seo

تاکنون، سئو (SEO)، مسیر زیادی را طی کرده است و در آینده با تکامل موتورهای جستجو نیز دست خوش تغییراتی قرار خواهد گرفت. مثلا 5 سال دیگر، سئو چگونه خواهد بود؟

تاکنون، سئو (SEO)، مسیر زیادی را طی کرده است و در آینده با تکامل موتورهای جستجو نیز دست خوش تغییراتی قرار خواهد گرفت. مثلا 5 سال دیگر، سئو چگونه خواهد بود؟

در حقیقت تا زمانی که موتورهای جستجو وجود داشته باشند، سئو نیز وجود خواهد داشت. با این حال، وجود سئو یا موتورهای جستجو، دلیلی بر ثابت بودن و عدم تغییر آن ها نیست.

در گذشته به بهینه سازی کلمات کلیدی و تگ های متا می پرداختیم اما اکنون زمان آن است تا کمی درنگ کنیم و درباره آینده سئو فکر کنیم. در آینده چه نکاتی به عنوان نقطه قوت سئو شناخته خواهند شد؟ اصلا چه تغییراتی در این بستر ایجاد خواهد شد؟

اکثر تحولاتی که در این زمینه بررسی شده اند، مرتبط با خود موتورهای جستجو هستند. در حقیقت موتورهای جستجو با پیش بینی کردن قصد و نیاز کاربران، اقدام به ارائه خدمات به آن ها می کند و این کار در آینده نیز توسعه خواهد یافت.

با این وجود، نکات و تغییرات دیگری نیز وجود دارند که در آینده شاهد تحول آن ها در زمینه سئو خواهیم بود. شناخت این نکات باعث خواهد شد تا شما بتوانید خود را برای هر نوع تغییر ناگهانی آماده کرده و از اکنون (زودتر از سایر رقبا) به فکر تسلط و استفاده از آن ها باشید.

در این مقاله به بررسی نحوه آماده سازی خود برای تحولاتی که در 5 سال آینده برای سئو رخ خواهند داد می پردازیم.

با ما همراه باشید.

پاسخگویی به سؤالات

در ماه مه سال 2021 بود که “بیل اسلاوسکی” مقاله ای با محوریت وظایف پردازش زبان طبیعی (NLP) نوشت که ادامه دهنده سایر تحولات مهم در این زمینه بود. از طرف دیگر، خود گوگل نیز از ماشین لرنینگ مانند BERT (Bidirectional Encoder Representatins Transformers) استفاده می کند.

مدل هایی مانند مدل BERT به منظور درک بهتر کلمات در جملات، طراحی شده اند. در حقیقت چه BERT و چه موضوعات مورد بررسی در مقاله اسلاوسکی، همگی به دنبال بهبود جستجوی گوگل از طریق پیاده سازی ماشین لرنینگ و ارائه پاسخ مناسب به کاربرانی که اقدام به سرچ می کند، هستند.

در زیر بخشی از مقاله اسلاوسکی آمده است:

“بازیابی دانش ممکن است با استفاده از پرسش و پاسخ های دامنه باز (Open-QA)، تنظیم شود. در این حالت، مدل زبانی باید سعی کند تا مجموعه ای از سؤالات را پیش بینی نماید. (به عنوان مثال، مرکز استان تهران کجاست؟)

در طول مرحله تنظیم شدن، بازیابی دانش، از اطلاعات مرتبط با رتبه بندی برای بهره‌گرفتن از اسناد موجود استفاده می کند تا به مدل زبانی برای پاسخ به سؤالات، کمک نماید.”

توسعه های زیادی در زمینه های مرتبط با استفاده از موتورهای جستجو صورت گرفته است. در حقیقت این توسعه ها باعث شده اند تا ما بتوانیم در کم ترین زمان ممکن، به جواب سؤالات خود برسیم.

توسعه دستگاه هایی مانند بلندگوهای صوتی و جستجوی صوتی موجود در تلفن همراه، همگی در این راستا بوده اند. از آن جایی که سرعت دسترسی افراد به بسترهای پرسش افزایش یافته‌است، استفاده از شیوه‌های مناسب پاسخ دادن، بیش از پیش یافته است.

اگر بخواهیم این موضوع را از نظر سئو بررسی کنیم باید بگوییم که از این دیدگاه، شرکت ها و بازاریابان، در حال حاضر (و حتی آینده) موظفند تا اقداماتی فراتر از شناخت صرف کلمات کلیدی برای پیش بینی سؤالات کاربران انجام دهند.

همچنین، موضوعاتی مانند بهینه سازی و توسعه محتوا نیز به منظور پاسخ دهی مستقیم، در این زمینه مطرح می شود.

نتایج داده های محلی

همانطور که می دانید، استفاده از جستجوی محلی، به یکی از مهم ترین نکات، برای توسعه هر کسب و کار تبدیل شده است. این موضوع در آینده نیز باقی خواهد ماند و از اهمیت آن، کاسته نخواهد شد.

در حقیقت استفاده از چنین قابلیتی هم برای کاربر و هم برای صاحبان مشاغل سود دارد. فرض کنید که به یک شهر دیگر سفر کرده اید و به دنبال یک عکاس در نزدیکی های محل اقامت خود هستید.

می توانید برای پیدا کردن عکاس مورد نظر، عبارت “عکاس های نزدیک به من (یا عنوان منطقه)” را سرچ کرده و سپس وارد گوگل مپ شوید و سپس با توجه به موقعیت و همچنین مطالعه نظراتی که برای هر کدام درج شده است، بهترین را انتخاب نمایید.

چنین قابلیتی هم باعث تسهیل کار شما می شود و هم به نفع آن عکاس خواهد بود. مشتریان برای یافتن محصولات، مشاغل و خدمات محلی، از چنین شیوه ای استفاده می کنند و تصور نمی شود که تغییرات زیادی در این زمینه رخ دهند.

این نکته گویای آن است که باید زمان و منابع مالی بیشتری را برای بهبود حضور خود در این بستر، جذب مشتریان محلی و افزایش ترافیک ارگانیک، صرف نمایید.

seo

هدف جستجو قدرتمند تر

شناسایی هدف جستجوگر، یکی از 101 مفهوم مهم بازاریابی می باشد که معمولا نادیده گرفته می شود. در حقیقت زمانی که می خواهید اقدام به تحقیق کلمات کلیدی نمایید نباید تنها به حجم جستجو، توجه نمایید.

نکته مهم دیگری که باید در این زمینه، به آن توجه کرد، هدف و قصد جستجوگر می باشد. همچنین نیاز است از این نکته اطمینان حاصل کنید که صفحاتی که در حال توسعه و بهینه سازی آن ها هستید می توانند کاربران را به این هدف برسانند.

بخشی از این کار، به نکته مرتبط با پاسخ به سؤالات مرتبط می شود. در حقیقت، آینده سئو در این زمینه، بیشتر حول خود کاربران می گردد.

مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ چه چیزهایی را می خواهند بدانند؟ چگونه می توانید به آن ها دست‌یابید؟ جواب این سؤالات به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید قصد و نیت جستجو را بهتر درک نمایید.

زمانی که قصد و هدف جستجو را مشخص کردید می توانید به سادگی تولید محتوا نمایید. اما کار شما نباید تنها به این زمینه محدود شود چرا که هدف کاربر باید به صورت همه جانبه، پشتیبانی شود.

شناخت هدف جستجو و پشتیبانی از آن باعث می شود تا بتوانید محتوا و سایتی را طراحی کنید که می تواند کاربران را به هدف خود برساند که نتیجه آن، ترجیح داده شدن شما نسبت به سایر رقبا خواهد بود.

سخن آخر

سئو ثابت نیست و همواره در حال تغییر است. بهترین راه برای آن که بتوانید خود را برای تحولات آینده سئو آماده کنید آن است که به صورت دائمی اقدام به مطالعه اخبار مرتبط با فناوری، بازاریابی و تحولات موتورهای جستجو نمایید.

در این مقاله با بررسی مهم‌ترین تحولات سئو که باید خود را برای آن ها آماده کنید سعی کردیم تا شما را در این زمینه راهنمایی نماییم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *