محتوای تولید شده توسط کاربر، به عنوان سلاح مخفی بازاریابان به منظور افزایش ترافیک، افزایش فروش و بهبود رتبه سئو، شناخته می شود. اگر تاکنون از محتوای تولید شده توسط کاربر استفاده نکرده‌ اید، اکنون زمان مناسبی برای انجام این کار است.

محتوای تولید شده توسط کاربر، به عنوان سلاح مخفی بازاریابان به منظور افزایش ترافیک، افزایش فروش و بهبود رتبه سئو، شناخته می شود. اگر تاکنون از محتوای تولید شده توسط کاربر استفاده نکرده‌ اید، اکنون زمان مناسبی برای انجام این کار است.

ما در دنیای محتوا محوری زندگی می کنیم. مردم از زمان به وجود آمدن رسانه های اجتماعی، بیش از گذشته در وب، فعال بوده‌ اند. به عنوان مثال، در فیسبوک نزدیک به 84/1 میلیارد کاربر وجود دارد و روزانه میلیاردها پست، در این بستر آپلود می شود.

البته این آمار تنها مرتبط با فیسبوک است؛ تصور کنید که سایر رسانه های اجتماعی دیگر، چه آمار و ارقامی را به همراه خواهند داشت.

هر پست مرتبط با کسب و کار شما که توسط کاربران آپلود می‌ شود را می توانید به نفع و علیه رقبا، استفاده نمایید. استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربر، یکی از شیوه های مؤثر بهبود رتبه سئو می باشد.

محتوای تولید شده توسط کاربر چیست؟ این محتوا به چه شیوه ای می تواند به کسب و کار شما سود برساند؟

در این مقاله، به این سؤالات پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

مقدمه ای بر محتوای تولید شده توسط کاربر

به هر نوع محتوا اعم از محتوای تصویری، صوتی، متنی، ویدیویی و … که توسط کاربران در بسترهای رسانه های اجتماعی و وبسایت ها آپلود می شوند، محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) می گویند.

برای آن که مصرف کنندگان بتوانند احساسات و نظرات خود را نسبت به محصولات یا خدمات شرکت ها بیان کنند، چنین محتواهایی را به صورت آنلاین، تولید می کنند.

به لطف رسانه های اجتماعی، استفاده از UGC بسیار متداول شده است.

با توجه به این موضوع، اکثر مجموعه های رسانه‌ ها در سراسر دنیا از محتوای تولید شده توسط کاربر، برای تبلیغات و بازاریابی دیجیتال استفاده می کنند.

یکی از شرکت های مهمی که در سال 2005 از UGC استفاده کرد، رسانه‌ی BBC بود.

این رسانه انگلستانی، یکی از اولین رسانه های اصلی بود که از UGC استفاده می کرد.

در جولای سال 2005، انفجارهایی در لندن و انبار نفت بانسفیلد رخ دادند و BBC، هزاران تصویری را که توسط کاربران از محل این حادثه ها گرفته شده و برای آن ها ارسال شده بود را منتشر کرد.

تصاویر و فیلم ها، تنها نمونه های از UGC هستند که توسط شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه، UGC به اشکال مختلفی ارائه می شود:

پست های رسانه های اجتماعی

نظرات

توصیه ها

انجمن های پرسش و پاسخ (Q&A)

پست های وبلاگ

می توانید از این مدل محتوا برای بهبود سئو و بازاریابی استفاده نمایید. انجام این کار باعث می شود تا بتوانید در عین حالی که ارتباط مؤثری با مخاطبان هدف ایجاد می کنید، اقدام به افزایش میزان آگاهی از برند نیز نمایید.

در صورتی که به شیوه مناسبی از UGC استفاده نمایید، می توانید ترافیک بیشتری را به سایت خود هدایت کرده و رتبه سئو را نیز ارتقا بخشید.

4 مزیت استفاده ازمحتوای تولید شده توسط کاربر (UGC)

 

ایجاد همهمه و اتخاذ ایده های جدید

 

وقتی صحبت از سئو می شود، تولید محتوا با توجه به آن ممکن است دشوار به نظر برسد. برای افزایش مخاطب و ایجاد بک لینک باید مرتبا، محتوای تازه ای تولید کنید.

انجام این کار هم چالش ‌برانگیز و هم وقت گیر است. از طرف دیگر، ممکن است که به جایی برسید که دیگر ایده جدیدی برای جذاب کردن محتوا، به ذهنتان نرسد.

خبر خوب آن است که UGC، منبع خوبی برای محتوای تازه می باشد. رسانه های اجتماعی، محل مناسبی برای ایجاد همهمه (Buzz)، اتخاذ ایده های جدید و تشویق مشتریان بالقوه برای بازدید از وبسایت، هستند.

برای مثال می توانید از رسانه های اجتماعی به عنوان بستری برای میزبانی رقابت ها و مسابقه های مختلف که کاربران می توانند در آن شرکت کنند، استفاده نمایید.

سعی کنید که کاربران را ترغیب کنید که برای برند شما محتوا ایجاد کرده و آن را در رسانه های اجتماعی، به اشتراک گذارند.

برنده چنین مسابقاتی باید جایزه خوبی نیز دریافت کند. مسابقه شما باید میزان آگاهی را افزایش داده، مشتریان بالقوه را جذب کرده و باعث بهبود رتبه سئو شما شود.

تمامی این موارد به لطف محتوای باکیفیتی است که توسط کاربر تولید شده است. شرکت اورئو، در سال 2019 مسابقه عطر و طعم اسرارآمیز ایجاد کرد و برنده، صاحب 50 هزار دلار پول می‌شد.

ایجاد ارتباط و اعتبار

نظرات و توصیه‌ های مخاطبان، برای افزایش رتبه سئو و ایجاد ارتباط و اعتبار، از اهمیت بالایی برخوردار هستند. این نوع UGC، کمک به سزایی به اعتما سازی می کنند.

کار خود را با تشویق کردن مشتریان، برای ارسال نظرات خود درباره خدمات و محصولات، آغاز کنید. برای افزایش ترافیک ارگانیک سایت خود می توانید یک صفحه توصیفی ایجاد نمایید.

یکی از مثال های درخشانی که در این زمینه وجود دارد، سیستم بازخورد مشتریان موجود در پلتفرم های خرید مانند Shopee و Lazada است. در این پلتفرم ها، مشتریان می توانند نظرات خود را منتشر کرده و به عنوان پاداش، با مشوق های جزئی، رتبه بندی شوند.

همچنین، ریویوهای آنلاین (Online Reviews)، یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی به حساب می آید. ریویوهای گوگل می تواند منجر به بهبود رتبه سئو محلی شما شود.

زمانی که مشتریان، نظراتشان را در پروفایل GMB شما ثبت می کنند، هر زمانی که فردی کسب و کار شما را در جستجو گوگل پیدا کند، این ریویو در لیست GMB شما برای او، نمایش داده خواهد شد.

کاهش نرخ پرش

نرخ پرش شامل آن بخش از بازدیدکنندگانی است که بدون بررسی سایر صفحات سایت شما، وبسایت را ترک می کنند.

 بالا بودن نرخ پرش، به معنای آن است که بسیاری از بازدیدکنندگان، از محتوای سایت شما راضی نیستند بنابراین نیاز است تا به هر قیمتی از رخ دادن این اتفاق، جلوگیری نمایید.

سعی کنید نرخ پرش سایت خود را با استفاده از UGC، کاهش دهید. اما چگونه باید این کار را انجام داد؟

پاسخ این سؤال، ساده‌ است:

برای آن که مصرف کنندگان به کسب و کار شما اعتماد کنند، به دلیل نیاز دارند. اگر آن ها، سایر صفحات سایت شما را بررسی نمی کنند، احتمالا شما از فقدان ارزشمند بودن و قابل اعتماد بودن، رنج می برید.

در چنین حالتی می توانید با به اشتراک گذاشتن UGC (مانند نظرات و توصیفات)، دلایل خود را برای اعتمادسازی و ایجاد علاقه در کاربران، ارائه دهید.

 انجام این کار به تقویت رتبه بندی سئو و همچنین کاهش نرخ پرش، کمک خواهد کرد.

می توانید انواع محتوای UGC مانند تصاویر، فیلم ها و توصیفات را در وبسایت خود آپلود نمایید.

این کار، تأثیر طولانی مدتی بر بازدیدکنندگان می گذارد که نتیجه آن، کاهش نرخ پرش خواهد بود.

پس از آن که بازدیدکنندگان، تعداد زیاد نظرات مثبت مرتبط با سایتتان را مشاهده کردند، به احتمال زیاد، سایر صفحات سایت شما را کاوش خواهند کرد. برای آن که بازدیدکنندگان را به حرکت در سایت خود تشویق نمایید، از CTA (فراخوان به عمل) استفاده نمایید.

تأثیر بر رتبه سئوی خود

موتورهای جستجو، سایت ها را بر اساس ویژگی های کلیدی مانند بک لینک ها و کلمات کلیدی، بهینه می کنند. از آن جایی که بخش عمده نظرات کاربران در رسانه های اجتماعی و سایت ها، حول محصولات می گردد، احتمالا در نظرات آن ها نیز کلمات کلیدی و عبارات مرتبط با محصول وجود خواهد داشت.

تمامی این موارد، تأثیر مثبتی بر سئو سایت می گذارد. از طرف دیگر، تمامی UGC هایی که در رسانه های اجتماعی به برند شما اشاره می کنند، باعث افزایش ترافیک سایت شما می شوند.

 نتیجه این موضوع، تأثیرگذاری غیرمستقیم بر رتبه سئو خواهد بود.

به همین دلیل نیز باید مشتریان و فالوورهای خود را تشویق کنید که در صورت خرید از محصولات شما، نظرات خود را ارسال نمایند.

سخن آخر

ترکیب UGC و سئو، راه حل تضمینی برای بهبود رتبه سایت شما است. البته مشاهده اثرات UGC ممکن است کمی طول بکشد اما وقت گذاشتن بر آن، ارزشش را دارد.

این نکته را به یاد داشته باشید که باید پیش از به اشتراک گذاشتن محتوا، از آن ها اجازه بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *