جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
CRM

مدیریت ارتباط با مشتری و حفظ مشتری از طریق CRM

چگونه می‌توان از طریق CRM حفظ مشتری را بهبود بخشید؟ 

از منظر کسب‌وکار فرارقابتی امروز، حفظ مشتری برای رشد شرکت شما ضروری است. مشتریان متعهد و وفادار مشتاق‌ترین طرفداران برند شما هستند.

آن‌ها محصولات شما را بررسی خواهند کرد، به همسالان خود پیشنهاد داده و مشتریان جدید را به شرکت شما ارجاع می‌دهند. بالاتر از همه، آن‌ها برمی‌گردند و بیشتر از مشتریان جدید خرج می‌کنند. 

سیستم مدیریت رابطه مشتری ( CRM ) در قلب استراتژی حفظ مشتری شما قرار دارد. حالا بررسی می‌کنیم نرم‌افزار CRM چطور می‌تواند به شما کمک کند روابط معناداری با مشتریان ساخته و آن‌ها را حفظ کنی

ایجاد تجارب کاربر شخصی‌سازی‌ شده

در حالی که ابزارهای هوش مصنوعی ( Artificial intelligence ) می‌توانند وظایف تکراری زیادی را خودکارسازی کرده و تیم شما را چابک‌تر کنند، نمی‌توانند جایگزین انسان‌ها شوند و برای بهبود حفظ مشتری کافی نیستند. مشتریان می‌خواهند با فردی دلسوز صحبت کنند که به آن‌ها گوش می‌دهد، مشکلات آن‌ها را درک کرده و راه‌حل‌های سازنده ارائه می‌کند. 

براساس مطالعات صورت گرفته 75 درصد مشتریان باور دارند؛ شرکت‌ها تماس انسانی را در تجربه مشتری از دست داده‌اند. یکی از موثرترین روش‌های حفظ آن‌ها شخصی‌سازی تجارب کاربر است. طبق تحقیق 84 درصد مشتریان می‌خواهند با آن‌ها مثل یک شخص و نه یک شماره برخورد شود. اینجاست که سیستم و ابزارهای CRM شما می‌توانند، مفید واقع شوند.

به عنوان مثال، مشتریان شما از طریق کانال‌های متعددی از جمله ایمیل، تلفن، چت زنده و وب‌سایت با شما تماس می‌گیرند. با دپارتمان‌های متفاوت نیز مثل پشتیبانی، بازاریابی فروش ارتباط برقرار می‌کنند. سیستم CRM ما هر نقطه تماس با برند شما را پوشش می‌دهد و داده‌های مشتری را در مکانی مرکزی نگهداری می‌کند.

با این روش می‌توانید پروفایل‌های دقیقی برای هر مشتری تهیه کنید و برای هر دپارتمان دسترسی به داده‌های مشتری یکسان فراهم ‌نمایید. این اطلاعات برای تیم شما مفید است. تیم‌های فروش و بازاریابی شما می‌تواند از این داده‌ها برای ترسیم حرکت مشتری استفاده کنند. می‌توانند مخاطبین را به بخش‌های محدودتر بخش‌بندی کنند و کمپین‌های بسیار هدفمند تشکیل دهند. تعجب‌آور نیست که افراد بیشتر متمایل به کمپین‌های بازاریابی هستند که متناسب با نیازهای آن‌ها باشد.

تقویت پشتیبانی از مشتری

پشتیبانی از مشتری پایه و اساس استراتژی حفظ مشتری است. مشتریان امروزی دانش تکنولوژیکی داشته و نیازهای زیادی دارند. آنها انتظار دارند برند شما پشتیبانی مشتری سریع و متناسبی را در زمان نیاز  فراهم کند و با سیستم CRM درست می‌توانید شکایات مشتری را به شیوه موثرتری مدیریت نمایید. به عنوان مثال، سیستم CRM شما کانال‌های ارتباطی‌تان مثل ایمیل، مرکز تلفن، چت زنده و شبکه‌های اجتماعی را یکپارچه می‌کند. به جای استفاده هم‌زمان از چند کانال پشتیبانی از مشتری، بلیط‌های خدمات مشتری را در یک مکان متمرکز خواهید کرد ، تا حفظ مشتری را بهبود بخشید.

زمانی که مشتری درخواستی را ارسال می‌کند، می‌توانید بدون توجه به کانالی که استفاده کرده، درخواست آن‌ها را به نماینده پشتیبانی از مشتری درست، واگذار کرده و آن را سریع‌تر مدیریت نمایید.

همچنین، می‌توانید شروع به ارسال ایمیل‌های خودکار کنید تا درباره وضعیت درخواست خدماتی به مشتری اطلاعات دهید. وقتی مشتری درخواستی ارسال می‌کند، می‌توانید سیستم خود را تنظیم کنید تا مشتری به صورت خودکار متوجه شود، ایمیل او را دریافت کرده‌اید. همچنین می‌توانید به کانال‌های مرتبط دیگر پشتیبانی از مشتری مثل شماره تلفن کسب‌وکار خود یا مقالات پایگاه دانش لینک بدهید.

مهم‌تر از همه، نرم‌افزار CRM شما امکان شخصی‌سازی پشتیبانی از مشتری را فراهم می‌نماید. می‌توانید با کمک آن، پروفایل‌های مشتری دقیقی تهیه کنید و برای همه اعضای تیم خدمات مشتری خود دسترسی به داده‌های مشتری یکسانی مثل پرس‌وجوهای خدمات پیشین آن‌ها، خریدها، داده‌های جمعیت‌شناسی، اولویت‌ها و غیره فراهم نمایید. این کار به شما کمک می‌کند حفظ مشتری را بهبود ببخشید.

حال مثالی از مرکز تماس شما بیان می‌کنیم. طی چند سال گذشته شرکت‌های زیادی تصمیم گرفتند از سیستم‌های تلفن آنالوگ به VoIP تغییر یابند تا دپارتمان‌های پشتیبانی از مشتری خود را تقویت نمایند. جدای از مزایای پس‌انداز پول خدمات VoIP، این نوع خدمات تلفنی با CRM شما تکمیل می‌شود. این شرایط به چند روش به نفع تیم خدمات مشتری شماست. در ابتدا ضبط تماس‌ها، رونوشت‌ها و داده‌های مشتری مستقیماً وارد سیستم CRM شما می‌شود. در درجه دوم، نیازی نیست نماینده‌های پشتیبانی از مشتری شما جستجوی طولانی در پایگاه مشتری داشته باشند تا حین صحبت با مشتری اطلاعات کسب کنند.

ابزار VoIP داده‌های تماس‌گیرنده را از سیستم CRM شما بیرون می‌کشد و آن را به نماینده‌تان ارسال می‌نماید. بدین شیوه آن‌ها می‌توانند با اعتمادبه‌نفس بیشتری به تماس تلفنی پاسخ دهند و پشتیبانی شخصی‌سازی‌شده بیشتری برای هر مشتری ارائه دهند.

CRM

توجه به مشتریان

برای این که مشتریان را حفظ کرده و آن‌ها را به طرفداران برند خود تبدیل کنید، ابتدا باید نیازها، انتظارات و اولویت‌های آن‌ها را درک کنید. به همین دلیل باید با مخاطبین هدف خود مکاتبه کرده و بازخورد دریافت نمایید. 

می‌توانید از ابزارهای رسانه اجتماعی کمک بگیرید تا از شبکه‌های اجتماعی بازخورد جمع‌آوری نمایید. به مشتریان خود گوش دهید، باید کار خود را با پرسیدن سوالات درست شروع کنید. خوشبختانه مشتریان مدرن پرحرف‌تر بوده و مشارکت بیشتری می‌کنند. مشتاق هستند تا داده‌های خود را با شما به‌اشتراک بگذارند تا تجارب برند شخصی‌سازی‌شده فراهم کنند. بسیاری از ابزارهای SaaS با ارائه پیمایش‌ها، نظرسنجی‌ها و کوئیزهای مرتبط به شما کمک می‌کنند. می‌توانید با کمک ابزار CRM پیمایش‌های رضایت مشتری خود را به سطح بعدی ببرید.

برای مثال، بسیاری از راه‌حل‌های CRM به شما اجازه می‌دهد مخاطبین خود را براساس جمعیت‌شناسی، نمودار روانی و داده‌های رفتاری تقسیم کنید.

ابزار فهرست‌های فعال هاب اسپات به صورت خودکار مشتریان راغب را براساس معیارهایی که قبلا تعیین کردید، دسته‌بندی می‌کند. با این روش می‌توانید سوالات پیمایش را با هر گروه مشتری متناسب‌سازی کنید و درباره انتظارت، نیازها و نقاط درد مشتری چیزهای بیشتری یاد بگیرید. به علاوه، همه داده‌های مشتری که از طریق ابزارهای بازخورد مشتری جمع‌آوری ،کرده‌اید به‌صورت خودکار به CRM شما ارسال شده و در آنجا ذخیره می‌شود.

وظیفه شما

تقاضاهای مشتری در دنیای امروز بسیار تغییر کرده است. با افزایش اپلیکیشن‌های کلود برای پیام‌رسانی فوری، شبکه‌های اجتماعی و ابزارهای چت، حالا آن‌ها انتظار سطح کاملاً جدیدی از خدمات مشتری را دارند.

مشتریان دیگر نمی‌خواهند با آن‌ها مثل یک عدد رفتار کنند؛ بلکه می‌خواهند به صورت منظم با آن‌ها ارتباط برقرار و به نیازهای آن‌ها گوش داده شود، تجارب آن‌ها در کل کانال‌های بازاریابی دیجیتال شخصی‌سازی شده و خدمات مشتری سریع و مرتبط به آن‌ها ارائه گردد. 

سیستم CRM به شما کمک می‌کند همه این‌ها و خیلی بیشتر را انجام دهید. همراه با آن می‌توانید در نهایت داده‌های مشتری را در یک مکان متمرکز سازید. می‌توانید در عوض استفاده از ابزارهای متعدد، تعاملات مشتری را از طریق یک کانال مدیریت کنید. علاوه بر این، تیم‌های فروش، بازاریابی و خدمات مشتری به داده‌های یکسانی دسترسی خواهند داشت. این به آن‌ها کمک می‌کند تجارب مشتری پیوسته و هدفمند ارائه کنند. با این روش می‌توانید روابط قوی با مشتری ساخته و آن‌ها را تقویت کنید، حفظ مشتری را بهبود بخشیده و آن‌ها را به طرفداران برند خود تبدیل نمایید. 

همین حالا دست به کار شوید. با تنظیم یک استراتژی حفظ مشتری و سپس استفاده از نرم افزار CRM ، به کسب و کار خود در یک چشم‌انداز اغلب ناپایدار بازار جایگاهی محکم خواهید داد.

از آنجایی که استراتژی و اجرا دست به دست هم می‌دهند، باید CRM خود را انتخاب کنید. راه‌حل‌های زیادی وجود دارد؛ اما کدام یک بهترین عملکرد را برای کسب و کار شما ارائه می‌دهد؟ برای کمک به پاسخ آن، یک جلسه مشاوره رایگان ترتیب داده‌ام. زمانش را مشخص کنید تا اطلاعاتی در مورد فروشندگان به دست آورید که به اطلاع‌رسانی و سرعت بخشیدن به جستجوی شما کمک می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا