جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
محتوای تولید شده توسط کاربر

محتوای تولید شده توسط کاربر به 4 شیوه، مناسب کسب و کارها است

محتوای تولید شده توسط کاربر (User Generated Content یا به‌اختصار UGC) نقش کلیدی در موفقیت کسب‌وکارها دارد. این نوع محتوا که توسط مشتریان و کاربران تولید می‌شود، می‌تواند تصمیم‌گیری‌های مهم کسب‌وکار را شکل دهد و منافع چشمگیری را به همراه داشته باشد. ازاین‌رو، لازم است افراد اهمیت UGC برای کسب و کارها را درک کرده و برای استفاده از آن برنامه‌ریزی کنند.

امروزه، متخصصان کسب‌وکارهای اینترنتی و تولیدکنندگان محتوا، توجه ویژه‌ای به بازاریابی محتوا از طریق UGC دارند. این نوع محتوا توسط خود کسب‌وکار تولید نمی‌شود؛ بلکه توسط کاربران و مشتریان آن کسب‌وکار تولید می‌شود. محتوای تولید شده توسط کاربر می‌تواند در حمایت یا تخریب یک کسب‌وکار نقش داشته باشد.

کسب‌وکارهایی که خواهان رشد سریع و تبدیل‌شدن به یک برند معروف و محبوب هستند، باید اهمیت UGC برای کسب و کارها را درک کرده و برای تولید آن برنامه‌ریزی کنند. در این مقاله از وب‌سایت ناصرحجتی، تمام ابعاد این نوع محتوا را بررسی خواهیم کرد.

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) چیست؟

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) چیست؟

محتوای تولید شده توسط کاربر (User-Generated Content یا UGC) به محتوایی گفته می‌شود که توسط طرف‌داران و مشتریان یک برند، بدون دریافت هزینه از آن برند، تولید می‌شود. این نوع محتوا خارج از چارچوب تولید محتوای استاندارد قرار می‌گیرد و به افزایش دیده‌شدن (پروموشن) برند کمک می‌کند.

باتوجه‌به اهمیت UGC برای کسب و کارها، UGC نقش بازاریابی و تبلیغات برای یک برند را به‌جای تبلیغات معمول آن برند ایفا می‌کند. این محتوا در بازاریابی محتوایی به‌اندازه محتوای اصلی و حرفه‌ای اهمیت دارد. به‌عنوان‌مثال، نظرات کاربران درباره یک محصول خاص در صفحه خرید آن محصول، نمونه‌ای از بازاریابی محتوا از طریق UGC محسوب می‌شود. حتی اگر نقد حرفه‌ای نوشته‌شده روی یک محصول بسیار خوب باشد، درصورتی‌که نظرات کاربران درباره آن محصول منفی باشد، احتمال خرید آن محصول توسط کاربران جدید کاهش می‌یابد.

تعاریف متفاوتی از محتوای تولید شده توسط کاربر UGC وجود دارد که دامنه آن را گسترده‌تر یا محدودتر می‌کند. توجه به تعریفی که سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) ارائه داده است، می‌تواند درک بهتری از UGC را به شما بدهد. مطابق این تعریف، محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) باید در سه کلاس زیر قرار گیرد:

در کلاس اول، محتوا باید در بستری آنلاین و در دسترس عموم یا گروهی خاص از کاربران منتشر شود؛ این دسته کلاس انتشار نامیده می‌شود. دوم، کاربر باید با تلاش و خلاقیت خود این محتوا را تولید کند که به آن کلاس تلاش خلاقانه گفته می‌شود. به‌عنوان‌مثال، انتشار بخشی از یک تبلیغ تلویزیونی در وب یا شبکه‌های اجتماعی به معنای تولید UGC نیست.

سوم، کلاس تولید محتوا خارج از چارچوب حرفه‌ای؛ UGC معمولاً توسط کاربران و خارج از فرایند تولید محتوای حرفه‌ای ایجاد می‌شود. برای نمونه، کاربر در هنگام تولید آن، تلاشی برای بهینه‌سازی آن محتوا برای موتورهای جستجو روی کلمات یا عبارات خاص انجام نمی‌دهد.

اهمیت UGC برای کسب و کارها

محتوای تولید شده توسط کاربر؛ اهمیت UGC برای کسب و کارها

برای هر مدیر کسب‌وکاری، هیچ‌چیز مهم‌تر از نظرات، بازخوردها، پیشنهادات و انتقادات مشتریان نیست. این ساده‌ترین نوع محتوایی است که کاربران می‌توانند تولید کنند و نقش کلیدی در تصمیم‌گیری‌های مربوط به کسب‌وکار دارد. بسیاری از خریداران نیز پیش از خرید، بخش نظرات کاربران را بررسی می‌کنند.

همچنین، بازخوردها، نظرات و سلایق مشتریان می‌تواند تعیین‌کننده محصول یا خدمت بعدی شما باشد. همچنین می‌تواند به شما نشان دهد که در حال حاضر چه خلأیی در بازار وجود دارد تا با پر کردن آن، هم نیاز مشتریان را برآورده کنید و هم از رقبا پیشی بگیرید. در کنار استراتژی محتوا، محتوای تولید شده توسط کاربر UGC زمانی کمک بسیاری به شما می‌کند که نمی‌دانید چه محتوایی در وب‌سایت یا بلاگ خود منتشر کنید. در این موارد، می‌توانید بر اساس سؤالات، نیازها و خواسته‌های مخاطبان و کاربران، موضوعات زیادی برای تولید محتوا بیابید؛ این کار باعث می‌شود مخاطبان بیشتری را جذب کنید و نرخ تبدیل بالاتری دریافت کنید.

گاهی اوقات، مهم‌ترین دارایی کسب‌وکارها و استارتاپ‌ها، به‌ویژه آن‌هایی که محتوامحور هستند، کاربران آن‌ها هستند. به‌عنوان‌مثال، سایت ویرگول تمام محتوا و چرخه فعالیت خود را با محتوایی که کاربران تولید می‌کنند، پیش می‌برد. در خصوص اهمیت UGC برای کسب و کارها، یکی دیگر از انواع UGC می‌تواند پست مهمان در بلاگ یا وب‌سایت شما باشد.  نه‌تنها به استراتژی و برنامه محتوایی شما کمک می‌کند؛ بلکه باعث ایجاد تنوع و افزایش کیفیت نیز می‌شود.

مزایای محتوای تولید شده توسط کاربر

مزایای محتوای تولید شده توسط کاربر

محتوای تولید شده توسط کاربر مزایای فراوانی برای کسب و کارها و کاربران دارد که همین موضوع باعث افزایش بیشتر اهمیت UGC برای کسب و کارها شده است. این نوع محتوا نه‌تنها در تصمیم‌گیری‌های خرد و کلان به مدیران کمک ویژه‌ای می‌کند؛ بلکه می‌تواند مزایای زیر را نیز به همراه داشته باشد:

 • برندسازی و افزایش آگاهی از برند
 • ارتقای اعتبار شما به‌عنوان رهبر بازار
 • بهبود وضعیت متریک‌های پروفایل شما در شبکه‌های اجتماعی
 • تولید لیدهای باکیفیت
 • دریافت بک‌لینک و بهبود سئو
 • افزایش تعداد مخاطبان و فالوورها
 • افزایش میزان مشارکت و تعامل
 • کمک در تصمیم‌گیری برای اضافه‌کردن محصولات و خدمات جدید یا حذف نمونه‌های بی طرف‌دار
 • تولید محتوای منحصربه‌فرد
 • امکان بهبود سفارشی‌سازی محصولات و خدمات
 • تقویت روابط با مخاطبان
 • بهبود استراتژی و برنامه بازاریابی محتوایی
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها و منابع مصرفی

به‌این‌ترتیب، با درک و استفاده از مزایای گسترده محتوای تولید شده توسط کاربر، کسب و کارها می‌توانند رقابت‌پذیری خود را افزایش داده و موفقیت بیشتری را کسب کنند.

بازاریابی محتوا از طریق UGC چگونه است؟

بازاریابی محتوا از طریق UGC چگونه است؟

بازاریابی محتوا از طریق UGC به معنای استفاده از محتوای کاربردی و جذاب برای رسیدن به اهداف بازاریابی، تبلیغات و افزایش نرخ تبدیل است. در این راستا، چه چیزی می‌تواند بهتر از محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) باشد که باعث می‌شود مخاطبان بیشتر درگیر بمانند، خریداران خرید بیشتری کنند و کاربران جدید نیز با استفاده از نظرات خریداران قبلی به مشتری تبدیل شوند.

یکی از مشهورترین و موفق‌ترین کمپین‌های بازاریابی محتوا از طریق UGC، کمپین “Share a Coke” کوکاکولا در سال 2011 بود. در این کمپین، کوکاکولا روی برچسب نوشابه‌هایش نام برند خود و یکی از 250 نام پرطرف‌د‌ار آمریکایی‌ها را چاپ کرده بود تا مخاطبان با پیدا کردن نام خود، تصویر نوشابه را به اشتراک بگذارند. از آنجایی که بیش از 70 درصد مصرف‌کنندگان پیش از خرید محصول، نقد و بررسی آن توسط کاربران دیگر را می‌خوانند، شما می‌توانید از این طریق اعتماد آن‌ها را جلب کنید و ترافیک وب‌سایت‌تان را افزایش دهید.

باتوجه‌به اهمیت UGC برای کسب و کارها، ویدئوهای UGC نیز دید بسیار خوبی نسبت به برند، محصولات و خدمات شما ایجاد می‌کنند و باعث می‌شوند آگاهی از برند و اعتبار برندتان افزایش پیدا کند. ویدئوهایی که توسط کاربران تولید می‌شوند، بهترین نوع محتوایی هستند که آن‌ها می‌توانند در رسانه‌های دیگر به اشتراک بگذارند تا کاربران جدید با خیال راحت تبدیل به مشتری شوند.

گمیفیکیشن یکی دیگر از بهترین روش‌ها برای تشویق به محتوای تولید شده توسط کاربر است. در این روش، جوایزی را برای کاربران در نظر می‌گیرید که در صورت تکمیل یک سری‌کارها به آن‌ها تعلق می‌گیرد. هدف اصلی گیمیفیکیشن این است که کاربران مدت‌زمان طولانی درگیر شما بوده و تعامل و مشارکت بیشتری داشته باشند. به‌این‌ترتیب، می‌توانید باگذشت زمان، فالوورها و… را به مشتریان وفادار تبدیل کنید تا تشویق شوند دوباره از شما خرید کنند.

جمع‌بندی

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) یکی از ارزشمندترین انواع محتوا شناخته می‌شود که اهمیت بسیاری برای کسب و کارها دارد. اهمیت UGC برای کسب و کارها آن‌قدر زیاد است که می‌تواند تصمیمات خرد و کلان آن‌ها را تحت‌تأثیر قرار دهد؛ از جمله تصمیم‌گیری در مورد معرفی محصولات جدید یا حذف محصولات کم‌طرف‌دار. همچنین UGC می‌تواند به کسب و کارها در شناخت نیازهای بازار و پر کردن خلأهای آن، پیش از رقبا کمک بسیاری کند.

بازاریابی محتوا از طریق UGC نیز می‌تواند آگاهی از برند، اعتبار و تأیید محصولات و خدمات را افزایش دهد و به موفقیت استراتژی‌های بازاریابی محتوایی کمک کند. در نهایت، درک اهمیت و استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربر، می‌تواند مزیت رقابتی مهمی برای کسب و کارها محسوب شود.

علی ناصرحجتی، یکی از برترین مشاوران برندینگ و کسب‌وکار در ایران است. با سال‌ها تجربه ارزشمند در حوزه‌های مارکتینگ، برندینگ، استراتژی‌های مدیریتی، فروش و موارد مرتبط، توانسته است خدمات و راهکارهای عملی و موفقی را برای مقابله با چالش‌های پیش روی کسب‌وکارها ارائه دهد. اگر شما نیز به دنبال دریافت مشاوره‌های حرفه‌ای و راهبردهای عملیاتی برای مواجهه با چالش‌های کسب‌وکارتان هستید، می‌توانید از طریق صفحه تماس با من، از مشاوره حرفه‌ای و تخصصی بهره‌مند شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا