جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تجربیات محتوای شخصی

تجربیات محتوای شخصی (Personal) بیشتر از محتوای شخصی‌سازی شده (Personalize) اهمیت دارند

به‌طورکلی می‌توان گفت هر روز که می‌گذرد شرکت‌های بیشتری بازاریابی محتوا را انجام می‌دهند. به همین دلیل روزبه‌روز بر حجم محتواهای تولید شده و تجربیات محتوای شخصی توسط برندها افزوده می‌شود. کاربران نیز با وسواس بیشتری به سراغ محتوای شخصی سازی شده می‌روند؛ بنابراین، ارائه ارزش‌افزوده از طریق شخصی سازی تولید محتوا به کاربران به‌جای بمباران‌کردن آن‌ها با موضوعات بی‌ربط و به‌دردنخور اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در این مطلب از وب‌سایت علی ناصرحجتی می‌خواهیم درباره شخصی سازی محتوا و نحوه انجام آن صحبت کنیم.

منظور از تجربیات محتوای شخصی چیست؟

محتوای شخصی سازی شده محتوایی است که کاربر در آن علایق و نیازهای خود را در اولویت قرار می‌دهد. باتوجه‌به تجربیات محتوای شخصی برای تولید چنین محتوایی در ابتدا باید اطلاعات کافی در مورد جستجوی مشتریان در اینترنت جمع‌آوری شود. در ادامه نیز بر اساس این داده‌ها تجربیات محتوای شخصی‌سازی شده در اختیار آن‌ها قرار گیرد. اساساً این کار را هم در قالب محتوای اقتباسی و هم از طریق محتواهای پیشنهادی متناسب با نیازها و علایق کاربران می‌توان انجام داد.

توجه داشته باشید که جهت اجرای موفقیت‌آمیز شخصی سازی محتوا در بازاریابی باید این فرایند را به طور مداوم انجام دهید. به‌عنوان‌مثال درصورتی‌که تنها صفحه تأیید سفارش را برای مشتری‌هایتان شخصی سازی کنید؛ اما از شخصی سازی باقی چرخه عمر مشتری غافل شوید، در این صورت استراتژی بازاریابی شما موفق نخواهد شد. بر اساس تجربیات محتوای شخصی این نوع محتوا باید در هر مرحله از فرآیند فروش و حتی بعد از آن نیز به مشتری ارائه گردد.

از این لحاظ، محتوای وب‌سایت، فروشگاه آنلاین و همچنین ایمیل‌های ارسالی به مشتریان گزینه‌های متنوعی را برای اجرای محتوای شخصی سازی شده در اختیار شما قرار می‌دهند. هرچند باید گفت که شخصی سازی محتوا فقط در صورت توجه به نیازهای مشتریان و ایجاد تجربیات مثبت برای آن‌ها موفق خواهد بود.

روی‌هم‌رفته می‌توان گفت که با محتوای شخصی سازی شده می‌توانید ارزش‌افزوده بالایی را به مشتریانتان ارائه کنید. همچنین می‌توانید تعهد آن‌ها را نیز تقویت نمایید. علاوه بر این‌، طبق تجربیات محتوای شخصی می‌توان گفت که این نوع محتوا در وب‌سایت یا فروشگاه‌های آنلاین به ایجاد علاقه در مشتریان کمک می‌کند. در ادامه به برخی از داده‌ها برای تولید محتوای شخصی اشاره شده است.

داده‌های صریح

1. داده‌های صریح

طبق تجربیات محتوای شخصی یکی از انواع مهم داده‌هایی که برای تولید محتوای شخصی سازی شده باید آن‌ها را جمع‌آوری کنید داده‌های صریح (Explicit Data) هستند. در واقع هنگامی که  در حال جمع‌آوری این داده‌ها هستید تعامل خود با کاربران را نیز افزایش می‌دهید. در حقیقت می‌توان گفت دلیل این ادعا آن است که داده‌های صریح را باید مستقیماً از خود کاربران درخواست نمود.

این کار سبب می‌شود تا بتوانید نیازها، پیشنهادات و انتقادات آن‌ها را با شیوه بهتری درک نمایید. همچنین زمانی که ارتباط شما با کاربر به‌صورت مستقیم انجام گیرد میزان تعامل بین شما نیز افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه این اتفاق موجب افزایش اعتماد در عین جمع‌آوری داده می‌شود و با یک تیر می‌توان دو نشان را هدف قرارداد.

2. داده‌های ضمنی

بر اساس تجربیات محتوای شخصی می‌توان گفت که داده‌های ضمنی (Implicit Data) یکی دیگر از انواع داده‌هایی هستند که برای تولید محتوای شخصی سازی شده باید جمع‌آوری شوند. این داده‌ها به‌صورت غیرمستقیم و از طریق درک نحوه رفتار مخاطب در سایت قابل‌ شناسایی هستند. شما می‌توانید به‌سادگی و از طریق مشاهده رفتار کاربران در سایت و افزودن آن به پروفایلشان، این داده‌ها را جمع‌آوری کنید.

شایان‌ذکر است یکی از ویژگی‌های مهمی که داده‌های ضمنی دارند آن است که سبب می‌شوند تا قدرت پیش‌بینی شما افزایش پیدا کند. در حقیقت استفاده از این داده‌ها سبب افزایش میزان همدلی شما و کاربران خواهند شد. در نتیجه با استفاده از این داده‌ها می‌توانید باگذشت زمان تشخیص دهید که در چه زمانی باید فروش را آغاز کنید.

تجربیات محتوای شخصی و داده‌ های محیطی

3. تجربیات محتوای شخصی و داده‌ های محیطی

داده‌های محیطی (Ambient Data)، داده‌هایی هستند که آگاهی شما را نسبت به زمینه و موقعیتی که کاربران در آن قرار دارند، افزایش می‌دهند. به‌عبارت‌دیگر این داده‌ها می‌توانند در زمینه بازاریابی محتوا و محتوای شخصی سازی شده و دادن پیشنهادات مناسب به کاربران کمک‌کننده باشند؛ برای مثال داده‌های محیطی به شما نشان خواهند داد که بین عینک‌آفتابی و وسایل اسکی روی برف کدام یک را برای فروش انتخاب کنید.

ترکیب سه داده ذکرشده به شما کمک می‌کند تا مانند آن صاحب رستوران، مشتریان خود را بشناسید و محتوای از قبل آماده شده‌ای را به آن‌ها ارائه کنید؛ به‌نحوی‌که تصور نمایند که این تجربه، یک تجربه شخصی مخصوص به آن‌ها است.

موقعیت‌ های مناسب برای شخصی سازی محتوا

باتوجه‌به تجربیات محتوای شخصی سازی شده می‌توان گفت که برای شخصی سازی محتوا گزینه‌های متنوعی وجود دارد؛ بنابراین، می‌توانید بر اساس نیاز خود از شخصی‌سازی محتوا در وب‌سایت خود استفاده نمایید. آشنایی با موارد زیر می‌تواند ایده بهتری در این زمینه به شما ارائه کند.

شخصی سازی محتوا

1. شخصی سازی محتوا

طبق تجربیات محتوای شخصی گزینه اول این است که محتوای خودتان را شخصی سازی کنید و به گروه‌های مشتری یا هر مشتری به‌صورت جداگانه پاسخ دهید؛ به‌عنوان‌مثال، می‌توانید محتواها و عناوین آن‌ها را بر اساس مشتری مربوطه طراحی و تولید نمایید. همچنین می‌توانید دست به ابتکار بزنید و رنگ دکمه‌ها یا کل طرح‌بندی را به‌صورت انحصاری به علایق کاربر نزدیک نمایید. از سوی دیگر، تصاویر و بنرها را نیز می‌توانید شخصی سازی کنید. در حقیقت انجام این کار به ارائه یک تجربه کاربری منحصربه‌فرد به مشتریانتان کمک می‌کند.

2. محتوای پیشنهادی

علاوه بر مورد قبلی تجربیات محتوای شخصی اثبات کرده است که نمایش محتواهای پیشنهادی نیز می‌تواند ایده تأثیرگذاری در تولید محتوای شخصی سازی شده باشد. یعنی برای کسب نتایج بهتر می‌توانید مقالات یا موضوعاتی را در وبلاگ خود منتشر کنید که با علایق فردی مشتری مربوطه هماهنگی بیشتری دارد. توجه داشته باشید که در این راستا استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده در مورد کاربر یا پرسونای مشتری می‌تواند به شما در ارائه محتوای مناسب به مشتریان در زمان مناسب کمک نماید. در واقع مشتریان شما در دریایی از محتواهای مختلف غرق نمی‌شوند.

در عوض تنها روی موضوعات مرتبط با علایق و نیازهایشان متمرکز می‌شوند. از سوی دیگر، با جلب‌توجه بیشتر مشتریان می‌توانید به‌صورت مؤثرتری به آن‌ها ارزش‌افزوده ارائه کنید. از همه مهم‌تر انتشار یک محتوای واقعاً جالب و تأثیرگذار برای مشتری‌های شما می‌تواند به سود سئو سایت شما نیز باشد. فلذا سعی کنید مطالب پیشنهادی را در مکان‌های مختلف وب‌سایت و فروشگاه آنلاین خودنمایش دهید.

تجربیات محتوای شخصی؛محتوای هوشمند

3. تجربیات محتوای شخصی؛ محتوای هوشمند

محتوای هوشمند محتوایی است که به‌صورت پویا و در یک‌زمان واقعی با کاربر مربوطه و نیازهای آن‌ها هماهنگ می‌شود. با محتوای هوشمند می‌توانید تجربه خریدی را به مشتریان خود ارائه کنید که کاملاً برای آن‌ها طراحی شده است. در این محتوا نه‌تنها محتوای مناسب را به مشتریان خود ارائه می‌دهید؛ بلکه آن را به طور خاص با مشتری مربوطه هماهنگ می‌کنید.

به‌عنوان‌مثال، محتوای شخصی‌سازی شده را می‌توانید به‌صورت انفرادی طراحی نمایید. به‌عبارت‌دیگر آن را بر اساس دستگاه مورداستفاده، کشور کاربر یا مرحله چرخه عمر مشتری طراحی کنید. هدف در اینجا ارائه محتوایی است که برای یک مشتری فردی خیلی بیشتر شخصی سازی می‌شود.

جمع‌بندی

با توجه به مطالب بیان شده می‌توان گفت که تجربیات محتوای شخصی اثبات کرده است که با محتوای شخصی سازی شده می‌توانید یک تجربه خرید فراموش‌نشدنی را برای مشتریان خود به ارمغان آورید. همچنین، با این کار می‌توانید وفاداری مشتری را ارتقا دهید. به همین دلیل طراحی محتوای انحصاری و پیشنهادی برای مشتریان باعث می‌شود بتوانید به آن‌ها ارزش‌افزوده زیادی ارائه کنید.

شخصی سازی تولید محتوا از میان طیف وسیعی از محتواهای تولید شده توسط سایر برندها می‌تواند شما را در نگاه مشتری مهم و مرتبط‌تر نشان دهد. باید به‌خاطر داشته باشید که محتوای شخصی سازی شده را باید در تمامی چرخه زندگی مشتری ارائه کنید.

دکتر علی ناصر حجتی از برترین مدیران و مشاوران در زمینه مارکتینگ، دیجیتال مارکتینگ، آموزش‌های سازمانی و عارضه‌یابی سازمانی است. دکتر ناصرحجتی با تدوین استراتژی‌های دقیق، کارآمد و واقع‌بینانه بهترین مسیرهای موفقیت را در اختیار صاحبان کسب‌وکار قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا