمپین‌های تبلیغاتی خود را با لحظات فرهنگی مرتبط با مخاطبان خود، رویدادها و یا تعطیلات هماهنگ کنید و تعامل مصرف‌کننده در این دوره‌ها را افزایش دهید.

بیشتر بخوانید: نحوه برقراری ارتباط مؤثر با مخاطب در کمپین‌های تبلیغاتی

7. تبلیغات برنامه ریزی شده؛ اندازه گیری و ارزیابی عملکرد تبلیغات

در نهایت باید بدانیم که برای برنامه‌ریزی تبلیغات موفق و مؤثر باید عملکرد تبلیغات خود را ارزیابی کنید. یعنی تبلیغاتی که به‌صورت اصولی و جذاب تهیه و ارسال شده است تا چه میزان بر مخاطب هدف تأثیر گذاشته و در معرفی کسب‌وکار و برندسازی موفق عمل کرده است. تبلیغات تأثیرات متنوعی روی افکار، نگرش، احساسات و حتی رفتارهای مخاطبان دارد. با اندازه‌گیری و تحلیل اثربخشی تبلیغات می‌توان بهبودهای لازم را در برنامه‌ریزی تبلیغات خود اعمال کرد. همچنین با تأکید بر نقاط قوت، نقاط ضعف را برطرف ساخت.

تبلیغ‌کننده باید به‌صورت مداوم بر عملکرد کمپین‌های برنامه‌ریزی‌شده نظارت کند و بر اساس داده‌ها دریافتی تنظیمات و برنامه‌های جدید را اعمال کند. با بررسی اثرپذیری تبلیغ می‌توان تغییرات را در بودجه اختصاص‌داده‌شده، شکل و محتوای پیام‌ها و نوع رسانه‌ها، زمان و شرایط اجرای تبلیغ و کانال‌های ارتباطی اعمال کرد تا تبلیغات به‌صورت مفیدتر برنامه‌ریزی شود و با اهداف کمپین یعنی جلب‌توجه مخاطب، ایجاد تعامل و پیشی‌گرفتن از رقبا منطبق باشد.

مزایای استفاده از تبلیغات برنامه ریزی شده

مزایای استفاده از تبلیغات برنامه ریزی شده

به مجموعه‌ای از اقدامات هدفمند برای جلب‌توجه مخاطب تعیین‌شده توسط تبلیغ‌کننده، تبلیغات برنامه ریزی شده گفته می‌شود. ابزارهای تبلیغاتی مهم‌ترین بخش این نوع تبلیغات هستند. استراتژی Scheduled advertising محدود نیست و می‌تواند یک کمپین واحد برای معرفی محصولی مشخص باشد و یا مجموعه‌ای از کمپین‌های هدفمند در بخش‌های مختلف باشد.

تبلیغات و بازاریابی برنامه ریزی شده مزایای زیادی به همراه دارد. از جمله مزیت‌های این نوع تبلیغات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دقت بالا در تارگت گیری: با تحلیل دقیق داده‌ها و استفاده از الگوریتم‌های هوشمند در این نوع تبلیغات می‌توان هدف‌های مخاطبان را شناخت و تبلیغات خود را در جهت این خواسته مخاطبان هدایت کرد.
  • بهینه‌سازی زمان تبلیغات: یک نقطه قوت و مزیت تبلیغات برنامه‌ ریزی‌ شده، بهینه‌سازی زمان تبلیغات است. این سیستم در زمان واقعی به‌صورت خودکار تصمیمات راجع به نمایش تبلیغات را اتخاذ کرده و موجب افزایش جلب‌توجه مخاطب در زمان‌های طلایی و کارایی تبلیغات می‌شود.
  • امکان اندازه‌گیری بازخورد: تبلیغات برنامه‌ریزی‌شده امکان اندازه‌گیری دقیق بازخورد را فراهم می‌کند. با استفاده از این داده و تحلیل دقیق اثربخشی تبلیغات می‌توان به بهبود استراتژی‌های بازاریابی کمک کرد.
  • سودآوری کسب‌وکار: تبلیغات برنامه‌ ریزی‌ شده توانسته است تأثیر چشمگیری بر سودآوری کسب‌وکارها داشته باشد و هزینه‌ها را کاهش دهد.
  • پاسخ سریع به تغییرات روز: داده‌های جمع‌آوری‌شده به تبلیغ‌دهندگان کمک می‌کند تا تأثیر کمپین تبلیغاتی خود را به‌صورت روزانه اندازه‌گیری کنند. این اطلاعات پاسخ سریع به تغییرات بازار و عوامل مختلف و بهینه‌سازی در جریان کمپین‌های تبلیغاتی را ممکن می‌سازد.
  • امکان دسترسی به بازارها و کاربران بین‌المللی: Scheduled advertising به تبلیغ‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا در بازارهای بین‌المللی حضور پیدا کرده و تبلیغات خود را بر اساس گروه‌های هدف خود در سراسر جهان برنامه‌ریزی کنند.

کسب‌وکارها با استفاده از تبلیغات برنامه ‌ریزی ‌شده می‌توانند سریع تصمیم‌گیری کنند و به‌سرعت به تغییرات واکنش نشان دهند.

جمع‌بندی

تبلیغات برنامه ریزی شده در سال‌های اخیر در میان بازاریان بسیار محبوب شده است و به یک ابزار حیاتی برای کسب‌وکارها تبدیل شده است. در این نوع تبلیغات با استفاده از فناوری نوین، گروه خاصی از مخاطب در زمان‌هایی که بالاترین بازخورد وجود دارد هدف تبلیغ قرار داده می‌شود و کسب‌وکار به‌سوی یک راهبرد بازاریابی هوشمند و پویا هدایت خواهد شد.

در تبلیغات و بازاریابی برنامه ریزی شده ابتدا می‌بایست عواملی مانند رفتار جمعیتی هدف، ترجیحات و عادات مصرف رسانه آنان بررسی شود. سپس با برنامه‌ریزی استراتژیک تبلیغات به‌صورت خودکار در زمان مناسب انجام شود تا بتوان تأثیر آن را به حداکثر رساند و بر مخاطبان هدف مؤثر واقع شد. استراتژی Scheduled advertising مزایای بسیار زیادی داشته و راهی برای حضور در بازار جهانی و جذب مخاطب بین‌المللی است. برای داشتن کسب‌وکار موفق و پیشی‌گرفتن از رقبا می‌توانید از مشاوران کسب‌وکار و دیجیتال برندینگ کمک بگیرید.

دکنر علی ناصرحجتی یکی از مشاوران موفق حوزه دیجیتال مارکتینگ است. با اشراف کامل اطلاعاتی و حرفه‌ای خود، مهارت زیاد در حل مسئله و برقراری ارتباط سازنده کسب‌وکار شما را به سمت موفقیت راهنمایی خواهند کرد. جهت دریافت مشاوره مدیریت، برندینگ و کسب اطلاعات بیشتر از طریق تماس با ما اقدام نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا