جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

5 راهکار موثر برای بهبود برنامه بازاریابی

در چشم‌انداز بازاریابی امروزی، شما به‌ عنوان صاحب یک تجارت و کسب‌وکار می‌دانید که داشتن یک استراتژی بازاریابی حیاتی است. با این حال، چشم‌اندازها به‌طور مداوم با تاکتیک‌ها و استراتژی‌های جدید که   به‌طور منظم شکل می‌گیرند، در حال تغییر هستند. 

همان‌طور که بازاریابی تکامل می‌یابد، منطقی و واضح است که کسب و کار شما نیز باید تکامل پیدا کند. یادگیری نحوه‌ی بهبود برنامه بازاریابی تنها زمانی می‌تواند به‌نفع شرکت شما باشد که به این نتیجه مهم یعنی تکامل تجارت شما منتهی شود.

در این مقاله ما دقیقاً به این خواهیم پرداخت که برنامه بازاریابی چیست و چرا مهم است و پنج نکته که می‌تواند به شما در بهبود استراتژی‌های بازاریابی امروز کمک کند، کدام موارد هستند؟

طرح بازاریابی چیست؟

برنامه بازاریابی گزارشی است که به شما امکان می‌دهد استراتژی بازاریابی کسب و کار خود را برای یک‌سال، سه ماهه یا ماه آینده به وضوح تعریف کنید. یک طرح بازاریابی معمولاً شامل موارد زیر می‌شود:

شرح موقعیت فعلی شما در بازار

  • مروری بر اهداف بازاریابی و تبلیغات کسب و کار شما
  • تهیه جدول زمانی از نحوه برنامه‌ریزی برای اجرای استراتژی‌های خود
  • شرحی از بازار هدف کسب و کار شما و نیازهای خاص مشتری

شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPIS)

چرا داشتن یک طرح بازاریابی مهم است؟

یک طرح بازاریابی به شما این امکان را می‌دهد که به‌عنوان صاحب یک تجارت و کسب و کار تصویر واضحی از مشتری ایده‌آل، اهداف تبلیغاتی و جدول زمانی برای کسب و کار خود برای اجرای استراتژی‌ها ایجاد کنید. همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا مشتری ایده‌آل خود را به‌راحتی پیدا کنید و هدف قرار دهید و از این‌رو موجب کاهش هزینه‌ها و افزایش شانس شما برای فروش می‌شود. بنابراین؛ با در نظر گرفتن این موضوع، شما را با 5 راه برای بهبودی برنامه بازاریابی آشنا می‌کنیم.

بازاریابی

۱- مخاطب هدف بسازید

اولین و احتمالاً مهم‌ترین مرحله‌ی هر طرح بازاریابی موفق این است که دقیقاً بدانید مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ دانستن این‌که مشتری ایده‌آل شما به چه گروهی تعلق دارد، بسیار مهم است. همچنین آنها چه علاقه ای دارند؟ چه چیزی برای آنها جذابیت دارد؟ آنها در کجا قرار دارند؟ رسانه اجتماعی مورد علاقه‌ی آن‌ها چیست؟ همه این‌ها باید فاکتورهایی باشند که هنگام شناختن و هدف قرار دادن مخاطب خاص خود در نظر بگیرید.

زمانی که مشتری ایده‌آل خود را شناختید، می‌توانید شروع به ایجاد کمپین‌های هدفمند بر اساس علایق و مخاطبان خود کنید. از کلیدواژه‌هایی که آن‌ها جستجو می‌کنند، استفاده و تبلیغاتی ایجاد کنید که توضیح دهد محصول یا خدمات شما چگونه مشکل مخاطب را حل می‌کند. همچنین، از رقبای خود بیاموزید، رقبای شما چه می‌کنند که شما انجام نمی‌دهید و بالعکس.

۲- از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید

استفاده از نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی می‌تواند راهی عالی برای ارتباط و تعامل با مخاطبان شما به شیوه‌ای حرفه‌ای باشد، از این طریق مکالمه داشته باشید، به سوالات پاسخ دهید و یک جامعه بسازید.

به‌روز و دقیق نگه‌داشتن حساب کاربری ضروری است، اگر چیزی در کسب و کار شما تغییر کرد، رسانه‌های اجتماعی شما نیز باید منعکس‌کننده‌ی آن باشند. برگزاری مسابقات منظم یکی دیگر از راه‌های عالی برای تعامل با مخاطبان است. خلاق باشید و جوایزی را که ممکن است، مشتری ایده‌آل شما بخواهد ارائه دهید.

همچنین، به‌طور منظم پست و مطلب داشته باشید، این نشان می‌دهد کسب‌وکار شما چه محصولی را ارئه می‌دهد. سعی کنید محتوای خود را تازه، جالب و جذاب نگه دارید. این به افزایش ترافیک داده کمک می‌کند و کسب و کار یا برند شما را در مقابل چشمان مشتریان خود نگه می‌دارد!

۳- بر روی مشتریان برتر تمرکز کنید

باید به اصل قاعده 80/20 توجه داشت. یک توضیح سریع در تجارت، اصل این قاعده این است که 80 درصد از مشتریان شما 20 درصد فروش را به ارمغان می‌آورند، در حالی که 20 درصد مابقی‌ 80 درصد باقیمانده‌ی فروش را به ارمغان می آورند.

بنابراین تمرکز بر سودآورترینبخش یعنی 20 درصد باید به افزایش درآمد کلی شما از فروش کمک کند. به جای صرف زمان زیاد برای جلب رضایت همه، سعی کنید روابطی مداوم با مشتریان برتر و وفادارتان ایجاد. با این حال، این به معنای غفلت از 80 درصد دیگر نیست.

۴- در جریان و به‌روز بمانید

بسیاری از صاحبان کسب و کار در هنگام بازاریابی با سبک تفکر منسوخ شده مواجه شده‌اند. متأسفانه این تکنیک‌های قدیمی حداقل نتایج را نشان داده‌اند و در واقع می‌توانند به برنامه‌ی بازاریابی کلی شما آسیب بزنند.

بنابراین آگاه باشید تا آنجا که به راه حل‌های بازاریابی دیجیتال مربوط می‌شود، “در جریان” ماندن در واقع یک استراتژی فوق‌العاده است. تحقیق در مورد گزینه‌های مختلف می‌تواند شما را در معرض ایده‌های جدیدی قرار دهد که می‌تواند کمپین شما را از کهنه و کنار گذاشته شدن نجات دهد.

۵-تسلیم نشوید و باوری قوی داشته باشید

تلاش زیاد و مداوم با هدف بلندمدت متمرکز تنها راه رو به جلو است. موفقیت‌های عظیم معمولاً یک شبه اتفاق نمی‌افتند. دیدن نتایج ملموس به زمان نیاز دارد، بنابراین به پیشروی ادامه دهید و از باور داشتن دست نکشید!

یک برنامه‌ی منظم داشته باشید، محتوای با کیفیت به‌صورت منظم پست کنید و مهمتر از همه با مشتریان خود تعامل داشته باشید. ناامید نشوید اگر یک استراتژی جواب نداد، بدانید آزمون و خطا بخش بزرگی از هر موفقیت است. انجام اقدامات مناسب برای تصحیح این خطاها، شما را از انجام یک اشتباه مجدد بازمی‌دارد.

نکته:

 امروزه قبل از این‌که مردم چیزی بخرند، به نظرات دیگران نگاه می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند بدانند محصولی که روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند، ارزش دارد یا خیر. به صورت ساده‌تر آنها می‌خواهند بدانند که آیا آنچه کسب و کار شما ارائه می‌دهد، بهتر از چیزی است که رقبای شما ارائه می‌دهند. بنابراین از مشتریانی که قبلاً از کسب و کار شما خرید کرده‌اند، بخواهید نظر خود را برای شما ارسال کنند.

نظرات و بازخوردها را هر کجا که ممکن است شما نظرات عالی به دست ‌آورید مانند وب‌سایت، گوگل و فیس‌بوک قرار دهید، تا اطمینان حاصل کنید که مشتریان احتمالی شما فرصتی عالی برای دیدن آنها دارند.

نتیجه‌گیری:

در چشم انداز بازاریابی امروزی که همیشه در حال تحول است، داشتن یک برنامه‌ی بازاریابی که برای کسب و کار یا برند شما کار می‌کند، یک عامل مهم و فزاینده است. تشخیص این‌که چه کسی مخاطب هدف یا مشتری ایده‌آل شماست، در حالی که اهداف و مقیاس‌های زمانی مشخص برای دستیابی به آنها را تعیین می‌کنید، باید به کسب و کار شما در بهبود برنامه بازاریابی کمک کند. من علی ناصرحجتی کنارتان هستم تا با ارائه مشاوره‌های تخصصی و راهکارهای شخصی‌سازی شده شما را در بهبود وضعیت بازاریابی کسب و کارتان همراهی کنم.

بازاریابی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا