جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
افیلیت مارکتینگ

افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) یا همکاری در فروش | مزایا و نحوه اجرا

همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ یکی از روش‌های بازاریابی مرسوم است که در چند سال اخیر نیز محبوبیت زیادی پیدا کرده است. بسیاری از بلاگرها و صاحبان کسب‌وکارهای آنلاین بدون نیاز به حضور فیزیکی و صرف زمان از این روش کسب درآمد می‌کنند.

همچنین بسیاری از شرکت‌ها و برندهای مختلف معتقدند که روش Affiliate Marketing شیوه‌ای مؤثر و با ریسک کمتر است که می‌توانند فروش خود را افزایش دهند. برندسازی، توسعه برنامه‌های بازاریابی و افزایش فروش مستقیم از مزایای همکاری در فروش هستند. باتوجه‌به اهمیت استفاده از Affiliate Marketing  استراتژی‌های مختلفی برای اجرای آن و افزایش فروش از این طریق وجود دارد که در این مقاله از وب‌سایت دکتر علی ناصرحجتی به آن‌ها می‌پردازیم.

معرفی افیلیت مارکتینگ

امروزه یکی از روش‌های محبوب در بازاریابی، افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش است. در این روش بازاریابی آنلاین صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی با همکاری رسانه‌های مختلف در بستر اینترنت محصولات خود را به فروش می‌رسانند. در  Affiliate Marketing صاحبان کسب‌وکارهای مختلف برای تولید سرنخ (لید) در بستر اینترنت به رسانه‌ها پول پرداخت می‌کنند. رسانه‌هایی که در این نوع بازاریابی یا تبلیغات شرکت می‌کنند همکاران فروش نامیده می‌شوند و برای هدایت مشتری تا خرید نهایی کمیسیون دریافت می‌کنند.

در برنامه همکاری در فروش برای ارزیابی میزان اثربخش بودن تبلیغات، شاخص‌هایی مانند کلیک کاربر روی لینک تبلیغ، ثبت ایمیل توسط کاربر یا خرید محصول درنظر گرفته می‌شود. در صورت اثربخش‌بودن تبلیغ و بر اساس میزان فروش، صاحب سایت بر اساس قرارداد مبلغ مشخصی دریافت می‌کند. عملکرد محور بودن یکی از مزایای همکاری در فروش است. یعنی صاحبان کسب‌وکار تنها بعد از به سرانجام رسیدن اقدام موردنظر مثلاً خرید یا کلیک روی تبلیغ، مبلغ تعهد شده را پرداخت می‌کنند.

بازیگران اصلی Affiliate Marketing

بازیگران اصلی Affiliate Marketing چه کسانی هستند؟

در فرایند افیلیت مارکتینگ سه عضو اصلی وجود دارد که همکاری در فروش حول محور آنان می‌چرخد و عبارت‌اند از:

 • صاحبان کسب‌وکار یا فروشندگان: سایت‌ها‌ و کسب‌وکارهایی که تلاش می‌کنند از طریق بازاریابی آنلاین و فروش در ازای پرداخت کمیسیون میزان فروش خود را افزایش دهند.
 • رسانه تبلیغاتی: سایت‌ها و رسانه‌های تبلیغات برای انتشار افیلیت مارکتینگ هستند و در ازای انتشار تبلیغ شامل بنرهای تبلیغی و لینک‌های موردنظر در سایت خود کمیسیون دریافت می‌کنند. این رسانه‌ها در صورت کلیک روی تبلیغ از طرف کاربر یا اقدامات مورد تعهد هزینه دریافت می‌کنند.
 • مشتریان: افرادی که روی لینک‌های قرار گرفته در رسانه‌های تبلیغی کلیک می‌کنند. همیشه هم کلیک‌کردن روی لینک باهدف خرید محصول نیست و می‌تواند برای دریافت امتیازات دیگری از ناشر تبلیغ باشد.

چگونگی پیاده‌ سازی برنامه های افیلیت مارکتینگ

پیاده‌سازی برنامه همکاری در فروش از چند مرحله تشکیل شده است که باید طبق فرایند منظمی اجرا شوند. در ادامه این مراحل را بررسی می‌کنیم.

1. تعیین شرایط Affiliate Marketing

در اولین مرحله از پیاده‌سازی برنامه‌های افیلیت مارکتینگ شرکت‌ها و صاحبان کسب‌وکار شرایطی را تعیین می‌کنند که این برنامه بر اساس آن شکل بگیرد. برای این هدف تجربه و ساختارهای پیاده‌سازی مهمی لازم است. برندهای مختلف می‌توانند در پلتفرم‌های Affiliate Marketing ثبت‌نام کرده و شرایط موردنظر خود مانند میزان کمیسیون را وارد کنند. با این کار ناشران مختلف پیشنهاد را مشاهده کرده و در صورت تمایل با شرکت موردنظر توافق می‌کنند.

2. قبول شرایط و تبلیغ

در مرحله دوم از افیلیت مارکتینگ سایت‌های منتشرکننده تبلیغ بعد از مشاهده شرایط کمیسیون در صورت تمایل شرایط را قبول کرده و بعد از عقد قرارداد محصول، خدمات یا برند موردنظر را در شبکه خود تبلیغ می‌کنند. انتشار تبلیغ از طریق اجرای تبلیغات متنی، بنری یا قراردادن لینک در وب‌سایت‌های ناشر، ارسال ایمیل برای مخاطبان و… انجام می‌شود. همچنین با انتشار مقاله، تصاویر و ویدئو برای جلب‌توجه مخاطبان استفاده می‌کنند و هر دو طرف یعنی صاحبان کسب‌وکار و ناشر تبلیغات از مزایای همکاری در فروش بهره می‌برند.

3. اقدام از جانب مشتری و اجرای تعهد

قرارگیری لینک، بنر تبلیغاتی و… موجب هدایت کاربران برای انجام عمل موردنظر می‌شود. بعد از به سرانجام رسیدن اقدام موردنظر صاحب کسب‌وکار از طرف کاربر مانند خرید، شرکت یا صاحب کسب‌وکار مبلغ مورد توافق را به ناشر تبلیغات می‌پردازد. این مبلغ می‌تواند درصدی از قیمت فروش نهایی باشد.

مدل های افیلیت مارکتینگ بر اساس روش پرداخت

مدل های افیلیت مارکتینگ بر اساس روش پرداخت

سیستم همکاری در فروش را بر اساس روش پرداخت می‌توان به روش‌های مختلف پیاده‌سازی کرد. به همین دلیل سیستم‌های پرداخت مختلفی وجود دارد و ناشران از این طریق درآمدهای مختلفی کسب می‌کنند. انواع افیلیت مارکتینگ بر اساس روش پرداخت عبارت‌اند از:

1. پرداخت به ازای هر فروش (CPS)

یکی از مهم‌ترین شیوه‌های افیلیت مارکتینگ پرداخت به‌ازای هر فروش یا Cost Per Sale است. در این روش، هدف صاحب کسب‌وکار این است که ناشر تبلیغات مشتریان حقیقی برای آن‌ها فراهم کند تا از این طریق فروش افزایش یابد. در این روش کمیسیون مورد توافق 10-4 درصد از فروش کل است و به اعتبار برند موردنظر بستگی دارد.

2. پرداخت به ازای هر عمل (CPA)

روش دیگر برای بهره‌مندی از مزایای همکاری در فروش پرداخت به‌ازای هر عمل یا Cost Per Action است. در این نوع تبلیغ زمانی کمیسیون پرداخت می‌شود که هدف موردنظر صاحب کسب‌وکار مانند عضویت در خبرنامه، خرید محصول، دانلود اپلیکیشن، تکمیل فرم ثبت‌نام و… انجام شود. این روش دارای نرخ تبدیل بالایی بوده و دقیق‌تر است.

3. پرداخت بر اساس نمایش آگهی (CPM)

Cost Per Mile یا پرداخت به‌ازای 1000 با نمایش آگهی را می‌توان ابتدایی‌ترین نوع افیلیت مارکتینگ نامید و صاحب کسب‌وکار در برابر هزار بار نمایش آگهی به کاربران هزینه موردتوافق را پرداخت می‌کند. این روش، مناسب معرفی محصول، خدمات یا برندسازی است.

4. پرداخت به ازای هر سرنخ (CPL)

منظور از سرنخ یا لید کاربران و مشتریان بالقوه‌ای هستند که هنوز به مشتریان حقیقی تبدیل نشده‌اند. جمع‌آوری لید یکی از روش‌های مهم بازاریابی است که با استراتژی‌ بازاریابی اثربخش انجام می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزایای همکاری در فروش امکان جمع‌آوری بیشتر لید و هدایت آن‌ها به قیف مشتری است.

5. پرداخت به ازای کلیک (CPC)

یکی از زیرمجموعه‌های تبلیغات کلیکی، Cost Per Click است و مانند روش CPM موجب افزایش آگاهی از برند (Brand Awareness) می‌شود. در این روش از افیلیت مارکتینگ در ازای هر کلیک روی تبلیغ، صاحب کسب‌وکار هزینه مورد توافق را پرداخت می‌کند.

6. پرداخت با تعرفه ثابت

آخرین‌مدل Affiliate Marketing بر اساس نوع پرداخت، تعرفه ثابت است که در آن سایت منتشرکننده تبلیغ در ازای نشر تبلیغ به روش‌های مختلف روی سایت خود و کلیک کاربران، مبلغ مشخصی دریافت می‌کند. توصیه می‌کنیم که برای بهره‌مندی از مزایای همکاری در فروش فقط از این روش استفاده نکنید و به سراغ روش‌های پرداخت ترکیبی بروید.

انواع افیلیت مارکتینگ بر اساس روش اجرایی

همکاری در فروش بر اساس نوع ارتباط با مخاطب یا روش پرداخت در سه دسته تقسیم‌بندی می‌شود که عبارت‌اند از:

 • همکاری در فروش وابسته (Related affiliate Marketing): در این نوع افیلیت مارکتینگ درآمد ناشر تبلیغات به میزان فروش محصول وابسته است.
 • همکاری در فروش مستقل (Unattached Affiliate Marketing): از مزایای همکاری در فروش مستقل این است که ناشر تبلیغاتی با محصول یا خدماتی که تبلیغ می‌کند هیچ ارتباطی ندارد و برای انجام آن مهارت یا تخصص خاصی لازم نیست. این نوع Affiliate Marketing راحت‌ترین نوع همکاری در فروش است.
 • همکاری در فروش درگیر (Involved Affiliate Marketing): وجود ارتباط عمیق بین صاحبان کسب‌وکار و ناشر تبلیغات. در این نوع افیلیت مارکتینگ ناشر تنها محصولاتی را تبلیغ می‌کند که خود از آن‌ها استفاده کرده و تجربیات مثبت خود را با کاربران به اشتراک می‌گذارد. 
مزایای همکاری در فروش برای صاحبان کسب و کار

مزایای همکاری در فروش برای صاحبان کسب و کار

افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش روشی بهینه برای رسیدن به اهداف بازاریابی و کسب سهم مناسب از بازار هدف است. بالابودن نرخ بازگشت سرمایه (ROI) در این روش نشان‌دهنده اهمیت استفاده از Affiliate Marketing است. مهم‌ترین مزایای همکاری در فروش برای صاحبان کسب‌وکار عبارت‌اند از:

 • اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه بودن
 • افزایش آگاهی از برند و افزایش کاربران
 • افزایش ترافیک وب‌سایت و فروش
 • افزایش اعتبار برند و متمایزشدن از رقبا
 • عملکرد محور بودن: تنها زمانی کمیسیون پرداخت می‌شود که اقدام موردنظر صاحبان کسب‌وکار رخ‌داده باشد. درنتیجه انگیزه ناشر تبلیغات برای تحقق خواسته تبلیغ دهنده بیشتر‌ می‌شود.

مزایای افیلیت مارکتینگ برای ناشران تبلیغات

علاوه بر مزایای همکاری در فروش برای صاحبان کسب‌وکار، این روش برای ناشران تبلیغات نیز مزایایی دارد. مهم‌ترین مزیت‌های افیلیت مارکتینگ برای سایت‌های انتشاردهنده تبلیغ عبارت‌اند از:

 • همکاری‌های ارزشمند با کسب‌وکارهای مختلف و معتبر و برقراری روابط قدرتمند. این روش می‌تواند آینده شغلی و تجربه کاری خوبی برای ناشران تبلیغ داشته باشد.
 • عدم نیاز به تجربه و تخصص که تنها با چند ساعت جستجو در اینترنت می‌توان آموزش و اطلاعات لازم را جمع‌آوری کرد.
 • وجود گزینه‌های مختلف با شرایط گوناگون برای برنامه‌های همکاری در فروش و امکان انتخاب بهترین گزینه بر اساس شرایط ناشر
 • آمار و اطلاعات رایگان: از دیگر مزایای همکاری در فروش دسترسی به آمار و داده‌های رایگان است. ناشران بر اساس داده‌ها پی خواهند برد که کدام تبلیغ، محصول و…  موردتوجه کاربران است. درنتیجه شناخت پرسونای مشتری یکی دیگر از نمونه‌های اهمیت استفاده از Affiliate Marketing است.

کانال های مختلف Affiliate Marketing

برای برخورداری از مزایای Affiliate Marketing کانال‌های مختلفی وجود دارد که صاحبان کسب‌وکار بر اساس شرایط خود می‌توانند یک یا چند مورد از آن‌ها را انتخاب کنند. کانال‌های مختلف افیلیت مارکتینگ عبارت‌اند از:

1. لیست ایمیل

 در سیستم همکاری در فروش یکی از روش‌های مؤثر برای هدایت و افزایش ترافیک ایمیل مارکتینگ است. رسانه‌های انتشاردهنده تبلیغات با استفاده از فهرست ایمیل‌ها محصول یا خدمات را تبلیغ می‌کنند. با استفاده از این روش می‌توان به مخاطبان و کاربرانی دست پیدا کرد که از دید کسب‌وکارهای دیگر پنهان مانده‌اند. این گروه از ناشران با خصوصیات روان‌شناختی و جمعیت‌شناسی یعنی پرسونای کاربران فهرست ایمیل آشنا هستند.

2. بلاگرها

دسته دیگری از کانال‌های همکاری در فروش، بلاگرها هستند که معمولاً محتواهای خوبی منتشر کرده، مخاطبان خوبی نیز جذب می‌کنند. درنتیجه موجب افزایش اعتبار برند و فروش می‌شوند. در حال حاضر اهمیت استفاده از Affiliate Marketing از طریق بلاگرها و تأثیر آن در افزایش فروش موجب شده تا این روش از افیلیت مارکتینگ بسیار گسترده شود.

3. افیلیت مارکتینگ؛ اینفلوئنسرها

با توسعه اینترنت و شبکه‌های اجتماعی دیگر نمی‌توان نقش اینفلوئنسرها را نادیده گرفت. این گروه نقش مهمی در برخورداری از مزایای همکاری در فروش دارند و با تولید محتوای باکیفیت توانسته‌اند توجه تعداد زیادی از کاربران را جلب کنند. بسیاری از مخاطبان این گروه توصیه و حتی سبک زندگی اینفلوئنسرها را دنبال می‌کنند. به همین دلیل استفاده از آن‌ها به‌عنوان ناشر تبلیغات، نقش زیادی در افزایش فروش و بازگشت نرخ سرمایه دارد.

4. سایت های تخفیف و خرید گروهی

بسیاری از کاربران به دنبال تخفیف و خریدهای ارزان هستند. به همین دلیل سایت‌های مختلفی وجود دارد که تلاش می‌کنند به روش‌های گوناگون امکان خرید ارزان را برای کاربران فراهم کنند. می‌توان از این سایت‌ها برای ورود به سیستم افیلیت مارکتینگ استفاده کرد؛ زیرا آن‌ها می‌توانند با ارائه کدهای تخفیف مخاطبان خوبی جذب کرده و کاربران را به مشتریان حقیقی تبدیل کنند.

اهمیت استفاده از Affiliate Marketing

یکی از دلایل جذابیت دیجیتال مارکتینگ این است که تمامی افراد مشغول در حوزه تجارت الکترونیک در بستر اینترنت رقابتی نزدیک با یکدیگر دارند. در افیلیت مارکتینگ ناشر تبلیغات می‌تواند یک متخصص بازاریاب ایمیلی باشد یا چند اپلیکیشن، وب‌سایت یا شبکه اجتماعی را مدیریت کند. میزان توانایی این افراد شانس دسترسی به مشتریان را افزایش داده و می‌توان بیشترین سود را از مزایای همکاری در فروش برد. اهمیت استفاده از Affiliate Marketing زمانی بیشتر نمود می‌یابد که صاحبان کسب‌وکار به هدف خود یعنی افزایش فروش با کمترین هزینه بازاریابی دست می‌یابند.

سیستم افیلیت مارکتینگ یک معامله دوسر برد برای دو طرف یعنی صاحب کسب‌وکار و ناشر است. به همین دلیل ناشر تبلیغات تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیرد تا با جذب کاربران بیشتر و تبدیل آن‌ها به مشتریان حقیقی از این معامله سود ببرد.

استراتژی های همکاری در فروش

استراتژی های همکاری در فروش

برای بهره‌گیری از مزایای همکاری در فروش تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که با به‌کارگیری آن‌ها می‌توان اعتبار برند خود را افزایش داده و به هدف نهایی یعنی افزایش فروش و بازگشت نرخ سرمایه رسید. در ادامه چند استراتژی مهم افیلیت مارکتینگ برای افزایش فروش آمده است.

1. انتخاب ناشر تبلیغاتی

اولین گام برای موفقیت در بازاریابی از طریق همکاری در فروش انتخاب یک ناشر تبلیغاتی مناسب است. با استفاده از این روش که بر مبنای شهرت و نفوذ ناشر تبلیغاتی است می‌توانید کاربران بیشتری جذب کرده و آن‌ها را برای خرید ترغیب کنید. هنگام انتخاب یک ناشر تبلیغاتی به موارد زیر توجه کنید:

 • ناشر تبلیغاتی شهرت خوبی در بین کاربران و جامعه داشته باشد.
 • یک سایت با رتبه و بازدید ماهانه بالا بوده یا تعداد دنبال‌کنندگان آن بالا باشد.
 • دارای قدرت اثرگذاری بالا روی تصمیم‌گیری کاربران باشد و نرخ تعامل آن با کاربران بالا باشد.

2. بهینه سازی صفحه محصول

در سیستم افیلیت مارکتینگ بهینه‌سازی صفحه محصول برای افزایش نرخ تبدیل بسیار مهم است. ناشر تبلیغات خود به‌تنهایی نمی‌تواند کاربران را به مشتریان حقیقی تبدیل کند. برای بهینه‌سازی صفحه محصول توجه به این موارد اهمیت زیادی دارد:

 • ارائه نظرات مشتریان قبلی
 • ارائه اطلاعات کامل درباره محصول
 • بارگذاری سریع صفحه محصول
 • استفاده از عکس‌های باکیفیت در این صفحه
 • توضیحات کامل و قدرتمند درباره محصول

3. همکاری با رسانه های تبلیغی مختلف

با داشتن یک شبکه وسیع و قدرتمند از ناشران مختلف برای افیلیت مارکتینگ می‌توانید فروش و نرخ بازگشت سرمایه خود را افزایش دهید. همکاری با کانال‌های مختلف، بلاگرها، اینفلوئنسرها و… صاحبان کسب‌وکار را از مزایای همکاری در فروش بهره‌مند می‌کنند. همچنین تولید پادکست، همکاری با برگزارکنندگان وبینار، دوره‌های آموزشی مختلف و… روشی عالی برای دسترسی به مخاطبان هدف هستند.

جمع‌بندی

در دنیای تجارت الکترونیک، بازاریابی آنلاین اهمیت زیادی دارد و استفاده از روش‌ها و استراتژی‌های مؤثر در این حوزه برگ برنده‌ای برای پیش افتادن از رقبا است. افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش یکی از روش‌های بازاریابی مقرون‌به‌صرفه است که می‌تواند موجب افزایش فروش و کسب سهم مناسب از بازار هدف شود. افزایش آگاهی از برند، افزایش نرخ بازگشت سرمایه برخی از مزایای همکاری در فروش هستند. به دلیل اهمیت استفاده از Affiliate Marketing و نقش آن در جذب مشتریان حقیقی باید از استراتژی‌های مؤثر مانند انتخاب ناشران مناسب و بهینه‌سازی صفحه محصول استفاده کرد.

دکتر علی ناصرحجتی از مدیران و متخصصان حوزه دیجیتال مارکتینگ با داشتن تخصص و تجربه کافی از برترین مشاوران در بازاریابی آنلاین هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره به صفحه تماس با من مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا