جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تعیین اهداف بازاریابی محتوا

شیوه‌ تعیین اهداف بازاریابی محتوا به نحوی که برای رهبران کسب و کار اهمیت داشته باشد

آخرین باری که اهداف بازاریابی محتوای خود را بررسی کردید، چه زمانی بود؟ به‌راحتی می‌توان حدس زد که هدف اصلی فروش است و به همین دلیل باقی مسائل نادیده گرفته می‌شوند. اما با تمرکز بر روی هدف بزرگ، فرصت دستیابی به اهداف کوچک‌تر که منجر به درآمد می‌شوند را از دست می‌دهید. درحالی‌که جذب مشتریان از طریق ایمیل و نمونه‌های نمایشی محتوا مهم است، اهداف دیگری نیز مانند حفظ مشتریان فعلی و ایجاد یک برند برجسته نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند. تعیین اهداف بازاریابی محتوا یکی از اصلی‌ترین اجزای یک کسب‌وکار موفق است.

اهداف بازاریابی محتوا بسیار متفاوت هستند. شما باید با بررسی هرکدام و درنظرگرفتن این نکته که در حال حاضر کدام یک از آن‌ها یا استراتژی و جهت کسب‌وکار شما مطابقت دارند، بهترین گزینه را انتخاب کنید. باتوجه‌به اهمیت بازاریابی محتوا، کسب‌وکارهای مختلف به استراتژی‌ها و روش‌های زیادی برای برقراری ارتباط با مشتریان خود نیاز دارند. در این مقاله از سری مقالات وب‌سایت ناصر حجتی، به بررسی تاثیر بازاریابی محتوا بر کسب و کارها خواهیم پرداخت.

تعیین اهداف بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یک رویکرد بازاریابی استراتژیک است که بر ایجاد و توزیع محتوای باارزش، مرتبط و سازگار برای جذب و حفظ مخاطبان مشخص و در نهایت هدایت فعالیت‌های سودآور مشتری متمرکز است. تعیین اهداف بازاریابی محتوا به شما کمک می‌کند تا محتوای مرتبط و مفیدی را برای مخاطبان احتمالی و مشتریان شما فراهم کند و به آن‌ها کمک کند مسائل کاری (محتوای B2B) یا زندگی شخصی (B2C) را حل کنند. استفاده مؤثر از این رویکرد مستلزم یک استراتژی است. امروزه بازاریابی بدون محتوای عالی غیرممکن است. محتوا باید در فرایند بازاریابی شما ادغام شود؛ نه اینکه به‌عنوان بخشی جداگانه در نظر گرفته شود. محتوای باکیفیت بخشی از همه اشکال بازاریابی است. از جمله محتواهای بازاریابی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بازاریابی ایمیل (Email Marketing): یک محتوای عالی در بازاریابی ایمیل به طور مداوم مخاطبان شما را هدف قرار می‌دهد و آن‌ها را ترغیب می‌کند ایمیل‌های برند شما را باز کرده و بخوانند.
  • بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی (Social Media Marketing): با استفاده از تعیین اهداف بازاریابی محتوا، در رسانه‌های اجتماعی به معرفی برند و کسب و کار خود می‌پردازید. استراتژی محتوا قبل از استراتژی رسانه‌های اجتماعی قرار دارد.
  • سئو (SEO): موتورهای جست‌وجو به کسب‌وکارهایی که محتوای باکیفیت و ثابت منتشر می‌کنند، پاداش می‌دهند.
  • روابط‌عمومی (PR): استراتژی‌های روابط‌عمومی موفق باید به مسائلی که خوانندگان به آن‌ها اهمیت می‌دهند، توجه داشته باشند.
  • تبلیغات کلیکی (PPC): برای اینکه تعیین اهداف بازاریابی محتوا از طریق PPC مؤثر واقع شود، باید یک محتوای عالی تهیه کنید.
  • بازاریابی درون‌گرا (Inbound Marketing): محتوا برای هدایت ترافیک ورودی و سرنخ‌های حیاتی طراحی می‌شود.
  • بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing): محتوا پایه و اساس یک استراتژی بازاریابی دیجیتال را تشکیل می‌دهد.
  • استراتژی محتوا (Content Strategy): استراتژی محتوا نحوه ایجاد و مدیریت محتوا را در یک سازمان مشخص می‌کند.

بهترین روش‌ ها برای تعیین اهداف بازاریابی محتوا

بهترین روش‌ ها برای تعیین اهداف بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یک راه قدرتمند برای ساخت برند، جذب مخاطبان و افزایش نرخ تبدیل است؛ اما برای دستیابی به این نتایج، باید اهداف روشن و واقع‌بینانه‌ای تعیین کنید که با اهداف کسب‌وکار شما همسو باشد و پیشرفت شما را بسنجد. در ادامه به برخی از بهترین روش‌ها برای تعیین اهداف بازاریابی محتوا می‌پردازیم که به شما در ایجاد و اجرای یک استراتژی موفق کمک می‌کند:

۱. شناخت هدف و مخاطب خود

قبل از اینکه تولید محتوا را آغاز کنید، مشخص کنید که چرا و برای چه کسی این کار را انجام می‌دهید. مشکل یا چالش اصلی که محتوای شما برای مخاطبان شما حل می‌کند چیست؟ ارزش پیشنهادی یا سودی که محتوای شما به آن‌ها ارائه می‌دهد چیست؟ این محتوا چگونه از مأموریت و چشم‌انداز برند شما پشتیبانی می‌کند؟ این سؤالات به شما در تعیین اهداف بازاریابی و ایجاد بیانیه هدف به شما کمک می‌کند.

پاسخ به این سؤالات هدف بازاریابی محتوای شما را خلاصه کرده و تولید محتوا را آسان‌تر می‌کند. همچنین باید درک کنید که مخاطبان شما چه کسانی هستند، نیازها و ترجیحات آن‌ها چیست، محتوا را چگونه دریافت می‌کنند و در کدام قسمت از مراحل خرید قرار دارند. این به شما کمک می‌کند مخاطبان خود را تقسیم‌بندی کنید، پرسونای خریدار ایجاد کنید و محتوای خود را بر اساس علایق و نقاط ضعف آن‌ها تنظیم کنید.

روش تعیین اهداف بازاریابی محتوا؛ انتخاب اهداف هوشمندانه (SMART)

۲. روش تعیین اهداف بازاریابی محتوا؛ انتخاب اهداف هوشمندانه (SMART)

هنگامی که هدف و مخاطب مشخصی دارید، باید آن را اهداف مشخص (Specific)، قابل‌اندازه‌گیری (Measurable)، قابل‌دستیابی (Achievable)، مرتبط (Relevant) و محدود به زمان (Time-Bound) تبدیل کنید. تعیین اهداف بازاریابی محتوا از این طریق، به شما کمک می‌کند تا تلاش‌ها را متمرکز کنید، عملکرد خود را پیگیری کنید و نتایج را ارزیابی کنید. برای مثال، به‌جای گفتن: «می‌خواهم ترافیک وب‌سایت را افزایش دهم.»، می‌توانید بگویید: «می‌خواهم با انتشار دو پست وبلاگ در هفته و تبلیغ آن در شبکه‌های اجتماعی، ترافیک وب‌سایت را در ۶ ماه آینده ۲۰% افزایش دهم.» اهداف SMART باید با اهداف کلی کسب‌وکار شما همسو باشند و منعکس‌کننده نتایجی مانند آگاهی، تعامل، لید، فروش، حفظ یا وفاداری مخاطب باشند که برای برند شما اهمیت دارد.

۳. انتخاب معیارها و KPI های مناسب

برای اندازه‌گیری پیشرفت و موفقیت خود، باید معیارهای مناسب و شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPIs) را انتخاب کنید که با اهداف SMART شما مطابقت داشته باشند. معیارها نقاط داده‌ای؛ مانند بازدیدها، کلیک‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها، نظرات، بارگیری‌ها یا تبدیل‌هایی هستند که عملکرد محتوای شما را نشان می‌دهند.

KPIها معیارهایی مانند رشد ترافیک، نرخ پرش، نرخ تولید سرنخ، نرخ تبدیل یا طول عمر مشتری هستند که نشان می‌دهند آیا شما به نتایج دلخواه تعیین اهداف بازاریابی محتوا خود می‌رسید یا خیر. باتوجه‌به تاثیر بازاریابی محتوا بر کسب و کارها، باید معیارها و KPIهای مرتبط، معنادار و قابل‌اجرا برای تعیین اهداف بازاریابی خود انتخاب کنید و از آن‌ها برای نظارت و بهینه‌سازی استراتژی خود استفاده کنید.

۴. استفاده از ابزارها و پلتفرم‌ های مناسب

برای جمع‌آوری، تجزیه‌وتحلیل گزارش درمورد معیارها و شاخص‌های کلیدی عملکرد، باید از ابزارها و پلتفرم‌های مناسبی استفاده کنید که می‌تواند به شما در پیگیری و اندازه‌گیری و تعیین اهداف بازاریابی محتوا کمک کند. بسته به اهداف و بودجه خود، می‌توانید از ابزارها و پلتفرم‌های مختلفی مانند Google Analytics، Google Search Console، تجزیه‌وتحلیل رسانه‌های اجتماعی، نرم‌افزار بازاریابی ایمیلی، سیستم‌های مدیریت محتوا و… استفاده کنید. این ابزارها و پلتفرم‌ها به شما کمک می‌کنند به داده‌های خود دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را تجسم کنید، روندها و الگوها را شناسایی کنید، نتایج را در کانال‌ها و کمپین‌های مختلف مقایسه کنید.

۵. روش تعیین اهداف بازاریابی محتوا؛ مرور و تعیین اهداف خود

تعیین اهداف بازاریابی محتوا یک فعالیت یکباره نیست. شما باید اهداف خود را مرتباً بررسی و تعیین کنید تا اطمینان حاصل کنید که هنوز مرتبط، واقع‌بینانه و با اهداف تجاری و انتظارات مخاطبان شما همسو هستند. همچنین باید عملکرد بازاریابی محتوای خود را ارزیابی کنید و مشخص کنید که چه چیزی مؤثر است و چه چیزی نیست، نقاط قوت و ضعف استراتژی شما چیست و چه فرصت‌ها و تهدیدهایی در بازار شما وجود دارد. بدین ترتیب باید اهداف، معیارها، شاخص‌های کلیدی عملکرد و محتوای خود را بر اساس یافته‌های خود به‌روز کنید و رویکردهای جدید را آزمایش کنید.

نحوه ترازکردن بازاریابی محتوا و اهداف تجاری

اهمیت بازاریابی محتوا؛ نحوه ترازکردن بازاریابی محتوا و اهداف تجاری

به‌جای اینکه آگاهی از برند را به‌عنوان هدف تعیین کنید، آن را به‌عنوان یک قدم به سمت یک هدف تجاری در نظر بگیرید. هدف تجاری از بازاریابی محتوا هدایت اقدام سودآور است. شاید برای شما سؤال پیش‌آمده باشد که چه چیزی به‌عنوان یک اقدام سودآور محسوب می‌شود. برای مفید و قابل‌اندازه‌گیری بودن اهداف بازاریابی باید مشخص باشند و با هدف تجاری معناداری که شرکت شما در حال تلاش برای دستیابی به آن است، مطابقت داشته باشد.

اغلب کسب‌وکارها به سه مورد که شامل فروش، پس‌اندازها و دلگرمی (وفاداری مشتری، حفظ مشتری، فروش متقابل و…) اهمیت می‌دهند. در تعیین اهداف بازاریابی محتوا به این نکته توجه داشته باشید و اهدافی را انتخاب کنید که از سه مورد مذکور پشتیبانی کنند و در ارتباط با نحوه مشارکت بازاریابی محتوا در اهداف تجاری مشکلی ایجاد نکنند. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین نکاتی که برای تعیین اهداف بازاریابی محتوا باید در نظر بگیرید اشاره می‌کنیم.

1. مشترکین

ایجاد مخاطب مشترک اساس بازاریابی محتوا است. این‌ها افرادی هستند که اطلاعات تماس خود را ارائه می‌دهند و موافقت می‌کنند که با شما ارتباط برقرار کنند. این امر به شما اجازه می‌دهد تا در عین ارائه ارزشی خارج از محصولات یا خدمات شرکتتان، به طور ماهرانه بازاریابی کنید. در واقع، دارایی تجاری ایجاد شده توسط تعیین اهداف بازاریابی محتوا، محتوا نیست؛ بلکه مخاطب است.

2. سرنخ‌ ها

محتوای عالی می‌تواند با ثبت‌نام در یک نسخه آزمایشی، ثبت‌نام در یک رویداد یا درخواست دسترسی به یک مرکز منابع، مصرف‌کنندگان را تشویق کند که به مشتریان بالقوه تبدیل شوند. در برخی از سازمان‌ها، سرنخ را می‌توان به‌عنوان یک گزینه تماس معرفی کرد. برخلاف مشترکین، سرنخ‌ها چیزی بیشتر از یک آدرس ایمیل ارائه می‌دهند. آن‌ها اطلاعات بیشتری درمورد خود ارائه می‌دهند؛ زیرا ارزش را در پیشنهاد محتوا می‌بینند. برخی از سرنخ‌ها واقعاً سرنخ نیستند.

این مخاطبین محتوای موردنظر را برسی می‌کنند؛ اما ممکن است نخواهند درمورد برند شما اطلاعات دریافت کنند یا به محصول یا خدمات شما علاقه‌مند نباشند. این سرنخ‌های غیرواقعی را مشترکینی که ممکن است با گذشت زمان ارزشمندتر شوند در نظر بگیرید.

3. پشتیبانی فروش/ توانمندسازی

روش پشتیبانی فروش با محتوا معمولاً شامی ایجاد قطعاتی است که برای کمک به مشتریان در تصمیم‌گیری (یا توجیه) برای انتخاب محصول یا خدمات شما، یکی از راه‌های تعیین اهداف بازاریابی محتوا است. به توصیفات و مطالعه موردی فکر کنید که نشان می‌دهد مشتریان مشابه چگونه مشکلات خود را حل کرده‌اند. هنگامی که شرکت شما به رشد فروش یا باز کردن جریان‌های درآمدی نیاز داشت می‌توانید تعیین اهداف بازاریابی محتوا خود را بر این روش متمرکز کنید.

 4. پشتیبانی و وفاداری مشتری

اگرچه بسیاری از افراد تعیین اهداف بازاریابی محتوا را به‌عنوان یک مسئله عادی در نظر می‌گیرند، اما محتوا می‌تواند تصمیم مشتری را پس از فروش نیز تقویت کند. محتوای راهنما و فعال‌سازی می‌تواند به مشتری کمک کند تا مطمئن شود که ارزش خرید را دریافت می‌کند احتمال اینکه دوباره از شما خرید کند را افزایش می‌دهد.

جمع‌بندی

مهم‌ترین کاری که باید در استراتژی بازاریابی محتوا انجام دهید، تعیین اهداف بازاریابی محتوا هوشمندانه است که واقعاً نشان می‌دهد آیا اقدامات شما نتایج عالی حاصل می‌کنند یا خیر. با وجود میزان قابل‌توجه محتوایی که در حال حاضر وجود دارد، گاهی اوقات یافتن راهی برای برجسته‌شدن و جلب‌توجه مخاطبان هدف بسیار سخت می‌شود. بااین‌حال، با آگاهی از زمان و نحوه تنظیم استراتژی می‌توانید تاثیر بازاریابی محتوا بر کسب و کارها را به‌خوبی مشاهده کنید.

تعیین اهداف یک عمل اساسی در بازاریابی محتوا است. بدون اهداف تعیین شده، اندازه‌گیری پیشرفت و تعیین اینکه آیا در حال حرکت به جلو هستید یا خیر دشوار است. باتوجه‌به جدیدترین آمار، بازاریاب‌هایی که اهداف بازاریابی محتوا تعیین می‌کنند، ۳۷۶% بیشتر احتمال دارد که به موفقیت دست یابند. با ایجاد اهداف هوشمندانه، بازاریابان یک نقشه راه برای محتوایی که تولید می‌کنند دارند. در این مقاله به بررسی اهمیت بازاریابی محتوا پرداختیم. در صورت هرگونه سؤال یا ابهام با دریافت مشاره رایگان می توانید با مشاوران ما درارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا