جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
بازاریابی دیجیتال با بازاریابی سنتی

اهمیت ادغام بازاریابی دیجیتال با بازاریابی سنتی

بازاریابی سنتی هنوز در دنیای بازاریابی از قدرت نفوذ و اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا تمامی افراد همیشه و در هر زمان آنلاین نیستند. امروزه، بازاریابی بر جنبه دیجیتالی خود تمرکز دارد، به این معنی که اکثر تبلیغات، اقدامات، فعالیت‌ها و آگهی‌ها به صورت آنلاین است.

چرا ادغام بازاریابی دیجیتال با بازاریابی سنتی مهم است؟

اکثر اوقات، بازاریابان معتقدند که بازاریابی آنلاین بهترین راه انجام کارهاست و این‌که فعالیت‌های رسانه‌های اجتماعی، خبرنامه‌های ایمیل و تبلیغات وب‌سایت بهترین تاثیر را دارند.

امروزه این موضوع صحت دارد؛ چراکه درصد زیادی از مردم و جمعیت در اکثر اوقات آنلاین هستند. با این وجود، بازاریابی سنتی هنوز در دنیای بازاریابی از قدرت نفوذ و اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا تمامی افراد همیشه و در هر زمان آنلاین نیستند. مردم هنوز تلویزیون تماشا می‌کنند، به رادیو گوش می‌دهند یا روزنامه می‌خوانند. علاوه بر‌ این، برخی از محصولات در صورت بازاریابی آنلاین، نتایج بهتری را ارائه می‌دهند، در حالی‌که سایر موارد اگر به صورت آفلاین به بازار عرضه شوند، نتایج بهتری ارائه می‌دهند. ترفند اصلی این است که از هر دوی آن‌ها به طور کمی استفاده کنید و بهترین اثر را از طریق فعالیت‌ها و اقدامات بازاریابی ایجاد کنید. در اینجا چند روش موثر برای ترکیب بازاریابی دیجیتال و سنتی آورده شده‌ است. 

تبلیغات آنلاین و آفلاین

هدف اساسی و اصلی تبلیغات، شناساندن یک کسب‌ و کار یا نام تجاری به مخاطبان مورد هدف و همچنین تبلیغ محصولات، خدمات یا ویژگی‌ها است. با این وجود، هدف نهایی برای هر بازاریاب جذب و به‌کارگیری هر چه بیشتر افراد است.

از این دیدگاه، تنها تمرکز بر بازاریابی دیجیتال یا سنتی بهترین نتیجه را نخواهد داشت. در عوض، فقط میزان و درصدی از مخاطبان آنلاین یا آفلاین را پوشش می‌دهد. یک مثال خوب در این مورد، برند پپسی است ‌که هزینه‌های زیادی را از دست داد، به دلیل این‌که مدیران این کارخانه، تصمیم گرفتند؛ به طور کامل از تبلیغات سنتی تلویزیون به شبکه‌های اجتماعی روی بیاورند.

در واقع، هر دو تبلیغات سنتی و دیجیتال از اصول جذب مشتری یکسان و مانند هم استفاده می‌کنند؛ اما کنار گذاشتن یکی به خاطر دیگری ممکن است، برای تجارت و کسب و کار مضر باشد. تبلیغات آنلاین می‌تواند پیامی را به سرعت و با کارآیی مناسب در رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های ارتباطی به مخاطبان منتقل کند. به همین دلیل برای یک بازاریاب مهم است که برای جذب هرچه بیشتر مشتری، بر هر دو روش تمرکز داشته باشد.

ترفندها و فنون آنلاین برای فروش آفلاین

بیشتر فعالیت‌های بازاریابی به‌صورت آنلاین انجام می‌شود و بیشتر به این دلیل است که افراد زیادی در شبکه‌های اجتماعی و شبکه‌های ارتباطی یا انجمن‌های آنلاین یا وبلاگ‌ها مشغول فعالیت هستند. بیایید این حقیقت را بپذیریم که فناوری و تکنولوژی به خودی خود چیز جدیدی را در بازاریابی اختراع نکرد؛ بلکه تنها بازاریابی سنتی را دیجیتالی کرد. 

با این وجود، بازاریابی دیجیتال استراتژی‌ها و ترفندهای مختلفی را نیز معرفی کرده ؛ علاوه‌بر این، بسیار سریع‌تر و کارآمدتر از روش سنتی عمل کرده‌ است؛ اما این‌که بگوییم بازاریابی سنتی مرده است یا از بین می‌رود، کار اشتباهی است؛ زیرا بسیاری از روش‌های سنتی بازاریابی هنوز قدرت نفوذ و پیروزی بر مردم را دارند. به عنوان مثال، استفاده از تبلیغات آنلاین برای یک نانوایی تازه افتتاح‌شده یا یک فروشگاه آجر و ملات کاملاً جدید، روش خوبی برای افزایش آگاهی است؛ اما شما به صورت آنلاین نمی‌توانید غذا را بچشید و یا لباس را امتحان کنید.

مشکل این است که فروشگاه‌های خرده‌فروشی زیادی در بیرون(محیط اطراف) وجود دارد و فقط یک تبلیغ آنلاین توجه بسیار زیادی را جذب نمی‌کند. در این صورت، شما باید به بازاریابی سنتی متوسل شوید و افراد را جذب کنید تا وارد فروشگاه شوند و چیزی خریداری کنند.

اینجا جایی ‌است که روش قدیمی و جدید با هم ترکیب می‌شوند، با استفاده از روش‌های سنتی برای تجارت بصری کالاهای شما مانند استفاده ساده از خدمات چاپ سنتی برای ثبت لحظه‌ای در تصویر و عکس، در حالی‌که با استفاده از یک بیلبورد دیجیتال و تبلیغاتی داستانی را تعریف می‌کنید که از هر دو تجارت بصری و هم کالاهای نمایش داده‌ شده شما تعریف می‌کند و آن‌ها را نشان می‌دهد. 

هنگامی‌که از طریق بازاریابی سنتی مشتری جذب می‌کنید و علاقه کافی ایجاد می‌کنید، می‌توانید برای دستیابی به سفارشات بیشتر از کمپین بازاریابی آنلاین خود نیز استفاده کنید. در شبکه‌های اجتماعی نیازی به تبلیغ شفاهی توسط مشتریان رضایت‌مند نیست.

بازاریابی دیجیتال با بازاریابی سنتی

تبلیغات آنلاین و آفلاین

واقعیت این است‌که آگاهی از برند و نام تجاری جلب توجه می‌کند و تبلیغات فروش، مشتری را به ارمغان می‌آورد. با این حال، هر چقدر هم که سطح آگاهی(مشهوریت برند) شما خوب باشد، همه برند را دنبال نمی‌کنند. ممکن است افراد درباره نام تجاری(برند) شما آگاهی داشته باشند؛ اما این بدان معنا نیست که آن‌ها با آن درگیر و دلبسته می‌شوند، به ویژه افرادی که دوست ندارند وقت زیادی را در اینترنت بگذرانند.

 به همین دلیل است‌ که به عنوان مثال تمرکز بر فروش در شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود، برخی از مشتریان بالقوه را از دست دهید. در عوض تلاش کنید فروش خود را بر دو روش دیجیتال و سنتی متمرکز کنید، ضمن این‌که از تخفیف‌ها و کوپن‌ها در مجلات یا بروشورها برای افرادی که آفلاین هستند، استفاده می‌کنید به مخاطبانِ آنلاین خود هم پیام دهید.

استفاده از بازاریابی سنتی برای یادآوری افراد در بازدید از یک وب‌سایت و سفر در قیف بازاریابی شما ( یک مدل بازاریابی‌ست که نشان می‌دهد یک مشتری برای خرید کردن چه مسیری را طی می‌کند.) همچنین راهی بسیار عالی برای استفاده از هر دو روش بازاریابی و تولید بهترین نتیجه برای اقدامات و کمپین شما است.

اهرم تبلیغات

تبلیغات به شما کمک می‌کند تا در مورد کسب و کار، برند(نام تجاری)، محصول، رویدادها و موارد دیگر آگاهی خود را افزایش دهید. با این حال، برای استفاده بهتر از تبلیغات، باید از بازاریابی سنتی و دیجیتال هر دو باهم استفاده کنید. در بیشتر مواقع، کافی است که به افراد به سادگی در مورد آنچه می‌خواهید تبلیغ کنید، آموزش دهید، در این حالت به عنوان مثال با حمایت مالی از یک رویداد، انجام نظرسنجی، ترتیب دادن یک سخنرانی یا مناظره و غیره، به تبلیغ بپردازید.

روش‌های زیادی برای کسب تبلیغات وجود دارد و یکی از بهترین استراتژی‌ها نوشتن محتوا (تولید محتوا) است. تولید محتوا برای بازاریابی سنتی و دیجیتال به خوبی عمل می‌کند؛ زیرا شامل برخی توضیحات دقیق، اطلاعات ارزشمند یا داستان‌های سرگرم‌کننده است. تنها تفاوت آن‌ها (سنتی و دیجیتال) بین بهینه‌سازی محتوا می‌باشد که برای بازاریابی دیجیتال، پست‌های وبلاگ و برای مطالب سنتی، مانند مقاله‌های مجله یا پست‌های وبلاگ به صورت آفلاین است. روش عالی دیگر برای گسترش اخبار استفاده از حقه‌های تبلیغاتی یا سایر ایده‌های خارج از چارچوب است که از هر دو روش‌های سنتی و دیجیتالی بازاریابی استفاده می‌کنند.

این نکته مهم است که به یاد داشته باشید که بازاریابی سنتی و دیجیتال مخالف یکدیگر نیستند؛ بلکه مکمل یکدیگر هستند و هر بازاریابی که این نکته را درک کند، قادر به استفاده از نقاط قوت هر دو روش خواهد بود. به این ترتیب، بازاریابان می‌توانند تلاش‌های بازاریابی خود را به حداکثر برسانند و بهترین نتیجه را از اقدامات و فعالیت‌های خود بگیرند.

سخن پایانی:

ادغام کانال‌های بازاریابی دیجیتال و سنتی شما می‌تواند باعث افزایش نرخ تبدیل شود. هدف استراتژی فروش شما باید آموزش و اطلاع رسانی به مشتریان بالقوه باشد و در حین ورود به قیف فروش، ارزش افزوده ایجاد کند.

هر نقطه تماس – چه رسانه دیجیتال یا سنتی – فرصتی برای کمک به جلب اعتماد و تحسین مشتریان احتمالی شماست. هر چه آنها هر تجربه نقطه تماس را ارزشمندتر بدانند، احتمال بیشتری وجود دارد که شما را به عنوان برندی که می‌توانند به آن اعتماد کنند، نگاه کنند.

آیا در تلاش برای ادغام تلاش‌های بازاریابی دیجیتال و سنتی خود هستید؟ من می‌توانم به شما در استراتژی، برنامه‌ریزی و اجرای آمیخته بازاریابی مناسب برای دستیابی به مشتریان و رشد فروش‌تان کمک کنم. بیایید با پر کردن فرم مشاوره یک گفتگو را شروع کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا