جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
روند

3 روند کلیدی بازار در آینده‌ی کسب و کارها

در چشم‌انداز کسب‌ و کار سریع و همیشه در حال تحول امروزی، سازمان‌ها باید با پذیرش استراتژی‌های نوآورانه‌ای که باعث رشد و موفقیت می‌شوند، جلوتر از منحنی باشند. کسب و کارها با بهره‌گیری از فناوری‌های پیشرفته و تقویت رویکرد مشتری‌محور به طور مستمر با روندهای نوظهور سازگار می‌شوند تا به مزیت رقابتی دست یابند. در این مقاله، 3 روند کلیدی در استراتژی کسب و کار را که آینده‌ی سازمان‌ها را شکل می‌دهند، را بررسی خواهیم کرد.

از  سال 2022، با همه‌گیری کووید 19 تقریباً تمامی کسب و کارها و سازمان‌ها تغییرات جزیی و کلی را در بازار تجربه کردند. با این حال، منصفانه است که بگوییم که در این مدت یاد گرفتیم خود را با الگوهای رفتاری و انتظارات جدید وفق دهیم. ما در میان میلیون‌ها افراد دورکار هستیم که آزادی بیشتری برای انتخاب زمان و مکان کار خود دارند، بنابراین امیدواریم که از این فرصت حداکثر استفاده را ‌ببریم تا تعادل بهتری بین زندگی خانگی و روند کاری ایجاد کنیم.

1- کار هیبریدی

وقتی نوبت به محل کار ما می‌‌رسد، سه مدل اصلی برای آن وجود خواهد داشت. محل کار متمرکز، سازمان‌‌های غیرمتمرکز از راه دور و رویکرد ترکیبی.

چیزی که از سال 2022 تغییر کرد این است که به احتمال زیاد ما به عنوان نیروی کار، حق انتخاب داشته باشیم. سازمان‌ها به وضوح در حال تغییر در رابطه خود با ایده‌ی محل کار متمرکز هستند. بر اساس تحقیقات  KPMG، در اوج همه‌گیری در سال 2020، 69 درصد از شرکت‌‌های بزرگ انتظار کاهش کلی فضای اداری را داشتند.

ساختارهای ترکیبی نیروی کار از راه دور را جایگزین دفاتر میز کارمندان کرده است. گزارشی که توسط پلتفرم پیام‌رسانی ویدیویی Loom تهیه شده است، نشان می‌‌دهد که 90 درصد کارمندان مورد بررسی از جمله کارگران و مدیران از آزادی بیشتری که در حال حاضر دارند خوشحال‌‌تر هستند و نشان می‌‌دهد که احتمالاً این روندی است که در آینده باقی خواهد ماند.

روند

2- نیروی کار تقویت شده با هوش مصنوعی

مجمع جهانی اقتصاد پیش‌بینی می کند که هوش مصنوعی و اتوماسیون منجر به ایجاد 97 میلیون شغل جدید تا سال 2025 خواهد شد.

با این حال، افرادی که در بسیاری از مشاغل موجود کار می‌کنند نیز نقش خود را تغییر خواهند داد؛ زیرا انتظار می‌رود که آنها به طور فزاینده‌ای توانایی‌های خود را با فناوری هوش مصنوعی افزایش دهند.

در ابتدا، هوش مصنوعی برای خودکارسازی عناصر تکراری نقش‌‌های روزمره خود استفاده می‌شود و به کارگران اجازه می‌دهد بر روی حوزه‌هایی تمرکز کنند که به لمس انسانی بیشتری نیاز دارند. مثلاً خلاقیت، تخیل، استراتژی سطح بالا یا هوش هیجانی.

برخی از نمونه‌ها عبارتند از وکلایی که از فناوری استفاده می‌کنند که زمان صرف بررسی تاریخچه‌ی پرونده‌ها را کاهش دهند تا سوابق را بیابند، یا پزشکانی که قابلیت‌‌های بینایی رایانه‌ای برای کمک به تجزیه و تحلیل سوابق پزشکی و اسکن برای کمک به تشخیص بیماری در بیماران دارند.

در بخش فروش، تجزیه و تحلیل افزوده به مدیران فروشگاه در برنامه‌ریزی موجودی و تدارکات کمک می‌کند. همچنین دستیاران فروش می‌توانند با این تکنولوژی پیش‌بینی کنند که نیاز و هدف خریداران چیست.

بازاریابان طیف وسیعی از ابزارها را در اختیار دارند تا به آنها کمک کند کمپین‌ها را هدف قرار دهند و مخاطبان را تقسیم‌بندی کنند. و در نقش‌های مهندسی و تولید، کارگران به‌طور فزاینده‌‌ای به فناوری دسترسی خواهند داشت که به آنها کمک می‌کند، بفهمند ماشین‌‌آلات چگونه کار می‌‌کنند تا پیش‌‌بینی کنند که در کجا احتمال وقوع خرابی وجود دارد.

3- نیروی انسانی برای تاب‌آوری

قبل از همه‌گیری، اولویت به‌طور کلی استخدام کارکنانی بود که سازمان‌های کارآمد را ایجاد کنند. در اواسط و پس از همه‌‌گیری، تاکید به‌شدت در جهت تاب‌‌آوری تغییر کرده است. این مطمئناً روند فرعی دیگری را نیز در بر می‌گیرد، و آن این است که کارفرمایان در حال درک اهمیت حیاتی ایجاد مراقبت‌های بهداشتی و رفاه کارکنان (از جمله سلامت روان) در برنامه‌ی بازی خود هستند.

اکنون بسیاری در تلاش هستند تا مسئولیت بیشتری را برای کمک به نیروی کار خود در حفظ رفاه جسمی، روانی و مالی برعهده بگیرند.

چالشی که شرکت‌‌ها در سال 2023 با آن روبه‌رو خواهند شد، یافتن راه‌هایی برای انجام این کار است که بدون تجاوز به حریم خصوصی و زندگی شخصی کارکنان، به اهداف خود دست یابند.

اطمینان از سلامت نیروی کار برای حفظ یک کسب و کار، به وضوح یک عنصر حیاتی تاب‌آوری است که اجرای فرآیندهایی را نیز پوشش می‌دهد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا