جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
user interface

طراحی وب : چرا تجربه کاربری و رابط کاربری مهم است

این که طراحی وب یک فرآیند پیچیده است ، بر کسی پوشیده نیست. ملاحظات بی ‌شماری برای ایجاد یک وب ‌سایت مؤثر وجود دارد ، از ساختار و طرح ‌بندی صفحات گرفته تا نحوه ی تعامل سایت با کاربران. در حالی که نادیده گرفتن برخی از این جزئیات آسان است ، آن ها می توانند یک وب سایت را بسازند یا خراب کنند.

به همین دلیل است که تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI) بسیار مهم هستند. با تمرکز بر ایجاد تجربه ای روان و شهودی برای کاربران ، می توانید از موفقیت وب سایت خود اطمینان حاصل کنید. در این پست ، دلیل اهمیت UX و UI در طراحی وب را بررسی خواهیم کرد و نکاتی را برای بهبود آن ها مورد بحث قرار خواهیم داد.

تجربه کاربری (UX) چیست؟

قبل از این که به UX و UI با هم نگاه کنیم ، بیایید هر کدام را تعریف کنیم تا بهتر بفهمیم که چرا اینقدر مهم هستند. اصطلاح «تجربه کاربری» به مجموع تمام راه ‌هایی که یک شخص ممکن است با وب‌ سایت یا برنامه ی شما تعامل داشته باشد یا آن را درک کند، از جمله این که چقدر آسان یا دلپذیر است ، اشاره دارد. تجربه کاربری یکی از مهم ترین عواملی است که باعث می شود افراد واقعاً از وب سایت شما استفاده کنند یا نکنند.

عوامل زیادی بر روی UX تأثیر می‌ گذارند ، از جمله این که چقدر انجام فعالیت ها در سایت آسان است ، این که آیا کارها حرفه ‌ای و تمیز به نظر می ‌رسند ، و این که آیا رابط به سرعت به ورودی کاربر پاسخ می ‌دهد. به طور خلاصه ، UX مهم است زیرا سایت هایی با تجربه کاربری مثبت درآمد بیشتری نسبت به سایت های بدون آن دارند. به سایتی با درجه UX بالا اغلب به عنوان “شهودی” گفته می شود.

رابط کاربری (UI) چیست؟

از سوی دیگر، رابط کاربری به آسانی وب سایت شما برای تعامل و پیمایش در آن اشاره دارد. رابط کاربری یک سایت شامل مواردی مانند واضح بودن یا نبودن عناصر طراحی و برچسب گذاری مناسب ، متن یافت شده روی دکمه ها و لینک ها ، و نحوه ی حرکت از صفحه ای به صفحه دیگر است.

مانند UX ، رابط کاربری سایت شما می‌ تواند تأثیر زیادی بر استفاده یا عدم استفاده از آن داشته باشد. یک رابط کاربری خوب طراحی شده؛ تمیز ، واضح و دقیق است. این بدان معناست که هر چیزی که کاربران با آن تعامل دارند باید با در نظر گرفتن آن ها طراحی شود. این امر شامل مواردی مانند لینک ها و دکمه ‌ها می‌ شود که متنی هستند که خواندن آن آسان است و دکمه ‌ها به وضوح برچسب‌ گذاری شده‌ اند. اگر در مورد نحوه ی پیمایش یا تعامل با سایت خود شکی وجود داشته باشد، این می تواند مشکلات بزرگی ایجاد کند.

مزایای UX و UI چیست؟

مزایای UX و UI خوب ، واضح است. درک سایت‌ هایی با طراحی بصری برای کاربران آسان ‌تر است، که باعث می‌ شود در آینده بیشتر از آن ها استفاده کنند. آن ها همچنین احتمالاً سایت شما را به دیگران ارجاع می دهند که می تواند به سئو کمک کند و در نهایت منجر به درآمد بیشتر برای کسب و کار شما شود.

مزایای UX و UI خوب ، فراتر از خوشحال کردن کاربران است. در پایان ، کاربران زمان زیادی را در وب سایت هایی می گذرانند که استفاده از آن ها آسان، شهودی و در کل لذت بخش است. یک مطالعه نشان داده است که کاربران معمولاً یک وب سایت را اگر بیش از سه ثانیه طول بکشد تا بارگذاری شود یا اولین برداشت آن ها از سایت منفی باشد ، ترک می کنند. تنها در یک سال ، سایت هایی با UX و UI خوب می توانند شاهد افزایش خیره کننده 500 درصدی درآمد باشند.

در نتیجه ، سایت‌ هایی که دارای UX و UI خوب هستند موفق ‌تر هستند، زیرا هم برای کاربران بهتر هستند و هم برای موتورهای جستجو درک آن آسان‌ تر است. در نتیجه ، احتمال بیشتری دارد که توسط موتورهای جستجو در رتبه بالاتری قرار گیرند.

مهم‌ ترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که همه ی کاربران بدون توجه به پیشینه‌ شان ، چه جوان باشند و چه مسن ، چه دانش فنی داشته باشند چه نداشته باشند ، شایسته ی درجه بالایی از UX و UI هستند. این بدان معنی است که همه ی تعاملات باید واضح ، مفید و آسان برای استفاده باشد. سایت شما باید حس شهودی داشته باشد تا کاربران هنگام استفاده از آن هرگز سردرگم یا ناامید نشوند.

چگونه می توانید UX و UI را بهبود بخشید؟

علی ‌رغم مزایای آشکار UX و UI خوب ، بسیاری از وب ‌سایت‌ ها هنوز حتی حداقل استاندارد ها را برای مؤثر کردن آن ها رعایت نمی ‌کنند. حتی اگر نمی توانید از عهده ی یک تیم متخصص از طراحان متخصص در UX و UI بر بیایید (اگرچه ممکن است سرمایه گذاری خوبی در آینده باشد) ، هنوز هم می توانید گام هایی برای بهبود UX و UI در سایت خود بردارید.

user interface

در این جا چند راهکار وجود دارد که می توانید امتحان کنید :

1. تمرکز بر ناوبری

قبل از هر چیز دیگری ، مطمئن شوید که کاربران شما می توانند به راحتی در سایت شما حرکت کنند. این باید همیشه یکی از اولویت های اصلی در طراحی وب سایت باشد. اگر مردم نتوانند آن را پیدا کنند یا از آن استفاده کنند ، مهم نیست محتوای واقعی سایت شما چقدر خوب است.

2. یک تجربه ی ثابت ایجاد کنید

سعی کنید سایت هایی را ایجاد کنید که در همه جا ثابت باشند. برای مثال ، ممکن است سعی کنید از رنگ ‌های پس ‌زمینه و تصاویر رایج برای لینک دادن بخش ‌های مختلف وب ‌سایت خود استفاده کنید. کاربران باید بتوانند بفهمند به چه چیزی نگاه می کنند ، کجا هستند و چگونه به عقب برگردند.

3. مطمئن شوید که لینک ها قابل کلیک هستند

یکی دیگر از مشکلات اصلی که بسیاری از سایت ها را آزار می دهد این واقعیت است که لینک ها قابل کلیک نیستند. اگر از تصاویر برای دکمه ‌ها یا هر نوع عنصر دیگری از صفحه استفاده می‌کنید ، کاربران نمی ‌توانند به راحتی به وب ‌سایت شما دسترسی پیدا کنند. این امر منجر به تجربه کاربری ضعیف خواهد شد.

4. از توصیفات استفاده کنید

توصیفات یک راه عالی برای بهبود UX و UI سایت شما هستند زیرا اطلاعات بیشتری در مورد نحوه  ی استفاده از محصول یا خدمات شما به بازدید کنندگان می دهند. چه در حال راه‌ اندازی یک کسب ‌و کار آنلاین جدید باشید و خواهان بازخورد در وب‌ سایت خود باشید یا اگر فقط می ‌خواهید برخی از کارهای بزرگی را که شرکت شما انجام می ‌دهد نشان دهید، توصیف ها می‌ توانند به شما کمک کنند.

5. درخواست بازخورد

در نهایت ، مطمئن شوید که از کاربران بازخورد می ‌خواهید. این کار به شما کمک می کند تا مشکلات را قبل از تبدیل شدن به مشکلات جدی پیدا کرده و برطرف کنید و تجربه کلی کاربر را در سایت خود بهبود بخشید.

سخن آخر

هویت برند شما چیزی است که شما را از دریای بی پایان رقبا متمایز می کند و به مشتریان خود نشان می دهد که شما چه کسی هستید و آن ها از همکاری با شما چه انتظاراتی می توانند داشته باشند. و اگر می‌خواهید برند شما با دید مثبت شناخته شود ، بسیار مهم است که هویت برند خود را ثابت کنید و طرح ‌هایی ایجاد کنید که دقیقاً شخصیت شما را برای مشتریانتان به تصویر بکشد. اکنون که می دانید چگونه این هویت را ثابت کنید ، وقت آن است که طراحی را شروع کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا