جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
9 تاکتیک سئو

9 تاکتیک سئو که پیاده‌سازی آن‌ها تنها 10 دقیقه طول می‌کشد

این موضوع که بهینه‌سازی سایت نیازمند زمان است بر کسی پوشیده نیست. در واقع می‌توان گفت که با رعایت 9 تاکتیک سئو به راحتی می‎توان به بهینه سازی سایت دست یافت. طی تحقیقاتی که توسط Ahrefs انجام شده‌است متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که برای آن که صفحه‌ای به رتبه 1 موتورهای جستجو دست‌یابد به 3 سال، زمان نیاز دارد.

البته توجه داشته باشید که این موضوع به معنای دیده‌نشدن کامل سایت در این بازه زمانی نیست. تاکتیک‌هایی وجود دارند که پیاده‌سازی و مشاهده نتایج آن‌ها، تنها به چند ساعت زمان نیاز دارد. در این مقاله از وب‌سایت دکتر علی ناصرحجتی به معرفی و پیاده سازی استراتژی های سئو و مزایای سئو که جزء این دسته هستند پرداخته شده است.

سئو چیست؟

لازم است بدانید که سئو (SEO) یا بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو، مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی است که در طراحی و کدنویسی سایت، تدوین استراتژی محتوایی، تولید محتوا و لینک‌سازی خارجی انجام می‌دهیم. در واقع با پیاده سازی 9 تاکتیک سئو می‌توانیم جایگاه بهتری در نتایج جستجوی گوگل کسب کنیم و بازدیدکننده بیشتری برای سایت جذب نماییم. به‌عبارت‌دیگر برای کسب نتایج بهتر باید اهمیت ویژه‌ای برای رضایت کاربر از نتیجه یافت شده در گوگل قائل شویم.

همان‌طور که بیان شد فاکتورهای متعددی بر سئو سایت و تعیین جایگاه آن در نتیجه جستجو تأثیرگذارند. از کلمات به‌کار رفته در متن و محتوا گرفته تا لینک‌های ورودی از سایت‌های دیگر، همچنین استاندارد بودن ساختار و کدنویسی سایت (تکنیکال) برای موتورهای جستجو بر بهبود سئو سایت ما تأثیرگذار هستند. پیاده سازی استراتژی های سئو زمانی ارزشمند و اثربخش هستند که در راستای هدف بزرگ‌تری به نام بهبود تجربه کاربری باشند. در ادامه به توضیح بیشتر هر یک از این 9 تاکتیک سئو پرداخته شده است.

اضافه کردن چند رسانه ‌ای‌ ها به محتوا

1. اضافه کردن چندرسانه ‌ای‌ ها به محتوا

یکی از 9 تاکتیک سئو که موجب کسب رتبه بهتر در سایت می‌شود اضافه کردن چند رسانه‌ای‌ها به محتوا در سایت است. پیاده سازی استراتژی های سئو با افزودن چندرسانه‌‌ای‌های مناسب سبب می‌شود تا رتبه سایت شما، به صورت قابل توجهی بهبود پیدا کند. البته توجه داشته باشید که این تأثیرگذاری به شیوه‌ غیرمستقیم است.

در استفاده از چندرسانه‌ای‌ها موجب افزایش تعامل با کاربران می‌شود که این موضوع برای الگوریتم‌های گوگل اهمیت بسیار بالایی دارد. تصاویر، فیلم، اینفوگرافیک‌ها و گیف‌ها، همگی از جمله چندرسانه‌ای‌هایی هستند که می‌توان به محتوا اضافه نمود. توجه داشته باشید که دراین‌بین تصاویر و فیلم‌ها، بیشترین تأثیر را بر مخاطب برجای می‌گذارند. تعیین مکان مناسب جهت استفاده از چندرسانه‌ای‌ها نیز مهم است.

بیشتر بخوانید: نحوه ایجاد محتوای قابل اشتراک برای افزایش اثرگذاری در رسانه‌های اجتماعی

2. پیدا کردن و ترمیم لینک‌های شکسته

یکی دیگر از 9 تاکتیک سئو که موجب بهبود رتبه سایت می‎شود پیدا کردن و ترمیم لینک‌های شکسته است. از این روش جهت بهینه‌سازی UX سایت استفاده می‌شود. گوگل اظهار داشته که از لینک‌های شکسته برای رتبه‌بندی سایت‌ها استفاده نمی‌کند. دقت داشته باشید برای آن که لینک‌های شکسته را پیدا کنید می‌توانید از بخش Extension گوگل کروم استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید با استفاده از ابزاری مانند Screaming Frog تمامی بخش‌های مختلف سایت خود را بررسی نموده و لینک‌های شکسته را به صورت فایل CSV در آورید. در واقع انجام این کار تنها به 10 دقیقه زمان نیاز دارد.

3. 9 تاکتیک سئو؛ بهینه‌سازی تگ عنوان برای افزایش نرخ کلیک

لازم است بدانید که هنوز متخصصان نتوانسته‌اند به این اجماع برسند که آیا نرخ کلیک می‌تواند به طور مستقیم بر سئوی سایت تأثیرگذار باشد یا خیر؛ اما باید گفت که در هر دو صورت افزایش نرخ کلیک می‌تواند به افزایش ترافیک سایت شما کمک به سزایی کند. توجه داشته باشید برای آن که بتوانید این کار را انجام دهید لازم است تا تگ عنوان سایت خود را بهینه‌سازی نمایید. پیاده سازی استراتژی های سئو در این روش می‌تواند با مقایسه‌ تگ عنوان جدید و بهینه‌سازی شده دید مناسب‌تری در این زمینه به شما بدهد.

استفاده از لینک داخلی

4. استفاده از لینک داخلی

یکی دیگر از 9 تاکتیک سئو که موجب بهبود رتبه شما در سایت می‌شود استفاده از لینک‌های داخلی است. اغلب کارشناسان سئو این عقیده را دارند که استفاده از لینک‌های داخلی جهت بهینه‌سازی سایت بسیار کم اتفاق افتاده‌‌ است. در واقع خود گوگل اظهار کرده ‌است که پیاده سازی استراتژی های سئو با استفاده از لینک‌های داخلی به آن‌ها کمک می‌کند تا ساختار درونی سایت را به شیوه مناسب‌تری درک کنند.

لازم به ذکر است که انجام این کار به زمان زیادی نیاز دارد. از آن جایی که خزنده‌های گوگل با بررسی بخش‌های مختلف سایت، اقدام به رتبه‌بندی آن می‌کنند لازم است تا بخش‌های مهم را با استفاده از لینک‌های داخلی به آن‌ها نشان دهید.

5. استفاده از موضوع‌های جدید

استفاده از موضوع‌های جدید جزء 9 تاکتیک سئو برای بهینه سازی سایت است. اکثر تولیدکنندگان محتوا برای آن که موضوع مناسب را برای نوشتن پیدا کنند اقدام به استفاده از ابزارهای مختلف تجزیه و تحلیل می‌کنند. پیاده سازی استراتژی های سئو با انجام این کار مزایای زیادی به همراه دارد؛ اما نکته‌ای که اغلب این افراد در نظر نمی‌گیرند آن است که اکثر کلمات کلیدی پیداشده توسط این ابزار، بسیار رقابتی هستند. برای آن که بتوانید موضوعات پرمخاطبی بنویسید که رقابت کم‌تری دارند می‌توانید به سراغ ترندهای مرتبط با زمینه‌ کاری خود رفته و از آن‌ها در موضوع‌های خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه محتوای برندی را ارتقا دهیم تا به یک منبع معتبر و با ارزش برای مشتریان تبدیل شود؟

6. 9 تاکتیک سئو؛ به‌روزرسانی محتواهای قدیمی

محتوا همچنان پادشاه است؛ اما درصورتی‌که مدیران سئو بخواهند روزی نخست‌وزیر (رئیس‌جمهور) شوند باید محتوای اصلی‌تر و مفیدتری را که توسط مردم نوشته شده استُ برای مردم ایجاد کنند. با پیروی از توصیه‌ها و راهنمایی‌های طولانی‌مدت Google برای به‌روزرسانی‌های اصلی برای ایجاد محتوا برای افراد، نه برای موتورهای جستجو می‌توانید اطمینان حاصل کنید که محتوای باکیفیت بالا تولید می‌کنید.

با پیاده سازی استراتژی های سئو و 9 تاکتیک سئو باگذشت زمان محتواهای قدیمی‌تر تعداد بازدیدکننده‌ بیشتری را به دست می‌آورند. به همین علت نیز غالباً این محتواها دارای رتبه‌ بالاتری نسبت به محتواهای جدیدتر هستند؛ اما این اتفاق برای تمامی محتواهای قدیمی صدق نمی‌کند. وقتی که محتوای تولیدی شما با پیشرفت‌های روزانه تکنولوژی همخوان نباشد تعداد بازدید‌کننده‌ آن نیز کاهش پیدا می‌کند. به این اتفاق Content Decay می‌گویند. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از این اتفاق نیاز است تا زمانی را برای مطالعه مطالب قدیمی و به‌روزرسانی آن‌ها اختصاص دهید.

تبلیغ محتوای موجود در ایمیل

7. پیاده سازی استراتژی های سئو؛ تبلیغ محتوای موجود در ایمیل

در پیاده سازی 9 تاکتیک سئو، هنگامی که صحبت از ارتقای محتوا می‌شود بهترین بستر برای انجام آن ایمیل است. در حقیقت می‌توان گفت که سالیانه هزینه‌های زیادی برای ایمیل مارکتینگ انجام می‌شود. البته این هزینه‌ها ارزشش را دارد؛ زیرا که نرخ بازگشت سرمایه در این روش بسیار بالا است. استفاده از ایمیل سبب می‌شود تا ترافیک نسبت به سایر شیوه‌های دیگر (مانند فیس‌بوک و توییتر) بیشتر و از سایت شما بازدید نمایند. وقتی که لیست مخاطبان ایمیل خود را ایجاد نمودید می‌توانید محتواهای مناسب و پرطرف‌دار را برای آن‌ها ارسال کرده و میزان ترافیک سایت خود را افزایش دهید.

8. لینک‌ سازی خارجی

لینک‌سازی خارجی در لیست 9 تاکتیک سئو برای بهبود رتبه سایت قرار دارد. در واقع طی تحقیقاتی که متخصصان Reboot انجام دادند مشخص شد که سایت‌هایی که از لینک‌های خارجی بیشتری استفاده می‌کنند رتبه بالاتری در موتورهای جستجو دارند. همین موضوع موجب شده تا اکثر کارشناسان سئو به دنبال لینک‌سازی خارجی باشند. در حقیقت با پیاده سازی استراتژی های سئو و ایجاد لینک‎های خارجی ارزش سایت شما بالاتر می‌رود.

توجه داشته باشید که این نکته برای گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است که سایت شما بتواند محتواهای معتبری به کاربران ارائه کند. یکی از فاکتورهایی که گوگل برای چک‌کردن این موضوع از آن استفاده می‌کند تعداد پیوندهای داده شده به سایت شما است. در حقیقت، به هر میزانی که این لینک‌ها بیشتر باشد، گوگل تصور می‌کند که محتوای باکیفیت‌تری دارید.

همان طور که بیان شد لینک‎ها همچنان یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل هستند؛ بنابراین، تنها تعداد کمی از موثرترین تکنیک‌ها برای کسب لینک استفاده می‌کنند تا به وب‌سایت شما در رتبه‌بندی بالاتر در موتورهای جستجو کمک نمایند.

9. حذف اضافات

یکی از کارهای آسان و 9 تاکتیک سئو که می‌توانید برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو انجام دهید شناسایی صفحات اضافه‌ای است که در رتبه‌بندی سایت شما نمایش داده می‌شوند. در واقع زمانی که از سایت شما تعداد صفحات زیادی وجود داشته باشند که در موتور جستجو نشان داده می‌شوند گوگل اقدام به نمایش صفحات بی‌ربط خواهد کرد و محتوای اصلی و ارزشمند شما از دسترس کاربران خارج خواهد شد.

برای آن که از این اتفاق جلوگیری کنید می‌توانید از ابزارهای مانند Search Console استفاده نمایید. وارد آن شوید و بر Coverage کلیک کنید. پس از این اتفاق با لیست صفحاتی که تاکنون فهرست‌بندی شده‌اند مواجه خواهید شد. اگر این تعداد، بیش از حد باشد، نیاز است تا نسبت به حل این مشکل اقدام نمایید.

جمع‌بندی

در این مقاله از وب‌سایت علی ناصر حجتی تلاش کردیم مطالب مهم در خصوص پیاده سازی استراتژی های سئو و 9 تاکتیک سئو را برای شما بیان کنیم امیدواریم که مفید فایده واقع شده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مزایای سئو و بهره‌مندی از مشاوره رایگان حرفه‌ای و تخصصی با ما در وب‌سایت ناصر حجتی در ارتباط باشید. با مشاوره‌های حرفه‌ای ما در زمینه مشاوره برندینگ و دیجیتال برندینگ، دیجیتال مارکتینگ و تقویت و توسعه مدیریتی در مسیر رشد و شکوفایی کسب‌وکارتان قرار می‌گیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا