راه اندازی وب‌سایت از قسمت‌های بسیار مهم کسب و کارها است و مدیریت پروژه آن کاری سخت و پر دقت است. با وجود طراحی جذاب و زیبا یا فرایند توسعه کارآمد، اینکه آیا وب سایت شما نتایج بازاریابی استراتژیک را ارائه می دهد یا خیر، به شدت به استراتژی، کشف (تشخیص) و تعریف اولیه بستگی دارد. کشف و تعریف، مراحل مقدماتی پروژه شما هستند، و آنها باید اساس و مبنای هر تصمیمی باشند که در این مسیراخذ می کنید، این موارد مبانی یک پروژه وب سایت موفق هستند. با این کار، طراحی خوب، چیزی فراتر از “طراحی خوب” است. ممکن است وب سایت شما از لحاظ بصری عالی به نظر برسد، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که در برابر بازاریابی KPIs [شاخص های کلیدی عملکرد] خوبی ارائه دهد.

اولین تصمیمی که باید برای شروع پروژه وب سایت جدید اخذ کنید این است که آیا استراتژیک است یا غیر استراتژیک؟

*     یک پروژه غیر استراتژیک، پروژه ای است که از هیچ هدف بازاریابی در ارتباط با آن برخوردار نیست.

*    یک پروژه استراتژیک، پروژه ای است که با استراتژی بازاریابی شما به منظور دستیابی به نتایج قابل سنجش، منطبق و همسو است.

به عنوان یک بازاریاب، این تصمیم باید واضح و مشخص باشد!

در سال 2020 که بازار دیجیتال از محتوا و رقابت اشباع شده است، مشهور بودن  و برقراری ارتباط با مشتریان دشوارتر و مهمتر از هر زمان دیگری است. بهره مندی از یک وب سایت استراتژیک که واقعاً برای حمایت از بازاریابی و فروش فعالیت می کند، می تواند شما را در رأس صنعت خود قرار دهد و منجر به پیشرفت کسب و کار شما شود.

وب سایت استراتژیک دقیقاً چگونه منجر به پیشروی و تداوم کسب و کارتان خواهد شد؟

همکاری با یک سازمان در پروژه وب سایت استراتژیک غالباً به این معنی است که شما به منظور درک بهتر کاربر، صنعت، و رقبای خود از تحقیق و پژوهش استفاده خواهید کرد و یک استراتژی ارائه می دهید که وب سایت شما را قادر به دستیابی به اهداف استراتژیک کسب و کار خود می سازد. این هدف اصلی مرحله کشف و تعریف است: انطباق پروژه وب سایت با اهداف کسب و کار و همچنین این امر تضمین خواهد کرد که همه (سازمان و ذینفعان مشتری) از اینکه بر اساس معیارها، موفقیت باید چگونه باشد، آگاه خواهند بود.

مراحل کشف و تعریف با توجه به خواسته ها و نیازهای کاربر، توجه کاربر را به خود معطوف می کند. این امر از طریق تحقیق در مورد شخصیت های کاربر و جریان های سفر کاربر امکان پذیر است. سایر ملاحظات در این مرحله از کار می تواند حسابرسی های تحلیلی، تجزیه و تحلیل رقبا، تحقیقات SEO، طرح اولیه (نمونه سازی) UX، نقشه برداری سفر مشتری و غیره باشد.

همه این گزینه ها می تواند یک پروژه وب سایت جدید برای دستیابی به نتایج بازاریابی از جمله افزایش موارد زیر را فراهم کند:

*    قابلیت جستجوی ارگانیک  (SEO)

*    نرخ های تبدیل

*    تولید مشتری راغب ورودی

این کار می تواند از همان ابتدا اطمینان حاصل کند که وب سایت شما برای موفقیت تنظیم شده است!

من یک وب سایت استراتژیک می خواهم! از کجا شروع کنیم؟

شرکت 93digital مرحله کشف و تعریف را با “جلسه آغاز پروژه” آغاز می کند. این جلسات برای دستیابی به درک مشترک از اهداف پروژه برای طراحی آنچه مشتری می خواهد بدست آورد و نحوه سنجش آن برگزار می شوند.

همچنین جلسات آغاز پروژه شامل بحث در مورد مخاطبان هدف است، از ما می خواهید به شما کمک کنیم تا به چه کسی دسترسی پیدا کنید؟ گروه دارای اولویت (گروه اصلی) کدام است؟ ویژگی های آنها کدامند؟ آنها می خواهند از وب سایت شما چه چیزی دریافت کنند؟

پذیرش و توجه به الزامات محتوا، حسابرسی محتوا، انتقال محتوا، واژگان کلیدی و SEO بسیار مهم هستند.

ما در این جلسه، ذینفعان اصلی را معرفی خواهیم کرد، فرایندهای تصویب (تأیید) و ریسک های احتمالی را به طور خلاصه بیان خواهیم کرد، جدول زمانی را طراحی کرده و بودجه را مشخص می کنیم. سازماندهی اولیه این نکات به این معنا است که مدیریت پروژه به طور پیوسته اجرا خواهد شد.

هدف ما ایجاد رابطه قوی سازمان – مشتری است که بر مبنای همکاری و اعتماد متقابل ایجاد شده است. ارتباط روشن و مشخص، برای شروع یک پروژه وب سایت کارآمد، مؤلفه ای اساسی است.

جلسه آغاز پروژه، عالی به نظر می رسد. مورد بعدی چیست؟

به محض تعیین اهداف پروژه، می توان بررسی جریان های شخصیت ها و کاربران، رقبا، نقشه های سایت، نقشه های محتوا، طرح های اولیه  UX و الزامات SEO را آغاز کرد.

ما با بررسی شخصیت ها، پرتره ها و تصاویری از کاربران هدف ایجاد می کنیم، تا اهداف، انگیزه ها و موانع آنها در استفاده از وب سایت شما را تعیین کنیم. این به ما کمک خواهد کرد تا به مسیرهایی دست یابیم که ممکن است آنها در سراسر وب سایت شما طی کنند تا اطمینان حاصل شود که بهترین تجربه کاربری احتمالی ارائه شده است. مسیرهای کاربر به صورت مراحل مختلف سفر خریدار تقسیم بندی می شوند: آگاهی، بررسی و خرید.

تجزیه و تحلیل رقبا، روش مؤثری برای الهام گرفتن از سایر وب سایت های موجود در صنعت شما است. شما از این طریق می توانید آنچه را که در مورد آنها دوست دارید یا دوست ندارید را مشخص کنید تا زمینه های پیشرفت و شیوه های مشهور شدن (برجسته سازی) را تعیین کنید.

نقشه های سایت و IA جلوه و نمایشی از ساختار پیمایشی (جهت یابی) وب سایت شماست. ما این موارد را در مرحله کشف پروژه به منظور انجام اصلاحاتی به محض تشخیص مسائل ساختاری، ایجاد می کنیم.

نقشه های محتوا طرحی برای استراتژی محتوای شما ارائه می دهند تا اطمینان حاصل کنید که محتوای شما به روز و دقیق هستند و اطلاعات و ارزش کافی را در اختیار مخاطبان شما قرار می دهند. مؤلفه های خاصی باید مورد توجه قرار گیرند، مواردی از قبیل انتقال محتوا، استخدام نویسنده‌ی آگهی‌های تجارتی و مطالب تبلیغاتی و حفظ و نگهداری مطالب پس از انتشار.

طرح های اولیه UX طرح های اولیه تصویری وب سایت هستند که نشان می دهند بخش ها و ویژگی های محتوا در صفحات چگونه خواهند بود. آنها با در نظر گرفتن کاربران اصلی طراحی شده اند تا قبل از رسیدن ما به مرحله طراحی زیبایی، طرح و ساختارهای محتوا را نشان دهند.

تحقیقات SEO به شما کمک خواهند کرد تا از نحوه رتبه بندی وب سایت جدید خود در موتورهای جستجو در مقایسه با سایرین آگاه شوید. سئو بر ساختار محتوا، نقشه سایت، طراحی و واژگان کلیدی مورد استفاده در وب سایت تأثیر می گذارد و از همان ابتدا حقیقتاً باید مد نظر قرار گیرد.

کشف و تعریف برای پروژه وب سایت حیاتی به نظر می رسد. اما آیا این مستلزم صرف زمان بیشتری نخواهد بود؟

اگرچه تحقیقات کشف و تعریف، زمان بیشتری به پروژه افزوده و در نتیجه هزینه اضافی ایجاد می کند اما برای استراتژی بلند مدت، این سرمایه گذاری های اولیه جبران خودشان را خواهند کرد.

در اینجا مثالی از مرحله استراتژی، کشف و تعریف ارائه شده است که شرکت 93digital برای پروژه اخیر طراحی مجدد وب سایت انجام داده است.

قبل از مراحل طراحی و توسعه، تکمیل این مرحله از پروژه تقریباً 6 هفته طول کشید.

این کار مقدماتی تضمین کرد که ما وب سایتی را عرضه کردیم که نه تنها عالی به نظر می رسد، بلکه کاربر محور است، با سفر کاربر همسو و منطبق بوده، برای جستجو بهینه سازی شده و نرخ بالای تبدیل مشتری راغب را تضمین می کند.

آیا استراتژی، کشف و تعریف مفید بودند؟

در عرض چند روز پس از راه اندازی، تحقیقات استراتژی، کشف و تعریف ما منجر به موارد زیر شدند:

 *   2209% افزایش در موقعیت های رتبه بندی گوگل

 *   197% افزایش در واژگان کلیدی مورد نظر جدید برای رتبه بندی

 *    310% افزایش در تبدیل تولید مشتری راغب

ROI  حاصل از این پروژه به این معنا است که طی چند ماه پس از راه اندازی، هزینه های خودش را پرداخت خواهد کرد.

اینها دستاوردهای پروژه وب سایت استراتژیک است که در جهت تحقق اهداف بازاریابی تلاش می کند. اگر این مشتری در ابتدا در استراتژی، کشف و تعریف سرمایه گذاری نکرده بود، مسلماً وب سایت جدید آنها تا این حد تأثیرگذار نبود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *