جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
seo

چگونه میزبانی وب بر SEO تأثیر می گذارد و کدام یک بهتر است؟

آیا میزبانی وب (Web hosting) بر SEO تأثیر می گذارد؟ همچنین هنگامی که به دنبال یک هاست مناسب هستید باید به چه ویژگی هایی توجه کنید؟

سؤالات مطرح شده بسیار کاربردی هستند اما متأسفانه، اطلاعات اشتباه زیادی در این زمینه در اینترنت وجود دارند.

هاست وب، بسیار گسترده می باشد همین نکته باعث شده است تا تعداد مقالاتی که با محتوای اشتباه درباره آن نوشته شده باشد بسیار زیاد باشند.

در حقیقت بخش عمده ای از این محتواها، ارتباط هاست وب و سئو را به نحو اشتباهی مطرح کرده اند.

 زمانی که درباره هاستینگ سئو در گوگل سرچ می کنید، سایت های زیادی را پیدا می کنید که لینک های مرتبط با تبلیغات میزبانی وب را پیوند داده اند.

در این مقاله، خبری از تبلیغات هاست نخواهد بود چرا که می خواهیم شما را با نکات بسیار مهمی از این مفهوم آشنا کنیم.

زمانی که اطلاعات معتبر را بررسی می کنیم متوجه می شویم که میزبانی وب، تأثیر بسیار کمی بر SEO دارد.

شاید از این ادعا متعجب شده باشید. از آن جایی که باید از تمامی ظرفیت ها برای توسعه سایت و کسب و کار خود استفاده کرد نیاز است تا همان مقداری که هاست وب بر SEO تأثیر می گذارد را زیر ذره بین قرار دهیم.

در این مقاله به بررسی شیوه تأثیرگذاری میزبانی وب بر SEO خواهیم پرداخت.

با ما همراه باشید.

4 فاکتور میزبانی وب که می توانند بر SEO تأثیرگذار باشند

برای آن که هاست وب را با توجه به SEO انتخاب کنید باید به فاکتورهای مختلفی توجه نمایید.

در زیر، به بررسی مهم ترین فاکتورهایی که باید در این زمینه، آن ها را در نظر داشت، می‌پردازیم:

سرعت صفحه

همه ما می دانیم که سرعت صفحه و سرعت لود سایت تا چه میزانی می توانند بر رتبه بندی وبسایت، تأثیرگذار باشند. بحث های زیادی درباره سرعت صفحه سایت و تأثیر آن بر سئو به وجود آمده است اما نکته ای که در این جا می خواهیم مطرح کنیم، فارغ از این بحث ها می باشد.

اگر هاستی را انتخاب کنید که نتواند پهنای باند مورد نیاز شما را تأمین کند، با مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهید بود. در حقیقت، این کار باعث می شود تا سرعت صفحه، تحت تأثیر قرار گیرد.

همچنین، نوع برنامه ای که برای این کار انتخاب می کنید هم نقش عمده ای در این جا خواهد داشت. فرض کنید که مدیر یک سایت خبری هستید.

فرضا برای سایت خود، هاستی را انتخاب کرده‌اید که دارای پهنای باند کوچکی است و همچنین از برنامه اشتراکی، استفاده می کند.

در صورتی که بخواهید یک خبر فوری را پوشش دهید، سایت شما از دسترس خارج خواهد شد چرا که نمی تواند ترافیک زیادی را در یک لحظه، تحمل نماید.

اگر می خواهید مواردی مانند میزبانی، سرور مجازی خصوصی، سرور اختصاصی و میزبانی مقیاس‌پذیر مبتنی بر ابر را انتخاب کنید باید بر اساس نیازهای سایت خود تصمیم گیری نمایید.

محدودیت های میزبانی

برخی از هاست های وب دارای محدودیت های عجیبی هستند. به عنوان مثال هاستی را در نظر بگیرید که میزبان یک پلتفرم است به آن ها این اجازه را نمی دهد که به فایل‌های htaccess، دسترسی داشته باشند.

یا هاستی دیگری وجود داشت که در تعداد ریدایرکت ها دارای محدودیت بود و نمی گذاشت بیش از 1000 ریدایرکت وجود داشته باشد در حالی که نباید محدودیتی در این زمینه وجود داشته باشد.

البته شایان ذکر است که این نوع محدودیت ها تأثیر چندانی بر سئو سایت ندارند اما با توجه به آن هدفی که از سایت خود دارید و کاری که می خواهید با آن انجام دهید، می تواند بر عملکرد شما تأثیر بگذارد.

با توجه به این موضوع نیاز است تا از عملکرد مناسب هاست وب، پیش از انتخاب آن مطمئن شوید.

هاست وب باید بتواند حداقل وظایفی را که هر هاست دیگر باید انجام دهد را انجام دهد.

موقعیت

با وجود CDN هایی مانند Akami و Cloudflare، موقعیت هاست، دیگر کم تر از گذشته اهمیت دارد.

 با این وجود اما موقعیت هاست همچنان از نظر بین المللی اهمیت دارد.

در واقع در برخی از کشورها، مانند روسیه و چین، برای آن که فردی بخواهد تجارتی راه بیاندازد نیاز دارد تا میزبان وب را در همان کشور انتخاب کند.

همچنین موقعیت هاست از نظر ماهیت کاری که انجام می دهید نیز اهمیت دارند.

به عنوان مثال اگر می خواهید کاری راه اندازی کنید که در یک کشور غیرقانونی تلقی می شود و در کشوری دیگر قانونی است (مانند استخراج بیت کوین یا تجارت آزاد)، باید از این موضوع مطمئن باشید که هاست را در کشورهایی که این کارها را منع کرده اند، انتخاب ننمایید.

باز هم تأکید می کنیم که چنین مواردی تأثیر مستقیمی بر سئو ندارند اما می توانند بر روند بهینه سازی و کل کار شما، تأثیر بگذارند.

seo

Uptime

این مفهوم بیشتر در دوران dial-up و خطوط T1 مطرح می شد. امروزه با مطرح شدن CDN ها، افزونگی، Microsoft Azure و Amazon cloud، از اهمیت این موضوع، کاسته شده است.

بله ممکن است که بخش هایی از اینترنت یا ابر، داون (Down) شوند به همین دلیل باید هاستی را انتخاب کنید که Downtime را به حداقل میزان ممکن برساند. البته این نوع مسائل، معمولا موقتی هستند.

چیزهایی که واقعا اهمیت ندارند

چیزی که زیاد درباره آن صحبت می‌شود، IP های کلاس C می باشد.

 این نوع IP ها، برای اسپمرهایی که می خواهند اسپم های خود را از گوگل پنهان کنند، بسیار محبوب است.

تئوری مطرح‌شده در این زمینه آن بود که اگر تمامی آن ها در محیط یکسانی از هاست قرار گیرند، گوگل می تواند به راحتی آن ها را پیدا کند.

حقیقت آن است که راه های بسیار آسان تری وجود دارند که باعث کشف شدن این اسپم ها می شود.

تگ های تجزیه و تحلیل، ویجت های اجتماعی، تم ها و کامنت های HTML، همگی اسپم افراد را در گذشته فاش کرده اند.

گوگل این نکته را می داند و همچنین می داند که شما بر هاست های همسایه خود کنترلی ندارید به همین دلیل از این موضوع علیه شما استفاده نمی‌کند.

یکی دیگر از موارد آزاردهنده، میزبانی پلتفرم هایی مانند وردپرس، Angular، React، AEM، Contentful و سایر پلتفرم‌های CMS است.

متخصصان هاست این کار را به خوبی انجام می دهند اما اگر می‌دانید که چه کاری دارید انجام می دهید، هیچ دلیلی برای این موضوع وجود ندارد که نتوانید تنظیمات سرور خود را در هر هاست وب مناسبی انجام دهید.

شما می توانید برای به دست آوردن تنظیمات مورد نظر خود هر یک از نرم افزارهای سرور، Windows/Linux، Cpanel/Plesk، سیستم عملکرد و MySQL را کنترل نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا