جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو

اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو و رتبه وب سایت ها

یکی از موارد مهم در دنیای دیجیتال مارکتینگ اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو و درنتیجه افزایش ترافیک وب‌سایت است. کاربران برای عناوین و صفحات موردنظر خود کلمات کلیدی سئو را در مرورگرها وارد می‌کنند. اهمیت تاثیر کلمات کلیدی بر رتبه وب سایت ها به اندازه‌ای است که بدون آن‌ها استراتژی محتوایی و بهینه‌سازی وب‌سایت نتیجه مطلوبی ندارد.

افزایش رتبه در نتایج گوگل و جذب ترافیک هدفمند دو نمونه از نقش کلمات کلیدی در افزایش سئو هستند. کلمات کلیدی بر اساس طول کلمات و هدف کاربر تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه مبحث به آن‌ها پرداخته می‌شود. در این مقاله از وب‌سایت دکتر علی ناصرحجتی اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو و تمامی ابعاد مرتبط با آن را بررسی می‌کنیم.

دلیل استفاده از کلمات کلیدی

کلمات کلیدی نقش مهمی در بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها برای موتورهای جستجو داشته و کاربران بیشتری را به وب‌سایت جذب می‌کنند. بدون وجود کلمات کلیدی نمی‌توان در فضای رقابتی گوگل در بین رتبه‌های برتر قرار گرفت. اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو از آن‌ جهت است که موتورهای جستجو از طریق آن‌ها صفحات وب‌سایت را در پیش چشم کاربران قرار می‌دهند. بهینه‌سازی محتوای صفحات برای کلمات و عبارات کلیدی موجب افزایش رتبه بالاتر در SERP و تدوین استراتژی نفوذ در بازار هدف می‌شود.

اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو؛ انواع کلمات کلیدی

اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو؛ انواع کلمات کلیدی

قبل از پرداختن به اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو ابتدا باید با انواع آن‌ها آشنا شویم. آگاهی از کلمات کلیدی و اهمیت کاربرد آن‌ها نقش مهمی در بهبود حضور آنلاین و دیده‌شدن وب‌سایت در بازار دیجیتال مارکتینگ دارد. انواع کلمات کلیدی عبارت‌اند از:

1. کلمات کلیدی بر اساس طول کلمات

کلمات کلیدی از مهم‌ترین عناصر سئو هستند و موتورهای جستجو بر اساس این کلمات سایت موردنظر را بررسی کرده و رتبه آن را مشخص می‌کنند. انواع کلمات کلیدی بر اساس طول کلمات عبارت‌اند از:

 • کلمات کلیدی کوتاه (Short-tail Keywords): طول این نوع کلمات کلیدی کوتاه و در اندازه یک یا دوکلمه است. این کلمات ترافیک بالایی را برای وب‌سایت جذب می‌کنند؛ ولی به دلیل رقابت بالا نرخ تبدیل پایینی دارند؛ مانند کلمه کلیدی دوربین عکاسی.
 • کلمات کلیدی میانی (Body Keywords): طول کلمات کلیدی میانی 2 تا 3 کلمه است و موضوع موردنظر را دقیق‌تر از کلمات کلیدی کوتاه توصیف می‌کنند. میزان رقابت و جستجوی کلمات کلیدی میانی، متوسط است؛ مانند کلمه کلیدی دوربین عکاسی دیجیتال.
 • کلمات کلیدی بلند (Long- tail Keywords): همان‌طور که از نام آن مشخص است این نوع کلمات کلیدی عبارت‌های طولانی‌تری را شامل می‌شوند و برای زمانی است که کاربران برای جستجوهای خاصی استفاده می‌کنند. اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو در کلمات کلیدی بلند بیشتر خود را نشان می‌دهد؛ زیرا این کلمات به دلیل دقت بالا، رقابت کمتری داشته و احتمال رنک شدن آن‌ها بیشتر است؛ مانند کلمه کلیدی خرید دوربین عکاسی دیجیتال برای دانشجویان هنر

اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو؛ کلمات کلیدی بر اساس هدف کاربر

2. اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو؛ کلمات کلیدی بر اساس هدف کاربر

برای افزایش تاثیر کلمات کلیدی بر رتبه وب سایت ها باید اصول سئو رعایت شود. به دلیل اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو علاوه بر طول کلمات، آن‌ها را بر اساس هدف کاربر نیز تقسیم‌بندی می‌کنند که عبارت‌اند از:

 • کلمات کلیدی ناوبری (Navigational Keywords): این نوع کلمات کلیدی توسط کاربرانی استفاده می‌شود که به دنبال دسترسی مستقیم به یک سایت یا پیج هستند؛ مانند روش استفاده از لینکدین.
 • کلمات کلیدی اطلاعاتی (Informational Keywords): این نوع کلمات عبارات یا سؤالاتی هستند که کاربران بدون نیت خرید و برای کسب اطلاعات درباره یک موضوع خاص جستجو می‌کنند؛ مانند روش‌های به‌روزرسانی نرم‌افزارهای سامسونگ.
 • کلمات کلیدی تراکنشی (Transactional Keywords): این نوع کلمات کلیدی برای زمانی است که کاربر در جستجوی اقدام، محصول یا خدمات خاصی باشد؛ مانند دانلود یا ثبت‌نام.
 • کلمات کلیدی سؤالی (Question Keywords): نقش کلمات کلیدی در افزایش سئو از نوع کلمات سؤالی برای جلب‌توجه کاربرانی است که به دنبال یافتن پاسخ‌های خاص هستند.
 • کلمات کلیدی محلی (local Keywords): از این نوع کلمات برای جذب کاربران در مناطق جغرافیایی خاص استفاده می‌شود؛ مانند رستوران‌های اصفهان.
 • کلمات کلیدی رقابتی (Competitive Keywords): تاثیر کلمات کلیدی بر رتبه وب سایت ها رابطه مستقیمی با این کلمات کلیدی دارد که رقبا از این کلمات برای جذب ترافیک استفاده می‌کنند. توجه به اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو، رتبه وب‌سایت را بهبود می‌بخشد.
 • کلمات کلیدی مرتبط با برند (Branded Keywords): این دسته از کلمات کلیدی شامل نام برند یا نام تجاری خاصی است. در این کلمات کلیدی نام برند یا خدمات آن برند قرار دارد.
 • کلمات کلیدی تجاری (Commercial Keywords): کلمه کلیدی تجاری، اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو در تمام انواع خود را نشان می‌دهد. کاربران با هدف خرید یک محصول خاص، از کلمات کلیدی تجاری استفاده می‌کنند.
 • کلمات کلیدی محتوا (Content Keywords): برای انواع مختلف محتوا مانند اینفوگرافی یا بلاگ از این نوع کلمات کلیدی استفاده می‌شود.

اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو

اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو

زمانی که صاحبان وب‌سایت‌ها کلمات کلیدی مناسبی در صفحات خود قرار ندهند بهینه‌سازی سایت و استراتژی بازاریابی اثربخش با شکست روبه‌رو شده و در افزایش ترافیک وب‌سایت و جذب کاربران شانسی نخواهند داشت. درحقیقت اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو به دلیل تأثیری است که روی تعداد جستجوهای ماهانه سایت و رقابت با سایت‌های دیگر می‌گذارد.

با انتخاب درست کلمات کلیدی در سئو علاوه بر افزایش ترافیک وب‌سایت می‌توان اتلاف انرژی، وقت و هزینه را به حداقل رساند. برای افزایش تاثیر کلمات کلیدی بر رتبه وب سایت ها باید نکات مهمی را رعایت کرد که عبارت‌اند از:

 • کلمه موردنظر باید رقبای کمتری داشته باشد.
 • کلمه کلیدی مناسب باید تعداد سرچ بالایی داشته باشد.
 • کلمه کلیدی موردنظر باید کاملاً متناسب با کسب‌وکار موردنظر باشد.

صاحبان کسب‌وکارها برای اینکه از قابلیت‌های موتورهای جستجو بیشترین استفاده را ببرند باید وب‌سایت خود را بهینه‌سازی کنند که اولین و مهم‌ترین گام استخراج کلمات کلیدی مناسب است. به دلیل اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو از ابزار تحقیق کلمات کلیدی و کوئری‌ها برای افزایش رتبه سئو سایت استفاده می‌شود.

الگوریتم موتورهای جستجو به صورتی طراحی شده‌اند که رتبه‌بندی را بر اساس کلمات کلیدی و ارتباط آن‌ها با محتوای وب‌سایت انجام می‌دهند. به همین دلیل بدون تحقیق اصولی این کلمات عملاً هیچ پیشرفت مثبتی در جهت تاثیر کلمات کلیدی بر رتبه وب‌ سایت ها وجود نخواهد داشت. به طور خلاصه مهم‌ترین اثرات کلمات کلیدی در افزایش سئو عبارت‌اند از:

 • افزایش رقابت بهینه با رقبا
 • افزایش تعداد کاربران و بازدیدکنندگان
 • افزایش فروش و درآمد و کسب سهم مناسب از بازار هدف

نقش کلمات کلیدی در افزایش سئو

نقش کلمات کلیدی در افزایش سئو

اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو از آن نظر قابل‌توجه است که این کلمات موجب افزایش ترافیک ارگانیک برای وب‌سایت‌ها می‌شوند. مهم‌ترین نقش کلمات کلیدی در افزایش سئو عبارت‌اند از:

1. افزایش رتبه در نتایج گوگل

با استفاده از کلمات کلیدی بهینه‌شده در آدرس URL، توضیحات متا، متن و عناوین، رتبه‌بندی وب‌سایت موردنظر در نتایج جستجو بهبود می‌یابد. موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو، بینگ و… بر اساس الگوریتم‌های خود سایت‌هایی را که دارای کلمات کلیدی مناسب، مرتبط و مفید هستند در رتبه‌های بالاتر قرار می‌دهند.

2. جذب ترافیک هدفمند

از دیگر مواردی که دلیل اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو را نشان می‌دهد جذب ترافیک هدفمند است. با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط و مناسب کاربرانی که به دنبال محتواهای مرتبط هستند، می‌توانند وب‌سایت شما را مشاهده کنند. با استفاده از این کلمات کلیدی وب‌سایت موردنظر ترافیک باارزش و متمرکزی را جذب می‌کند.

3. اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو؛ افزایش اعتماد و اعتبار

یکی دیگر از موارد تاثیر کلمات کلیدی بر رتبه وب سایت ها افزایش اعتماد و اعتبار سایت شما برای کاربران است. لازمه رسیدن به این نتیجه استفاده مناسب از کلمات کلیدی مرتبط در متون و محتوای وب‌سایت است. وقتی یک وب‌سایت اعتماد کاربران را جلب کند بسیاری از آن‌ها در اغلب موارد برای مدت طولانی‌تری از آن بازدید می‌کنند.

راهکارهای مختلف برای افزایش سئو

علاوه بر توجه به اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو فاکتورهای دیگری نیز در افزایش سئو نقش دارند که عبارت‌اند از:

 • محتوای باکیفیت: تولید محتوای ارزشمند و باکیفیت همراه با کلمات کلیدی مناسب
 • بهبود تجربه کاربری: با استفاده از طراحی ریسپانسیو، سازگاری با دستگاه‌های مختلف، بهبود ناوبری و زمان بارگیری مناسب
 • بهینه‌سازی تصاویر: استفاده از تصاویر مناسب و باکیفیت با عناوین و توضیحات مناسب مرتبط با محتوای وب‌سایت
 • ساختار لینک‌ها: علاوه بر اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو ساختار بهینه‌شده لینک‌های خارجی و داخلی که برای موتورهای جستجو قابل‌فهم باشند می‌توانند بر افزایش سئو، رتبه وب‌سایت و حتی به‌کارگیری تکنیک‌های بهبود کسب و کار اثر بگذارند.
 • بهبود سرعت بارگیری: به جز توجه به تاثیر کلمات کلیدی بر رتبه وب سایت ها، سرعت بارگیری وب‌سایت نیز اهمیت زیادی دارد. وب‌سایت‌ها با سرعت بارگیری بالاتر رتبه بهتری در نتایج موتورهای جستجو دارند. عوامل مؤثر در این زمینه عبارت‌اند از: استفاده از شبکه توزیع محتوا، کاهش تعداد فایل‌های JavaScript و CSS و بهینه‌سازی تصاویر

چگونه کلمات کلیدی پیدا کنیم؟

چگونه کلمات کلیدی پیدا کنیم؟

روش‌های مختلفی برای پیداکردن کلمات کلیدی وجود دارد و به دلیل اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو، متخصصان این حوزه می‌توانند از ابزارهای مختلف پولی و رایگان استفاده کنند. چند نمونه از بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی عبارت‌اند از:

 • ابزار Google Keyword Planner: رایگان همراه با محدودیت
 • ابزار Google Trends: رایگان
 • ابزار Bing Webmaster: رایگان
 • ابزار Seoignal: رایگان همراه با محدودیت
 • ابزار Google Search Console: رایگان
 • ابزار io: رایگان
 • ابزار KWFinder: رایگان همراه با محدودیت
 • ابزار SEMrush: رایگان همراه با محدودیت
 • ابزار Spyfu: رایگان

اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو؛ چگونگی استفاده از کلمات کلیدی

برای افزایش تاثیر کلمات کلیدی بر رتبه وب سایت ها روش‌های مختلف بهینه‌سازی وجود دارد که آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

 • تحلیل و مانیتورینگ: بررسی مداوم عملکرد کلمات کلیدی و ایجاد تغییرات لازم برای بهبود یا حفظ موقعیت این کلمات
 • استفاده از کلمات کلیدی در PAA: وقتی محتوا برای قرارگیری در بخش‌های People Also Ask و Featured Snippets مناسب باشد بازدید از محتوا افزایش می‌یابد. البته دراین‌بین نباید اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو را نادیده گرفت.
 • هدف‌گذاری بر اساس نیت جستجو: به دلیل نقش کلمات کلیدی در افزایش سئو باید آن‌ها را بر مبنای نیت واقعی کاربران انتخاب کرد؛ به‌عنوان‌مثال هدف کاربران از جستجو چیست؟ آیا هدف آن‌ها خرید است یا به دنبال اطلاعات خاصی هستند؟
 • تمرکز بر محتوای E- E- A- T: منظور از این حروف تجربه، تخصص، اعتبار و معتبر بودن محتوا است. این موارد برای موتورهای جستجو بسیار مهم هستند و محتوای موردنظر باید این ویژگی‌ها را داشته باشد.
 • استفاده از کلمات کلیدی طولانی‌تر: در بخش انواع Keywords اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو و رابطه آن با طول کلمات گفته شد. کلمات کلیدی طولانی‌تر رقابت کمتری دارند و می‌توان از طریق آن‌ها مخاطبان بیشتری جذب کرد. کلمات کلیدی طولانی‌تر با هدف جستجوی خاص‌تری همراه هستند.

محل استفاده از کلمات کلیدی

محل استفاده از کلمات کلیدی

موضوع دیگری که درباره اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو وجود دارد محل استفاده از آن‌ها در محتوای تولیدشده است. بخش‌هایی که کلمات کلیدی باید در آنجا استفاده شوند عبارت‌اند از:

 • عنوان صفحات
 • آدرس صفحه
 • در داخل متن صفحات
 • در بخش متاتگ به‌ویژه توضیحات متا
 • استفاده در تصاویر و متن Alt
 • در لینک‌سازی به‌عنوان انکر تکست در داخل صفحه یا مکان دیگری از سایت

برای افزایش تاثیر کلمات کلیدی بر رتبه وب سایت ها مرتبط بودن کلمات مهم‌تر از چگالی آن‌ها است.

اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو؛ منظور از چگالی کلمه کلیدی چیست؟

میزان حضور یک کلمه کلیدی خاص در متن محتوای تولیدشده چگالی کلمه کلیدی (Keyword Density) نام دارد. چگالی کلمه کلیدی معیاری است که از طریق آن می‌توان پی برد که کلمه کلیدی موردنظر کمتر یا بیشتر از حد استاندارد در متن تکرار شده است یا خیر. برای محاسبه چگالی کلمه کلیدی تعداد تکرارهای کلمه را تقسیم بر تعداد کل کلمات متن می‌کنیم. سپس حاصل را در 100 ضرب می‌کنیم. عدد به دست آمده درصد چگالی را نشان می‌دهد. باید این نکته را بخاطر داشت که اولین مورد از اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو مربوط به مرتبط بودن است و چگالی کلمه کلیدی در جایگاه بعد قرار می‌گیرد.

استفاده از کلمه کلیدی در نام دامنه و تأثیر آن روی سئو سایت

استفاده از کلمه کلیدی در نام دامنه و تأثیر آن روی سئو سایت

وقتی دامنه سایت (SLD) با کلمه کلیدی مرتبط و اصلی سایت شروع می‌شود در مقایسه با سایتی که کلمه موردنظر را در دامنه خود ندارد دارای یک برتری نسبی است. البته دقت داشته باشید درج کلمه کلیدی در دامنه زمانی مؤثر است که محصول یا خدمات شما را کاملاً پوشش دهد و آزادی عمل برای گسترش فعالیت خود را در آینده داشته باشید. البته استفاده از کلمه کلیدی خاص در دامنه معایبی نیز دارد که عبارت‌اند از:

 • با قرارگیری یک کلمه کلیدی در دامنه امکان تغییر موضوع سایت دشوار است.
 • با پیشرفت مشاغل تغییر یا انتقال دامنه دشوار است.

جمع‌بندی

در دنیای دیجیتال مارکتینگ تبلیغات مهم‌ترین عامل پیشرفت کسب‌وکار و دستیابی به بازار هدف است. تولید محتوا یکی از روش‌های تبلیغات و استفاده از کلمات کلیدی مرتبط یکی از راه‌های افزایش بازدید از سایت است. افزایش ترافیک سایت، قرارگیری در بالاترین رتبه‌بندی‌های گوگل و رقابت با رقبا برخی از موارد اهمیت کلمات کلیدی در بهبود سئو هستند.

برای افزایش تاثیر کلمات کلیدی بر رتبه وب سایت ها باید اصول سئو را رعایت کرد. کلمات کلیدی به دودسته تقسیم‌بندی می‌شوند که شامل تقسیم‌بندی بر مبنای طول کلمه و تقسیم‌بندی بر اساس هدف کاربر هستند. کلمات کلیدی بر اساس طول کلمه شامل کلمات کلیدی کوتاه، میانی و بلند هستند. جذب ترافیک بالا، افزایش رتبه در نتایج گوگل و افزایش اعتبار سایت همگی نشان‌دهنده تأثیر و نقش کلمات کلیدی در افزایش سئو هستند.

دکتر علی ناصرحجتی متخصص مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ با سوابق آکادمیک و تجربه کاری درخشان در طول 17 سال فعالیت بهترین استراتژی‌های بازاریابی را برای سازمان‌ها و کسب‌وکارهای مختلف تدوین می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا