جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
معیارهای بازاریابی

معیارهای بازاریابی

همانطور که در مورد اهداف و نتایج کلیدی خود یا همان OKRهای شناخته شده خود تصمیم می گیرید، برای سال آینده، باید در مورد اولویت های بازاریابی خود تصمیم بگیرید. چه بخواهید مشتریان بالقوه بیشتری تولید کنید یا آگاهی از برند را افزایش دهید، رویکرد شما برای دستیابی به این اهداف باید شامل تصمیم گیری در مورد معیارهای بازاریابی باشد و باید به آن توجه کنید. در این مقاله، توضیح می‌دهیم که کدام معیارهای بازاریابی را باید تبدیل دنبال کنید و چرا برای اندازه‌گیری موفقیت مهم هستند. 

مرحله آگاهی

رسانه های اجتماعی: آگاهی از برند

تأثیری که رسانه‌های اجتماعی بر عادات خرید مصرف‌کننده دارند، در حال افزایش است – 56 درصد از مصرف‌کنندگان می‌گویند که هنگام خرید آنلاین، تحت تأثیر تصاویر و ویدیوهای رسانه‌های اجتماعی هستند. بنابراین، اگر از رسانه های اجتماعی بر آگاهی از برند خود استفاده نمی کنید، ممکن است فرصت های کلیدی برای درک مخاطبان خود را از دست بدهید.

اگرچه گاهی اوقات تعیین کمیت موفقیت تلاش‌های بازاریابی با استفاده از معیارهای رسانه‌های اجتماعی دشوار است، اما می‌توانند شاخص خوبی برای آگاهی از برند باشند. برخی از معیارهایی که می توانید به آنها نگاه کنید عبارتند از:

دسترسی به رسانه های اجتماعی

دسترسی در رسانه های اجتماعی به تعداد افرادی که محتوای شما را مشاهده کرده اند اشاره دارد. بسته به اینکه تلاش‌های شما در رسانه‌های اجتماعی ارگانیک یا پولی باشد، دسترسی می‌تواند متفاوت باشد، اما به طور کلی، هرچه دسترسی شما بیشتر باشد، مخاطبان شما بیشتر خواهد بود و برند شما تاثیر بیشتری خواهد داشت. اگر دنبال کنندگان جدیدی به دست می آورید و پست های شما به اشتراک گذاشته می شود، دسترسی شما افزایش می یابد و بنابراین تلاش های بازاریابی شما نتیجه می دهد.

توجه به دسترسی در رسانه های اجتماعی مهم است زیرا یک شاخص کلیدی است که نشان می دهد چند نفر به محتوای شما و به طور کلی برند شما پاسخ می دهند.

برداشت های رسانه های اجتماعی

برداشت ها تعداد دفعاتی است که محتوای شما مشاهده شده است که می تواند شامل چندین بازدید از یک شخص باشد. بنابراین اگر پست های شما بارها و بارها توسط افراد مشابه مشاهده می شود، این نشان می دهد که محتوای شما برای مخاطبان به یاد ماندنی و جذاب است.

مشارکت در رسانه های اجتماعی

ردیابی نرخ تعامل شامل بررسی تعاملاتی مانند لایک، نظرات و اشتراک گذاری است. اگرچه توسط برخی به عنوان یک معیار بیهوده تلقی می شود، اما باز هم نرخ تعامل رسانه های اجتماعی نشان دهنده خوبی است که نشان می دهد برند شما چقدر با مخاطبان آنلاین شما طنین انداز می کند. نرخ های تعامل بالا نشان می دهد که برند شما درک قوی از مخاطبان آنلاین خود دارد و همچنین برای دسترسی و ایجاد آگاهی از برند عالی است.

ترافیک وب سایت

دانستن اینکه چه میزان ترافیک به وب سایت شما وارد می شود و از کجا می آید، برای درک اینکه مشتریان بالقوه شما چگونه شما را پیدا می کنند و چه تعداد از آنها به مشتری تبدیل می شوند، کلیدی است.

سلامت ترافیک وب سایت شما اغلب نشان دهنده میزان تأثیرگذاری تلاش های بازاریابی شما است – از کمپین های تبلیغاتی پولی شما در رسانه های اجتماعی گرفته تا کارهای SEO شما، و می تواند معیاری برای آگاهی از برند باشد. اندازه گیری منابع ترافیک وب سایت شما همچنین می تواند به شما کمک کند تا بدانید بودجه بازاریابی خود را کجا سرمایه گذاری کنید.

چند نوع منبع ترافیک وب سایت وجود دارد که می توانید برای تجزیه و تحلیل انتخاب کنید، از جمله:

  • ترافیک مستقیم

این به بازدیدکنندگان وب سایت شما اشاره می کند که با وارد کردن URL در مرورگر خود به آنجا می روند. ترافیک مستقیم همچنین می‌تواند شامل ترافیکی باشد که منبع آن مستقیماً تأیید نمی‌شود. اندازه گیری ترافیک مستقیم نشان می دهد که چه تعداد مشتری مستقیماً به وب سایت شما می آیند، که به اندازه گیری قصد خرید کمک می کند.

  • ترافیک ارجاعی

بازدیدکنندگانی که به عنوان ترافیک ارجاع وارد وب سایت شما شده اند، محصول یا خدمات شما را از طریق سایت دیگری، به احتمال زیاد از طریق ذکر یا پیوند، یافته اند. دریافت ترافیک ارجاع زیاد نشانه خوبی است که نشان می دهد نام تجاری شما در مکان های مناسب آنلاین، یعنی از وب سایت های دیگری که مخاطبان هدف مشابهی دارند، ذکر و تبلیغ می شود.

با مشاهده ترافیک ارجاع، می توانید دقیقاً شناسایی کنید که این ارجاع ها از کجا می آیند، علایق مخاطبان خود را افزایش دهید و سایت و محتوای خود را بر این اساس بهینه کنید.

  • ترافیک جستجوی ارگانیک

ترافیک ارگانیک از کسانی است که کلمات کلیدی را در موتور جستجویی مانند گوگل وارد کرده و وب سایت شما را پیدا می کنند. این می تواند از طریق منابع مفیدی مانند پست های وبلاگ یا محتوای قابل دانلود اتفاق بیفتد. بازدیدکنندگان وب سایت شما که از طریق ترافیک ارگانیک وارد می شوند، اغلب قصد خاصی دارند، بنابراین وظیفه شما این است که به سؤالات خاصی که دارند پاسخ دهید و راه حلی را که به دنبال آن هستند ارائه دهید.

نگاهی به حجم ترافیک ارگانیک دریافتی وب سایت شما می تواند نشانگر میزان موفقیت تلاش های سئوی شما باشد. به عنوان مثال، هرچه پست های وبلاگ شما در گوگل رتبه بالاتری داشته باشد، به کسانی که در حال جستجو هستند مرتبط تر است و احتمال بیشتری برای جذب مشتریان بالقوه دارید.

  • ترافیک جستجوی پولی

این ترافیکی است که از کمپین های PPC از Google Ads می آید. زیر نظر گرفتن این منبع ترافیک به شما کمک می کند تا نشان دهید که پیام رسانی برای تبلیغات شما چقدر موثر است و همچنین چقدر مقرون به صرفه است. اگرهزینه تبلیغات شما بالا و تبدیل ها کم است، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که نسخه تبلیغاتی خود را تغییر دهید یا تست های A/B را اجرا کنید تا در مورد اینکه چه چیزی کار می کند و چه چیزی کار نمی کند مطلع شوید.

  • ترافیک ایمیل

همانطور که انتظار دارید، این نوع ترافیک از کمپین های بازاریابی ایمیلی شما می آید. ترافیک بالای این منبع نشان می‌دهد که کمپین‌های ایمیلی شما مؤثر و جذاب هستند، زیرا آنها اهداف شما را تشویق می‌کنند تا از طریق وب‌سایت شما اطلاعات بیشتری در مورد کسب و کار شما پیدا کنند.

  • ترافیک رسانه های اجتماعی

ترافیک اجتماعی از کانال های رسانه اجتماعی برند شما می آید و می تواند ارگانیک یا از طریق تبلیغات پولی باشد. اندازه‌گیری حجم ترافیک رسانه‌های اجتماعی که به وب‌سایت شما وارد می‌شود نشان‌دهنده موفقیت محتوای رسانه‌های اجتماعی شما است – هرچه ترافیک رسانه‌های اجتماعی بیشتر باشد، احتمالاً پست‌های شما جذاب‌تر و مؤثرتر هستند، زیرا آنها کاربران را تشویق می‌کنند تا اطلاعات بیشتری درباره کسب‌وکار شما پیدا کنند.

هنگامی که اطلاعاتی را در اختیار دارید که کدام کانال بیشترین ترافیک را ایجاد می کند، می توانید آنها را آنها را بهینه کنید، بنابراین می توانید بازدیدهایی را که دریافت می کنید و در نهایت تعداد تبدیل ها را به حداکثر برسانید.

مرحله بررسی

بدون سرنخ، رشد فقط ممکن نخواهد بود. با این حال، هر کسب و کاری از کلمه “سرنخ” برای توصیف آنها استفاده نمی کند. برای مثال، در بازاریابی مبتنی بر حساب، کلمه “چشم انداز” ارجحیت دارد. این دیدگاهی است که بسیاری موارد نیز به اشتراک گذاشته اند.

 

نوع سرنخ هایی که می خواهید ایجاد کنید به ماهیت کسب و کار شما و نوع بازاریابی که انجام می دهید بستگی دارد. انواع سرنخ هایی که می تواند برای ردیابی مفید باشد عبارتند از:

 

رهبران واجد شرایط بازاریابی

 

شما باید تعداد MQL های دریافتی را اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید که بودجه بازاریابی خود را صرف افراد مناسب می کنید – مخاطبانی که به احتمال زیاد به مشتریان پولی تبدیل می شوند. درک MQL های شما همچنین به بازاریابی کمک می کند تا محتوایی را که ایجاد می کنند برای جذب سرنخ اصلاح کند و در نهایت منجر به هزینه کمتر برای هر خرید و انتقال کارآمدتر می شود. همیشه به تعداد سرنخ‌های واجد شرایطی که تولید می‌کنید توجه داشته باشید و از هرگونه افت یا افزایش در این رقم آگاه باشید – این ارقام را هر ماه بررسی کنید.

 

نکته: برای جلوگیری از ریزش و کمک به توسعه استراتژی خود در آینده، مطمئن شوید که MQL های شما با شخصیت مشتری ایده آل شما هماهنگ است.

 

سرنخ های واجد شرایط فروش

 

اگرچه ممکن است اندازه‌گیری SQL بیشتر برای تیم فروش یک کار به نظر برسد، اما می‌تواند بر عملکرد تیم بازاریابی نیز منعکس شود، زیرا آن‌ها هستند که تیم فروش را برای موفقیت با واجد شرایط بودن سرنخ‌ها تنظیم می‌کنند. در نهایت، نگاه کردن به SQL ها می تواند به تعیین میزان موفقیت پیام های تیم بازاریابی شما در فرآیند فروش کمک کند، و همچنین تعیین کنید که تیم های فروش و بازاریابی شما چقدر همسو هستند.

معیارهای بازاریابی

مرحله تبدیل

درآمد حاصل از بازاریابی

 

پیگیری درآمد حاصل از بازاریابی راه خوبی برای نشان دادن تأثیرگذاری ابتکارات تیم بازاریابی شما بر خریدار است.

 

برای نظارت بر درآمد حاصل از بازاریابی، برخی از موارد زیر را بررسی کنید:

 

چه تعداد معامله را می توان مستقیماً به بازاریابی نسبت داد؟

 

به فروش رساندن

 

بازاریابی چقدر در این فرصت ها تأثیرگذار بود؟

 

آیا می توان ابتکارات بازاریابی را به مشتریانی که برای تمدید انتخاب می کنند نسبت داد؟

 

بازگشت سرمایه

 

بازگشت سرمایه، جام مقدس معیارهای بازاریابی است. چرا؟ زیرا ارتباط مستقیمی را بین اقدامات انجام شده و رشد و سود حاصل از آن نشان می دهد.

 

هنگام اندازه‌گیری بازگشت سرمایه (ROI) مربوط به ابتکارات بازاریابی، می‌توانید با تفکیک موارد زیر رویکرد دقیق‌تری داشته باشید:

 

ROI کلی

 

چه مقدار از ROI کلی کسب و کار شما را می توان به تلاش های بازاریابی نسبت داد؟

 

ROI کمپین

 

کدام کمپین‌های خاص که توسط بازاریابی اجرا می‌شوند، بیشترین بازگشت سرمایه را به دست آورده‌اند؟

 

ROI تخصصی

 

شما می توانید بازگشت سرمایه را از چندین منبع بازاریابی مانند رسانه های اجتماعی، ایمیل و تبلیغات محاسبه کنید.

هزینه هر خرید

هزینه هر اکتساب (CPA) به مقدار پولی اشاره دارد که هر مشتری جدید برای به دست آوردن آن هزینه می کند. محاسبه هزینه‌های خرید هر مشتری به تیم بازاریابی شما کمک می‌کند تا تصمیمات استراتژیک بهتری اتخاذ کند. می توانید CPA مشتریان خود را بر اساس نوع کمپین تقسیم کنید.

ابزارهایی برای اندازه گیری معیارهای بازاریابی

با هزاران ابزار بازاریابی تخصصی برای کمک به شما در راه، گزارش پیشرفت شما به مدیریت ارشد هرگز آسان تر نبوده است. بسته به معیارهایی که می خواهید ردیابی و گزارش دهید، در اینجا برخی از ابزارها وجود دارد که ممکن است مفید باشند:

تجزیه و تحلیل ترافیک گوگل

گوگل آنالیتیکس مکان مناسبی برای دریافت اطلاعات در مورد وب شما استترافیک سایت از سلامت ترافیک شما گرفته تا عملکرد محتوای سایت شما، این ابزار رایگان برای هر بازاریاب جدی ضروری است.

Hubspot

دارای ویژگی‌های ردیابی فراوانی است که به شما کمک می‌کند از OKR‌های خود مطلع باشید. وب سایت و داده های تعامل ارائه شده می تواند به شما کمک کند تا تلاش های بازاریابی خود را بهینه کنید و بازگشت سرمایه را نشان دهید.

Reach Desk

هنگام اندازه گیری تأثیر استراتژی خود، Reachdesk باید اولین جایی باشد که به آن نگاه می کنید. می توانید داده های زیادی را در آن بیابید تا به ارزیابی عملکرد خود کمک کند.

معیارهای ب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا