جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

استفاده از آمیخته بازاریابی برای فروش محصول

به عنوان یک مدیر بازاریابی یا صاحب یک کسب و کار کوچک، ایجاد یک استراتژی بازاریابی مناسب، می تواند فرآیند پیچیده ای باشد.

برای آن که بتوانید یک برنامه بازاریابی را توسعه بخشید نیاز است تا هم شرایط داخلی و هم شرایط خارجی محصول خود را درک نموده و از یک برنامه تبلیغاتی و قیمت گذاری چندوجهی به منظور جذب مخاطبان هدف، استفاده نمایید.

آمیخته بازاریابی، ترکیبی از عناصر مختلف بازاریابی است که یک شرکت برای عرضه محصول خود از آن استفاده می کند.

یکی از مناسب ترین شیوه های ایجاد یک آمیخته بازاریابی مؤثر، تجزیه محصول با استفاده از مدلی با عنوان مدل 4P بازاریابی است.

4P بازاریابی چیست؟

برای آن که آمیخته بازاریابی خود را با استفاده از 4P بازاریابی توسعه بخشید نیاز است تا محصول خود را در هر یک از دسته‌بندی های زیر، تجزیه و تحلیل نمایید:

1. محصول (Product)

یک آمیخته بازاریابی مؤثر با عرضه محصول یا خدماتی آغاز می گردد که می تواند نیاز مهمی از مشتریان را برآورده نماید.

بخش مهمی از آمیخته بازاریابی شما شامل ارزیابی این موضوع است که محصول شما به چه نحوی در طی تحولاتی که در محصولات آن صنعت صورت می گرد، تغییر می کند.

در واقع نیاز است تا مدیران بازاریابی و متخصصان روابط عمومی پیش از طراحی استراتژی بازاریابی بزرگ، شرایط داخلی و خارجی مرتبط با محصول را درک نمایند.

2. قیمت (Price)

یکی از بهترین استراتژی های قیمت گذاری آن است که نقاط قیمت تعیین شده‌ی شما در عین حالی که با ارزش درک شده از محصول، مطابقت داشته باشند، حاشیه سود شما را نیز حفظ نمایند.

یافتن قیمت مناسب می تواند شامل افزایش قیمت محصولات به منظور منحصر به فرد به نظر رسیدن یا کاهش قیمت محصولات برای افزایش دسترسی به آن ها، باشد.

2. قیمت (Price)

یکی از بهترین استراتژی های قیمت گذاری آن است که نقاط قیمت تعیین شده‌ی شما در عین حالی که با ارزش درک شده از محصول، مطابقت داشته باشند، حاشیه سود شما را نیز حفظ نمایند.

یافتن قیمت مناسب می تواند شامل افزایش قیمت محصولات به منظور منحصر به فرد به نظر رسیدن یا کاهش قیمت محصولات برای افزایش دسترسی به آن ها، باشد.

3. مکان (Place)

مکان، شامل محیط فیزیکی یا تجارت الکترونیکی است که محصولات یا خدمات شما در آن مکان ها، فروخته می شوند.

همچنین مکان، شامل شیوه تحویل محصولات به مشتریان نیز می شود.

بازاریابان موظفند تا با ارزیابی مشتریان هدف خود، بهترین مکان فروش (فروشگاه خرده فروشی، پلتفرم فروش اینترنتی یا ترکیب هر دو) و شیوه توزیع را انتخاب نمایند.

4. ترویج (Promotion)

ترویج شامل هر نوع کمپین بازاریابی مانند روابط عمومی و استراتژی های تخفیف می شود.

فعالیت های ترویجی صورت گرفته در اینترنت غالبا شامل بازاریابی رسانه های اجتماعی و تبلیغات هدفمند است.

همچنین فعالیت های ترویجی سنتی مانند پخش، تبلیغات چاپی و غیره نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

نحوه استفاده از 4P بازاریابی برای فروش محصول

زمانی که قرار است از 4P بازاریابی استفاده نمایید نیاز است تا نحوه ترکیب هر کدام از عناصر آن در بازاریابی کلی خود را توضیح دهید.

در زیر، به آموزش نحوه ایجاد یک آمیخته بازاریابی با استفاده از 4P بازاریابی می پردازیم:

محصول یا خدماتی که قرار است تجزیه و تحلیل کنید را به صورت واضح مشخص نمایید.

ممکن است که این بخش، بدیهی به نظر برسد اما باید پیش از شروع توسعه آمیخته بازاریابی، محصول یا خدماتی که قرار است بازاریابی آن را انجام دهید را مشخص کرده باشید.

اگر شرکتی دارای محصولات و خدمات مجزا و متنوعی است باید 4P بازاریابی را برای هر کدام از آن محصولات، به صورت جداگانه اعمال کند.

شیوه ای که محصولات شما، نیازهای مشتریان را برآورده می سازند را تجزیه و تحلیل نمایید.

محصولات شما باید نیازهای مشتریان را به صورت واضحی، رفع کنند. به همین دلیل باید در ابتدا نیازهای مشتریان را تعریف کرده و سپس شیوه ای را که محصولات شما به صورت منحصر به فردانه ای اقدام به رفع آن ها می کنند را مشخص نمایید.

زمانی که شروع به اجرای یک کمپین بازاریابی نمودید این اطلاعات می توانند به شما کمک به سزایی کنند. در واقع شما باید بتوانید به تحقیقات بازار و سایر داده هایی که از نیازهای مشتریان، پشتیبانی می کنند اشاره نمایید.

مکان هایی که مخاطبان هدف از آن جا خرید می کنند را مشخص کنید.

نوع فروشگاه های خرده فروشی و پلتفرم های آنلاینی که مشتریان هدف شما از آن ها استفاده می کنند را ارزیابی کنید.

اگر محصول خود را در فروشگاه های فیزیکی به فروش می رسانید باید از وجود آن در محله هایی که مشتریانتان زندگی می کنند و همچنین فروشگاه هایی که از آن ها خرید می کنند، اطمینان حاصل نمایید.

اگر محصول خود را به صورت آنلاین به فروش می رسانید نیز باید از این موضوع مطمئن شوید که محصولات شما در وبسایت هایی قرار گرفته اند که مشتریان هدف از آن ها خرید می کنند.

درباره قیمت محصول، تصمیم گیری نمایید.

با استفاده از تحقیقات بازار، ارزش گذاری ای را برای محصول خود تعیین کنید که می تواند برای مشتریان هدف شما جذاب باشد.

ارزش گذاری تعیین شده باید بر اساس بودجه و شیوه های هزینه کردن پایگاه مشتریان شما باشد.

البته برخی از متخصصان بازاریابی به منظور منحصر به فرد یا لوکس به نظر رسیدن، اقدام به افزایش قیمت محصولات خود می کنند.

به منظور ترفیع محصول خود، اقدام به تنظیم پیام های بازاریابی نمایید.

اقدام به توسعه آن دسته از مفاهیم بازاریابی نمایید که علاوه بر جذاب بودن برای پایگاه مشتریان، نحوه ارائه خدمات محصولات به آنان را به اطلاعشان می رسانند.

همچنین در این مرحله باید تصمیم بگیرید که قرار است بر کدام یک از انواع ارتباطات بازاریابی، سرمایه گذاری نمایید.

برنامه بازاریابی شما با توجه به مشتریان هدف و محصولی که قرار است عرضه کنید می تواند شامل کانال های مختلفی (مانند بازاریابی سنتی، بازاریابی مستقیم یا بازاریابی دیجیتال) باشد.

به 4P بازاریابی خود به صورت کلی نگریسه و ببینید که آیا با یکدیگر مطابقت دارند یا خیر.

حال که آمیخته بازاریابی منسجمی را ایجاد نمودید وقت آن است که به هر یک از 4Pهای بازاریابی خود نگریسته و بررسی نمایید که آیا برنامه شما انطباق لازم را دارد یا خیر. در واقع زمانی می توان گفت که یک آمیخته بازاریابی موفق است که تمامی عناصر آن، هماهنگ با یکدیگر کار کنند.

با گذشت زمان، برنامه آمیخته بازاریابی خود را دوباره مرور کنید.

یک استراتژی بازاریابی موفق به مرور دوباره و تنظیم مجدد نیاز دارد. به عنوان مثال، با افزایش سهم بازار یا محبوبیت محصولات نیاز است تا مکان و استراتژی های ترویجی شما نیز تغییر کنند تا با تقاضا، همگام شوند.

همچنین خریداران بالقوه شما نیز ممکن است تغییر کنند. در واقع عناصر آمیخته بازاریابی ثابت نمی مانند و باید در طول زمان، تنظیم و اصلاح شوند.

برنامه بازاریابی شما با مرور منظم شیوه زندگی محصول، به احتمال زیاد دست خوش تغییراتی قرار خواهد گرفت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا