احتمالا شما هم اصطلاح رسیدن به مخاطب مناسب در زمان مناسب را بسیار شنیده‌اید؛ اما چگونه باید این عبارت را عملی کرد؟

یکی از ساده ترین و مهم‌ترین شیوه ها برای انجام این کار، تبلیغات برنامه ریزی شده است. تنها در سال 2020، فروش حاصل از این مدل تبلیغات به رقم سرسام‌آور 1/129 میلیارد دلار رسید.

 پیش بینی می‌شود که تا پایان سال 2021، نزدیک به 68 درصد از هزینه های اختصاص یافته به رسانه های دیجیتالی، مرتبط با این مدل تبلیغات باشد.

با توجه به اهمیت این موضوع، در ادامه این مقاله به بررسی تبلیغات برنامه ریزی شده می پردازیم.

با ما همراه باشید.

تبلیغات برنامه ریزی شده چیست؟

تبلیغات برنامه ریزی شده (Programmatic Advertising)، فناوری نوینی است که با استفاده از AI و ML، اقدام به اتوماتیک کردن فرآیند تبلیغات می کند.

این فناوری با کمک بسترهای برنامه ریزی شده مجهز به مکانیزم های مناقصه ای کار می کند.

 موتور اصلی تبلیغات برنامه ریزی شده، RTB یا مزایده بلادرنگ است. این مزایده، اقدام به ساماندهی حراج در زمان واقعی می نماید.

در این حراج، تبلیغ کنندگان اقدام به رقابت با هم می‌کنند و برنده می تواند آگهی خود را در یک سایت یا برنامه خاص ارائه دهد.

نحوه تعیین برنده از طریق بررسی پیشنهاد قیمت و اهداف تبلیغ‌کنندگان توسط یک سیستم پیشرفته صورت می گیرد.

مثالی برای هدف گیری برنامه ریزی شده

برای موفقیت در تبلیغات برنامه ریزی شده  باید در وهله اول به کاربران توجه کرد. به عنوان مثال، یک سایت فروش لباس‌های ورزشی را در نظر بگیرید که تنها شیوه تحویل محصول آن محلی (Local) است.

 فرض کنید که مسئولان این مجموعه، وبسایت معتبری که خبرهای ورزشی را گزارش می کند را به عنوان بستر تبلیغاتی خود انتخاب کردند.

با توجه به اعتباری که آن سایت خبری دارد، شاید در نگاه اول تصور شود که این انتخاب، کاملا مناسب است اما کمی تعمق نشان می دهد که از آن جایی که اکثر مخاطبان آن سایت بین المللی هستند و تحویل محصول شرکت تنها به شیوه محلی است، امکان سودآوری، ضعیف خواهد بود.

اجزا اصلی تبلیغات برنامه‌ریزی شده

DSP:

یک پلتفرم برنامه ریزی شده است که به تبلیغ‌کنندگان کمک می کند تا بتوانند به صورت لحظه ای اقدام به خرید برداشت های هدفمند نمایند. این پلتفرم به تعداد زیادی از مبدل های تبلیغاتی و SSP متصل است.

SSP:

نرم افزاری است که به ناشران کمک می کند تا تبلیغات در سایت های خود را به صورت کامل مدیریت نمایند. از آن جایی که SSP به DSP متصل است، فروش برای ناشران، آسان تر می شود.

Ad Exchange:

نرم افزاری است که هم ناشران و هم تبلیغ‌کنندگان می توانند برای تجارت مستقیم در رسانه ها از آن استفاده نمایند. همچنین این نرم‌افزار به منظور حفظ فرآیند حراج، به DSP و SSP متصل می شود

مرحله اول:

کاربر، از سایت بازدید کرده و سایت، داده های مرتبط با او را از طریق کوکی‌ها جمع‌آوری می کند.

مرحله دوم:

داده‌ها، به SSP ارسال شده و قیمت ها در آن جا تعیین می شوند. سپس SSP، اقدام به ارسال درخواست های اسلات های تبلیغاتی و داده های کاربر به DSP می نماید.

مرحله سوم:

در DSP، داده ها و اهداف کمپین، تطبیق داده می شوند و در صورت همسویی اهداف و داده ها، آن ها به مزایده می پیوندند. برنده، مانند مثال زیر، تعیین می‌شود:

مرحله چهارم:

پیشنهادات دریافتی از DSP، توسط Ad Exchange، بررسی شده و بهترین پیشنهاد، برنده خواهد شد.

مزایای استفاده از تبلیغات برنامه ریزی شده

یکی از مهم ترین مزایایی که شرکت ها را به سمت استفاده از تبلیغات برنامه ریزی شده سوق می دهد، اتوماسیون کردن فرآیندها است. در زیر به برخی از مزایای استفاده از تبلیغات برنامه‌ریزی شده اشاره می‌کنیم.

افزایش تعداد مخاطبان

مقرون به صرفه‌بودن

تجزیه و تحلیل به موقع

انعطاف پذیری

فرمت های مختلف تبلیغات برای اهداف مختلف

هدف‌گیری مجدد و تحویل Omnichannel

میزان بزرگی بازار تبلیغات برنامه‌ریزی شده

امروزه میلیاردها دلار در زمینه تبلیغات برنامه‌ریزی شده هزینه می شود. بازار آمریکا، بیشترین سهم را در این بین به خود اختصاص داده است.

نزدیک به 83 درصد از معاملات نیز در تلفن های همراه رخ می دهند. همچنین تا پایان سال 2021، حدودا 33 درصد از تبلیغات تلویزیونی به خدمات OTT اختصاص خواهد یافت.

تبلیغات برنامه ریزی شده و همه گیری ویروس کرونا

با توجه به شیوع ویروس کرونا، بسیاری از مشاغل، مجبور به کاهش بودجه های تبلیغاتی خود شدند.

مشاغلی که در زمینه ‌های گردشگری، ورزش و حتی رستوران داری کار می‌کردند، بیشترین آسیب را دیدند.

اما در این بین، بودجه های تبلیغاتی به سمت رسانه هایی که ترافیک آن ها افزایش یافته بود (مانند تلفن همراه و تلویزیون) متمرکز شد.

کارشناسان پیش بینی کرده اند که تا پایان سال 2021، میزان فروش آگهی به میزان 8% افزایش یابد و کم کم به روال سابق باز گردد.

اکنون چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟

66% درصد از جمعیت زمین، از تلفن همراه استفاده می‌کنند. کاربران اندروید، در سال 2020، نزدیک به 5/3 تریلیون ساعت را در تلفن همراه سپری کردند که عدد بسیار زیادی است.

یک کاربر معمولی، روزانه 7 ساعت را در اینترنت می گذراند. برخی از بسترهایی که او از آن ها استفاده می‌کند را در زیر مشاهده می‌کنید:

این ارقام نشان می دهند که یک کاربر در طول هفته، 48 ساعت را در اینترنت می گذراند. با توجه به این موضوع می توان گفت که 42% از ساعات بیداری کاربران در اینترنت می گذرد.

نزدیک به 8/52 درصد از افرادی که از اینترنت استفاده می‌کنند، تلفن همراه را برای این کار انتخاب کرده‌اند. هر چند که وسایل دیگری نیز برای این کار وجود دارند:

این گزارش می‌گوید که از هر 10 نفر، 9 نفر از تلفن همراه برای جستجو در اینترنت استفاده می کند. اما 66% آن ها نیز از لپ تاپ هم برای این کار استفاده می‌کنند.

تبلیغات برنامه ریزی شده، آینده تبلیغات است.

اتفاقات صورت گرفته در یک سال و نیم اخیر، باعث افزایش استفاده مردم از رسانه های دیجیتال شده‌است.

به همین دلیل، شرکت ها به دنبال ایجاد یک تجربه عالی در این زمینه حرکت کرده اند.

داده های به دست آمده از الگوریتم های ماشین لرنینگ می توانند برای به دست آمدن مخاطبان مرتبط و تولید تبلیغات باکیفیت استفاده شوند.

همچنین تبلیغات برنامه‌ریزی شده می تواند با استفاده از داده ها، اقدام به شخصی سازی تبلیغات و هدف‌گیری دقیق مخاطبان نماید که نتیجه آن، مشارکت و نرخ تبدیل بیشتر خواهد بود.

سخن آخر

استفاده از تبلیغات برنامه ریزی شده، منجر به توسعه کسب و کار شما می‌شود.

در این مقاله با بررسی این موضوع سعی کردیم تا شما را در این زمینه راهنمایی نما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *