جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
IMC

ارتباطات بازاریابی یکپارچه (IMC)چیست ؟

آیا تا به حال تبلیغات یک برند را بدون نیاز به جستجوی لوگوی آن می‌شناسید؟ آیا می‌توانید لحن صدای یک برند را تقلید کنید، حتی اگر یک کپی‌رایتر نباشید؟ این قدرت ارتباطات بازاریابی یکپارچه (IMC) است.

ایده‌ی پشت Integrated Marketing Communications این است که مشتریان باید تجربه‌ای منسجم و یکپارچه داشته باشند، چه در وب‌سایت شما و چه در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی یا حضوری با برند شما تعامل داشته باشند. از صدای برند گرفته تا هویت بصری، همه چیز باید با ماموریت، ارزش‌ها و اهداف شرکت شما همسو باشد.

این استراتژی بازاریابی مهمتر از همیشه است. به‌خصوص وقتی این واقعیت را در نظر بگیرید که مصرف‌کنندگان قبل از خرید با برندها در ترکیبی از حدود 20 کانال مختلف تعامل دارند. شما باید یک تجربه‌ی یکپارچه را در همه آن‌ها ارائه دهید.

اگر می‌خواهید ارتباطات بازاریابی یکپارچه برند خود را بهبود ببخشید، این پست وبلاگ برای شماست. من دقیقاً توضیح خواهم داد که ارتباطات بازاریابی یکپارچه چیست، چرا مهم است و چگونه می‌توانید کمپین IMC خود را ایجاد کنید. من حتی نمونه‌هایی از کمپین‌های IMC از برندهای پیشرو را معرفی خواهم کرد. آماده‌اید؟ پس بیایید شروع کنیم.

ارتباطات بازاریابی یکپارچه چیست؟

ارتباطات بازاریابی یکپارچه (IMC) فرآیندی است که پیام‌های یک برند را یکپارچه می‌کند تا آن را در تمام رسانه‌هایی که برند برای دستیابی به مخاطبان هدف خود به کار گیرد، یکسان کند. این یک رویکرد استراتژیک است که ارتباطات و تاکتیک‌های مورد استفاده در تمام کانال‌های بازاریابی را هدایت می‌کند.

بازاریابی دیجیتال؛ شامل دانش‌های مختلف و متنوع بازاریابی می‌شود و ابزاری است که روی رسیدن به اهداف مشترک سازمان کار می‌کند. اکنون ما در عصر دیجیتال هستیم، کسب و کارها بیشتر در بازاریابی دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند. آن‌ها روی توسعه‌ی یک بازار دیجیتال خوب و راهبرد بازاریابی دیجیتال کار می‌کنند.

با این‌حال، بعضی از افراد هنوز از این‌که چگونه بازاریابی دیجیتال می‌تواند معاملات و فروش واقعی را ایجاد کند، نامطمئن هستند. آنها اعتقاد دارند که فقط باعث آگاهی برند و افزایش موقعیت ظاهری کسب و کار می‌شوند. بنابراین، سوالی که ما می‌خواهیم، جواب دهیم این است که بازاریابی دیجیتال چه نقشی را در راهبرد بازاریابی (IMC) از برند بازی می‌کند، قبل از آن ما باید بفهمیم که IMC واقعاً چیست.

IMC

ارتباطات بازاریابی ادغام شده چیست؟

ارتباطات بازاریابی ادغام شده راهبردی است که تمام بخش‌های بازاریابی را شامل می‌شود و آنها را با یک رویکرد از داخل بهم متصل ترکیب می‌کند.  IMC  تمام کانال‌هایی مانند رسانه‌جمعی، دیجیتال، روابط عمومی یا پیغام مستقیم را شامل می‌شود و آنها را با یک پیغام یکی می‌کند.

IMC تمام برنامه‌های کاری یک پیام را به مصرف‌کننده درباره‌ی ماموریت برند می‌رساند. هر نوع تناقضی را حذف و این اطمینان را ایجاد می‌کند که شما همان علامت و نشان را از طریق هر برنامه ارسال می‌کنید. 

نقش بازاریابی دیجیتال در IMC

بازاریابی دیجیتال؛ فرآیند فروش و ترویج محصولات و خدمات از طریق به ‌کاربردن انواع گوناگونی از تاکتیک‌های بازاریابی آنلاین است. بازاریابی آنلاین مانند بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی موتورهای جستجو، بازاریابی محتوا و بازاریابی ایمیلی است. وقتی به IMC نگاه می‌کنیم، ما می‌توانیم شاهد باشیم که بعضی از اجزاء مستقیماً مربوط به بازاریابی دیجیتال است.

این برای IMC مهم است به‌خاطر این‌که با کانال‌های رسانه جمعی متفاوت، شما قادر خواهید بود محصولات و خدمات‌تان را به طور متفاوتی ترویج دهید. برای نمونه، شما خدمات خود را در اینستاگرام به روش متفاوتی از تیک‌تاک ترویج می‌دهید. در اینستاگرام ممکن است به فرم تصویری مانند تصویرها و اینفوگراف‌ها باشد، در حالی‌که در شبکه تیک‌تاک ممکن است، به صورت فیلم کوتاه باشد.

نقش اصلی بازاریابی دیجیتال در IMC مطمئن ساختن از این‌که مشتریان کاربران هدف و ماموریت کسب و کاری که شما ترویج می‌دهید را فهمیده باشند. برای نمونه شما می‌توانید شبکه‌های اجتماعی وزارت بهداشت و پیغامی که آن‌ها سعی دارند در مورد پیشنهادات برای جلوگیری از گرفتن ویروس آنفولانزا پخش نمایند را به شکل مختصر، موثر و پست‌های باثبات در تمام شبکه اجتماعی مشاهده کنید. همین اطلاعات به طریق دیگری برای جذب توجه برای مخاطب مورد هدف ارائه شده است.

افکار نهایی:

اگر بخواهم ماهیت IMC و بهترین شیوه‌های آن را خلاصه کنم، این کار را با این چهار نکته انجام خواهم داد:

  • با پیامی که به دنیا می‌فرستید، سازگار باشید.
  • کاری کنید که همه کانال‌های بازاریابی خود در درازمدت با هم کار کنند.
  • هر چه از کانال‌های بیشتری استفاده کنید، مخاطبان بیشتری پیدا خواهید کرد.
  • بودجه بازاریابی خود را به تقریباً 60 درصد برندسازی و 40 درصد افزایش فروش کوتاه‌مدت تقسیم کنید.

اساساً، اگر استراتژی بازاریابی خوبی بر اساس تحقیقات بازار دارید، در IMC عالی خواهید بود، بدون این‌که حتی بدانید که IMC انجام می‌دهید.

اگر سوالی دارید؟ از من بپرسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا