جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

10 روش به‌روزرسانی بازاریابی دیجیتال در سال 2023

استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را برای سال 2023 به‌روز کنید؛ چرا که استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال برای سال آینده و بعد از آن، با تغییرات بنیادی مداوم و با اصلاحات زیادی در تمام موارد همراه خواهد بود. در اینجا 10 موردی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید تا مطمئن شوید که استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال شما برای سال 2023 آماده و مناسب هستند.

اگر در هر یک از این10 روش برای به‌روزرسانی استراتژی بازاریابی دیجیتالی خود از اهدافتان دور شوید، ممکن است در سال آینده از رقبای خود عقب بمانید.

1- از یک سرویس نقد و بررسی برای کنترل سرویس آنلاین خود استفاده کنید

اگر بررسی‌های آنلاین شرکت شما و محصولات و خدماتی که ارائه می‌کنید، خیره کننده نباشند. مشتریان احتمالی ممکن است، هرگز از کسب و کار شما به‌صورت آنلاین مطلع نشوند و اگر حتی متوجه شوند، در نهایت نظر منفی و گذرایی خواهند داشت.

بررسی‌های آنلاین مثبت چقدر مهم هستند؟ بررسی‌های آنلاین یکی از عوامل اصلی در انتخاب ما هستند. در هنگام جستجوی اطلاعات از طریق گوگل، کدام کسب‌ و کارها در سه جایگاه برتر خود قرار می‌گیرند. در سال 2020  ثابت شد که از هر 10 نفر 9 نفر قبل از خرید، به‌صورت آنلاین آن‌را بررسی می‌کنند. یک مطالعه نشان داد؛ تقریباً 8 نفر از هر 10 نفر از خریداران می‌گویند که به بررسی‌های آنلاین به اندازه‌ی توصیه‌های شخصی اعتماد دارند.

چه کار کنید تا بر شهرت آنلاین خود کنترل داشته باشید؟

محکوم کردن نظرات منفی قطعاً راه‌حل نیست. همان مطالعه می‌گوید که 62 درصد از مصرف‌کنندگان از شرکتی که این‌کار را انجام می‌دهد، خرید نمی‌کنند.

پاسخ درست این است که با یک سرویس نقد و بررسی، شریک و همراه شوید. ترکیب‌هایی از سرویس‌های مجازی و انسانی جهت دریافت نظرات عالی‌تر برای سازمان شما در Google و سایر پلت‌فرم‌های بررسی محبوب که مورد استفاده قرار می‌گیرد را مورد توجه قرار دهید.

یک سرویس نقد و بررسی، از چیزهایی مانند نظرسنجی‌ها پس از تعاملات بازاریابی و فروش انتقادی استفاده می‌کند تا بفهمد کدام مشتریان، نظرات خوبی دارند.

هنگامی‌ شناسایی این امر، گزارش می‌دهد که تجربه‌ی مثبتی داشته که باید آن‌را به اشتراک بگذارد و در نهایت یک ایمیل یا پیام متنی برای درخواست بررسی برای فرد ارسال می‌کند.

یک سرویس تولید نقد و بررسی پیشرفته از نظر فناوری نیز از پلت‌فرم‌‌هایی استفاده می‌کند که به‌طور خودکار تعیین می‌کنند که یک کسب ‌و کار به بررسی‌‌های بیشتری نیاز دارد و افراد را تشویق می‌‌کند تا به آنجا مراجعه و با آن‌ها همکاری کنند.

به عنوان مثال؛ اگر کسب و کار شما در گوگل بسیار خوب به نظر می‌رسد؛ اما در بررسی فیس‌بوک عقب مانده است، ایمیل یا پیامک ارسال شده  توسط سرویس نقد و بررسی، افراد را تشویق می‌کند تا بازخورد مثبتی در فیس‌بوک برای شما ارائه دهند.

بنابراین، اگر نظر منفی دریافت کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ این سرویس نظرات شما را در زمان واقعی نظارت می‌کند و بلافاصله پس از دریافت آن، به شما اطلاع می‌دهد.

این موضوع به شما قدرت می‌دهد که به‌سرعت به آن پاسخ دهید و مشکل را حل کنید و تعهد خود را به خدمات مشتری نشان دهید و آنچه را که می‌تواند برای کسب و کار شما منفی باشد، به وجه مثبت تبدیل کنید.

مصرف‌کنندگان می‌دانند که شرکت‌ها کامل نیستند. آنها در مورد تجارت با سازمان‌هایی که اشتباهات یا اختلافات را به‌سرعت حل می‌کنند، مشکلی ندارند و به آن‌ها اعتماد می‌کنند.

2- استفاده از هوش مصنوعی (AI)

شرکت‌‌ها در بسیاری از صنایع، از جمله خرده‌‌فروشی، بانکداری و مراقبت‌‌های بهداشتی، از هوش مصنوعی برای بهبود بازاریابی خود در روش‌های اساسی مانند گزارش‌دهی در مورد نتایج اجتماعی و تبدیل ترافیک وب‌سایت، استفاده از ربات‌های چت هوش مصنوعی برای خدمات مشتری و یافتن راه‌هایی برای بهینه‌سازی نتایج جستجو استفاده می‌کنند.

همچنین، شرکت‌های پیشرفته‌تر از هوش مصنوعی برای نظارت بر الگوهای خرید خریداران و تاریخچه‌ی مرور وب‌سایت مصرف‌کننده بهره می‌گیرند، تا اطلاعات این‌که مردم احتمالاً چه چیزی را خریداری و آن را به دیگران توصیه می‌کنند را به‌دست آورند.

این می‌تواند هر چیزی از گوجه‌فرنگی گرفته تا کیف‌دستی و پوشش بیمه‌ای باشد. اگر شرکت شما از هوش مصنوعی به روش‌‌های اساسی استفاده می‌کند، بهتر است که هوش مصنوعی خود را در سال 2023 ارتقا دهید. اگر اصلاً از آن استفاده نمی‌کنید، می‌‌تواند این سال، سال مناسبی برای استفاده از این فناوری قدرتمند باشد.

3- اینفلوئنسر مارکتینگ خود را ارتقا دهید

طبق گزارش‌های اخیر، نیمی از بازاریابان در ایالات متحده بیش از 20 درصد از بودجه خود را صرف بازاریابی تأثیرگذاران یا اینفلوئنسرها می‌کنند. در برخی از بخش‌های مصرفی مانند لوازم آرایشی و جواهرات، این درصد بسیار بالاتر است. نسل بعدی اینفلوئنسر مارکتینگ از هوش مصنوعی برای شناسایی اینفلوئنسرهای ایده‌آل برای مشاغل مختلف استفاده می‌کند.

هوش مصنوعی قادر است، حساب‌های اجتماعی و ویدیوهای اینفلوئنسر را رصد کند. تجزیه و تحلیل‌ها پیش‌بینی می‌کنند، کدام اینفلوئنسرها بالقوه می‌توانند برنامه‌ها را کارآمدتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر کند. بنابراین، اگر اینفلوئنسر مارکتینگ انجام می‌دهید، بهتر است در سال 2023 با استفاده از هوش مصنوعی به آن نگاه کنید.

 اگر اینفلوئنسرها بخشی از استراتژی بازاریابی دیجیتال فعلی شما نیستند، این سوال رو از خودتون بپرسید که آیا زمان آن نرسیده است که این کار را انجام دهید؟

4- ربات‌های چت خود را به دستیاران مجازی "واقعی" تبدیل کنید

در مورد آن فکر کنید: آیا ربات‌های چت شما «واقعی» به نظر می‌رسند.

آیا ارزش واقعی را ارائه می‌دهند، یا فقط بازدیدکنندگان وب‌‌سایت شما را اذیت می‌کنند. اگر اخیرا ربات‌های چت خود را به‌روزرسانی نکرده‌اید، باید آن‌را در اولویت قرار دهید. آخرین نسل از آنها از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا بتوانند شخصیتی متمایز به آنها بدهند که منعکس کننده‌ی برند شما باشد.

استفاده از هوش مصنوعی باعث می‌شود؛ مانند دستیاران مجازی یا خریدارانی رفتار کنند که اطلاعات معنی‌داری را در اختیار بازدیدکنندگان وب‌سایت می‌گذارند و احتمال خرید بازدیدکنندگان را افزایش می‌دهند. اگر نمی‌توانید تعاملات با ربات‌های چت خود را سرگرم‌کننده و معنادار توصیف کنید، سال 2023 باید سال ارتقای این روش برای شما باشد.

5- برنامه‌ریزی خود را به سطح بعدی ببرید

 پس از دوره‌های طولانی قرنطینه به‌ دلیل COVID-19، مردم مشتاقانه منتظرند که دوباره در رویدادهای حضوری، شرکت و دور هم جمع شوند. با این حال، در دو و سه سال گذشته از رویدادهای مجازی چیزهای زیادی آموخته شده است که  برخی از آن‌ها را هرگز نباید فراموش کرد.

همان‌طور که شروع به برنامه‌ریزی رویدادهای حضوری در سال 2023 می‌کنید، می‌توانید با جذب شرکت‌کنندگان، پانل‌‌ها و سخنرانانی که قادر به سفر نیستند، یا زمان قابل توجهی را دورکاری می‌کنند، جذابیت آن‌ها را افزایش دهید.

همچنین، یک مؤلفه مجازی به رویداد شما اجازه می‌‌دهد، در طول زمانِ پخش زنده افراد بیشتری آن را به‌صورت آنلاین پیدا و تماشا کنند.

6- در استراتژی بازاریابی محتوای دیجیتال خود تجدیدنظر کنید

 محتوا برای سال‌ها اولویت اصلی بوده است. آخرین باری که شما استراتژی بازاریابی محتوای دیجیتال خود را به‌روز کردید، چه زمانی بود. اگر مطمئن نیستید، احتمالا زمان آن فرا رسیده که این کار را انجام دهید. چرا همه چیز را تغییر ندهید و برخی از ویدیوها، پادکست‌ها، عکس‌ها و اینفوگرافیک‌هایی را که امروزه بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند به نوشتار اضافه نکنید. 

7- شکاف‌ها را در تلفن همراه مشتریان خود بپوشانید

 از زمانی‌که تلفن‌های هوشمند به ابزار غالب مردم برای برقراری ارتباط و خرید و کسب اطلاعات تبدیل شده، این شعار مطرح شد که (اول گوشی). با وجود این، بیشتر سازمان‌ها هنوز در تجارب تلفن همراه خود دارای شکاف و خلاء هستند.

قبل از همه‌گیری، این‌گونه نبود و استفاده بسیار کمتر بود؛ اما اکنون که بیشتر وارد حوزه‌ی دیجیتال شده‌‌اند و شرکت‌‌های پیشرو تجربه‌های آنلاین را روان و یکپارچه کرده‌اند، مردم تمایل بیشتری به آن دارند. آنها به‌سادگی سراغ رقبایی می‌روند که تجارت آنلاین با آنها را آسان‌تر می‌کند. بنابراین، یکی از اولویت‌های بازاریابی دیجیتال شما برای سال 2023 باید انجام این‌کار باشد. تمام قطع و وصل‌ها و مشکلات دیگر را پیدا کنید و یک‌بار برای همیشه آنها را برطرف کنید.

8- به بازاریابی چند کاناله‌ی خود اجازه دهید، داستانی را بیان کنند

اگر از گزینه‌های بخش‌بندی و داده‌های مبتنی بر مکان در کمپین‌های PPC تان سود نبرده‌اید، فرصت بزرگی را از دست داده‌اید. هدف‌گیری مبتنی بر مکان، به شما اجازه می‌دهد تا مخاطبانی که به تبلیغات PPC شما دسترسی دارند را فیلتر کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا یک گروه خاص را بر مبنای مکان هدف‌گیری کرده و از کلیک‌های هدر رفته توسط افرادی خارج از منطقه هدف اجتناب کنید.

9- داشبورد دیجیتال خود را کارساز کنید

مدت‌هاست که بازاریابان می‌توانند تمام جنبه‌های کمپین‌های بازاریابی خود را ردیابی و اندازه‌گیری کنند. مسئله این است که اکثر آنها نمی‌توانند همه‌ی قطعات را به یک داشبورد یا گزارش معنی‌دار و خوانا متصل کنند.

زمانی‌که نقطه‌ها را به هم وصل می‌کنند، فرصت‌ها را از بین می‌برند، یا اجازه می‌دهند مسائل کوچک به مشکلات بزرگ تبدیل شوند. بنابراین، سال 2023 باید سالی باشد که شما این مشکل را حل می‌کنید.

بهتر است؛ مقداری از بودجه‌ی بازاریابی خود را برای استخدام شخصی برای ایجاد بانک داده استفاده کنید. هزینه‌ی انجام این کار نسبتاً ارزان است؛ اما بازدهی بسیار بیشتری از سرمایه‌گذاری در داده‌های خوب دریافت خواهید کرد.

10- آخرین ؛ اما نه کم اهمیت

اکنون برای حذف کوکی‌های شخص ثالث برنامه‌ریزی کنید. گوگل اعلام کرده است که قصد دارد، استفاده از کوکی‌های شخص ثالث را امسال متوقف کند. بنابراین از هم‌اکنون آماده شوید و برای جمع‌‌آوری و بهره‌برداری از داده‌‌ها از این راه استفاده کنید.

شروع به استفاده از مواردی مانند وبینارها کنید که بالقوه افراد برای آنها ثبت‌نام می‌کنند، نظرسنجی‌ها و تجربیات تعاملی برای جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات در مورد بازدیدکنندگان و مشتریان وب‌سایت را مطالعه و بررسی کنید. این به شما کمک می‌کند تا پایگاه داده شرکت خود را بسازید، تا زمانی که Google کوکی‌های شخص ثالث را خاموش کرد، بتوانید به موفقیت خود ادامه دهید.

گزینه‌ی دیگر استفاده از ابزارهای Google’s Privacy Sandbox است، ابتکاری که توسط این شرکت حمایت می‌شود تا جایگزین‌هایی برای کوکی‌های شخص ثالث ارائه دهد، که به افراد اجازه می‌دهد تا در اینترنت در حریم خصوصی کامل بگردند و همچنان تبلیغات را مشاهده کنند.

نکته پایانی:

با توجه به این‌که سال 2023 و سال‌های پیش رو، نوید یک دوره‌ی تداوم تغییرات پویا را می‌دهد. بنابراین، اکنون زمان به‌روزرسانی استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال است.

اگر امروز اقدامی نکنید، می‌توانید به سرعت از رقبای خود عقب بمانید و در دنیای دیجیتال پویای امروزی، ممکن است هرگز نتوانید به عقب برگردید. 

من علی ناصرحجتی برای به‌‌روزرسانی استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال کسب و کارتان آماده‌ام تا با استفاده از آخرین اطلاعات و جدیدترین فناوری‌های شما را در این مسیر همراهی کنم، پس برای منحصربه‌فرد بون تنها کافی است فرم مشاوره علی ناصرحجتی را پر کنید و در مسیر شکوفایی قرار بگیرید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا