جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
گزارش بازاریابی دیجیتال

چگونه گزارش بازاریابی دیجیتال تهیه کنید؟

گزارش بازاریابی دیجیتال کلید ردیابی معیارها و داده‌های ارزشمندی است که استراتژی‌های بازاریابی شما را آگاه می‌کند تا بتوانید بالاترین بازگشت سرمایه ROI ممکن را برای شرکت خود به دست آورید.

زمانی‌که نوبت به استراتژی‌های بازاریابی شما می‌رسد، ضروری است که تصمیمات آگاهانه بگیرید تا بهترین نتایج را برای کسب و کار خود  داشته باشید. اینجاست که گزارش بازاریابی دیجیتال وارد می‌شود.

گزارش بازاریابی دیجیتال چیست؟

گزارش بازاریابی دیجیتال سندی است که تجزیه و تحلیل و ارزیابی فعالیت‌ها و کمپین‌های بازاریابی دیجیتال را ارائه می‌دهد.

گزارش بازاریابی دیجیتال معمولاً شامل داده‌ها و بینش‌هایی در مورد شاخص‌های عملکرد کلیدی (KPI) مانند ترافیک وب‌سایت، نرخ تبدیل، مشارکت رسانه‌های اجتماعی، معیارهای بازاریابی ایمیلی، رتبه‌بندی موتورهای جستجو و موارد دیگر است.

هدف این گزارش اندازه‌گیری اثربخشی استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال، شناسایی زمینه‌های بهبود و اتخاذ تصمیم‌های مبتنی بر داده‌ها برای بهینه‌سازی تلاش‌های بازاریابی آینده است. همچنین ممکن است شامل تجزیه و تحلیل رقبا، جمعیت‌شناسی مخاطبان و توصیه‌هایی برای کمپین‌های آینده باشد.

اگر باید یک گزارش بازاریابی دیجیتال تهیه کنید و در یک ضرب‌الاجل برای مهلت دقیق هستید، راهنمای سریع و عالی برای شروع را در اینجا پیدا کرده‌اید.

امروزه ، حتی مشاغل کوچک نیز برای کسب و کار خود به بازاریابی دیجیتال روی آورده‌اند. با توجه به این که دامنه‌ی بازاریابی دیجیتال در بالاترین سطح خود قرار دارد ، شرکت‌های بیشتری اهمیت آن را درک کرده‌اند. در مورد دامنه‌ی وسیع بازاریابی دیجیتال بیشتر بخوانید.

از آن جایی که بازاریابی دیجیتال در جایگاه اول نسبت به بازاریابی سنتی قرار دارد ، درک نیاز به سنجش اثربخشی آن بسیار مهم است. بله ، این مورد به‌راحتی از طریق ابزارهای مختلف تحلیلی و بازاریابی دیجیتال قابل اندازه‌گیری است.

در این وبلاگ علی ناصرحجتی، نحوه‌ی ایجاد یک گزارش بازاریابی دیجیتال به همراه اصول و قالب آن را خواهید یافت.

هدف گزارش بازاریابی دیجیتال

هدف گزارش بازاریابی دیجیتال این است که بفهمیم آیا استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال فعلی کار می‌کنند یا خیر. همچنین به تجزیه و تحلیل این‌که چه استراتژی به نفع برند کار  می‌کند تا کمپین‌های موجود را بهینه کرده و برای کمپین‌های آینده جهت‌گیری درست داشته باشد.

موثرترین استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال

  • مبانی گزارش بازاریابی دیجیتال
  • قبل از شروع ، ابتدا مهم است که اصول یک گزارش بازاریابی دیجیتال را درک کنید.
  • شناسایی اهداف شرکت

اول از همه، اهداف شرکت خود را مشخص کنید. برای رسیدن و دستیابی به چه چیزی تلاش می‌کنید؟ افزایش فروش؟ افزایش کلیک؟ آگاهی از برند بالاتر؟ بنابراین بر این اساس، معیارهای گزارش خود را انتخاب کنید.

گزارش بازاریابی دیجیتال

معیارهای گزارش بازاریابی دیجیتال

مخاطبان هدف

درک کنید که مخاطبان اصلی شما چه کسانی هستند. ویژگی‌های جمعیت مانند سن، جنسیت، موقعیت مکانی و … نقش زیادی دارند.

درک نیازهای مصرف‌کننده

هنگامی که مخاطبان هدف خود را شناسایی کردید، سعی کنید به‌دنبال فهمیدن این مسئله باشید که مخاطب هدف شما چه چیزی می‌خواهد. ارتباطات خود را تنظیم کرده و برند خود را بر اساس آن موقعیت قرار دهید.

شاخص کلیدی عملکردهای قابل اندازه‌گیری( KPI )

بدانید کدام شاخص عملکرد کلیدی  key performance indicator عنای شاخص   برای شرکت یا کسب و کار شما مهم است. در زیر برخی از شاخص‌های کلیدی مهم نظیر ضریب بازگشت، تبدیل‌ها، مشتری‌ها، آگاهی از برند و برداشت‌ها فهرست شده است.

نرخ بازگشت سرمایه ( ROI )

هدف هر کمپین یا کسب و کار درآمدزایی است. شما باید  Return on investment یا نرخ بازگشت سرمایه را اندازه‌گیری کنید.

نکته: هر چه کمتر ، بهتر

اطلاعات غیرضروری را در گزارش خود وارد نکنید. فقط به معیارهای مهم پایبند باشید؛ زیرا اطلاعات غیرضروری فقط خواننده را گیج می‌کند.

ایجاد گزارش بازاریابی دیجیتال

بیایید نگاهی به نحوه‌ی ایجاد یک گزارش بازاریابی دیجیتال خوب بیندازیم.

1- اهداف تعریف شده

موفقیت یا شکست هر کمپین بر اساس اهدافی که در مراحل اولیه تعریف شده‌اند، سنجیده می‌شود. این اهداف به گزارش بازاریابی دیجیتال جهت می‌دهند. نکته‌ی کلیدی، تجزیه و تحلیل داده‌ها و مقایسه آن‌ها با هدف اصلی است.

2- گزارش را تصویری کنید

اشکال و نمودارهای دایره‌ای ( اینفوگرافیک)را برای نمایش داده‌های خود اضافه کنید. دسته‌های بزرگ داده به صورت بصری راحت‌تر رصد می‌شوند. این کار به گزارش ارزش می‌افزاید و تلاش‌های انجام شده را نیز منعکس می‌‌کند.

3- مروری بر کمپین

هنگامی که یک گزارش کمپین تهیه می‌شود، مشتری باید نمای کلی را درک کند. اطمینان حاصل کنید که ابتدا خلاصه‌ای از گزارش را ارائه کرده‌اید.

4- حضور در تمامی شبکه‌ها

تمام شبکه‌هایی که برای تلاش‌های بازاریابی خود استفاده می‌کنید را بگنجانید. رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات پولی، وب‌سایت‌ها و غیره را در گزارش خود قرار دهید. یک مشتری دوست دارد، بداند کدام رسانه برای بازاریابی بهتر عمل می‌کند.

5- بهینه‌سازی و بازاریابی موتورهای جستجو

گزارش هر یک از بخش‌های سئو شامل بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO ) و بازاریابی موتورهای جستجو ( SEM ) جداگانه باشد. اهداف سئو، نتایج و اقداماتی که برای دستیابی به آن‌ها انجام شده است را شامل می‌شود.

6- گزارش رسانه‌های پولی

اگر برند شما در رسانه‌های پرداختی سرمایه‌گذاری می‌کند، بخش جداگانه ای برای آن در نظر بگیرید.

7- نتیجه‌گیری

همیشه نکات کلیدی و یافته‌ها را در نظر بگیرید. به این ترتیب، با افزودن پیشنهاد‌هایی برای مسیر پیش‌رو، ارزش افزوده‌ای را ایجاد می‌کنید.

قالب گزارش بازاریابی دیجیتال

در این جا یک الگوی بازاریابی دیجیتال وجود دارد که می‌توانید هنگام نوشتن گزارش بازاریابی دیجیتال خود به آن مراجعه کنید.

• اهداف / مقاصد

بسته به ماهیت گزارش، اهداف ماهانه یا سالانه را تعریف کنید.

• خلاصه

خلاصه‌ای از کل گزارش را در حدود 2-3 اسلاید ارائه دهید. مهم‌ترین معیارها را در نظر بگیرید. خلاصه باید مختصر و روان باشد.

• اقدامات انجام شده

یک تحلیل دقیق از استراتژی بازاریابی فعلی خود ارائه دهید.

• کمپین‌‌های PPC

اگر کمپین‌های PPC انجام دادید این مورد را لحاظ کنید، از جمله تمام معیارها مانند  هزینه به ازای هر تبدیل، تعداد بازدیدها، نرخ کلیک، ROI و هزینه‌های تبلیغات.

• کمپین‌های SEO/SEM

اگر هر گونه کمپین SEO/SEM انجام شد، رتبه‌بندی، بهترین کلمات کلیدی و سایر نتایج را در نظر بگیرید.

• کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی بخشی جدایی‌ناپذیر از گزارش هستند. تجزیه و تحلیل عمیقی از تمام شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی ارائه دهید.

• نتایج / تبدیل‌ها

نتایج یا تبدیل‌ها را در گزارش درج کنید.

• نتیجه‌گیری و نکات مهم

آخرین مرحله‌ی گزارش باید شامل نتیجه‌گیری باشد. این مرحله شامل آموخته‌ها و نکات اولیه خواهد بود.

سخن پایانی:

برای ساختن گزارش‌های بازاریابی دیجیتال خود به کمک نیاز دارید؟

امیدواریم کمی بیشتر در مورد ایجاد یک گزارش بازاریابی دیجیتال قدرتمند و کامل که ذینفعان و مشتریان شما را راضی می‌کند، یاد گرفته باشید.

وقتی صحبت از ردیابی نتایج و گزارش‌های بازاریابی دیجیتال می‌شود، مشاوره‌های تخصصی و شخصی ابزاری مهمی است که باید از آن بهره ببرید.

با استفاده از مشاوره‌های کسب و کار در فضای دیجیتال https://naserhojjati.com/digital-marketing-consultant ، می‌توانید اطلاعات بازاریابی خود را عمیق‌تر کنید. می‌توانید نحوه تبدیل سرنخ‌ها به بیزنس‌تان را پیگیری کنید و درآمد را در چندین نقطه تماس بازاریابی نسبت دهید.

چنین دیدی به شما این امکان را می‌دهد که بینش‌های بهتری داشته باشید که منجر به تصمیم‌گیری‌های بهتری شود و ذینفعان و مشتریان خود را دریابید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا